• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Konstrukcja ściany szkieletowej drewnianej

Domy drewniane mają swoich amatorów. Budynki powstałe z drewna mają niepowtarzalny klimat i atmosferę. Dom w technologii szkieletowej nie obiega wyglądem zewnętrznym od murowanego, posiada dobre właściwości termoizolacyjne. Dowiedz się, jakie są rodzaje drewnianych ścian szkieletowych, z jakich elementów się składają. Przeczytaj, jakie są zalety domów budowanych w technologii szkieletowej.
Konstrukcja ściany szkieletowej drewnianej

Drewniane ściany szkieletowe to gotowe, prefabrykowane elementy. Zależnie od stopnia prefabrykacji mogą mieć formę materiałów dostarczanych na budowę i montowanych na miejscu lub gotowych elementów czy nawet pomieszczeń składających się z dwóch stropów i ścian.

Ściany szkieletowe – stopień prefabrykacji

Wyróżnia się cztery główne stopnie prefabrykacji ścian:

  • brak prefabrykacji – proces budowlany odbywa się na miejscu z materiałów przywiezionych na budowę
  • prefabrykacja panelowa otwarta – gotowe konstrukcje ścian wraz z jednostronną płytą poszycia trafiają na budowę, pozostałe prace wykonuje się na miejscu
  • prefabrykacja panelowa zamknięta – w zakładzie prefabrykacji powstają gotowe ściany szkieletowe, posiadające instalacje, izolację, warstwy wykończeniowe, stolarkę; przegrody łączy się i zestawia na budowie
  • prefabrykacja modułowa – na budowę dostarczane są gotowe pomieszczenia, zawierające stropy i ściany.

Rodzaje ścian szkieletowych

W zależności od funkcji jaką pełnią ściany szkieletowe wyróżnia się:

  • ściany konstrukcyjne
  • ściany niekonstrukcyjne.

Z kolei wśród ścian konstrukcyjnych będą:

  • ściany nośne
  • ściany usztywniające.

Zadaniem ścian nośnych jest przenoszenie obciążeń pionowych, czyli ciężaru własnego budynku i obciążeń użytkowych.

Ściany usztywniające przenoszą obciążenia poziome (które powstają w wyniku oddziaływania wiatru) na niższe kondygnacje lub fundament. Wymagają innej konstrukcji, poszycia i zakotwiczenia w fundamencie. Do ich połączenia z fundamentem stosuje się specjalne złącza kotwiące, które są tak zaprojektowane, aby móc przenosić duże siły podrywające. Górne ramię złącza jest tak zaprojektowane, aby móc je połączyć ze słupkiem ściany przy pomocy wielu gwoździ. Z kolei w dolnym ramieniu przewidziano otwór do wykorzystania na kotwienie mechaniczne lub chemiczne.

Ściany niekonstrukcyjne to najczęściej ściany działowe, wydzielające poszczególne pomieszczenia.

Konstrukcja drewnianej ściany szkieletowej

Do najważniejszych elementów drewnianej ściany szkieletowej należą:

  • słupek
  • słupek zwielokrotniony
  • słupek okienny/drzwiowy
  • podwalina (pozioma belka)
  • oczepy (poziome elementy na górnej krawędzi ściany)
  • przewiązki (poziome elementy pomiędzy sąsiadującymi słupkami).

Do profili z drewnianych belek mocuje się poszycie z płyt gipsowo-kartonowych.

Przekrój drewnianej ściany szkieletowej składa się z następujących warstw:

  • ruszt instalacyjny, w którym można prowadzić wszystkie instalacje i montować wzmocnienia; wypełniony jest izolacją termiczną
  • folia paroizolacyjna
  • szkielet, czyli główna konstrukcja domu
  • poszycie zewnętrzne ściany
  • wiatroizolacja
  • ruszt wentylacyjny
  • elewacja.

Jakie drewno do konstrukcji ścian szkieletowych?

Wybór odpowiedniego materiału ma ogromne znaczenie. Drewno powinno spełniać kilka istotnych warunków.

Używać należy certyfikowanego drewna do budowy domów szkieletowych, posiadającego znak CE.

Najczęściej stosuje się drewno lite sosnowe lub świerkowe - drewno takie powinno posiadać minimum klasę wytrzymałości na zginanie 24 N/mm2.

Drewno konstrukcyjne powinno być suszone do wilgotności 18% (+/-2%). Właściwe wysuszenie drewna zwiększa jego wytrzymałość, a tym samym bezpieczeństwo samej konstrukcji domu drewnianego. Zabezpiecza je przed korozją biologiczną, zabijając w procesie suszenia wszelkiego rodzaju pleśnie, grzyby, larwy owadów. Podczas procesu suszenia eliminuje się także wewnętrzne naprężenia, co zapobiega odkształceniu się elementów drewnianych na dalszym etapie użytkowania domu.

Struganie drewna wraz z fazowaniem krawędzi pozwala uzyskać belki o gładkich powierzchniach oraz precyzyjnych i powtarzalnych wymiarach. Struganie spowalnia rozprzestrzenianie się ognia.

Do budowy domów szkieletowych drewnianych używa się drewna litego w klasie C24 lub litego klejonego typu KVH i BSH (odpowiednio drewno konstrukcyjne łączone na mikrowczepy lub klejone warstwowo).

Zalety ścian szkieletowych

Zastosowanie gotowych elementów lub o wysokim stopniu prefabrykacji znacznie skraca czas budowy. Technologia ta nie wymaga sezonowania, budowa (poza pracami ziemnymi i fundamentowymi) może być prowadzona przez cały rok. Dom konstruowany ze ścian szkieletowych łatwo można rozbudować lub przebudować.

Drewniane ściany w technologii szkieletowej tworzą w domu zdrowy mikroklimat. Drewno ma zdolność samoregulacji wilgotności.

Domy wykonane w technologii szkieletu drewnianego, z dobrą izolacją cieplną, są energooszczędne, dobrze kumulują ciepło zimą, izolują latem przed wnikaniem ciepłego powietrza.

***

Drewniane domy w konstrukcji szkieletowej oferują przykładowo firmy DrewHouse, MDDom, DrewDom, Golden House, Ibud House.

Fot. drewhouse.eu

Treści powiązane

Domy prefabrykowane
Domy prefabrykowane
Dom prefabrykowany powstaje z gotowych, łączonych modułów. Materiałami budowlanym mającymi zastosowanie w tej technologii jest drewno, beton lub ich połączenie. Gotowe elementy przygotowywane są w fabryce, a następnie transportowane na miejsce budowy i montowane. Przyglądamy się budowie domów z płyt betonowych i innych elementów prefabrykowanych. Jakie są korzyści, a jakie wady z zastosowania takiej technologii?
Domy z drewna – jak się w nich mieszka?
Domy z drewna – jak się w nich mieszka?
Drewniane domy nie są w Polsce jeszcze bardzo popularne. Kojarzą się raczej z zabudową terenów górskich, domkiem wakacyjnym. Ich niezaprzeczalny urok, wyjątkowy klimat powodują, że powoli rośnie liczba amatorów domów budowanych w tej technologii. Przeczytajcie więcej o drewnianych domach. Poznajcie ich wady i zalety.
Budowa ścian – przegląd materiałów
Budowa ścian – przegląd materiałów
Technologii budowy ścian jest obecnie wiele, począwszy od tradycyjnych murowych, wypieranych obecnie rozwiązaniami systemowymi opartymi na pustakach, przez technologie szkieletowe drewniane i żelbetowe do gotowych, prefabrykowanych elementów. W tym artykule skupiamy się na ścianach murowanych. Sprawdzamy, jakie materiały można wybrać, jakie mają one właściwości i czym się kierować przy wyborze.
Zawilgocenie ścian – norma, badania
Zawilgocenie ścian – norma, badania
Choć woda jest składnikiem większości materiałów budowlanych oraz uczestniczy w wielu procesach na budowie, jej nadmiar na etapie użytkowania może być niszczący dla obiektów budowlanych. Poznaj metody badania wilgotności ścian oraz poziomy zawilgocenia, które wymagają (lub nie) określonych działań.
Domy szkieletowe
Domy szkieletowe
Domy szkieletowe to rozwiązania pozwalające na szybką realizację niedrogich domów. Poznaj rodzaje konstrukcji szkieletowych, ich najczęstsze zastosowania oraz wady i zalety domów wznoszonych w tej technologii.

Komentarze

brak komentarzy…