Domy szkieletowe
Technologia szkieletowa to jeden ze sposobów konstrukcji domu. Rozwiązanie jest szczególnie popularne w Stanach Zjednoczonych, także w Kanadzie, Norwegii czy Niemczech. W Polsce znajduje coraz więcej zwolenników, którzy w tej technologii wznoszą nie tylko domy letniskowe, ale całoroczne.
Inwestorzy decydując się na dom szkieletowy stawiają przede wszystkim na ekologię, energooszczędność, ekonomikę, ale i szybkość budowy.
Rodzaje domów szkieletowych
Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym w technologii szkieletowej jest drewno, z niego wykonana jest konstrukcja ścian. W zależności od grubości elementów drewnianych rozróżnia się:
- domy kanadyjskie, lekkie, z wykorzystaniem słupków w rozmiarze 10x10 cm
- domy niemieckie, w technologii ciężkiej, nazywanej drewnianą konstrukcją słupową, z zastosowaniem słupów w rozmiarze 12x15 cm.
W konstrukcjach szkieletowych zdecydowanie rzadziej wykorzystuje się stal, choć tak wykonany szkielet jest stabilny i trwały.
Domy szkieletowe – materiały
Jak wspomniano, najpopularniejszym materiałem do wznoszenia domów szkieletowych jest drewno. Stosuje się przede wszystkim drewno drzew iglastych, głównie sosny. Sosna jest powszechnie dostępna, łatwa w obróbce, co przyspiesza prace. Z kolei świerk wybierany jest ze względu niską przewodność cieplną – sprawdzi się szczególnie w domach całorocznych.
Chętnie wybierany jest modrzew – wyróżnia go duża trwałość, odporność na gnicie, wilgoć, owady. Cena modrzewia jest znacznie wyższa.
Możliwe jest użycie gatunków egzotycznych, ale – co zrozumiałe – koszt takiej budowy będzie jeszcze wyższy.
Zastosowanie domów szkieletowych
Kanadyjki, niewielkie domy szkieletowe kojarzone były dotychczas z zabudową letniskową, konstrukcjami wznoszonymi na działkach rekreacyjnych.
Obecnie w ofercie producentów dostępne są całoroczne domy, o powierzchni od kilkudziesięciu do np. 150 m2. Rodzaj użytych materiałów wykończeniowych, zastosowane ocieplenie sprawiają, że domy wybudowane w tej konstrukcji mogą być użytkowane przez cały rok.
W konstrukcji szkieletowej wznosi się domy parterowe, piętrowe, z poddaszem użytkowym. Projekty pozwalają na wiele możliwości aranżacji poszczególnych pomieszczeń. Decydując się na budowę w tej technologii można zyskać dom o ponadczasowym stylu, nowoczesny, unikatowy, jak i tradycyjny, dostosowany do przestrzeni miejskiej, terenów wiejskich czy dzielnic podmiejskich.
Wybierając konkretny projekt należy mieć na uwadze oczywiście możliwości finansowe, wielkość działki, wytyczne miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy warunków zabudowy.
Zalety domów szkieletowych
Za wyborem tej technologii przesądza krótszy czas inwestycji. Dom szkieletowy jest znacznie szybszy w realizacji niż murowany odpowiednik. W przypadku niektórych projektów do jego wzniesienia wystarczy kilka tygodni.
Do budowy domu szkieletowego wykorzystuje się wiele elementów gotowych, prefabrykowanych, co minimalizuje na budowie liczbę mokrych prac, a tym samym konieczne przestoje technologiczne czy przerwy na czas zimy.
Budowa takiego domu jest również tańsza. Lżejsza konstrukcja pozwala na zastosowanie mniej rozbudowanych fundamentów.
W trakcie budowy używanych jest mniej materiałów, co automatycznie przekłada się na koszty inwestycji. Warto zwrócić uwagę, że w trakcie konstruowania domu szkieletowego plac budowy nie wygląda tak, jak na etapie wznoszenia domu murowanego. Nie znajdzie się tam zwałów piasku, resztek betonu, opakowań po materiałach budowlanych – będzie zdecydowanie czyściej i estetyczniej.
Domy szkieletowe szybko się nagrzewają, a ze względu na użycie do ich wybudowania naturalnych materiałów – utrzymują wewnątrz zdrowy mikroklimat.
Wady domów szkieletowych
Poprawne skonstruowanie domu szkieletowego wymaga fachowej wiedzy. Taką pracę należy powierzyć ekipie z doświadczeniem. Najdrobniejsze niedociągnięcia mogą wpłynąć na złą szczelność budynku, co automatycznie przełoży się na koszty ogrzewania.
Technologia szkieletowa powoduje pewne ograniczenia architektoniczne. Nie jest możliwe uzyskanie dużej otwartej przestrzeni ze względu na określoną rozpiętość stropów.
Drewniana konstrukcja wymaga solidnego zaimpregnowania, aby nie stać się łakomym kąskiem dla korników i innych amatorów drewna, a także grzybów czy pleśni. Bardzo ważne jest zabezpieczenie wszelkich możliwych otworów, którymi gryzonie mogłyby się przedostać pod poszycie ścian i dachu.
Szybka realizacja domu szkieletowego wymaga zgromadzenia wszystkich środków finansowych już na starcie. Niewykończony, nieocieplony szkielet nie może być pozostawiony na kilka miesięcy. Cała inwestycja realizowana jest od razu.
Jak powstaje dom szkieletowy?
Dom szkieletowy wznoszony jest na tradycyjnym, betonowym fundamencie. Poszczególne komponenty wykonywane są w halach produkcyjnych i przywożone gotowe na plac budowy. Są łączone przy pomocy specjalistycznych mocowań. Ta technologia powoduje, że dom powstaje w krótkim czasie, niezależnie od pory roku.
Nie ma ograniczeń w kwestii wykończenia takiego domu. Zewnętrzne ściany okłada się elementami drewnianymi, tynkuje, pokrywa płytkami klinkierowymi. Z zewnątrz dom szkieletowy bywa wyglądem zbliżony do tradycyjnego, murowanego budynku.
Wśród producentów domów szkieletowych wskazać można firmy: Drewhome, Zodan, Ruvee, Hana, M.D. Dom, Nardos House, Zimmermann-Haus, DrewHouse, Ibudhaus.