• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Domy szkieletowe

Domy szkieletowe to rozwiązania pozwalające na szybką realizację niedrogich domów. Poznaj rodzaje konstrukcji szkieletowych, ich najczęstsze zastosowania oraz wady i zalety domów wznoszonych w tej technologii.
Domy szkieletowe

Technologia szkieletowa to jeden ze sposobów konstrukcji domu. Rozwiązanie jest szczególnie popularne w Stanach Zjednoczonych, także w Kanadzie, Norwegii czy Niemczech. W Polsce znajduje coraz więcej zwolenników, którzy w tej technologii wznoszą nie tylko domy letniskowe, ale całoroczne.

Inwestorzy decydując się na dom szkieletowy stawiają przede wszystkim na ekologię, energooszczędność, ekonomikę, ale i szybkość budowy.

Rodzaje domów szkieletowych

Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym w technologii szkieletowej jest drewno, z niego wykonana jest konstrukcja ścian. W zależności od grubości elementów drewnianych rozróżnia się:

  • domy kanadyjskie, lekkie, z wykorzystaniem słupków w rozmiarze 10x10 cm
  • domy niemieckie, w technologii ciężkiej, nazywanej drewnianą konstrukcją słupową, z zastosowaniem słupów w rozmiarze 12x15 cm.

W konstrukcjach szkieletowych zdecydowanie rzadziej wykorzystuje się stal, choć tak wykonany szkielet jest stabilny i trwały.

Domy szkieletowe – materiały

Jak wspomniano, najpopularniejszym materiałem do wznoszenia domów szkieletowych jest drewno. Stosuje się przede wszystkim drewno drzew iglastych, głównie sosny. Sosna jest powszechnie dostępna, łatwa w obróbce, co przyspiesza prace. Z kolei świerk wybierany jest ze względu niską przewodność cieplną – sprawdzi się szczególnie w domach całorocznych.

Chętnie wybierany jest modrzew – wyróżnia go duża trwałość, odporność na gnicie, wilgoć, owady. Cena modrzewia jest znacznie wyższa.

Możliwe jest użycie gatunków egzotycznych, ale – co zrozumiałe – koszt takiej budowy będzie jeszcze wyższy.

Zastosowanie domów szkieletowych

Kanadyjki, niewielkie domy szkieletowe kojarzone były dotychczas z zabudową letniskową, konstrukcjami wznoszonymi na działkach rekreacyjnych.

Obecnie w ofercie producentów dostępne są całoroczne domy, o powierzchni od kilkudziesięciu do np. 150 m2. Rodzaj użytych materiałów wykończeniowych, zastosowane ocieplenie sprawiają, że domy wybudowane w tej konstrukcji mogą być użytkowane przez cały rok.

W konstrukcji szkieletowej wznosi się domy parterowe, piętrowe, z poddaszem użytkowym. Projekty pozwalają na wiele możliwości aranżacji poszczególnych pomieszczeń. Decydując się na budowę w tej technologii można zyskać dom o ponadczasowym stylu, nowoczesny, unikatowy, jak i tradycyjny, dostosowany do przestrzeni miejskiej, terenów wiejskich czy dzielnic podmiejskich.

Wybierając konkretny projekt należy mieć na uwadze oczywiście możliwości finansowe, wielkość działki, wytyczne miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy warunków zabudowy.

Zalety domów szkieletowych

Za wyborem tej technologii przesądza krótszy czas inwestycji. Dom szkieletowy jest znacznie szybszy w realizacji niż murowany odpowiednik. W przypadku niektórych projektów do jego wzniesienia wystarczy kilka tygodni.

Do budowy domu szkieletowego wykorzystuje się wiele elementów gotowych, prefabrykowanych, co minimalizuje na budowie liczbę mokrych prac, a tym samym konieczne przestoje technologiczne czy przerwy na czas zimy.

Budowa takiego domu jest również tańsza. Lżejsza konstrukcja pozwala na zastosowanie mniej rozbudowanych fundamentów.

W trakcie budowy używanych jest mniej materiałów, co automatycznie przekłada się na koszty inwestycji. Warto zwrócić uwagę, że w trakcie konstruowania domu szkieletowego plac budowy nie wygląda tak, jak na etapie wznoszenia domu murowanego. Nie znajdzie się tam zwałów piasku, resztek betonu, opakowań po materiałach budowlanych – będzie zdecydowanie czyściej i estetyczniej.

Domy szkieletowe szybko się nagrzewają, a ze względu na użycie do ich wybudowania naturalnych materiałów – utrzymują wewnątrz zdrowy mikroklimat.

Wady domów szkieletowych

Poprawne skonstruowanie domu szkieletowego wymaga fachowej wiedzy. Taką pracę należy powierzyć ekipie z doświadczeniem. Najdrobniejsze niedociągnięcia mogą wpłynąć na złą szczelność budynku, co automatycznie przełoży się na koszty ogrzewania.

Technologia szkieletowa powoduje pewne ograniczenia architektoniczne. Nie jest możliwe uzyskanie dużej otwartej przestrzeni ze względu na określoną rozpiętość stropów.

Drewniana konstrukcja wymaga solidnego zaimpregnowania, aby nie stać się łakomym kąskiem dla korników i innych amatorów drewna, a także grzybów czy pleśni. Bardzo ważne jest zabezpieczenie wszelkich możliwych otworów, którymi gryzonie mogłyby się przedostać pod poszycie ścian i dachu.

Szybka realizacja domu szkieletowego wymaga zgromadzenia wszystkich środków finansowych już na starcie. Niewykończony, nieocieplony szkielet nie może być pozostawiony na kilka miesięcy. Cała inwestycja realizowana jest od razu.

Jak powstaje dom szkieletowy?

Dom szkieletowy wznoszony jest na tradycyjnym, betonowym fundamencie. Poszczególne komponenty wykonywane są w halach produkcyjnych i przywożone gotowe na plac budowy. Są łączone przy pomocy specjalistycznych mocowań. Ta technologia powoduje, że dom powstaje w krótkim czasie, niezależnie od pory roku.

Nie ma ograniczeń w kwestii wykończenia takiego domu. Zewnętrzne ściany okłada się elementami drewnianymi, tynkuje, pokrywa płytkami klinkierowymi. Z zewnątrz dom szkieletowy bywa wyglądem zbliżony do tradycyjnego, murowanego budynku.

Wśród producentów domów szkieletowych wskazać można firmy: Drewhome, Zodan, Ruvee, Hana, M.D. Dom, Nardos House, Zimmermann-Haus, DrewHouse, Ibudhaus.

Treści powiązane

Instalacja odgromowa
Instalacja odgromowa
Instalacja odgromowa nie jest obowiązkowa we wszystkich budynkach, aczkolwiek każdy dom powinien być w nią wyposażony. Uchroni ona przed niebezpiecznymi konsekwencjami uderzania pioruna. Zobacz, na czym polega działanie instalacji odgromowej, z jakich składa się elementów oraz kiedy jest obowiązek montażu instalacji odgromowej.
Przyłącze energetyczne
Przyłącze energetyczne
Uzyskanie przyłącza energetycznego wiąże się ze spełnieniem kilku wymogów formalnych i uzyskaniem pozwolenia. Na jakim etapie budowy domu należy się tym zająć? Dowiedz się, jakie kroki należy wykonać, aby podłączyć się do sieci energetycznej.
Domowa sauna
Domowa sauna
Korzystanie z sauny to obecnie już nie tylko luksus podczas pobytu w eleganckim hotelu czy centrum odnowy biologicznej. Relaks niczym w spa możemy zapewnić sobie we własnym domu. Jaka jest oferta domowych saun? Ile kosztuje sauna w domu?
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Jak oddycha dom? Wymiana powietrza to konieczność, każdy budynek musi być wyposażony w wentylację. Nowoczesne rozwiązania pozwalają uzyskać lepsze efekty wymiany powietrza, minimalne straty ogrzewania, a nawet odzyskiwać ciepło. Porównujemy tradycyjną, prostą wentylację grawitacyjną z systemem rekuperacji. Jak działa każde z tych rozwiązań? Jakie ma zalety i wady? – przeczytajcie o tym w poniższym artykule.
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Pompy ciepła coraz częściej zastępują dotychczasowe rozwiązania grzewcze jakimi są kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne. Szukamy nowoczesnych, prośrodowiskowych rozwiązań. Czy zastosowanie pompy ciepła pozwoli uzyskać porównywalne parametry grzewcze? Czy warto inwestować w tą technologię?
Bezpieczeństwo w okresie grzewczym
Bezpieczeństwo w okresie grzewczym
Jakie niebezpieczeństwa mogą się pojawić w czasie sezonu grzewczego? Dowiedz się, jak bezpiecznie przetrwać zimę. O co zadbać, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń związanych z ogrzewaniem. Poznaj niebezpieczeństwa czyhające w czasie okresu grzewczego.
Bramy garażowe
Bramy garażowe
Poznaj popularne obecnie bramy garażowe. Zobacz, jakie są dostępne rodzaje bram, z jakich materiałów się je wykonuje i jaka brama najlepiej sprawdzi się w konkretnym zastosowaniu.
Domy prefabrykowane
Domy prefabrykowane
Dom prefabrykowany powstaje z gotowych, łączonych modułów. Materiałami budowlanym mającymi zastosowanie w tej technologii jest drewno, beton lub ich połączenie. Gotowe elementy przygotowywane są w fabryce, a następnie transportowane na miejsce budowy i montowane. Przyglądamy się budowie domów z płyt betonowych i innych elementów prefabrykowanych. Jakie są korzyści, a jakie wady z zastosowania takiej technologii?
Przyłącze kanalizacyjne
Przyłącze kanalizacyjne
Jeśli w pobliżu działki, na której budowany jest dom, przebiega sieć wodociągowa lub kanalizacyjna, obowiązkiem jest się do niej przyłączyć. Realizacja przyłącza to inwestycja wymagająca wielu formalności, kilkuetapowych procedur. Jakie kolejne kroki należy wykonać? Jakie wnioski musi przygotować inwestor?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jak czytać?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jak czytać?
Dowiedz się czym jest i jakie informacje zawiera miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Sprawdź, jak interpretować symbole i oznaczenia stosowane w MPZP i jak czytać ten dokument.
Płyty budowlane
Płyty budowlane
Płyty budowlane stanowią gotowe elementy wykorzystywane do szybkiej, suchej zabudowy czy wykończenia wnętrz. Różnorodne materiały z jakich są wykonane przesądzają o ich przeznaczeniu i zastosowaniu. Sprawdzamy rodzaje płyt budowlanych, ich właściwości i możliwości wykorzystania.
Grzejniki konwektorowe
Grzejniki konwektorowe
Konwektory to rodzaje grzejników. Przeczytaj, na czym polega ich działanie. Jakie są zalety ogrzewania konwekcyjnego, gdzie można umieszczać konwektory i czy warto stosować grzejniki konwekcyjne.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Budowa przydomowej oczyszczalni to wygodne rozwiązanie w domach zlokalizowanych w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Zobacz, jakie należy spełnić warunki, aby zbudować przydomową oczyszczalnię. Na jakie rozwiązanie warto się zdecydować i sprawdź, jak działa taka instalacja.
Instalacja elektryczna w ogrodzie
Instalacja elektryczna w ogrodzie
W pełni funkcjonalny ogród to nie tylko ciekawie zaaranżowane rośliny, ale też elementy architektury ogrodowej i przydatne instalacje, w tym elektryczna. Pozwala ona na korzystanie w ogrodzie z różnych urządzeń, umiejscowienie punktów świetlnych. Jak bezpiecznie rozprowadzić instalację elektryczną w ogrodzie? Na co zwrócić uwagę przy jej planowaniu?
Domy z drewna – jak się w nich mieszka?
Domy z drewna – jak się w nich mieszka?
Drewniane domy nie są w Polsce jeszcze bardzo popularne. Kojarzą się raczej z zabudową terenów górskich, domkiem wakacyjnym. Ich niezaprzeczalny urok, wyjątkowy klimat powodują, że powoli rośnie liczba amatorów domów budowanych w tej technologii. Przeczytajcie więcej o drewnianych domach. Poznajcie ich wady i zalety.
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Sprawdź, które instalacje w domu wymagają cyklicznych przeglądów. Co grozi za zaniedbanie w tym zakresie. Kto może dokonać przeglądu oraz na czym polega sprawdzenie sprawności poszczególnych instalacji.
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.
Promienniki podczerwieni – wydajne ogrzewanie
Promienniki podczerwieni – wydajne ogrzewanie
Promienniki podczerwieni to alternatywa dla pomieszczeń ogrzewanych prądem. Poznaj rodzaje promienników, zobacz, gdzie mogą być wykorzystywane. Sprawdź zalety takiego ogrzewania i wybierz najbardziej odpowiedni promiennik podczerwieni.
Ocieplenia budynków
Ocieplenia budynków
Ocieplenie budynku w naszym klimacie to absolutna konieczność. Gwarantuje zachowanie pożądanej, komfortowej temperatury w pomieszczeniach, ale też wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie. Dlatego tak istotne jest poprawne wykonanie izolacji termicznej.
Prognozy cen materiałów budowlanych w 2024 roku
Prognozy cen materiałów budowlanych w 2024 roku
Oszacowanie kosztów materiałów to istotne kryterium przy planowaniu budowy zarówno przez deweloperów, jak i indywidualnych inwestorów. Jakie są prognozy cen materiałów budowlanych w 2024 roku? W jakich kategoriach produktowych ceny wzrosną, a w jakich zmaleją? Co na ten temat sądzą eksperci?
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Jaki wybrać rodzaj ogrzewania domu, to dylemat wielu inwestorów. Ma być ciepło, najlepiej tanio, estetycznie, przytulnie i ekologicznie. Jednym z rozwiązań jest ogrzewanie płaszczyznowe. Na czym polega? Jak wygląda instalacja i jakie daje korzyści? Więcej o ogrzewaniu płaszczyznowym przeczytasz poniżej.
Warunki zabudowy
Warunki zabudowy
Warunki zabudowy to dokument dokładnie określający możliwość zagospodarowania terenu i zabudowy. W jakich sytuacjach jest konieczny? Kiedy i gdzie należy wnioskować o decyzję w sprawie warunków zabudowy.
Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.
Ogrzewanie klimatyzacją
Ogrzewanie klimatyzacją
Większość klimatyzatorów wyposażonych jest obecnie w funkcję grzania. Czy warto korzystać z klimatyzatora jako dodatkowego źródła ciepła? Jakie funkcje będą przydatne? Jak ustawić klimatyzator, aby uzyskać pożądany efekt?
Przyłącze gazowe
Przyłącze gazowe
Gaz to popularne paliwo stosowane do ogrzewania budynków, podgrzewania wody użytkowej, zasilania kuchenki czy kominka. Warunkiem korzystania w domu z gazu jest wykonanie przyłącza. Poznaj kolejne kroki, wymagane formalności niezbędne do podłączenia domu do sieci gazowej.
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe to jedno z możliwych rozwiązań grzewczych, które mają sprawić, że pomieszczenia będą ciepłe, przytulne i pozbawione widocznych kaloryferów. Jak działa ogrzewanie podłogowe? Na czym polega jego instalacja i jakie korzyści daje taka technologia? Przeczytajcie w tym artykule.
Budowa na zgłoszenie
Budowa na zgłoszenie
Prawo budowlane wskazuje grupę inwestycji, których realizacja nie wymaga pozwolenia na budowę. Niezależnie chęć przeprowadzenia takiej budowy należy zgłosić w odpowiednim urzędzie. Poznaj procedurę zgłoszenia budowy. Zobacz, jakie trzeba skompletować dokumenty, gdzie dokonać formalności.
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę jest decyzją administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego. Kiedy konieczne jest pozwolenie na budowę? Jakie inwestycje można realizować bez pozwolenia na budowę?
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Rozważamy wady i zalety kupna gotowego projektu domu lub zamówienia indywidualnego u architekta. Które rozwiązanie jest lepsze? Na jaką opcję się zdecydować?
Automatyka do bram
Automatyka do bram
Automatycznie otwierane bramy to niewątpliwie wygoda, komfort i obecnie niemal już standard. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań i dobrej jakości materiałów powoduje, że dostępne na rynku systemy automatyki do bram gwarantują niezawodność, bezpieczeństwo, skuteczne działanie niezależnie od warunków atmosferycznych.

Komentarze

brak komentarzy…