• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Prognozy cen materiałów budowlanych w 2024 roku

Oszacowanie kosztów materiałów to istotne kryterium przy planowaniu budowy zarówno przez deweloperów, jak i indywidualnych inwestorów. Jakie są prognozy cen materiałów budowlanych w 2024 roku? W jakich kategoriach produktowych ceny wzrosną, a w jakich zmaleją? Co na ten temat sądzą eksperci?
Prognozy cen materiałów budowlanych w 2024 roku

Dokonywanie wycen i kosztorysów przy niestabilnych, szczególnie rosnących cenach materiałów jest ryzykowne i może powodować znaczne rozbieżności, powodujące problemy finansowe w realizowaniu inwestycji. Śledzenie trendów, sytuacji na rynku budowlanym i obserwowanie zdarzeń, mogących mieć wpływ na wzrost lub spadek cen materiałów budowlanych ułatwia podejmowanie decyzji o rozpoczęciu i kontynuowaniu lub zaprzestaniu czy przerwaniu inwestycji.

Sytuacja na rynku budowlanym

Rok 2023 zakończył się z ujemną dynamiką cen. W ostatnich miesiącach roku odnotowano spadki cen, które nie miały miejsca przez ostatnich kilka lat. Przyczyn tej sytuacji upatrywać można w przestoju w budownictwie mieszkaniowym. Zgodnie z prawem rynku spadek popytu na materiały budowlane spowodował spadek ich cen. Analitycy prognozują w 2024 roku ożywienie inwestycji, które może pociągnąć za sobą wzrost cen materiałów budowlanych.

Co najbardziej staniało?

Wśród materiałów, które potaniały, różnice cen wynosiły od kilku do blisko 30%.

Na końcu 2023 roku największe spadki cen odnotowały grupy materiałów:

  • płyty OSB, drewno
  • izolacje termiczne
  • dachy, rynny
  • wykończenia
  • ściany, kominy
  • izolacje wodochronne
  • płytki, łazienni, kuchnie
  • oświetlenie, elektryka
  • stolarka
  • sucha zabudowa
  • narzędzia
  • dekoracje
  • motoryzacja.

Które materiały drożeją w 2024 roku?

Z kolei w poniższych grupach towarowych pod koniec roku ceny wzrosły najbardziej w przypadku:

  • cementu, wapna
  • farb, lakierów
  • chemii budowlanej
  • otoczenia domu
  • wyposażenie, AGD
  • instalacji, ogrzewania
  • materiałów z kategorii ogród, hobby.

Choć rynek wydaje się stabilizować, większość ekspertów nie pozostawia złudzeń – w 2024 roku należy spodziewać się kolejnego wzrostu cen.

Według analityka portalu RynekPierwotny.pl w 2024 roku obawy mogą wzbudzać koszty zakupu cementu oraz wapna. Koszty energii stanowią istotny składnik kosztów produkcji tych materiałów. Rosnące rachunki za energię mogą spowodować dalszy wzrost cen tych materiałów.

“Jeżeli chodzi o perspektywę kilkuletnią, to wspomniana branża cementowa i wapiennicza znajdzie się pod presją ze względu na wzrost cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla oraz wymagane inwestycje w celu osiągniecia bezemisyjności. Takie problemy będą dotyczyły również nieco mniej energochłonnego przemysłu stalowego. Inny element unijnej polityki, czyli dyrektywa budynkowa w ciągu kolejnych 8 - 10 lat może negatywnie wpłynąć np. na ceny materiałów izolacyjnych” - dodaje ekspert.

Ceny usług budowlanych

Niemniejsze znaczenie przy realizacji inwestycji, obok kosztów materiałów, ma cena usług budowlanych. Od listopada 2023 rosną ceny prac murarskich. To zatem już pewien trend wzrostowy.

Planowane są podwyżki płacy minimalnej w styczniu i lipcu 2024 roku. Za tym idzie wzrost odprowadzanych obowiązkowych składek, odpraw, odszkodowań czy wypłat za gotowość do pracy, pracę w nocy, dni ustawowo wolne od pracy. To znajdzie odzwierciedlenie w cenach usług budowlanych – firmy będą musiały więcej zapłacić swoim pracownikom, koszty te przerzucą na usługobiorców.

Treści powiązane

Sytuacja rynku budowlanego
Sytuacja rynku budowlanego
Choć popyt na usługi budowlane po wrześniowym spadku jest ciągle najniższy od stycznia br., prognozowany jest jego wzrost jeszcze przed nowym rokiem. Sprawdzamy, jaka jest sytuacja na rynku budowlanym w ostatnim kwartale 2022 roku.
Rynek pracy w budownictwie
Rynek pracy w budownictwie
Budownictwo to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż. Jednak jak każdej innej, również budownictwa nie omijają fluktuacje wynikające z sytuacji globalnej. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja na rynku zatrudnienia w budownictwie w czwartym kwartale 2022 roku. Ile wynosi stawka godzinowa w budownictwie.
Prognozy rynku budowlanego 2024
Prognozy rynku budowlanego 2024
Czy sytuacja na rynku budowlanym ulegnie zmianie? Co analitycy sądzą o perspektywach w budownictwie w roku 2024? Jakie są prognozy dla poszczególnych sektorów, gdzie upatrywać szans po trudnym czasie w branży?
Sytuacja w budownictwie na początku 2023 roku
Sytuacja w budownictwie na początku 2023 roku
W styczniu 2023 wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 21,7 - wyższym od notowanego przed miesiącem (minus 23,9). Czy to sygnał odbicia się branży budowlanej? Czy z każdym kolejnym kwartałem rynek budowlany nabierze rozpędu? Sprawdzamy sytuację w budownictwie na początku 2023 roku.
Prognozy cen materiałów budowlanych na 2023 rok
Prognozy cen materiałów budowlanych na 2023 rok
Ceny materiałów budowlanych to istotny czynnik wpływający na rozwój i sytuację branży budowlanej. Rosnące koszty powstrzymują decyzje o nowych inwestycjach, obniżają rentowność już realizowanych. Jak zapowiada się 2023 rok? Czy wzrost cen wyhamuje? Czego możemy się spodziewać w sektorze budowlanym?
Planowane zmiany w prawie budowlanym 2023
Planowane zmiany w prawie budowlanym 2023
Nowelizowane przepisy prawa budowlanego miały wejść w życie od stycznia 2023 roku. Zgodnie z deklaracjami Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego nowe przepisy obowiązywać będą jednak od kwietnia tego roku. Czy ten termin będzie wiążący i jakie zmiany czekają branżę budowlaną?

Komentarze

pit
Nie zaklinajmy rzeczywistości. Ceny materiałów budowlanych już spadały w 2023 roku i będą spadać dalej. Ceny usług? Tu fachowcy jeszcze nie otrzeźwieli. Jeszcze się oszukują że eldorado będzie trwać wiecznie. Nie znają się na ekonomii, polityce i socjologii więc trudno się dziwić ich optymizmowi. Będzie płacz bo za najniższą krajową żaden fachman od szpadla nie będzie chciał z łóżka wstać. Przetrwają tylko najlepsi. Zginą firmy mocno zakredytowane, które przestrzeliły z inwestycjami. Tu będą bankructwa. Fachowiec z prawdziwego zdarzenia działający na własną rękę przegra. Firmy z partaczami które powstały na fali boomu budowlanego mogą się już zwijać.
25.01.2024