• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Prognozy cen materiałów budowlanych na 2023 rok

Ceny materiałów budowlanych to istotny czynnik wpływający na rozwój i sytuację branży budowlanej. Rosnące koszty powstrzymują decyzje o nowych inwestycjach, obniżają rentowność już realizowanych. Jak zapowiada się 2023 rok? Czy wzrost cen wyhamuje? Czego możemy się spodziewać w sektorze budowlanym?
Prognozy cen materiałów budowlanych na 2023 rok

Rok 2022 zakończył się niższą dynamiką wzrostu cen materiałów budowlanych. Choć ciągle rosły, to znacznie wolniej niż na początku roku. Czy to chwilowe wyhamowanie czy optymistyczna tendencja, która zniweluje barierę działalności firm budowlanych, jaką niewątpliwie są wyjątkowo wysokie ceny materiałów?

Co najszybciej drożeje?

Średni wzrost cen jesienią 2022 roku wynosił 20% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku.

Największe wzrosty odnotowano w takich grupach towarowych*, jak:

  • cement, wapno (+44%)
  • sucha zabudowa (+33%)
  • izolacje wodochronne (+29%)
  • ściany, kominy (+26%)
  • motoryzacja (+26%)
  • płytki, łazienki, kuchnie (+25%)
  • dachy, rynny (+24%)
  • ogród i hobby (+24%)
  • wykończenia (+23%)
  • izolacje termiczne (+22%)
  • chemia budowlana (+21%)
  • farby, lakiery (+20%)
  • stolarka (+18%)
  • wyposażenie, AGD (+18%)
  • instalacje, ogrzewanie (+17%)
  • narzędzia (+17%), dekoracje (+15%)
  • otoczenie domu (+14%)
  • oświetlenie, elektryka (+14%)

Miały miejsce również spadki cen – w odniesieniu do płyt OSB i drewna.

* na podstawie cen materiałów Grupy PSB

Ceny cementu ciągle w górę

Przed 2022 rokiem cement drożał z roku na rok o kilka procent. Obecny gigantyczny wzrost cen przypisuje się wstrzymaniu importu tego materiału ze Wschodu. Ponadto udział energii elektrycznej stanowi 35-50% kosztu produkcji cementu.

Tak duże wzrosty cen automatycznie odbijają się na marżach deweloperów i cenach mieszkań.

Pojawiły się postulaty, aby branżę produkcji cementu wpisać na listę przedsiębiorstw energochłonnych, które mogą ubiegać się o rekompensatę kosztów pośrednich, do których należy energia elektryczna.

„Rekompensaty przyznawane są firmom w związku z przenoszeniem kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2 na ceny energii elektrycznej zużywanej do wytwarzania produktów w sektorach energochłonnych” – podaje Urząd Regulacji Energetyki. Produkcja cementu dotąd nie podlegała zasadom rekompensat.

Sytuacja nie powinna wpłynąć na wielkość produkcji cementu. „Do zwężenia produkcji może nas zmusić ograniczenie w dostawach energii, tzw. stopnie zasilania bądź brak możliwości zakupu i dostaw węgla w okresie jesienno-zimowym” – informuje Stanisław Sobczyk, dyrektor przemysłowy cementu w Lafarge Polska.

Prognozy na 2023 rok

Specjaliści nie pozostawiają złudzeń. Rosnące koszty energii i transportu, a także zatrudnienia nie pozwolą utrzymać produkcji materiałów przy niezmiennych cenach sprzedaży. Szacuje się, że 2023 rok przyniesie wzrost średnio o 20%.

Są również bardziej optymistyczne prognozy. Szacuje się, że choć największy rozdźwięk na linii inflacja-cena materiałów dotyczyć będzie Polski, to będą to podwyżki jednocyfrowe.

Wzrost, ale jednak stabilny, to dobra wiadomość dla inwestorów, którzy wstrzymali realizację budów ze względu na skokowe ceny materiałów budowlanych. Brak możliwości oszacowania kosztu końcowego inwestycji odstraszał deweloperów i prywatnych inwestorów. Z tego samego powodu marże deweloperów pozostawały na niezmienionym poziomie, co przy rosnących stopach procentowych ograniczających dostępność kredytów powodowało stagnację w sprzedaży mieszkań.

Choć inflacja i ceny energii nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa, za przykład podaje się rok 2007, gdy ceny wywindowały w górę o 20-30%, by w kolejnym wrócić do normy. Tego życzmy sobie u progu 2023 roku!

***

Przeczytaj także o sytuacji w branży budowlanej

Poznaj rynek pracy w budownictwie

Zobacz raport o rynku budowlanym w 2022 roku

Sprawdź problemy rynku budowlanego

Inwestycje drogowe 2022-2023


Treści powiązane

Cement ekologiczny
Cement ekologiczny
Cement stanowi główny składnik betonu. Zależnie od rodzaju jego zastosowania otrzymuje się beton o różnych parametrach i właściwościach. Wysoko zaawansowany technologicznie cement TioCem® oprócz walorów estetycznych ma gwarantować pozytywny wpływ na ochronę środowiska poprzez swoje właściwości fotokatalityczne skutkujące redukcją zanieczyszczeń. To zatem kluczowy składnik betonu ekologicznego.
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton jest najstarszym materiałem budowlanym stosowanym do budowy różnych obiektów. Jego historia liczy ponad 9000 lat. Przez szereg wieków jego receptura ewoluowała. W dawnych czasach stosowano gips lub wapno jako czynniki wiążące beton, aby obecnie dojść do nowoczesnych, bardziej trwałych i stabilnych struktur betonu towarowego.
Beton podwodny
Beton podwodny
Beton ten, jak sama nazwa wskazuje, jest wyrobem specjalnego przeznaczenia. Stosowany jest w warunkach trudnych, agresywnych, wymaga więc innego składu, aby uzyskać parametry gwarantujące wytrzymałość i trwałość konstrukcji podwodnych. Poznaj cechy betonu podwodnego, jego skład i działanie i metody betonowania w wodzie.
Rynek inwestycji – budowa dróg w Polsce 2022-2023
Rynek inwestycji – budowa dróg w Polsce 2022-2023
Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, ograniczenia dostępu do wielu źródeł surowców, związanego z tym wzrostu cen materiałów budowlanych, polskie drogi są nieustającym placem budowy. Trwają rozpoczęte inwestycje drogowe, wyłaniane są przetargi na nowe budowy. Przyglądamy się, gdzie i co buduje się na polskich drogach. Gdzie planowane są budowy dróg.
Jaki cement budowlany wybrać i jak go stosować?
Jaki cement budowlany wybrać i jak go stosować?
Cement to jeden z podstawowych materiałów wykorzystywanych podczas większości robót budowlanych i wchodzący w skład mieszanek betonowych, tynkarskich i wielu innych produktów chemii budowlanej. Prawidłowy dobór tego budulca zapewnia trwałość wykonywanych elementów.
Domieszki do betonu
Domieszki do betonu
Tempo rozwoju branży budowlanej stymuluje pojawianie się na rynku coraz bardziej nowoczesnych dodatków i domieszek do betonu. Stanowią one szeroką gamę produktów o różnorodnej budowie chemicznej i właściwościach.
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
Rozmowa z Przemysławem Borkiem, prezesem Zarządu Pekabex Bet SA, Wiceprezesem Zarządu Pekabex SA. na temat sytuacji obecnej i prognoz dla rynku prefabrykacji.
Sytuacja rynku budowlanego
Sytuacja rynku budowlanego
Choć popyt na usługi budowlane po wrześniowym spadku jest ciągle najniższy od stycznia br., prognozowany jest jego wzrost jeszcze przed nowym rokiem. Sprawdzamy, jaka jest sytuacja na rynku budowlanym w ostatnim kwartale 2022 roku.
Rynek pracy w budownictwie
Rynek pracy w budownictwie
Budownictwo to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż. Jednak jak każdej innej, również budownictwa nie omijają fluktuacje wynikające z sytuacji globalnej. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja na rynku zatrudnienia w budownictwie w czwartym kwartale 2022 roku. Ile wynosi stawka godzinowa w budownictwie.
Branża budowlana a ryzyko upadłości firm 2022-2023
Branża budowlana a ryzyko upadłości firm 2022-2023
Niewypłacalność firm sektora budowlanego staje się coraz bardziej powszechna. Kryzys w budownictwie jest faktem. Analizujemy obecną sytuację w branży budowlanej i sprawdzamy prognozy na 2023 rok.
What’s up doc? - wywiad z dr inż. Krzysztofem Poganem, właścicielem firmy KP-Project
What’s up doc? - wywiad z dr inż. Krzysztofem Poganem, właścicielem firmy KP-Project
Krzysztof Pogan to inżynier budownictwa, doktor nauk technicznych, ceniony ekspert z zakresu chemii budowlanej i przedsiębiorca, oferujący rozwiązania dla szeroko rozumianego budownictwa. Zapraszamy do lektury wywiadu z właścicielem firmy KP-Project.
Jak kupić beton towarowy?
Jak kupić beton towarowy?
Zbieramy informacje, na co zwrócić uwagę zamawiając beton. Jaki produkt wybrać zależnie od przeznaczenia, jakie dodatkowe usługi warto rozważyć. Przeczytajcie, jak kupować beton towarowy.
Beton posadzkowy
Beton posadzkowy
Ze względu na swoje przeznaczenie beton posadzkowy musi wyróżniać się większą wytrzymałością niż beton konstrukcyjny czy dekoracyjny. Jaki jest skład betonu na posadzkę? Z jakich składników się go produkuje? Jakie ma właściwości? W tym artykule przybliżamy beton posadzkowy.
Rynek budowlany 2022 – raport Spectis
Rynek budowlany 2022 – raport Spectis
Sytuacja w branży budowlanej nie napawa optymizmem. Trudne okoliczności rynkowe powodują wyhamowywanie aktywności budowlanej. Prognozuje się, że jeśli 2022 rok zakończy się minimalnym wzrostem wartości rynku, to 2023 rok odnotuje ujemną dynamikę rynku budowlanego. To wnioski Spectis, zespołu ekspertów świadczących usługi badawcze i analityczne dla kadry menedżerskiej z sektora budowlanego.
Budowa ścian – przegląd materiałów
Budowa ścian – przegląd materiałów
Technologii budowy ścian jest obecnie wiele, począwszy od tradycyjnych murowych, wypieranych obecnie rozwiązaniami systemowymi opartymi na pustakach, przez technologie szkieletowe drewniane i żelbetowe do gotowych, prefabrykowanych elementów. W tym artykule skupiamy się na ścianach murowanych. Sprawdzamy, jakie materiały można wybrać, jakie mają one właściwości i czym się kierować przy wyborze.
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.

Komentarze

brak komentarzy…