• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Prognozy rynku budowlanego 2024

Czy sytuacja na rynku budowlanym ulegnie zmianie? Co analitycy sądzą o perspektywach w budownictwie w roku 2024? Jakie są prognozy dla poszczególnych sektorów, gdzie upatrywać szans po trudnym czasie w branży?
Prognozy rynku budowlanego 2024

Miniony rok nie należał do najlepszych w sektorze budowlanym. Rosnące koszty materiałów i pracy, odpływ dużej liczby pracowników ze wschodu, rosnąca inflacja, brak realnej waloryzacji kontraktów podpisanych jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie, malejąca liczba zleceń i inwestycji przyczyniły się do dramatycznie dużej liczby upadłości małych i średnich przedsiębiorstw.

Niewielkim kołem ratunkowym był rządowy kredyt 2%, który zwiększył popyt na zakup mieszkań. Jednak ograniczone środki z tego programu kazały zachować inwestorom ostrożność przy rozpoczynaniu nowych inwestycji i nie poprawiły sytuacji w dalszej perspektywie.

Zdecydowanie lepiej w minionym roku poradzili sobie duzi gracze rynkowi.

Rynek budowlany w 2024 roku

Polski rynek budowlany kolejny rok rozpoczyna z nadzieją na uruchomienie środków z KPO. Wkrótce mają zostać wypłacone pierwsze zaliczki z programu. Głównym beneficjentem będzie sektor energetyczny i program REPowerEu związany z przyspieszeniem transformacji energetycznej. Oznacza to, pierwsze pieniądze z KPO nie trafią do wielu gałęzi rynku budowlanego.

Dużą szansą będzie także planowane przez GDDKiA zwiększenie wydatków inwestycyjnych. Wskazywana jest kwota 19,5 mld zł, a więc 4 mld zł więcej niż zaplanowano w minionym roku.

Uruchomienie środków z powyższych źródeł to dobra prognoza dla budownictwa inżynieryjnego. Planowany jest widoczny wzrost projektów energetycznych i infrastrukturalnych. Już teraz zauważalny jest boom w segmencie farm fotowoltaicznych, przybywa inwestycji w modernizację i zwiększanie zdolności przesyłowych sieci energetycznych.

Nie poprawia sytuacji w budowlance fakt, że weszliśmy w rok wyborczy. To znacznie ogranicza skłonność samorządów do ogłaszania przetargów.

Ciągle wysoka inflacja nie pozwala zwiększyć aktywności inwestorów prywatnych.

Specjaliści i analitycy rynku nie przewidują znacznego wzrostu cen materiałów budowlanych.

W segmencie budownictwa niemieszkaniowego najlepiej ma się sektor przemysłowo-logistyczny. Od lat zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej odnotowują sukcesywny przyrost. Szacuje się, że rok 2024 pozwoli uzyskać poziom ponad 34 mln m2 powierzchni magazynowo-logistycznych. Tłumaczyć to można zjawiskiem przenoszenia łańcuchów produkcji z Azji do Europy.

Prognozy cen mieszkań 2024

Według ekspertów ceny mieszkań nadal będą rosły. Szacuje się, że nominalny wzrost cen mieszkań w 2024 roku wyniesie 10-15 procent. Spodziewane jest zwiększenie różnic cenowych w zależności od rodzaju nieruchomości i ich lokalizacji.

Wspomniany wzrost cen dotyczyć będzie przede wszystkim małych i średnich mieszkań w dobrych lokalizacjach. Deweloperzy wracają do odłożonych planów inwestycyjnych, na rynku przybędzie kawalerek, mieszkań dwupokojowych i niedużych trzypokojowych.

Zupełnie odwrotnie wyglądają prognozy w odniesieniu do dużych mieszkań w mniejszych miastach. Szacunki mówią o spadku cen nawet o 20 procent.

Trendy budowlane 2024

Na sposób budowania a tym samym koszty wpływają zmiany przepisów unijnych, dążące do zeroemisyjnego budownictwa. Projekty energooszczędne to obecnie nie proekologiczny trend, ale wymóg. Zielone budownictwo staje się standardem. Cały proces powstawania nowego budynku, od etapu projektu, jego wznoszenia, użytkowania a nawet utylizacji musi być zgodny z ideą „zero waste”.

Certyfikacje i zgodność z taksonomią staną się standardem rynkowym. Większość nowych budynków, zwłaszcza magazynowych i biurowych, w tym tych dopiero projektowanych lub już budowanych, jest zgodna z przyjętymi standardami. Nastąpi fala renowacji starszych budynków w związku z wymogami UE dotyczącymi zielonej transformacji – mówi Dorota Lachowska, head of reasearch w Knight Frank. – Przed nami ekologiczna i cyfrowa transformacja rynku nieruchomości. Następuje zmiana myślenia o nieruchomościach z czysto finansowego, gdzie celem jest maksymalizacja zysku, na bardziej kompleksowy, uwzględniający również zyski społeczne oraz ład korporacyjny – dodaje.

Na znaczeniu zyskuje modułowa i elastyczna architektura. Inteligencja budynków, wyposażonych w systemy centralnego zarządzania ogrzewaniem, oświetleniem, wentylacją, klimatyzacją czy bezpieczeństwem staje się codziennością a nie luksusem.

Inwestorzy sięgają po nowoczesne materiały, które są nie tylko trwałe i estetyczne, ale przede wszystkim ekologiczne – powstające z surowców odnawialnych, recyklingowanych czy odpadów przekształcanych na materiały o wyższej jakości.

Beton, będący ciągle podstawowym budulcem, wytwarzany jest z surowców odnawialnych, z zastosowaniem niskoemisyjnego cementu, w technologii zgodnej z ideą zrównoważonego budownictwa.

Będziemy obserwować rosnącą przewagę projektów certyfikowanych, wykorzystujących rozwiązania proekologiczne, o niskim wpływie na środowisko i zoptymalizowanych kosztach eksploatacyjnych w odniesieniu do aktywów, które nie spełniają tych standardów. Na rynku pogłębiał się będzie dystans pomiędzy najlepszymi budynkami i przestarzałymi obiektami, które będą wyburzane albo przystosowywane do innych funkcji – mówi Bartłomiej Zagrodnik, dyrektor zarządzający w Walter Herz.

Treści powiązane

Concretete Roads 2023 - „Betonowe drogi do zielonego świata”
Concretete Roads 2023 - „Betonowe drogi do zielonego świata”
Ruszyła rejestracja na XIV edycję międzynarodowego wydarzenia poświęconego betonowym nawierzchniom drogowym. Sympozjum odbędzie się w dniach 25-28 czerwca w Krakowie.
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo polega na tworzeniu budynków o ograniczonym negatywnym wpływie na środowisko przy jednoczesnym komforcie ich użytkowania. Chodzi o wprowadzanie proekologicznych rozwiązań na etapie projektowania, budowy i eksploatacji nieruchomości.
Sytuacja w budownictwie na początku 2023 roku
Sytuacja w budownictwie na początku 2023 roku
W styczniu 2023 wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 21,7 - wyższym od notowanego przed miesiącem (minus 23,9). Czy to sygnał odbicia się branży budowlanej? Czy z każdym kolejnym kwartałem rynek budowlany nabierze rozpędu? Sprawdzamy sytuację w budownictwie na początku 2023 roku.
Zielony Ład
Zielony Ład
Zielony Ład to strategia UE na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jakie konkretne inicjatywy, działania i zmiany legislacyjne mają w efekcie doprowadzić do ograniczenia globalnego ocieplenia do poziomu poniżej 1,5 °C i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku? Poznaj założenia Europejskiego Zielonego Ładu.
Rynek budowlany 2022 – raport Spectis
Rynek budowlany 2022 – raport Spectis
Sytuacja w branży budowlanej nie napawa optymizmem. Trudne okoliczności rynkowe powodują wyhamowywanie aktywności budowlanej. Prognozuje się, że jeśli 2022 rok zakończy się minimalnym wzrostem wartości rynku, to 2023 rok odnotuje ujemną dynamikę rynku budowlanego. To wnioski Spectis, zespołu ekspertów świadczących usługi badawcze i analityczne dla kadry menedżerskiej z sektora budowlanego.
Rynek inwestycji – budowa dróg w Polsce 2022-2023
Rynek inwestycji – budowa dróg w Polsce 2022-2023
Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, ograniczenia dostępu do wielu źródeł surowców, związanego z tym wzrostu cen materiałów budowlanych, polskie drogi są nieustającym placem budowy. Trwają rozpoczęte inwestycje drogowe, wyłaniane są przetargi na nowe budowy. Przyglądamy się, gdzie i co buduje się na polskich drogach. Gdzie planowane są budowy dróg.
​BUDMA 2024 pod hasłem Zielona Przyszłość Budownictwa
​BUDMA 2024 pod hasłem Zielona Przyszłość Budownictwa
Targi BUDMA odbędą się dniach 30.01 - 02.02.2024 w Poznaniu pod hasłem "Zielona Przyszłość Budownictwa". Wydarzenie to będzie miejscem inspiracji do wprowadzania proekologicznych zmian oraz innowacyjnych rozwiązań w branży budowlanej.
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój polega na integrowaniu działań gospodarczych, społecznych i politycznych z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości procesów przyrodniczych. Jak w te postulaty wpisuje się budownictwo – czołowy konsument energii? Jakie rozwiązania proekologiczne stosuje branża budowlana, w jakim zakresie jej działalność może pozytywnie wpływać na środowisko?
Rynek pracy w budownictwie
Rynek pracy w budownictwie
Budownictwo to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż. Jednak jak każdej innej, również budownictwa nie omijają fluktuacje wynikające z sytuacji globalnej. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja na rynku zatrudnienia w budownictwie w czwartym kwartale 2022 roku. Ile wynosi stawka godzinowa w budownictwie.
Rynek budowlany jesień 2023
Rynek budowlany jesień 2023
Galopujące ceny materiałów budowlanych wreszcie wyhamowały. Oszacowanie kosztów budowy jest obecnie bardziej realne przy stabilnych cenach. Czy rozpoczęcie budowy jesienią 2023 to dobry pomysł?
Sytuacja rynku budowlanego
Sytuacja rynku budowlanego
Choć popyt na usługi budowlane po wrześniowym spadku jest ciągle najniższy od stycznia br., prognozowany jest jego wzrost jeszcze przed nowym rokiem. Sprawdzamy, jaka jest sytuacja na rynku budowlanym w ostatnim kwartale 2022 roku.

Komentarze

brak komentarzy…