Kotwy gruntowe – technologie wzmacniania gruntu
Kotwy gruntowe są elementami konstrukcyjnymi wykorzystywanymi do stabilizacji i wzmocnienia gruntu oraz konstrukcji budowlanych. Ich zadaniem jest przeciwdziałanie siłom, które mogą powodować przemieszczenie się gruntu lub struktur, ich opadanie, ślizganie się czy przechylanie. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie grunt rodzimy nie zapewnia dostatecznej stateczności wszelkiego rodzaju palisadom, ściankom szczelnym, obudowom wykopów czy nabrzeżom portowym.
Budowa kotwy gruntowej
Kotwa składa się z:
- głowicy kotwy
- odcinka cięgna
- buławy.
Rodzaje kotew gruntowych
W zależności od czasu eksploatacji wyróżnia się:
- kotwy tymczasowe (używane do 2 lat)
- kotwy stałe (eksploatacja powyżej 2 lat).
Z kolei biorąc pod uwagę materiał cięgna, stosuje się:
- kotwy linowe
- kotwy prętowe.
Ze względu na możliwości zastosowania, w użyciu są:
- kotwy do gruntów ziarnistych
- kotwy skalne.
Zastosowanie kotew gruntowych
Kotwy gruntowe stosuje się do obudowy głębokich wykopów, stabilizacji skarp, nasypów i zboczy, obudowy nabrzeży portowych, jako zabezpieczenie przeciwosuwiskowe. Wykorzystywane są do rozparcia ścian szczelinowych, ścianek szczelnych, palisad, ścianek berlińskich oraz przesłon kopanych i obudów z cementogruntu. Znajdują zastosowanie przy stabilizacji zboczy, nasypów kolejowych, a także przy budowie tuneli i fundamentów.
Technologia ta sprawdza się w wielu obszarach geoinżynierii, w konstrukcjach:
- kubaturowych
- hydrotechnicznych
- drogowych.
Montaż kotew gruntowych
Pierwszą czynnością przy montażu kotew jest wykonanie odpowiednio głębokiego otworu w gruncie o średnicy kilkunastu centymetrów, który wypełnia się zaczynem cementowym. Następnie umieszcza się w otworze cięgna kotwy, wyposażone w dystansery oraz rurki iniekcyjne, przez które wykonuje się iniekcję wtórną, formując po kilku lub kilkunastu godzinach buławę kotwy.
Metryka kotwy gruntowej
Każda wykonana kotew gruntowa powinna mieć swoją metrykę, zawierającą takie informacje, jak:
- technologia wykonania,
- rodzaj zastosowanych cięgien,
- jej wymiary,
- pochylenie,
- warunki gruntowe, w jakich osadzona jest kotew,
- wyniki badań odbiorczych.
Zalety kotew gruntowych
Zabezpieczanie skarp i wykopów przy pomocy kotew jest możliwe do wykonania w obszarze nawet ciasno zabudowanym, w sąsiedztwie gęstej sieci infrastruktury podziemnej. Jest to technologia bezudarowa, o minimalnej ingerencji w grunt rodzimy. Nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu budowlanego. Niska jest uciążliwość robót budowlanych w trakcie montażu kotew. Prace wykonuje się szybko i łatwo.
Zastosowanie kotew daje możliwość weryfikowania siły naciągu w czasie eksploatacji a także wydłużenia kotwy o kolejne elementy żerdzi, bez pogorszenia parametrów wytrzymałościowych.
***
Wśród firm oferujących usługi w zakresie montażu kotew gruntowych wskazać można: Tergon, Dabi, Soiltech, Ischebeck Titan Polska, Budokop, Remost.
Fot. remost.pl