• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Obudowa berlińska

Gdzie zastosowanie znajduje obudowa berlińska? Na czym polega taki sposób zabezpieczenia wykopu i jakie są jego rodzaje? Przeczytaj więcej o technologii wykonania ścianki berlińskiej, zaletach i wadach tej metody zapobiegającej osuwaniu się ziemi w wykopie na budowie.
Obudowa berlińska

Obudowa berlińska stanowi tymczasowe zabezpieczenie wykopu. Swoją nazwę zawdzięcza zastosowaniu takiej konstrukcji podczas budowy metra w Berlinie na początku XX wieku.

Wykop pod fundamenty to pierwszy etap prac ziemnych na budowie. W trakcie wykonywania wykopu istnieje ryzyko osuwania się ziemi. Niesie to za sobą niebezpieczeństwo dewastacji terenu wokół wykopu, zagrożenie dla pracowników budowy oraz maszyn.

Aby temu zapobiec, stosuje się zabezpieczenia. Jednym z nich jest obudowa berlińska, nazywana też ścianką berlińską.

Konstrukcja obudowy berlińskiej

Obudowę berlińską konstruuje się ze stelażu i wypełnienia. Stelaż stanowią pionowe słupy, osadzone w gruncie. Ich rozmiar i rozstaw dostosowuje się do warunków gruntowych oraz głębokości wykopu. Najczęściej pale wbijane są w grunt za pomocą wibracji. Bywają także osadzane w wywierconych otworach lub wbijane przy użyciu młota hydraulicznego lub spalinowego. Przy głębokich wykopach stelaż może wymagać kotwienia w gruncie lub użycia stalowych podpór.

Wypełnienie, czyli opinkę wykonuje się z drewna, betonu lub stali. Jego rolą jest przenoszenie parcia gruntu na stelaż. Kolejne elementy wypełnienia zakładane są etapami, w miarę pogłębiania wykopu. Opinki stalowe i betonowe montuje się „od góry” natomiast belki drewniane instalowane są „od dołu” w miarę postępu robót ziemnych.

Rodzaje obudowy berlińskiej

Ze względu na czas ich zastosowania, ścianki berlińskie dzieli się na:

  • tymczasowe
  • tracone.

Tymczasowe ściany demontuje się stopniowo w miarę zasypywania wykopu, na końcu usuwając pale.

Ściany tracone pozostają w gruncie po zakończeniu prac ziemnych. Takie rozwiązanie wynika często z braku miejsca na demontaż opinki czy trudności wyciągnięcia kotwionych słupów.

Zastosowanie obudowy berlińskiej

Taki sposób zabezpieczenia wykopu może być zastosowany wszędzie tam, gdzie w bliskim sąsiedztwie nie znajdują się obiekty wrażliwe na osiadanie oraz nie występuje wysoki poziom wód gruntowych. Nie ma możliwości wykorzystania obudowy berlińskiej przy budowach hydrotechnicznych.

Ścianka berlińska w dopuszczalnych warunkach z powodzeniem zabezpieczy wykop o głębokości od 3 do 10 m.

Ścianki berlińskie znajdują zastosowanie np.:

  • przy wykonaniu fundamentów,
  • budowie tuneli,
  • realizacji prac drogowych w miejskich warunkach, gdzie inne metody mogłyby być nieefektywne lub zbyt drogie.

Zalety obudowy berlińskiej

Jeśli warunki na budowie pozwalają na zastosowanie ścianki berlińskiej, to rozwiązanie jest bezpieczne, skuteczne i tanie. Łatwy i szybki montaż nie zajmie doświadczonej ekipie wiele czasu.

Ponadto taką konstrukcję można bez trudu dostosować do planu budowy.

Wady ścianki berlińskiej

Ograniczeniem zastosowania tej metody zabezpieczenia wykopu jest bezpośrednie sąsiedztwo istniejących budowli. Nie sprawdzi się także w łatwo osypujących się gruntach oraz poniżej lustra wody.

Obudowa berlińska cechuje się małą nośnością pionową.

Wymaga również wykonania oddzielnej ściany docelowej.

***

Wśród firm oferujących ochronę wykopów w postaci obudowy berlińskiej wymienić można: Segar, De Waal, CM-Construction, Budokop, Tergon,

Fot. Dewaal.pl

Treści powiązane

Włókna do betonu
Włókna do betonu
Włókna do zbrojenia betonu są powszechnym dodatkiem wpływającym na właściwości mieszanki oraz związanego betonu. Poznaj rodzaje włókien, materiały wykorzystywane do ich produkcji, zastosowanie zbrojonych materiałów budowlanych, betonów wzmacnianych włóknami.
Budowa ścian – przegląd materiałów
Budowa ścian – przegląd materiałów
Technologii budowy ścian jest obecnie wiele, począwszy od tradycyjnych murowych, wypieranych obecnie rozwiązaniami systemowymi opartymi na pustakach, przez technologie szkieletowe drewniane i żelbetowe do gotowych, prefabrykowanych elementów. W tym artykule skupiamy się na ścianach murowanych. Sprawdzamy, jakie materiały można wybrać, jakie mają one właściwości i czym się kierować przy wyborze.
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.
Ściany szczelinowe
Ściany szczelinowe
Poznaj zastosowania ściany szczelinowej. Dowiedz się, czym jest ta konstrukcja, jak powstaje i czemu służy. Przeczytaj, jakie są zalety tej techniki zabezpieczania wykopów.
Palowanie fundamentów
Palowanie fundamentów
Palowanie fundamentów polega na zastosowaniu specjalnych podpór, które mają za zadanie pośrednie przenoszenie obciążeń budowli. Dowiedz się, w jaki sposób wzmacnia się fundamenty metodą palowania. Gdzie taka technika znajduje zastosowanie. Jakie są korzyści palowania fundamentów.
Głębokość przemarzania gruntu
Głębokość przemarzania gruntu
Głębokość przemarzania gruntu to istotny parametr przy podejmowaniu decyzji na jakiej głębokości umieścić fundamenty i poprowadzić instalacje wodno-kanalizacyjne. Jest ona różna w różnych częściach kraju. Jak ustalić głębokość przemarzania gruntu i jakie konsekwencje może mieć zlekceważenie oddziaływań klimatycznych w danej lokalizacji?
Membrany hydroizolacyjne
Membrany hydroizolacyjne
Membrany to materiały wykorzystywane do zabezpieczania budynków przed wilgocią, wodą. Jakie mają właściwości? Czym się charakteryzują? Gdzie znajdują zastosowanie? Przeczytaj membranach do hydroizolacji.
Fundamenty z kamienia
Fundamenty z kamienia
Kamień to naturalny, powszechnie stosowany dawniej materiał budowlany. Czy sprawdzi się do wykonania fundamentu? Czy ten materiał wraca do łask i może stanowić solidną podwalinę do budowy domu?
Ścianki szczelne
Ścianki szczelne
Poznaj zastosowanie ścianek szczelnych. Dowiedz się, z jakich materiałów się je wykonuje, gdzie są wykorzystywane, jakie są zalety tych konstrukcji. Przeczytaj, jaka jest różnica między ścianką szczelną a szczelinową.
Hydroizolacje
Hydroizolacje
Hydroizolacja ma na celu zabezpieczenie budynku, pomieszczenia przed wodą i wilgocią. Aby zapobiec jej niszczycielskiemu działaniu, wodochronne uszczelnienie powinno zostać dopasowane do charakteru i przeznaczenia obiektu, rozmiaru konstrukcji, zastosowanych materiałów budowlanych. Przeglądamy wybrane dostępne materiały izolacyjne.
Barety
Barety
Jedną z technologii zwiększającej trwałość konstrukcji oraz odporność gruntu na obciążenia jest wykonanie barety. Dowiedz się, w jaki sposób się je wykonuje, gdzie się je najczęściej wykorzystuje, jakie są zalety tego rozwiązania.

Komentarze

brak komentarzy…