Odbicie na rynku chemii budowlanej w 2025 roku

Rynek chemii budowlanej
Sektor chemii budowlanej reprezentują firmy wytwarzające dodatki i mieszanki wykorzystywane do zapraw budowlanych czy betonu (w tym plastyfikatory i superplastyfikatory redukujące ilość wody, środki przyspieszające wiązanie, przyspieszające twardnienie, opóźniające wiązanie, środki napowietrzające, hydrofobizujące, zagęszczające czy odpieniające), produkcji spoiw, wylewek, mas samopoziomujących, systemów docieplających, zaczynów a także wszelkiego rodzaju farby, impregnaty, kleje, lakiery, podkłady i gładzie, hydroizolacje.
Produkty chemii budowlanej to suche mieszanki, mieszanki gotowe, materiały powłokowe.
Badanie rynku chemii budowlanej
„Po dwóch latach spadków widzimy wyraźne symptomy odbudowy – zarówno w sferze inwestycji budowlanych, jak i poziomie popytu na chemię budowlaną. Co ważne, indeks koniunktury [rodzaj wskaźnika obrazującego zmiany w gospodarce] osiągnął najwyższy poziom od 2019 roku. Rosnąca liczba pozwoleń na budowę, odblokowane środki unijne i wzrost aktywności inwestorów pozwalają z optymizmem patrzeć na 2025 rok" – informuje Szymon Jungiewicz, Construction Business Unit Director w PMR Market Experts.
Raport ukazuje, że w 2024 roku przeciętna firma remontowo-budowlana zrealizowała średnio 21 projektów z wykorzystywaniem materiałów chemii budowlanej. To najwyższy wynik w historii przeprowadzanych badań, który potwierdza przełamanie po ostatnich latach spadków spowodowanych inflacją oraz rosnącymi kosztami.
Z badania wynika, że w 2024 roku najczęściej wykonywaną usługą było przyklejanie płytek, natomiast najrzadziej realizowano prace związane z ocieplaniem budynków. Co ważne, ponad połowa wszystkich zleceń obejmowała niewielkie powierzchnie – do 100 m². Trend ten był szczególnie widoczny w przypadku wylewek podłogowych oraz prac związanych z układaniem płytek ceramicznych – odpowiednio 73% i 64% realizacji dotyczyło powierzchni mieszczących się w tym przedziale.
Zróżnicowany był poziom budżetów – niemal 40 proc. zrealizowanych zleceń w ujęciu ilościowym opiewało na kwotę do 10 tys. zł, natomiast największe inwestycje (powyżej 50 tys. zł) koncentrowały się na wznoszeniu ścian i termomodernizacji. To potwierdza dużą dynamikę rynku, ale także jego strukturalne zróżnicowanie - zarówno pod względem skali, jak i wartości prowadzonych prac.
Dobre perspektywy dla rynku chemii budowlanej
Z badania PMR Market Experts wynika, że we wszystkich sektorach chemii odnotowany został wyraźny wzrost wskaźnika względem minionego roku.
Indeks koniunktury w branży chemii budowlanej osiągnął w 2025 roku poziom 22,1 pkt – to najlepszy wynik od sześciu lat. Wzrosty widoczne są we wszystkich segmentach rynku, ale najsilniejsze odbicie zanotowano w przypadku wylewek i podkładów podłogowych (+7,7 pkt) oraz zapraw murarskich.
Jednocześnie coraz większa aktywność inwestycyjna i stopniowe ożywienie w budowlance nie pozostaną bez wpływu na rynek chemii budowlanej. To wyraźne sygnały, że rysują się przed nim dobre perspektywy.
Firmy na rynku chemii budowlanej
Wśród największych producentów chemii budowlanej wskazać można firmy Cemex, MC Bauchemie, MSilica Tech, Polfluid, Baumit, Atlas, Caparol, Holcim Polska, Henkel Polska, Immerbau Sp. z o.o., Mapei Polska Sp. z o.o., Sika Polska Sp. z o.o., Sto Sp. z o.o.
Fot. Freepik
Treści powiązane

Perspektywy dla sektora DIY na 2025 rok

Przetargi drogowe planowane w 2025 roku

Rynek mieszkań u progu 2025 roku

Rynek budowlany w Polsce – prognozy 2025-2031

Inwestycje kolejowe 2025

Sytuacja w budownictwie u progu 2025 roku

Nowe inwestycje deweloperskie 2025

Prognozy rynku budowlanego na 2025 rok

Rynek chemii budowlanej w 2025 roku
