• World of BUILD Expo
  • Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Pierwsza duża inwestycja w Polsce z precertyfikatem Zielony Dom

Jesienią 2024 roku pierwsza duża inwestycja w segmencie mieszkalnictwa społecznego w Polsce uzyskała precertyfikat Zielony Dom. Jakie proekologiczne i prospołeczne rozwiązania zaproponowano na osiedlu zaprojektowanym dla Katowickiego TBS?
Pierwsza duża inwestycja w Polsce z precertyfikatem Zielony Dom

Choć inwestorzy mieszkaniowi budują i sprzedają mieszkania ciągle nie do końca widząc w certyfikacji korzyści finansowe dla siebie, to rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa, potrzeba niższych kosztów eksploatacyjnych i wyższego komfortu użytkowania wymusza wprowadzanie efektywnych energetycznie i przyjaznych społecznie rozwiązań we współczesnym budownictwie.

Certyfikat Zielony Dom

Certyfikat Zielony Dom to opracowany przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego system ocen, któremu poddawany jest budynek, sposób, w jaki został on zaprojektowany i wybudowany, czy aranżacja otoczenia. Za określone kryteria przyznawane są punkty, przekładające się na poziom certyfikacji – Standard, Premium i Prestiż.

Certyfikat Zielony Dom jest alternatywą dla międzynarodowych standardów takich jak BREEAM czy LEED, funkcjonujących głównie na rynku nieruchomości biurowych i magazynowych.

Inwestycje mieszkaniowe posiadające certyfikat Zielony Dom będą charakteryzowały się niskim zużyciem energii, wysoką jakością użytych materiałów i jakością wykonania oraz poszanowaniem dla środowiska naturalnego. Wszystko to powoduje, że certyfikowany dom uzyska wyższą wartość rynkową w porównaniu do standardowego budynku mieszkalnego.

Wśród kryteriów Certyfikaty Zielony Dom Znajdują się:

  • zastosowanie różnego rodzaju rozwiązań służących optymalizacji zużycia energii, co przełoży się na niższe miesięczne rachunki
  • bezpieczne dla zdrowia i przyjazne dla środowiska materiały użyte do budowy, co będzie skutkowało lepszym samopoczuciem i zdrowiem mieszkańców
  • zastosowanie systemu zagospodarowania wody deszczowej – np. do podlewania roślin lub wykorzystania jej w spłuczkach toaletowych
  • badanie jakości wody kranowej, które zapewni, że woda w kranie jest czysta i zdatna do picia, co pozwoli uniknąć kupowania wody butelkowanej
  • badanie jakości powietrza wewnątrz czy analiza akustyczna pomieszczeń, co ma na celu zapewnić, że warunki wewnątrz pomieszczeń będą zdrowe i komfortowe dla mieszkańców
  • ułatwienia dla seniorów i osób niepełnosprawnych
  • bliski dostęp do udogodnień – m.in. sklepów, szkół i przedszkoli, restauracji, ośrodków kultury i rekreacji, co pozwoli ograniczyć korzystanie z transportu samochodowego.

Katowicki TBS z precertyfikatem Zielony Dom

Precertyfikat Zielony Dom uzyskało 95 niezależnych budynków. Pierwszą dużą inwestycją w Polsce, która uzyskała precertyfikat Zielony Dom jest osiedle zaprojektowane dla Katowickiego TBS. Według Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC to najbardziej zaawansowane proekologicznie i zorientowane na oszczędności energii osiedle mieszkaniowe w Polsce. Projekt uzyskał najwyższy poziom precertyfikacji Zielony Dom – Prestiż.

To kompleks budynków powstały na Giszowcu, obejmujący 111 mieszkań. Osiedle przy ul. Kosmicznej budowane przez Katowicki TBS stanowi zespół 7 budynków, trzy- i czteropiętrowych. Południowa część osiedla to teren zielony i małe ogrody deszczowe wspierające zbiornik retencyjny. Tutaj też znajduje się strefa rekreacyjna dla mieszkańców w formie placu zabaw dla dzieci, zewnętrznej strefy fitness oraz stołów piknikowych.

Projektant zaplanował szereg proekologicznych i prospołecznych rozwiązań. Należą do nich:

  • pompa ciepła
  • wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła
  • ogniwa fotowoltaiczne pokrywające 50% zapotrzebowania na energię elektryczną części wspólnych
  • mikroretencja pozwalająca na zagospodarowanie 30 mm opadu
  • zbieranie wody deszczowej i jej wykorzystanie do podlewania oraz niezależna instalacja do spłukiwania toalet
  • rozwiązania eliminujące bariery architektoniczne
  • przestrzeń relaksu.

„Precertyfikat ZIELONY DOM to ukoronowanie i potwierdzenie naszych starań, by inwestycja przy ulicy Kosmicznej w Katowicach wyznaczała trendy ekologicznego budownictwa w segmencie mieszkalnictwa społecznego. Poprzez tą inwestycję, jako pierwsi w Polsce, w pionierski sposób pokazujemy, że nowoczesne technologie i ekologia nie muszą być domeną jedynie inwestycji deweloperskich, ale mogą być dostępne także dla mieszkańców budynków realizowanych w modelu budownictwa społecznego. Cieszymy się, że nasze starania zostały zauważone i docenione przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Jesteśmy przekonani, że przykład z Katowickiego TBS będzie dobrym wzorcem dla wprowadzenia ekologicznych technologii dla innych inwestycji budownictwa społecznego w miastach całej Polski.” – podkreśla Janusz Olesiński, Prezes Katowickiego TBS.

Katowicki TBS przygotował raport LCA (Life Cycle Analysis), zawierający oceny środowiskowe produktu w całym cyklu życia, od momentu pozyskania ze środowiska surowców do budowy obiektów aż po wyburzenie i recykling materiałów.

„Mam nadzieję, że (inwestycja Katowickiego TBS) stanie się przykładem dla innych inwestorów, że pompy ciepła i odzysk ciepła z powietrza wentylacyjnego możliwy jest do wdrożenia także w budynkach wielorodzinnych. Sceptycy pewnie zarzucają, że TBS-y korzystają z preferencyjnego dofinansowania. Jednak dzisiaj inwestorzy komercyjni również mogą znaleźć środki na podnoszenie efektywności energetycznej w różnych programach dotacyjnych” – mówi Dorota Bartosz, dyrektor ds. zrównoważonego budownictwa w PLGBC, autorka założeń certyfikatu Zielony Dom.

Koszty certyfikowanej inwestycji

Inwestor ponosi koszt procesu certyfikacji a także wdrożenia innowacyjnych, ekologicznych rozwiązań technicznych, materiałowych i projektowych spełniających wymagania.

Certyfikacja katowickiego osiedla to koszt 22,5 tys. zł łącznie za precertyfikat i certyfikat. Kolejnym kosztem jest praca audytora, który na bieżąco monitoruje i raportuje etapy inwestycji.

Fot. wizualizacja pracowni architektonicznej k3xmore

Treści powiązane

Certyfikacja ekologiczna w budownictwie
Certyfikacja ekologiczna w budownictwie
Ostatnie dekady przyniosły wzrost świadomości w zakresie znaczenia środowiska dla zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka i skutków degradacji natury. Wypracowano metody standaryzacji pewnych rozwiązań których efektem jest certyfikacja ekologiczna w budownictwie. Jakie stosuje się systemy oceny, kryteria i jakie płyną korzyści z wprowadzenia tych rozwiązań? Więcej w poniższym artykule.
Certyfikacja wyrobów budowlanych CPR
Certyfikacja wyrobów budowlanych CPR
Planowane jest wejście w życie zmienionego rozporządzenia w sprawie wyrobów budowlanych CPR, które w perspektywie czasowej przyniesie zasadnicze zmiany dla producentów materiałów budowlanych oraz dla wszystkich uczestników rynku budowanego. Dowiedz się więcej o certyfikacji wyrobów budowlanych, planowanych zmianach, korzyściach płynących z CPR.
Ekologiczne rozwiązania w budownictwie jednorodzinnym
Ekologiczne rozwiązania w budownictwie jednorodzinnym
Nowoczesne technologie stosowane w budownictwie jednorodzinnym przynoszą korzyści zarówno dla właścicieli domów poprzez ograniczenie rachunków za energię i wodę, ale też stanowią istotny wkład w ochronę planety poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i redukcję zużycia energii z nieodnawialnych źródeł. Jakie współczesne rozwiązanie powodują, że domy stają się bardziej ekologiczne?
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój polega na integrowaniu działań gospodarczych, społecznych i politycznych z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości procesów przyrodniczych. Jak w te postulaty wpisuje się budownictwo – czołowy konsument energii? Jakie rozwiązania proekologiczne stosuje branża budowlana, w jakim zakresie jej działalność może pozytywnie wpływać na środowisko?
Zielony Ład
Zielony Ład
Zielony Ład to strategia UE na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jakie konkretne inicjatywy, działania i zmiany legislacyjne mają w efekcie doprowadzić do ograniczenia globalnego ocieplenia do poziomu poniżej 1,5 °C i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku? Poznaj założenia Europejskiego Zielonego Ładu.
Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo polega na tworzeniu budynków o ograniczonym negatywnym wpływie na środowisko przy jednoczesnym komforcie ich użytkowania. Chodzi o wprowadzanie proekologicznych rozwiązań na etapie projektowania, budowy i eksploatacji nieruchomości.
Materiały zrównoważone w budownictwie
Materiały zrównoważone w budownictwie
Wybór ekologicznych materiałów to jeden z kluczowych aspektów zrównoważonego budownictwa. Dowiedz się, czym są zrównoważone materiały, które wyroby do nich należą, jakie korzyści daje ich zastosowanie.
Znakowanie materiałów budowlanych
Znakowanie materiałów budowlanych
Każdy materiał i wyrób budowlany legalnie wprowadzony na rynek opatrzony jest odpowiednim znakiem, potwierdzającym przeprowadzenie procedury weryfikującej jego jakość, bezpieczeństwo, zgodność z normami. Poznaj podstawowe oznakowanie materiałów i wyrobów budowlanych. Dowiedz się, gdzie można sprawdzić zakwestionowane materiały budowlane.
Cement ekologiczny
Cement ekologiczny
Cement stanowi główny składnik betonu. Zależnie od rodzaju jego zastosowania otrzymuje się beton o różnych parametrach i właściwościach. Wysoko zaawansowany technologicznie cement TioCem® oprócz walorów estetycznych ma gwarantować pozytywny wpływ na ochronę środowiska poprzez swoje właściwości fotokatalityczne skutkujące redukcją zanieczyszczeń. To zatem kluczowy składnik betonu ekologicznego.
Cement z recyklingu
Cement z recyklingu
Ograniczanie śladu węglowego odgrywa kluczową rolę w działaniach mających na celu walkę ze zmianami klimatycznymi i ochronę środowiska. Wdrażanie bardziej energooszczędnych technologii i procesów produkcji materiałów budowlanych to szansa na obniżenie zużycia energii i redukcję emisji gazów cieplarnianych. Dowiedz się o rozwiązaniu, jakim jest cement z recyklingu. Poznaj jego właściwości i zalety a także zastosowania.
Certyfikacja betonu towarowego
Certyfikacja betonu towarowego
Odkąd beton został uznany wyrobem budowlanym, podlega jednemu z dwóch systemów oceny i weryfikacji zgodności w zależności od zastosowania. Jakie zadania spoczywają na producencie? Co należy uwzględnić wdrażając system Zakładowej Kontroli Produkcji? Spełnienie jakich kryteriów gwarantuje uzyskanie certyfikatu?
Budynki inteligentne
Budynki inteligentne
System inteligentnego domu pozwala na automatyzację wszystkich urządzeń podłączonych do wspólnej sieci, zdalne sterowanie elementami systemu dzięki bezprzewodowej technologii przy pomocy jednego urządzenia. To wygoda w domu, biurze, obiektach usługowych czy przemysłowych.

Komentarze

brak komentarzy…