Polimocznik – technologie izolacji

fot. polychem-systems.com.pl
Polimocznik składa się z dwóch głównych komponentów. Są to poliamina i poliizocyjanian. To produkt powstały w wyniku reakcji tych substancji, posiadający łańcuchową budowę.
Składniki polimocznika zmieszane są w równych proporcjach. Mieszanina nie zawiera rozpuszczalników. Uważana jest więc za materiał przyjazny dla środowiska.
Powłoki polimocznikowe pojawiły się w Europie w latach 90. XX w.
Polimocznik – właściwości
Polimocznik to materiał bardzo wytrzymały i jednocześnie elastyczny. Cechuje go duża odporność na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, a także działanie wody i substancji chemicznych takich jak kwasy czy zasady.
Posiada właściwości paroprzepuszczalne, dzięki czemu unika się gromadzenia wilgoci.
Nie poddaje się działaniu promieniowania ultrafioletowego i innych czynników atmosferycznych jak słońce, wiatr, deszcz. Również duże amplitudy temperatur nie obniżają właściwości tego materiału izolacyjnego.
Może być wykorzystywany w zbiornikach na wodę pitną. Hydroizolacja wykonana w tej technologii zabezpiecza przed namnażaniem się grzybów, bakterii i pleśni.
Polimocznik szczelnie przylega do izolowanej powierzchni, wyróżnia się dużą przyczepnością do stali czy betonu.
Bardzo szybko się aplikuje. Nakładany jest metodą natryskową i natychmiast wysycha. Może być stosowany także na powierzchniach pionowych i zakrzywionych, nieoczywistych, skomplikowanych konstrukcjach czy detalach architektonicznych.
Polimocznik dostępny jest w różnych kolorach, co jest nie bez znaczenia przy izolacji elementów, w przypadku których istotny jest także walor estetyczny.
Zastosowanie polimocznika
W budownictwie materiał ten sprawdza się przy wykonywaniu izolacji i hydroizolacji:
- dachów
- fundamentów
- balkonów
- tarasów
- zbiorników wodnych
- basenów
- zbiorników na odpady czy ścieki
- mostów
- tuneli
- silosów materiałów sypkich
- rur stalowych
Izolacja polimocznikiem
Materiał ten aplikowany jest na izolowane powierzchnie metodą natryskową. Przed jego nałożeniem konieczne jest oczyszczenie podłoża z elementów czy substancje, które mogłyby obniżyć przyczepność. Należy zadbać, aby powierzchnia była sucha, równa, delikatnie szorstka. Polimocznik rozprowadza się specjalnym urządzeniem. Uzyskiwana warstwa powinna mieć od 2 do 6 mm grubości.
Równie istotna jest pielęgnacja powierzchni pokrytej polimocznikiem. Jej czyszczenie nie powinno sprawić większych trudności, szczegłolnie przy użyciu urządzeń wysokociśnieniowych. Utrzymanie czystości powierzchni ułatwi jej wcześniejsza impregnacja warstwą odpowiedniego środka. Należy też na bieżąco kontrolować jakość powłoki polimocznikowej, co znacznie przedłuży jej funkcjonalność i pozwoli zachować wszystkie właściwości.
Polimocznik na rynku
Wśród producentów powłok polimocznikowych wskazać można firmy Artlux Polska, Polychem Systems Sp. z o.o., Schomburg, Sika, Alchimica.
Treści powiązane

Uszkodzenia betonu i techniki naprawy

Agresja chemiczna wody względem betonu

Posadzki żywiczne – rodzaje, właściwości, zastosowania

Uszczelniacze do betonu

Pielęgnacja betonu

Hydroizolacje

Membrany hydroizolacyjne

Beton podwodny

Naprawa betonu

Technologia białej wanny

Beton posadzkowy
