• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Rządowy Portal Danych o Obrocie Mieszkań DOM

Na rynku nieruchomości powstaje nowe narzędzie. Portal Danych o Obrocie Mieszkań (w skrócie Portal DOM), ma się przyczynić do zwiększenia przejrzystości rynku nieruchomości mieszkaniowych poprzez m.in. udostępnianie statystyk cen transakcyjnych.
Rządowy Portal Danych o Obrocie Mieszkań DOM

Ideą powstania takiego portalu jest umożliwienie dostępu do aktualnych i wiarygodnych statystyk dotyczących cen transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych w Polsce. Po wybraniu interesującej lokalizacji w danym województwie, miejscowości, a nawet dzielnicy będzie można uzyskać informację o rzeczywistych cenach nieruchomości.

Portal ma gromadzić dane dotyczące liczby transakcji a także cech jakościowych nieruchomości (np. rynek wtórny i pierwotny, lokale mieszkalne i domy jednorodzinne, powierzchnia, liczba pokoi, kondygnacja itp.).

W projekcie ustawy o portalu napisano: „Umożliwiając powszechny dostęp do aktualnych i wiarygodnych statystyk dotyczących cen transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych w Polsce, pozwoli osobom szukającym mieszkania na porównywanie ofert rynkowych z realnymi cenami transakcyjnymi na rynku lokalnym, a w konsekwencji ułatwi podejmowanie decyzji zakupowych. Projektowane źródło informacji o transakcjach na rynku mieszkaniowym będzie również pomocne dla podmiotów gospodarczych, w tym deweloperów, ponieważ ułatwi im racjonalne planowanie i parametryzowanie inwestycji mieszkaniowych".

Taki pomysł był bliski realizacji już w ubiegłym roku, jednak z powodów proceduralnych – parlament kolejnej kadencji nie kontynuuje prac nad sprawami niedokończonymi w poprzedniej – nie został sfinalizowany.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wznawia prace. Uruchomienie portalu planowane jest na 2025 rok.

Obecnie dostępne są ceny ofertowe, podawane m.in. przez portale ogłoszeniowe, ceny publikowanych tylko dla największych rynków mieszkaniowych - dane Narodowego Banku Polskiego, albo udostępniane na zasadach komercyjnych ceny publikowane z dużym opóźnieniem (gromadzone np. przez Związek Banków Polskich – system Amron-Sarfin).

Dla kogo rządowy portal cen mieszkań?

Portal ma być dostępny dla wszystkich.

Będzie pomocny dla indywidualnych nabywców, podmiotów gospodarczych, w tym deweloperów, którym ułatwi racjonalne planowanie i parametryzowanie inwestycji mieszkaniowych.

Jakie informacje w portalu DOM?

Rządowy portal cen mieszkań gromadzić będzie dane i informacje o transakcjach na rynku mieszkaniowym.

Będą to:

  • dane z rynku pierwotnego dotyczące umów w zakresie mieszkań i domów jednorodzinnych objętych obowiązkiem prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego, pozyskiwane od podmiotów profesjonalnych obowiązanych do zgłaszania danych do Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego,
  • dane z rynku pierwotnego dotyczące umów sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych nieobjętych obowiązkiem prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego, pozyskiwane od podmiotów profesjonalnych nieobjętych obowiązkiem zgłaszania danych do Ewidencji,
  • dane z rynku pierwotnego i wtórnego przekazywane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w oparciu o informacje wynikające z aktów notarialnych zgłaszanych przez notariuszy.

Korzyści z powstania rządowego portalu cen mieszkań Dom

Korzystający z portalu uzyskają dostęp do wiarygodnej i aktualnych informacji. Ułatwi to podejmowanie decyzji o zakupie nieruchomości, a także realizacji inwestycji w danym regionie. Ochroni przed działaniami spekulacyjnymi. Celem portalu jest zapewnienie większej przejrzystości cen. Publikowanie danych na portalu zwiększy transparentność rynku nieruchomości.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Odbiór nowego mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?
Odbiór nowego mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?
Ostatnim etapem przed otrzymaniem kluczy i przeprowadzką do nowego mieszkania jest weryfikacja, czy wszystkie ustalenia zapisane w umowie zostały zrealizowane i jakość wykonania prac jest zgodna z oczekiwaniami. Na czym polega odbiór techniczny mieszkania? Co powinno zaniepokoić? Jakie wady najczęściej zdarzają się w nowych mieszkaniach? Na co zwrócić uwagę, aby uniknąć dodatkowych kosztów?
Kredyt na zakup mieszkania lub budowę domu
Kredyt na zakup mieszkania lub budowę domu
Na sfinansowanie kilkusettysięcznej inwestycji z posiadanych zasobów finansowych mogą pozwolić sobie nieliczni. Najczęściej jedynym sposobem uzyskania środków jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Nieco inaczej wyglądają zasady jego przyznawania w przypadku budowy domu czy kupna mieszkania. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny? Jakie dokumenty będą potrzebne oraz jak wygląda zakup nieruchomości na kredyt? – przeczytajcie poniżej.
Podatek od zakupu mieszkania – zmiany 2024
Podatek od zakupu mieszkania – zmiany 2024
Od 1 stycznia 2024 r. nabycie na rynku pierwotnym szóstego i kolejnego mieszkania wiązać się będzie z koniecznością zapłaty zarówno VAT, jak i 6-proc. PCC. Kogo dotyczą zmiany? Kto nie będzie płacić nowego podatku?
Plany deweloperów 2024
Plany deweloperów 2024
Jakie plany na najbliższe miesiące mają kluczowi inwestorzy na rynku nieruchomości? Co nowego znajdzie się w ofertach deweloperów? Jakie powstaną inwestycje? Gdzie się będzie najwięcej budować i jakie lokale trafią do sprzedaży?

Komentarze

brak komentarzy…