Rządowy Portal Danych o Obrocie Mieszkań DOM

Ideą powstania takiego portalu jest umożliwienie dostępu do aktualnych i wiarygodnych statystyk dotyczących cen transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych w Polsce. Po wybraniu interesującej lokalizacji w danym województwie, miejscowości, a nawet dzielnicy będzie można uzyskać informację o rzeczywistych cenach nieruchomości.
Portal ma gromadzić dane dotyczące liczby transakcji a także cech jakościowych nieruchomości (np. rynek wtórny i pierwotny, lokale mieszkalne i domy jednorodzinne, powierzchnia, liczba pokoi, kondygnacja itp.).
W projekcie ustawy o portalu napisano: „Umożliwiając powszechny dostęp do aktualnych i wiarygodnych statystyk dotyczących cen transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych w Polsce, pozwoli osobom szukającym mieszkania na porównywanie ofert rynkowych z realnymi cenami transakcyjnymi na rynku lokalnym, a w konsekwencji ułatwi podejmowanie decyzji zakupowych. Projektowane źródło informacji o transakcjach na rynku mieszkaniowym będzie również pomocne dla podmiotów gospodarczych, w tym deweloperów, ponieważ ułatwi im racjonalne planowanie i parametryzowanie inwestycji mieszkaniowych".
Taki pomysł był bliski realizacji już w ubiegłym roku, jednak z powodów proceduralnych – parlament kolejnej kadencji nie kontynuuje prac nad sprawami niedokończonymi w poprzedniej – nie został sfinalizowany.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii wznawia prace. Uruchomienie portalu planowane jest na 2025 rok.
Obecnie dostępne są ceny ofertowe, podawane m.in. przez portale ogłoszeniowe, ceny publikowanych tylko dla największych rynków mieszkaniowych - dane Narodowego Banku Polskiego, albo udostępniane na zasadach komercyjnych ceny publikowane z dużym opóźnieniem (gromadzone np. przez Związek Banków Polskich – system Amron-Sarfin).
Dla kogo rządowy portal cen mieszkań?
Portal ma być dostępny dla wszystkich.
Będzie pomocny dla indywidualnych nabywców, podmiotów gospodarczych, w tym deweloperów, którym ułatwi racjonalne planowanie i parametryzowanie inwestycji mieszkaniowych.
Jakie informacje w portalu DOM?
Rządowy portal cen mieszkań gromadzić będzie dane i informacje o transakcjach na rynku mieszkaniowym.
Będą to:
- dane z rynku pierwotnego dotyczące umów w zakresie mieszkań i domów jednorodzinnych objętych obowiązkiem prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego, pozyskiwane od podmiotów profesjonalnych obowiązanych do zgłaszania danych do Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego,
- dane z rynku pierwotnego dotyczące umów sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych nieobjętych obowiązkiem prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego, pozyskiwane od podmiotów profesjonalnych nieobjętych obowiązkiem zgłaszania danych do Ewidencji,
- dane z rynku pierwotnego i wtórnego przekazywane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w oparciu o informacje wynikające z aktów notarialnych zgłaszanych przez notariuszy.
Korzyści z powstania rządowego portalu cen mieszkań Dom
Korzystający z portalu uzyskają dostęp do wiarygodnej i aktualnych informacji. Ułatwi to podejmowanie decyzji o zakupie nieruchomości, a także realizacji inwestycji w danym regionie. Ochroni przed działaniami spekulacyjnymi. Celem portalu jest zapewnienie większej przejrzystości cen. Publikowanie danych na portalu zwiększy transparentność rynku nieruchomości.
Fot. Freepik
Treści powiązane

Plany deweloperów 2024

Podatek od zakupu mieszkania – zmiany 2024

Kredyt na zakup mieszkania lub budowę domu
