• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Środowiskowa Deklaracja Produktu

Dowiedz się, czym jest Środowiskowa Deklaracja Produktu. Poznaj, jakie aspekty wspływu na środowisko uwzględnia, w jaki sposób jest tworzona oraz w jakim celu powstaje. Przeczytaj, jakie są korzyści z EPD.
Środowiskowa Deklaracja Produktu

Środowiskowa Deklaracja Produktu (Environmental Product Declarations – EPD) to dokument, który przedstawia ilościowe dane dotyczące wpływu produktu na środowisko w ciągu całego jego cyklu życia, od wydobycia surowców, przez produkcję, transport na plac budowy, wbudowanie i instalację, użytkowanie, aż po utylizację czy możliwość ponownego użycia. Stanowi rzetelną, certyfikowaną oraz niezależnie zweryfikowaną ocenę wpływu materiałów budowlanych na środowisko.

Oddziaływanie produktów na środowisko to kluczowy parametr w doborze materiałów i wyrobów budowlanych w kontekście zrównoważonego budownictwa. Pozwala w sposób ujednolicony, spójny i wiarygodny ocenić ich wpływ na środowisko i dokonać przez architektów czy inwestorów świadomych wyborów.

Środowiskowa Deklaracja Produktu – norma

Kwestie związane z określeniem oddziaływań produktów na środowisko reguluje norma Normy EN 15804:2012+A2:2019. Została opracowana przez Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN) i opublikowana po raz pierwszy w 2012 roku. Jej kolejne aktualizacje uwzględniały rozwój technologii i zmieniające się potrzeby rynku.

Raportowi podlegają m.in. takie wskaźniki wpływu na środowisko, jak:

  • potencjał globalnego ocieplenia (GWP – Global Warming Potetncial), uwzględniający emisję gazów cieplarnianych pochodzących z paliw kopalnych, ze źródeł biogenicznych oraz ze zmian w użytkowaniu Ziemi
  • potencjał zubożenia warstwy ozonowej (ODP – Ozone Depletion Potenctial) uwzględnia skutki związane z redukcją warstwy ochronnej ozonu w stratosferze, spowodowane emisją substancji niszczących ozon
  • potencjał zakwaszenia (AP – Acidification Potential) uwzględnia skutki związane z zakwaszeniem gleb i wód spowodowanym uwalnianiem gazów, takich jak tlenki azotu i tlenki siarki
  • potencjał eutrofizacji (EP – Eutrophication Potential) uwzględnia skutki związane ze wzbogaceniem ekosystemów (słodkowodnych, morskich i lądowych) w pierwiastki odżywcze w wyniku emisji związków zawierających azot lub fosfor
  • potencjał formowania ozonu fotochemicznego (POCP – Photochemical Ozone Ceration Potential) uwzględnia skutki związane z tworzeniem się ozonu fotochemicznego w wyniku emisji gazów
  • potencjał zubożenia abiotycznego (ADP – Abiotic Depletion Potential) odnosi się do wykorzystania zasobów abiotycznych z Ziemi lub zubożenia zasobów naturalnych takich jak minerały oraz metale i paliwa kopalniane
  • zużycie wody odnosi się do względnej ilości zużywanej wody na podstawie regionalnych wskaźników deficytu wody.

Norma dzieli ocenę na kilka modułów, obejmujących różne etapy cyklu życia produktu, co pozwala na szczegółową analizę i raportowanie.

Jak powstaje Środowiskowa Deklaracja Produktu

Proces tworzenia EPD dla konkretnego produktu obejmuje kilka kroków. Są to przede wszystkim:

  • zbieranie danych dotyczących wszystkich etapów cyklu życia produktu
  • analiza cyklu życia przy użyciu specjalistycznych narzędzi, aby określić środowiskowy wpływ produktu
  • opracowanie EPD na podstawie dokonanej analizy
  • weryfikacja - EPD musi zostać zweryfikowana przez niezależną jednostkę certyfikującą, aby zapewnić jej dokładność i wiarygodność.

Korzyści Środowiskowej Deklaracji Produktu

Opracowanie Środowiskowej Deklaracji Produktu pozwala na transparentną, znormalizowaną ocenę wpływu materiałów i wyrobów budowlanych na środowisko.

To z kolei przekłada się na:

  • świadome decyzje zakupowe klientów
  • zwiększenie zaufania klientów, którzy wybierają produkt bezpieczny dla środowiska
  • wzmocnienie konkurencyjności produktu w sektorze zrównoważonego budownictwa, ponieważ tego rodzaju deklaracje są wymagane przy większości certyfikacji budynkowych, takich jak LEED, BREEAM czy DGNB
  • dostęp do rynków światowych - deklaracje EPD są uznawane na całym świecie, co ułatwia wejście na nowe rynki zbytu
  • możliwość porównania produktu z konkurencyjnym odpowiednikiem
  • identyfikację obszarów, w których możliwe jest zredukowanie wpływu na środowisko.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Ekologiczne rozwiązania w budownictwie jednorodzinnym
Ekologiczne rozwiązania w budownictwie jednorodzinnym
Nowoczesne technologie stosowane w budownictwie jednorodzinnym przynoszą korzyści zarówno dla właścicieli domów poprzez ograniczenie rachunków za energię i wodę, ale też stanowią istotny wkład w ochronę planety poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i redukcję zużycia energii z nieodnawialnych źródeł. Jakie współczesne rozwiązanie powodują, że domy stają się bardziej ekologiczne?
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo polega na tworzeniu budynków o ograniczonym negatywnym wpływie na środowisko przy jednoczesnym komforcie ich użytkowania. Chodzi o wprowadzanie proekologicznych rozwiązań na etapie projektowania, budowy i eksploatacji nieruchomości.
Certyfikacja ekologiczna w budownictwie
Certyfikacja ekologiczna w budownictwie
Ostatnie dekady przyniosły wzrost świadomości w zakresie znaczenia środowiska dla zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka i skutków degradacji natury. Wypracowano metody standaryzacji pewnych rozwiązań których efektem jest certyfikacja ekologiczna w budownictwie. Jakie stosuje się systemy oceny, kryteria i jakie płyną korzyści z wprowadzenia tych rozwiązań? Więcej w poniższym artykule.
Zielony Ład
Zielony Ład
Zielony Ład to strategia UE na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jakie konkretne inicjatywy, działania i zmiany legislacyjne mają w efekcie doprowadzić do ograniczenia globalnego ocieplenia do poziomu poniżej 1,5 °C i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku? Poznaj założenia Europejskiego Zielonego Ładu.
​Pionierski krok w dekarbonizacji budownictwa - autostrada z betonu niskoemisyjnego
​Pionierski krok w dekarbonizacji budownictwa - autostrada z betonu niskoemisyjnego
Obecnie trwa budowa 91,4 km dróg ekspresowych i autostrad o nawierzchni betonowej: 4 odcinków na autostradzie A2 w woj. mazowieckim i woj. lubelskim (łącznie 62,15 km) i 2 odcinków na drodze ekspresowej S6 w woj. pomorskim (łącznie 29,25 km).
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój polega na integrowaniu działań gospodarczych, społecznych i politycznych z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości procesów przyrodniczych. Jak w te postulaty wpisuje się budownictwo – czołowy konsument energii? Jakie rozwiązania proekologiczne stosuje branża budowlana, w jakim zakresie jej działalność może pozytywnie wpływać na środowisko?
Dekarbonizacja w budownictwie
Dekarbonizacja w budownictwie
Oblicza się, że za aż blisko 40% emisji dwutlenku węgla odpowiada budownictwo. Działania na rzecz obniżenia emisyjności trwają od lat. Zmiany dotyczą podejścia do projektowania, produkcji materiałów, procesu budowlanego a także ograniczenia zużycia energii przez same budynki.
Cement ekologiczny
Cement ekologiczny
Cement stanowi główny składnik betonu. Zależnie od rodzaju jego zastosowania otrzymuje się beton o różnych parametrach i właściwościach. Wysoko zaawansowany technologicznie cement TioCem® oprócz walorów estetycznych ma gwarantować pozytywny wpływ na ochronę środowiska poprzez swoje właściwości fotokatalityczne skutkujące redukcją zanieczyszczeń. To zatem kluczowy składnik betonu ekologicznego.

Komentarze

brak komentarzy…