Wełna mineralna czy styropian

Wełna mineralna
Wełna mineralna powstaje ze szkła, kamienia i innych minerałów, można więc wybrać wełnę szklaną lub skalną. To materiał biodegradowlany, bardziej ekologiczny. Występuje w wielu różnorodnych formach. Wełna mineralna dostępna jest w postaci płyt, mat, filców czy granulatów.
To materiał izolacyjny charakteryzujący się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (od 0,033 do 0,045 W/m2) co oznacza doskonałe właściwości termoizolacyjne. Zimą świetnie zatrzymuje ciepło w pomieszczeniu, z kolei latem chroni przed jego nadmiernym nagrzaniem.
Wełna posiada także bardzo dobre właściwości akustyczne, redukuje niepożądane dźwięki z zewnątrz. W tej kwestii zdecydowanie przewyższa styropian.
Na korzyść wełny mineralnej działa także jej długowieczność i wysoka wytrzymałość mechaniczna.
Wełna mineralna jest materiałem niepalnym, ognioodpornym, posiada najwyższą klasę niepalności w klasyfikacji europejskiej. W tym zakresie też wygrywa ze styropianem.
Na korzyść wełny przemawia także odporność biologiczna i chemiczna, która chroni przed namnażaniem się w jej strukturze pleśni, grzybów czy owadów. Ta cecha wynika z kolei z paroprzepuszczalności wełny, zapewniającej swobodny przepływ pary wodnej.
Wełna mineralna dobrze radzi sobie także z niepożądanym działaniem wody.
Styropian
Styropian wytwarzany jest z polistyrenu ekspandowanego. Jego budowa powoduje, że uzyskuje on doskonałe właściwości izolacyjne. 98% powietrza (który jest najlepszym środkiem izolacyjnym) w składzie pozwala uzyskiwać współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,031 W/m2.
Styropian zachowuje trwałość i stabilność wymiarową nawet po wielu latach eksploatowania. Nie ulega odkształceniom mogącym powodować mostki termiczne. Jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne niż wełna mineralna.
To materiał, który jest także odporny na gnicie, butwienie, szkodliwe promieniowanie UV a także czynniki biologiczne i chemiczne.
Styropian w sytuacji pożaru nie rozprzestrzenia ognia, jedynie topi się i zwęgla. Wydziela jednak w trakcie spalania szkodliwe gazy.
Jest łatwy w montażu, lekki, zdrowy dla ludzi i zwierząt. W przeciwieństwie do wełny mineralnej nie jest materiałem drażniącym dla skóry i oczu.
Styropian nie przepuszcza pary wodnej, działa niczym termos.
Jest materiałem mniej ekologicznym, wytwarzanym z tworzyw sztucznych, trudnym w utylizacji i tym samym zanieczyszczającym środowisko.
Zastosowanie wełny mineralnej i styropianu
Wełnę mineralną używa się przede wszystkim na poddaszach, do ocieplania podłóg, stropów drewnianych czy wewnętrznych ścianek działowych.
Styropianowe izolacje wykonuje się głównie na ścianach, stropach, tarasach zlokalizowanych nad pomieszczeniami, przy montażu ogrzewania podłogowego.
Wełna mineralna i styropian na rynku
Wśród producentów tych materiałów budowlanych można wskazać: Rockwool, Ursa, Petralana, Swisspor, Styropmin, Sempre, Styropian Lubau, Austrotherm.
Fot. Freepik
Treści powiązane

Ocieplenie komina

Garaż blaszany – jak ocieplić

BSO – bezspoinowy system ociepleń

Zielone dachy

Czym pokryć dach? – przegląd materiałów

Konstrukcja ściany szkieletowej drewnianej

Jak skutecznie uszczelnić dach mansardowy?

Ocieplenia budynków

Płynna izolacja płaskiego dachu

Budowa ścian – przegląd materiałów
