• Dni Betonu 2025
  • Mc Bauchemie
  • FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Heating Tech 2025 Ptak Warsaw Expo
Jakiego artykułu szukasz?

Wełna mineralna czy styropian

Wełna mineralna i styropian to najbardziej popularne materiały izolacyjne. Który wybrać? Przybliżamy krótkie charakterystyki każdego z nich, wskazujemy zarówno zalety, jak i wady?
Wełna mineralna czy styropian

Wełna mineralna

Wełna mineralna powstaje ze szkła, kamienia i innych minerałów, można więc wybrać wełnę szklaną lub skalną. To materiał biodegradowlany, bardziej ekologiczny. Występuje w wielu różnorodnych formach. Wełna mineralna dostępna jest w postaci płyt, mat, filców czy granulatów.

To materiał izolacyjny charakteryzujący się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (od 0,033 do 0,045 W/m2) co oznacza doskonałe właściwości termoizolacyjne. Zimą świetnie zatrzymuje ciepło w pomieszczeniu, z kolei latem chroni przed jego nadmiernym nagrzaniem.

Wełna posiada także bardzo dobre właściwości akustyczne, redukuje niepożądane dźwięki z zewnątrz. W tej kwestii zdecydowanie przewyższa styropian.

Na korzyść wełny mineralnej działa także jej długowieczność i wysoka wytrzymałość mechaniczna.

Wełna mineralna jest materiałem niepalnym, ognioodpornym, posiada najwyższą klasę niepalności w klasyfikacji europejskiej. W tym zakresie też wygrywa ze styropianem.

Na korzyść wełny przemawia także odporność biologiczna i chemiczna, która chroni przed namnażaniem się w jej strukturze pleśni, grzybów czy owadów. Ta cecha wynika z kolei z paroprzepuszczalności wełny, zapewniającej swobodny przepływ pary wodnej.

Wełna mineralna dobrze radzi sobie także z niepożądanym działaniem wody.

Styropian

Styropian wytwarzany jest z polistyrenu ekspandowanego. Jego budowa powoduje, że uzyskuje on doskonałe właściwości izolacyjne. 98% powietrza (który jest najlepszym środkiem izolacyjnym) w składzie pozwala uzyskiwać współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,031 W/m2.

Styropian zachowuje trwałość i stabilność wymiarową nawet po wielu latach eksploatowania. Nie ulega odkształceniom mogącym powodować mostki termiczne. Jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne niż wełna mineralna.

To materiał, który jest także odporny na gnicie, butwienie, szkodliwe promieniowanie UV a także czynniki biologiczne i chemiczne.

Styropian w sytuacji pożaru nie rozprzestrzenia ognia, jedynie topi się i zwęgla. Wydziela jednak w trakcie spalania szkodliwe gazy.

Jest łatwy w montażu, lekki, zdrowy dla ludzi i zwierząt. W przeciwieństwie do wełny mineralnej nie jest materiałem drażniącym dla skóry i oczu.

Styropian nie przepuszcza pary wodnej, działa niczym termos.

Jest materiałem mniej ekologicznym, wytwarzanym z tworzyw sztucznych, trudnym w utylizacji i tym samym zanieczyszczającym środowisko.

Zastosowanie wełny mineralnej i styropianu

Wełnę mineralną używa się przede wszystkim na poddaszach, do ocieplania podłóg, stropów drewnianych czy wewnętrznych ścianek działowych.

Styropianowe izolacje wykonuje się głównie na ścianach, stropach, tarasach zlokalizowanych nad pomieszczeniami, przy montażu ogrzewania podłogowego.

Wełna mineralna i styropian na rynku

Wśród producentów tych materiałów budowlanych można wskazać: Rockwool, Ursa, Petralana, Swisspor, Styropmin, Sempre, Styropian Lubau, Austrotherm.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Ocieplenie komina
Ocieplenie komina
Czy każdy komin wymaga ocieplenia? Jeśli musimy ocieplić komin, jakie materiały się sprawdzą i jak skutecznie przeprowadzić ocieplenie?
Garaż blaszany – jak ocieplić
Garaż blaszany – jak ocieplić
Zastanawiasz się, jak skutecznie ocieplić blaszany garaż? Przeczytaj, jakie materiały izolacyjne stosuje się w tym celu. Poznaj metody ocieplania garaży blaszanych oraz wykończenia zaizolowanej warstwy.
BSO – bezspoinowy system ociepleń
BSO – bezspoinowy system ociepleń
Poznaj metodę ocieplania zewnętrznych ścian budynku przy użyciu metody bezspoinowej. Dowiedz się, na czym polega ta technologia, jakie stosuje się materiały. Przeczytaj, jakie są wady i zalety BSO.
Zielone dachy
Zielone dachy
Dowiedz się, czym są dachy zielone. Jak się jej konstruuje, czym można je obsadzać. Poznaj rodzaje i możliwości zielonych dachów, a także zalety z zastosowania takich rozwiązań.
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.
Konstrukcja ściany szkieletowej drewnianej
Konstrukcja ściany szkieletowej drewnianej
Domy drewniane mają swoich amatorów. Budynki powstałe z drewna mają niepowtarzalny klimat i atmosferę. Dom w technologii szkieletowej nie obiega wyglądem zewnętrznym od murowanego, posiada dobre właściwości termoizolacyjne. Dowiedz się, jakie są rodzaje drewnianych ścian szkieletowych, z jakich elementów się składają. Przeczytaj, jakie są zalety domów budowanych w technologii szkieletowej.
Jak skutecznie uszczelnić dach mansardowy?
Jak skutecznie uszczelnić dach mansardowy?
Dachy mansardowe, popularne w wielu zabytkowych budowlach, są cenione za swoją estetykę i funkcjonalność, umożliwiającą zagospodarowanie poddasza. Jednak ich złożona konstrukcja stawia przed właścicielami i konserwatorami wiele wyzwań. Z biegiem lat materiały konstrukcyjne tracą swoje właściwości z powodu długotrwałego oddziaływania czynników atmosferycznych. Skomplikowane kształty i liczne detale architektoniczne mogą być przyczyną trudności w ich uszczelnieniu.
Ocieplenia budynków
Ocieplenia budynków
Ocieplenie budynku w naszym klimacie to absolutna konieczność. Gwarantuje zachowanie pożądanej, komfortowej temperatury w pomieszczeniach, ale też wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie. Dlatego tak istotne jest poprawne wykonanie izolacji termicznej.
Płynna izolacja płaskiego dachu
Płynna izolacja płaskiego dachu
Płaski dach to rozwiązanie architektoniczne w nowoczesnych budynkach, obiektach o kubicznej formie. Konstrukcja płaskiego dachu wymaga starannego projektu, wyboru materiałów wysokiej jakości, dużych umiejętności wykonawczych. Na szczególną uwagę zasługuje jego ocieplenie i hydroizolacja oraz sprawny system odbierający wodę opadową.
Budowa ścian – przegląd materiałów
Budowa ścian – przegląd materiałów
Technologii budowy ścian jest obecnie wiele, począwszy od tradycyjnych murowych, wypieranych obecnie rozwiązaniami systemowymi opartymi na pustakach, przez technologie szkieletowe drewniane i żelbetowe do gotowych, prefabrykowanych elementów. W tym artykule skupiamy się na ścianach murowanych. Sprawdzamy, jakie materiały można wybrać, jakie mają one właściwości i czym się kierować przy wyborze.
Zawilgocenie ścian – norma, badania
Zawilgocenie ścian – norma, badania
Choć woda jest składnikiem większości materiałów budowlanych oraz uczestniczy w wielu procesach na budowie, jej nadmiar na etapie użytkowania może być niszczący dla obiektów budowlanych. Poznaj metody badania wilgotności ścian oraz poziomy zawilgocenia, które wymagają (lub nie) określonych działań.

Komentarze

brak komentarzy…