• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
 • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Zielone dachy

Dowiedz się, czym są dachy zielone. Jak się jej konstruuje, czym można je obsadzać. Poznaj rodzaje i możliwości zielonych dachów, a także zalety z zastosowania takich rozwiązań.
Zielone dachy

Zielony dach to każda konstrukcja budowlana pokryta roślinami. Jest ciekawym rozwiązaniem pozwalającym zagospodarować nieużyteczne powierzchnie, dając interesujący efekt wizualny. Może być alternatywą dla tradycyjnego przydomowego ogródka, na który brakuje miejsca na niewielkiej posesji. Zielony dach dodaje miejskiemu krajobrazowi naturalnego uroku.

Dzięki zastosowaniu zielonego dachu budynki i budowle zyskują niezwykłe walory estetyczne, przyciągają uwagę. Stają się oryginalne, cieszą oko, są ciekawsze wizualnie.

Zalety zielonego dachu

Za wyborem takiej konstrukcji przemawia przede wszystkim aspekt ekologiczny. Wskazać trzeba jednak również kwestie ekonomiczne i społeczne stosowania takich rozwiązać w budownictwie.

Do najważniejszych korzyści z zastosowania dachu zielonego należą:

 • gromadzenie wody deszczowej poprzez buforowanie jej w warstwie roślinnej, podłożu oraz warstwie drenującej,
 • oczyszczanie powietrza przez rośliny znajdujące się na poszyciu dachowym,
 • obniżenie temperatury otoczenia – warto pamiętać o tym, że rośliny pochłaniają światło słoneczne, które w 50% jest absorbowane, a w 30% odbite,
 • stworzenie w otoczeniu chłodniejszego i przyjemniejszego klimatu, tym samym redukcja zapotrzebowania na stosowanie systemów klimatyzacji, co pozwala oszczędzać energię i zmniejsza rachunki za prąd,
 • zwiększenie efektywności działania paneli słonecznych, dzięki obniżeniu temperatury panującej na dachu,
 • zmniejszenie poziomu hałasu zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku pokrytego zielonym dachem.

Gdzie sprawdzi się zielony dach?

Takie rozwiązanie można zastosować praktycznie wszędzie. Przy odpowiednim dopasowaniu poszycia zielony dach można zainstalować na:

 • domu jednorodzinnym
 • bloku
 • budynku użyteczności publicznej
 • budynku przemysłowym
 • altanie
 • garażu
 • wiacie śmietnikowej.

Rodzaje zielonych dachów

Ze względu na rodzaj użytkowania, szatę roślinną a tym samym przewidywane obciążenia dachy dzieli się na:

 • intensywne
 • ekstensywne.

Intensywne dachy zielone to niczym ogrody z możliwością nasadzenia praktycznie dowolnej roślinności, w tym drzew i krzewów. Pozwalają także na instalację takich elementów jak baseny, oczka wodne czy patia. To dodatkowe miejsca relaksu na świeżym powietrzu, stanowiące dodatkową przestrzeń wypoczynkową w wielu obiektach użyteczności publicznej oraz w prywatnych domach.

Na dachach ekstensywnych wykorzystuje się rośliny o mniejszych wymaganiach pielęgnacyjnych. Dachy takie są lżejsze, łatwiejsze w uprawie.

Jakie rośliny na zielony dach?

Na dachach intensywnych nie ma większych ograniczeń co do wyboru roślin. Obsadzić je można drzewami, niższymi roślinami, jak choćby trawy ozdobne, byliny, zioła oraz niskie krzewy.

Do dachów ekstensywnych trzeba wybrać rośliny o płytkim ukorzenieniu, odporniejsze na suszę, promieniowanie słoneczne, niskie temperatury oraz silne wiatry. Sprawdzi się tu trawa, mech, zioła, niskie krzewy czy rozchodniki. Dobrym wyborem może być rumianek pospolity, macierzanka, krwawnik pospolity, ukwap dwupienny, driakiew kaukaska, czyściec wełnisty czy głowienka.

Konstrukcja zielonego dachu

Konstrukcję zielonego dachu tworzy kilka warstw, począwszy od hydroizolacji, przez drenaż aż po warstwę roślin. Wszystko po to, aby z jednej strony zabezpieczyć wnętrza pokryte zielonym dachem przed wnikaniem wilgoci oraz stworzyć optymalne warunki do wzrostu roślin. Kluczowym parametrem przy zakładaniu ogrodu na dachu jest odpowiednia nośność stropu, który musi wytrzymać duże obciążenie – warstwę roślinności oraz podłoża także w czasie intensywnych opadów deszczu lub śniegu oraz siłę ssącą wiatru.

Modelowy zielony dach składa się z następujących warstw:

 • wegetacyjnej (to rośliny lub podłoże),
 • filtracyjnej,
 • drenażowej,
 • ochronnej (to bariera dachu chroniąca go przed uszkodzeniami mechanicznymi),
 • przeciwkorzennej, chroniącej pokrycie dachowe przed przerastaniem roślin,
 • pokrycia dachowego,
 • warstwy rozdzielającej,
 • izolacji termicznej,
 • paroizolacji.

Różnice w konstrukcji dachu ekstensywnego i intensywnego:

Rys. a8architektura.pl

Zielone dachy na rynku

Wśród firm zajmujących się projektowaniem czy konstrukcją dachów zielonych wskazać można przykładowo Soprema, Sempergreen, Greenfloor

Treści powiązane

Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.
Powierzchnia biologicznie czynna a budowa domu
Powierzchnia biologicznie czynna a budowa domu
Powierzchnia biologicznie czynna to obszar, na którym mogą naturalnie rosnąć roślinny: drzewa, krzewy, trawnik. Prawo budowlane nakłada na inwestora obowiązek wygospodarowania określonego obszaru na powierzchnię biologicznie czynną. Dowiedz się, jakie są wymagania projektowe względem powierzchni biologicznie czynnej oraz jak się ją oblicza.
Program Moja Woda – dofinansowane do deszczówki 2024
Program Moja Woda – dofinansowane do deszczówki 2024
Wnioski w programie Moja Woda można składać do końca czerwca 2024 roku. Zobacz, jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać wsparcie finansowe na zakup zbiornika na deszczówkę.
Instalacja elektryczna w ogrodzie
Instalacja elektryczna w ogrodzie
W pełni funkcjonalny ogród to nie tylko ciekawie zaaranżowane rośliny, ale też elementy architektury ogrodowej i przydatne instalacje, w tym elektryczna. Pozwala ona na korzystanie w ogrodzie z różnych urządzeń, umiejscowienie punktów świetlnych. Jak bezpiecznie rozprowadzić instalację elektryczną w ogrodzie? Na co zwrócić uwagę przy jej planowaniu?
Dachówka ceramiczna czy cementowa?
Dachówka ceramiczna czy cementowa?
Pokrycie dachowe musi spełniać kilka zasadniczych funkcji. Powinno być przede wszystkim trwałe, bezpieczne, ale też estetyczne. Czy wszystkie te cechy mają zarówno dachówki ceramiczne i cementowe? Na który ich rodzaj warto się zdecydować?
Ogród zimowy
Ogród zimowy
Ogród zimowy to zadaszona, przeszklona konstrukcja, najczęściej połączona z bryłą domu. To zatem dodatkowa przestrzeń do całorocznego relaksu, z rozległym widokiem na ogród, okolicę. Poznaj zalety ogrodów zimowych, zasady ich konstruowania i wskazówki ich urządzania.
Dopłaty do wymiany dachu z eternitu
Dopłaty do wymiany dachu z eternitu
Od 15 grudnia 2023 roku można składać wnioski o dofinansowanie wymiany dachu. Czasu jest niewiele – termin mija 12 stycznia 2024 roku. Kto może wnioskować o dopłatę na nowy dach? W jakiej wysokości przewidziano dofinansowanie? Gdzie złożyć wniosek?
Śnieg na dachu – bezpieczne odśnieżanie
Śnieg na dachu – bezpieczne odśnieżanie
Czy trzeba odśnieżać dach? Jak bezpiecznie odśnieżyć dach i kto może to zrobić? Poznaj, jakie zagrożenia niesie zalegający śnieg i lód. Sprawdź przepisy związane z użytkowaniem obiektów budowlanych.
Oświetlenie ogrodu
Oświetlenie ogrodu
Oświetlenie ogrodu pełni funkcję zarówno dekoracyjną, jak i związaną z zapewnieniem bezpieczeństwa poruszania się po posesji o zmroku czy nocą. Właściwe zaprojektowanie punktów świetlnych, dobór odpowiednich lamp, spójnych ze stylem domu i ogrodu, pozwala uzyskać niezwykłe efekty dekoracyjne. Poznaj rodzaje lamp ogrodowych, ich zastosowania oraz zasady tworzenia oświetlenia ogrodu.
Okna do płaskich dachów
Okna do płaskich dachów
Ze względu na pewne rozwiązania architektoniczne w niektórych strefach domu nie ma możliwości zamontowania pionowych okien. Przestrzenie te nie muszą być wcale skazane jedynie na sztuczne światło. Pomysłem doświetlenia tych wnętrz mogą być okna do płaskich dachów. Czym się charakteryzują takie okna? Jakie mają zalety oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze okien do płaskich dachów?

Komentarze

brak komentarzy…