• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Zasobnik na ciepłą wodę

Zamontowanie zasobnika gwarantuje ciągły dostęp do ciepłej wody, w oczekiwanej temperaturze. To urządzenie sprawdzi się w tych domach, gdzie użytkownicy cenią sobie komfort nieprzerwanego dostępu do ciepłej wody. Poznaj rodzaje zasobników, ich parametry oraz korzyści z zastosowania.
Zasobnik na ciepłą wodę

Rodzaje zasobników

Zasobnik może być wiszący, stojący lub zintegrowany z kotłem.

Ze względu na sposób podtrzymywania temperatury, rozróżnia się:

  • zasobniki z wężownicą
  • zasobniki warstwowe
  • zasobniki kombinowane
  • zasobniki z płaszczem wodnym.

W pierwszym z wymienionych wężownica, czyli rura wypełniona gorącą wodą otacza zbiornik, podgrzewając znajdującą się w jego wnętrzu wodę użytkową. Działa na zasadzie „wodnej” grzałki. Takie rozwiązanie sprawdza się w połączeniu z kotłem jednofunkcyjnym.

W zasobniku warstwowym ogrzanie wody odbywa się poprzez wymiennik płytowy, umiejscowiony na zewnątrz. Gorąca woda magazynuje się w górnej części zasobnika, zimna w jego dole.

Zasobnik kombinowany (multiwalentny) łączy funkcję bufora oraz wymiennika ciepła w jednym. Stosowany jest w instalacji grzewczej z pompą ciepła.

Zasobnik z płaszczem wodnym zazwyczaj posiada o wiele większą powierzchnię wymiany ciepła, aniżeli zbiornik z wężownicą, a to przyczynia się do zwiększenia jego wydajności.

Decydując się na zasobnik c.w.u. należy uwzględnić m.in. takie parametry, jak:

  • pojemność – dostępne są zbiorniki od kilku do nawet kilkuset litrów
  • temperatura wody – od 40 do 70°C
  • czas nagrzewania – od kilku minut do godziny
  • wydatek dziesięciominutowy– im jest większy, tym bardziej komfortowo korzysta się z ciepłej wody;
  • wydatek trwały – ilość ciepłej wody o stałej temperaturze w dłuższym czasie
  • czas dogrzewania przy stałej temperaturze i stałym poborze wody - im krótszy, tym szybciej zasobnik podgrzeje wodę
  • moc – dobraną do zapotrzebowania na ciepłą wodę
  • straty postojowe - w dobrze zaizolowanym zasobniku nie przekraczają 2 kWh na 24 godziny (około 83 W na godzinę)
  • dodatkowe wyposażenie, np. system sterowania, wskaźnik temperatury czy też dodatkowa grzałka elektryczna
  • rodzaj izolacji.

Jak działa zasobnik na ciepłą wodę?

Zasobnik na ciepłą wodę to zbiornik połączony z różnymi źródłami ciepła (kocioł gazowy, pompa ciepła), w którym przechowywana jest gotowa do użycia woda w określonej temperaturze.

Zasobnik wykonany jest ze stali szlachetnej. Stratom ciepła zgromadzonej wewnątrz wody zapobiega izolacja w postaci pianki poliuretanowej lub styropianu.

W celu zabezpieczenia przed korozją stosuje się tzw. anodę magnezową, czyli wykonany ze specjalnego stopu magnezu pręt umieszczony wewnątrz zbiornika, który z upływem czasu ulega rozpuszczeniu. Zastosowanie anody sprawia, że na powierzchni metalu nie dochodzi do jego utleniania, a co za tym idzie, chroniony metal nie poddaje się korozji. Anoda magnezowa ulega zużyciu, należy ją regularnie kontrolować i w razie konieczności wymieniać, aby zapobiec zniszczeniu i rozszczelnieniu zasobnika na wodę.

Zaleca się ustawianie temperatury w zasobniku poniżej 54 stopni Celsjusza, gdyż powyżej tej temperatury następuje intensywne odkładanie się kamienia, co może negatywnie wpłynąć na żywotność urządzenia.

Korzyści z zasobnika na wodę

Przechowywana w zasobniku woda utrzymuje stałą temperaturę, dzięki czemu odkręcając kran nie musimy czekać na jej podgrzanie, wylewając spore ilości napływającej początkowo chłodnej wody.

Efektywność zasobnika zwiększa system cyrkulacji ciepłej wody w rurach. Zainstalowanie pompy powoduje, że dostęp do ciepłej wody jest niemal natychmiastowy po odkręceniu kranu nawet w miejscu najbardziej oddalonym od kotła czy zasobnika na wodę.

Co prawda zużycie energii przy zastosowaniu zasobnika jest większe, za to straty wylanej, zimnej wody - mniejsze.

Podsumowując, zainstalowanie zasobnika na ciepłą wodę użytkową umożliwia:

  • korzystanie jednocześnie z kilku miejsc poboru wody w tym samym czasie z zachowaniem tego samego ciśnienia i temperatury
  • ograniczenie pracy kotła
  • ciągły strumień wody ze stałą temperaturą.

Wśród producentów zasobników na ciepłą wodę wskazać można firmy i marki Vaillant, Galmet, Junkers, Bosch, Saunier Duval, Kospel, De Dietrich, Wolf.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Obowiązkowe przeglądy instalacji
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Sprawdź, które instalacje w domu wymagają cyklicznych przeglądów. Co grozi za zaniedbanie w tym zakresie. Kto może dokonać przeglądu oraz na czym polega sprawdzenie sprawności poszczególnych instalacji.
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe to jedno z możliwych rozwiązań grzewczych, które mają sprawić, że pomieszczenia będą ciepłe, przytulne i pozbawione widocznych kaloryferów. Jak działa ogrzewanie podłogowe? Na czym polega jego instalacja i jakie korzyści daje taka technologia? Przeczytajcie w tym artykule.
Domowa sauna
Domowa sauna
Korzystanie z sauny to obecnie już nie tylko luksus podczas pobytu w eleganckim hotelu czy centrum odnowy biologicznej. Relaks niczym w spa możemy zapewnić sobie we własnym domu. Jaka jest oferta domowych saun? Ile kosztuje sauna w domu?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Pompy ciepła coraz częściej zastępują dotychczasowe rozwiązania grzewcze jakimi są kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne. Szukamy nowoczesnych, prośrodowiskowych rozwiązań. Czy zastosowanie pompy ciepła pozwoli uzyskać porównywalne parametry grzewcze? Czy warto inwestować w tą technologię?
Moje ciepło – program dofinansowania pomp ciepła
Moje ciepło – program dofinansowania pomp ciepła
Działanie pomp ciepła w ogrzewaniu domów jednorodzinnych opiera się na wykorzystaniu energii pobranej z otoczenia. W połączeniu z koniecznym do ich funkcjonowania prądem pochodzącym z odnawialnych źródeł energii stają się jednym z najbardziej ekologicznych urządzeń grzewczych. Nie emitują żadnych szkodliwych substancji typu spaliny czy popiół – ich działanie bazuje na darmowej energii pochodzącej z gruntu, powietrza lub wody.
Fotowoltaika – kontrole instalacji u prosumentów
Fotowoltaika – kontrole instalacji u prosumentów
Przeprowadzane kontrole fotowoltaiki wynikają z zauważonych nadużyć, jakich dopuszczają się właściciele mikroinstalacji. Część prosumentów nie respektuje pewnych przepisów. Co obejmują kontrolę? Jakie nadużycia mają wyeliminować? Co grozi za niezgodne z przepisami użytkowanie fotowoltaiki?
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Chcąc uniknąć szpecących ściany grzejników coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie podłogowe. To nowoczesne, estetyczne rozwiązanie, dodatkowo świetnie sprawdza się z instalowanymi pompami ciepła. Zastosowanie ogrzewania podłogowego wymusza dobór odpowiednich materiałów posadzkowych. Przyglądamy się, jakie rozwiązania wziąć pod uwagę, jaki zastosować beton na ogrzewanie podłogowe, aby uzyskać ciekawy efekt wizualny, wytrzymałą podłogę dobrze przepuszczającą i utrzymującą ciepło.
Ogrzewanie klimatyzacją
Ogrzewanie klimatyzacją
Większość klimatyzatorów wyposażonych jest obecnie w funkcję grzania. Czy warto korzystać z klimatyzatora jako dodatkowego źródła ciepła? Jakie funkcje będą przydatne? Jak ustawić klimatyzator, aby uzyskać pożądany efekt?
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Jaki wybrać rodzaj ogrzewania domu, to dylemat wielu inwestorów. Ma być ciepło, najlepiej tanio, estetycznie, przytulnie i ekologicznie. Jednym z rozwiązań jest ogrzewanie płaszczyznowe. Na czym polega? Jak wygląda instalacja i jakie daje korzyści? Więcej o ogrzewaniu płaszczyznowym przeczytasz poniżej.
Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.
Bezpieczeństwo w okresie grzewczym
Bezpieczeństwo w okresie grzewczym
Jakie niebezpieczeństwa mogą się pojawić w czasie sezonu grzewczego? Dowiedz się, jak bezpiecznie przetrwać zimę. O co zadbać, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń związanych z ogrzewaniem. Poznaj niebezpieczeństwa czyhające w czasie okresu grzewczego.

Komentarze

brak komentarzy…