Zasobnik na ciepłą wodę
Rodzaje zasobników
Zasobnik może być wiszący, stojący lub zintegrowany z kotłem.
Ze względu na sposób podtrzymywania temperatury, rozróżnia się:
- zasobniki z wężownicą
- zasobniki warstwowe
- zasobniki kombinowane
- zasobniki z płaszczem wodnym.
W pierwszym z wymienionych wężownica, czyli rura wypełniona gorącą wodą otacza zbiornik, podgrzewając znajdującą się w jego wnętrzu wodę użytkową. Działa na zasadzie „wodnej” grzałki. Takie rozwiązanie sprawdza się w połączeniu z kotłem jednofunkcyjnym.
W zasobniku warstwowym ogrzanie wody odbywa się poprzez wymiennik płytowy, umiejscowiony na zewnątrz. Gorąca woda magazynuje się w górnej części zasobnika, zimna w jego dole.
Zasobnik kombinowany (multiwalentny) łączy funkcję bufora oraz wymiennika ciepła w jednym. Stosowany jest w instalacji grzewczej z pompą ciepła.
Zasobnik z płaszczem wodnym zazwyczaj posiada o wiele większą powierzchnię wymiany ciepła, aniżeli zbiornik z wężownicą, a to przyczynia się do zwiększenia jego wydajności.
Decydując się na zasobnik c.w.u. należy uwzględnić m.in. takie parametry, jak:
- pojemność – dostępne są zbiorniki od kilku do nawet kilkuset litrów
- temperatura wody – od 40 do 70°C
- czas nagrzewania – od kilku minut do godziny
- wydatek dziesięciominutowy– im jest większy, tym bardziej komfortowo korzysta się z ciepłej wody;
- wydatek trwały – ilość ciepłej wody o stałej temperaturze w dłuższym czasie
- czas dogrzewania przy stałej temperaturze i stałym poborze wody - im krótszy, tym szybciej zasobnik podgrzeje wodę
- moc – dobraną do zapotrzebowania na ciepłą wodę
- straty postojowe - w dobrze zaizolowanym zasobniku nie przekraczają 2 kWh na 24 godziny (około 83 W na godzinę)
- dodatkowe wyposażenie, np. system sterowania, wskaźnik temperatury czy też dodatkowa grzałka elektryczna
- rodzaj izolacji.
Jak działa zasobnik na ciepłą wodę?
Zasobnik na ciepłą wodę to zbiornik połączony z różnymi źródłami ciepła (kocioł gazowy, pompa ciepła), w którym przechowywana jest gotowa do użycia woda w określonej temperaturze.
Zasobnik wykonany jest ze stali szlachetnej. Stratom ciepła zgromadzonej wewnątrz wody zapobiega izolacja w postaci pianki poliuretanowej lub styropianu.
W celu zabezpieczenia przed korozją stosuje się tzw. anodę magnezową, czyli wykonany ze specjalnego stopu magnezu pręt umieszczony wewnątrz zbiornika, który z upływem czasu ulega rozpuszczeniu. Zastosowanie anody sprawia, że na powierzchni metalu nie dochodzi do jego utleniania, a co za tym idzie, chroniony metal nie poddaje się korozji. Anoda magnezowa ulega zużyciu, należy ją regularnie kontrolować i w razie konieczności wymieniać, aby zapobiec zniszczeniu i rozszczelnieniu zasobnika na wodę.
Zaleca się ustawianie temperatury w zasobniku poniżej 54 stopni Celsjusza, gdyż powyżej tej temperatury następuje intensywne odkładanie się kamienia, co może negatywnie wpłynąć na żywotność urządzenia.
Korzyści z zasobnika na wodę
Przechowywana w zasobniku woda utrzymuje stałą temperaturę, dzięki czemu odkręcając kran nie musimy czekać na jej podgrzanie, wylewając spore ilości napływającej początkowo chłodnej wody.
Efektywność zasobnika zwiększa system cyrkulacji ciepłej wody w rurach. Zainstalowanie pompy powoduje, że dostęp do ciepłej wody jest niemal natychmiastowy po odkręceniu kranu nawet w miejscu najbardziej oddalonym od kotła czy zasobnika na wodę.
Co prawda zużycie energii przy zastosowaniu zasobnika jest większe, za to straty wylanej, zimnej wody - mniejsze.
Podsumowując, zainstalowanie zasobnika na ciepłą wodę użytkową umożliwia:
- korzystanie jednocześnie z kilku miejsc poboru wody w tym samym czasie z zachowaniem tego samego ciśnienia i temperatury
- ograniczenie pracy kotła
- ciągły strumień wody ze stałą temperaturą.
Wśród producentów zasobników na ciepłą wodę wskazać można firmy i marki Vaillant, Galmet, Junkers, Bosch, Saunier Duval, Kospel, De Dietrich, Wolf.
Fot. Freepik