Bednarka – uziemienie
Bednarka – zastosowanie
Bednarkę, zwaną także płaskownikiem, stosuje się w instalacjach elektrycznych, gdzie pełni funkcję uziomu odpowiedzialnego za ochronę przeciwporażeniową, odgromową i przeciwprzepięciową.
Choć przepisy nie nakładają na inwestorów obowiązku wykonywania instalacji odgromowych, to dbałość o bezpieczeństwo użytkowników budynku powinna być priorytetowa. Nie powinno się zatem zaniedbać zamontowania skutecznego uziemienia budynku.
Rozmiar bednarki – normy
Według normy przeciwporażeniowej powierzchnia przekroju bednarki powinna wynosić 90 mm2, przy jej grubości 3 mm.
Normy odgromowe wskazują przekrój 100 mm2 przy grubości 2 mm.
Na rynku dostępne są bednarki przykładowo w rozmiarach 25x4 mm czy 30x4 mm.
Rodzaje bednarek
Bednarka będąc częścią instalacji odgromowej i przeciwprzepięciowej, montowana jest w gruncie na głębokości 0,8 - 2 m. Znajduje się więc w trudnych warunkach, jest nieustannie narażona na kontakt z naturalną wilgocią gruntu, która może obniżyć jej właściwości a w skrajnych przypadkach pozbawić zapewnianej przez uziom ochrony.
Istotnym parametrem bednarki jest więc jej odporność na korozję.
Takie właściwości będzie mieć bednarka wykonana ze stali nierdzewnej, aczkolwiek jej koszt jest dosyć wysoki.
W częstszym użyciu są więc bednarki galwanizowane – ocynkowane i miedziowane. Zapewniają one ochronę przeciw rdzy na wiele lat.
Uziom fundamentowy – układanie bednarki
Uziom fundamentowy z wykorzystaniem bednarki najlepiej wykonać na etapie układania fundamentów. Bednarkę przymocowuje się wówczas do elementów zbrojenia, układając ją płasko na górnej warstwie zbrojenia. Ułatwi to zalanie betonem. Ważne, aby z każdej strony (od góry i dołu) bednarkę pokrywał beton o grubości przynajmniej 5 cm.
Jeśli uziom mocowany jest do już istniejącego fundamentu, konieczne jest jego odkopanie do głębokości ok. 1 m i przytwierdzenie przewodu.
Długość bednarki należy dopasować do obwodu fundamentów, zazwyczaj będzie to kilkadziesiąt metrów. Konieczny będzie więc zakup kilku krążków bednarki.
Ułożona bednarka musi tworzyć zamknięty pierścień, łączenia wykonuje się za pomocą uchwytów skręcanych lub spawów. Z zamocowanej do zbrojenia bednarki wyprowadza się przewody uziemiające.
Montaż bednarki do zbrojenia i instalacji odgromowej wymaga fachowej wiedzy, warto więc powierzyć tę czynność specjalistom, aby mieć pewność, że prace wykonane będą zgodnie ze sztuką, zapewniając skuteczne działanie a tym samym ochronę budynku.
Fot. elektroda.pl