• Window Tecg Expo
  • CONCRETE Expo Targi Technologii i Zastosowań Betonu w Przemyśle i Budownictwie
  • Glass Tech Expo patronat
Jakiego artykułu szukasz?

Beton sprężony

Poznaj zastosowanie betonu sprężonego. Dowiedz się, jakie są jego rodzaje, jak powstaje i jakie korzyści daje zastosowanie tego materiału.
Beton sprężony

Beton sprężony

Beton sprężony to wyrób, w którym zbrojenie ma aktywną postać. Powstaje poprzez zastosowanie stalowych elementów naciąganych w strukturze betonu, zwiększając jego wytrzymałość na ściskanie oraz działanie dużych obciążeń. Wprowadzone w strukturę betonu siły przeciwdziałają powstawaniu odkształceń czy rys, wywoływanym przez obciążenia zewnętrzne.

Rodzaje betonu sprężonego

W zależności od tego, na jakim etapie sprężane są stalowe elementy, wyróżnia się:

  • strunobeton: charakteryzuje się wykorzystaniem stalowych strun, które są naprężane i umieszczane w formach, a następnie zalewane betonem. Gdy beton zwiąże, naciągnięte struny są przecinane, co przekazuje naprężenie na konstrukcję.
  • kablobeton: polega na układaniu cięgien w osłonach, a całość zalewa się betonem. Sprężanie odbywa się po osiągnięciu przez beton odpowiedniej wytrzymałości, a następnie kotwi struny mechanicznie na końcach wykonanych elementów.

Z kolei ze względu na poziom sprężania można uzyskać beton:

  • częściowo sprężony – pod działaniem krótkotrwałych obciążeń dopuszcza się pojawienie niewielkich rys
  • ograniczenie sprężenie – pod działaniem długotrwałych obciążeń w przekrojach nie występują naprężenia rozciągające, a pod wpływem krótkotrwałej kombinacji obciążeń rysy nie przekraczają wartości dopuszczalnej
  • w pełni sprężony – pod wpływem długotrwałej kombinacji obciążeń w przekrojach nie występują naprężenia rozciągające, a pod wpływem krótkotrwałej kombinacji nie pojawiają się rysy
  • superpełnym sprężeniu – pod działaniem podstawowej kombinacji obciążeń w przekrojach nie występują naprężenia rozciągające.

Gdzie wykorzystuje się beton sprężony?

Beton sprężony dostępny jest najczęściej w formie gotowych elementów prefabrykowanych.

Tak wzmocniony beton znajduje zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym. Beton sprężony sprawdza się przy produkcji:

  • stropów
  • przęseł
  • dźwigarów
  • nadproży
  • elementów mostowych, wiaduktów.

Beton sprężony umożliwia realizację najodważniejszych konstrukcji pod względem skomplikowania kształtu, rozpiętości, smukłości czy wysokości.

Zalety betonu sprężonego

Zastosowanie w elementach betonowych aktywnego zbrojenia pozwala uzyskać prefabrykaty o dużej wytrzymałości na ściskanie oraz działanie dużych obciążeń. Tak wytrzymałe elementy można wykorzystywać w konstrukcjach o dużej rozpiętości.

Użycie betonu sprężonego daje szereg innych korzyści. Warto wymienić choćby:

  • przyspieszenie prac
  • możliwość wysmuklenia elementów konstrukcyjnych bez utraty parametrów nośnościowych
  • zdolność do przenoszenia znacznych obciążeń
  • zredukowanie wygięcia w zginanych elementach
  • odporność na działanie czynników zewnętrznych
  • niższa cena w porównaniu z materiałami o podobnych parametrach
  • uzyskanie gładkiej i równej powierzchni płyt betonowych
  • redukcja materiału potrzebnego do wykonania elementów konstrukcyjnych.

Różnica między żelbetem a betonem sprężonym

Zarówno żelbet, jak i beton sprężony wzmocnione są elementami stalowymi. Jednak sposób wykonania zbrojenia pozwala uzyskać inną wytrzymałość elementów.

Technologia produkcji elementów konstrukcyjnych z betonu sprężonego jest bardziej skomplikowana i wymaga specjalistycznego sprzętu technologicznego niż wykonanie żelbetu.

Elementy żelbetonowe wykonuje się na placu budowy. Możliwe jest, przy zastosowaniu odpowiedniego specjalistycznego sprzętu, wykonanie tam także elementów kablobetonowych. Natomiast strunobeton powstaje tylko w zakładach prefabrykacji.

Do wykonanie elementów z betonu sprężonego zużywa się mniej mieszanki betonowej. Wynika to z faktu, że ich przekroje poprzeczne są mniejsze niż zaprojektowanych na takie same obciążenia konstrukcji żelbetowych.

W elementach z betonu sprężonego nie powstają pod obciążeniem rysy, które w pewnych warunkach mogą pojawić się w żelbecie.

Fot. atm-tech.pl

Treści powiązane

Strop filigran
Strop filigran
Strop typu filigran to odmiana stropu zespolonego, łączącego różne materiały, które połączone stale, tworzą jedną z trwalszych części budynku. Poznaj technologię stropu filigran. Sprawdź zalety i wady takiego rozwiązania. Dowiedz się, gdzie przede wszystkim mają zastosowanie stropy filigran.
Betony specjalne
Betony specjalne
Betony specjalne to duża grupa wyrobów, które oprócz właściwości typowych dla zwykłego betonu posiadają cechy pozwalające na niestandardowe zastosowania. Jakie są dostępne betony specjalne? Czym się wyróżniają i gdzie się je wykorzystuje? Bliżej przyjrzymy się wybranym z nich.
Zbrojenia rozproszone w betonie
Zbrojenia rozproszone w betonie
Wzmocnienie konstrukcji betonowej uzyskuje się poprzez zalanie mieszanką betonową odpowiednio rozłożonych prętów metalowych lub siatki. To tradycyjna, powszechnie stosowana metoda. Alternatywą jest wykorzystanie fibrobetonu, czyli betonu zbrojonego przy pomocy rozproszonych włókien. Jakie materiały sprawdzą się w charakterze zbrojenia rozporoszonego? Jakie właściwości uzyskuje tak wzmocniony beton? Jakie są zalety i wady zbrojenia rozproszonego? – te informacje zbieramy w poniższym artykule.
Rodzaje betonu
Rodzaje betonu
Beton to materiał budowlany o wielu zastosowaniach. Ze względu na swoją trwałość i wytrzymałość jest najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym w budownictwie. Jego skład bazuje na kilku stałych składnikach, aczkolwiek zmiana ich proporcji i użycie określonych dodatków czy domieszek pozwala uzyskać wyrób o innych właściwościach. W tym artykule sprawdzamy, jakie są rodzaje betonu.
Technologia produkcji prefabrykatów strunobetonowych
Technologia produkcji prefabrykatów strunobetonowych
Poszukuje się nowoczesnych rozwiązań pozwalających budować szybciej, uzyskiwać lepsze parametry konstrukcji. W taką ideę wpisuje się strunobeton. Jak powstaje, jakie ma właściwości ten materiał oraz gdzie stosuje się konstrukcje strunobetonowe? Piszemy o tym w poniższym artykule.
Zbrojenie fundamentów
Zbrojenie fundamentów
Fundament to podstawa każdej konstrukcji budowlanej. Od jego jakości, wytrzymałości zależeć będzie trwałość budynku. Prace wykonane na tym etapie wymagają szczególnej staranności, niemniej ważny jest dobór odpowiednich materiałów. W tym artykule skupiamy się na zbrojeniu fundamentów. Dowiedz się, jakie są rodzaje zbrojenia, jak i z czego się je wykonuje.
Rodzaje stropów
Rodzaje stropów
Strop to kluczowy element każdej konstrukcji budowlanej. Jego jakość, wytrzymałość muszą być niezawodne. Konsekwencje niewłaściwego stropu mogą być katastrofalne. Poznajcie rodzaje, cechy i parametry poszczególnych stropów.
Nadproża strunobetonowe
Nadproża strunobetonowe
Dowiedz się, jak powstają gotowe elementy konstrukcyjne, jakimi są nadproża strunobetonowe. Przeczytaj, gdzie znajdują zastosowanie, jakie są korzyści z wykorzystania tych elementów oraz na co zwrócić uwagę podczas przechowywania, transportu i montażu nadproży strunobetonowych.

Komentarze

brak komentarzy…