Beton sprężony

Beton sprężony
Beton sprężony to wyrób, w którym zbrojenie ma aktywną postać. Powstaje poprzez zastosowanie stalowych elementów naciąganych w strukturze betonu, zwiększając jego wytrzymałość na ściskanie oraz działanie dużych obciążeń. Wprowadzone w strukturę betonu siły przeciwdziałają powstawaniu odkształceń czy rys, wywoływanym przez obciążenia zewnętrzne.
Rodzaje betonu sprężonego
W zależności od tego, na jakim etapie sprężane są stalowe elementy, wyróżnia się:
- strunobeton: charakteryzuje się wykorzystaniem stalowych strun, które są naprężane i umieszczane w formach, a następnie zalewane betonem. Gdy beton zwiąże, naciągnięte struny są przecinane, co przekazuje naprężenie na konstrukcję.
- kablobeton: polega na układaniu cięgien w osłonach, a całość zalewa się betonem. Sprężanie odbywa się po osiągnięciu przez beton odpowiedniej wytrzymałości, a następnie kotwi struny mechanicznie na końcach wykonanych elementów.
Z kolei ze względu na poziom sprężania można uzyskać beton:
- częściowo sprężony – pod działaniem krótkotrwałych obciążeń dopuszcza się pojawienie niewielkich rys
- ograniczenie sprężenie – pod działaniem długotrwałych obciążeń w przekrojach nie występują naprężenia rozciągające, a pod wpływem krótkotrwałej kombinacji obciążeń rysy nie przekraczają wartości dopuszczalnej
- w pełni sprężony – pod wpływem długotrwałej kombinacji obciążeń w przekrojach nie występują naprężenia rozciągające, a pod wpływem krótkotrwałej kombinacji nie pojawiają się rysy
- superpełnym sprężeniu – pod działaniem podstawowej kombinacji obciążeń w przekrojach nie występują naprężenia rozciągające.
Gdzie wykorzystuje się beton sprężony?
Beton sprężony dostępny jest najczęściej w formie gotowych elementów prefabrykowanych.
Tak wzmocniony beton znajduje zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym. Beton sprężony sprawdza się przy produkcji:
- stropów
- przęseł
- dźwigarów
- nadproży
- elementów mostowych, wiaduktów.
Beton sprężony umożliwia realizację najodważniejszych konstrukcji pod względem skomplikowania kształtu, rozpiętości, smukłości czy wysokości.
Zalety betonu sprężonego
Zastosowanie w elementach betonowych aktywnego zbrojenia pozwala uzyskać prefabrykaty o dużej wytrzymałości na ściskanie oraz działanie dużych obciążeń. Tak wytrzymałe elementy można wykorzystywać w konstrukcjach o dużej rozpiętości.
Użycie betonu sprężonego daje szereg innych korzyści. Warto wymienić choćby:
- przyspieszenie prac
- możliwość wysmuklenia elementów konstrukcyjnych bez utraty parametrów nośnościowych
- zdolność do przenoszenia znacznych obciążeń
- zredukowanie wygięcia w zginanych elementach
- odporność na działanie czynników zewnętrznych
- niższa cena w porównaniu z materiałami o podobnych parametrach
- uzyskanie gładkiej i równej powierzchni płyt betonowych
- redukcja materiału potrzebnego do wykonania elementów konstrukcyjnych.
Różnica między żelbetem a betonem sprężonym
Zarówno żelbet, jak i beton sprężony wzmocnione są elementami stalowymi. Jednak sposób wykonania zbrojenia pozwala uzyskać inną wytrzymałość elementów.
Technologia produkcji elementów konstrukcyjnych z betonu sprężonego jest bardziej skomplikowana i wymaga specjalistycznego sprzętu technologicznego niż wykonanie żelbetu.
Elementy żelbetonowe wykonuje się na placu budowy. Możliwe jest, przy zastosowaniu odpowiedniego specjalistycznego sprzętu, wykonanie tam także elementów kablobetonowych. Natomiast strunobeton powstaje tylko w zakładach prefabrykacji.
Do wykonanie elementów z betonu sprężonego zużywa się mniej mieszanki betonowej. Wynika to z faktu, że ich przekroje poprzeczne są mniejsze niż zaprojektowanych na takie same obciążenia konstrukcji żelbetowych.
W elementach z betonu sprężonego nie powstają pod obciążeniem rysy, które w pewnych warunkach mogą pojawić się w żelbecie.
Fot. atm-tech.pl
Treści powiązane

Strop filigran

Betony specjalne

Zbrojenia rozproszone w betonie

Rodzaje betonu

Technologia produkcji prefabrykatów strunobetonowych

Zbrojenie fundamentów

Rodzaje stropów
