BSO – bezspoinowy system ociepleń
Technologia BSO
Bezspoinowy system ocieplenia BSO nazywany jest także metodą lekką-mokrą lub – z języka angielskiego – ETICS, czyli External Termal Insulation Composite Systems. BSO polega na umieszczeniu na zewnętrznej ścianie budynku warstw izolacji termicznej, a następnie zabezpieczeniu tej izolacji siatką wykonaną z włókna szklanego zatopioną w zaprawie klejąco-szpachlowej. Następnie całość pokrywana jest zaprawą tynkarską.
Zadaniem warstwy zbrojonej siatką z włókna szklanego jest przejmowanie naprężeń termicznych, które pojawiają się na skutek ekspozycji ściany na działanie czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie cieplne słońca, wahania temperatur, zamarzanie, rozmarzanie, gwałtowne ochłodzenie wierzchniej warstwy w wyniku np. opadu gradu.
W tej metodzie łączenie wszystkich elementów odbywa się przy użyciu odpowiednich zapraw – klejącej i klejąco-szpachlowej. Nie stosuje się natomiast mechanicznego mocowania z użyciem kołków, wkrętów, gwoździ. Klej/zaprawę klejącą trzeba dobrać do rodzaju podłoża oraz rodzaju i grubości materiału izolacyjnego. Może się zdarzyć, że niektóre miejsca ocieplanej ściany trzeba dodatkowo wzmocnić kołkami, np. w narożnikach domu czy wokół okien i drzwi.
Jako że składnikiem materiałów montażowych wykorzystywanych w BSO jest woda, metoda ta nosi także nazwę lekkiej-mokrej.
Elementy BSO
System bezspoinowego ocieplenia składa się z kilku warstw. Będą to:
- ściana nośna
- płyty izolacyjnej ze styropianu lub z wełny (przy wełnie stosuje się dodatkowo łączniki mechaniczne)
- zaprawy zbrojeniowej
- siatki zbrojącej
- zaprawy zbrojeniowej
- gruntu
- tynku cienkowarstwowego.
Materiały izolacyjne stosowane w BSO
Do ocieplenia zewnętrznych ścian metodą lekką-mokrą stosuje się:
- styropian
- watę mineralną.
Za użyciem styropianu przemawia jego odporność na pleśń, grzyby, bakterie. To materiał bezpieczny, łatwy w obróbce, nie pyli, nie jest nasiąkliwy.
Z kolei wełna mineralna charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością pary wodnej, co korzystnie wpływa na mikroklimat. Posiada wysoką izolacyjność akustyczną, ulega niewielkim tylko odkształceniom termicznym. Jest trwałym materiałem, o najwyższej klasie reakcji na ogień.
Tynki w metodzie BSO
Ostatnią, wykończeniową warstwą ocieplenia jest tynk. Jego wybór uzależniony będzie od zaplanowanego efektu wizualnego, aczkolwiek producenci rekomendują określone rodzaje tynku w zależności od typu materiału ociepleniowego.
Do styropianu zaleca się tynki akrylowe, które mają niską paroprzepuszczalność i nasiąkliwość oraz dobrą przyczepność do podłoża, są odporne na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne.
W połączeniu z wełną mineralną sprawdzą się tynki silikatowe, silikonowe czy mineralne.
Zalety bezspoinowego systemu ociepleń
Metoda BSO stanowi łatwy sposób na uzyskanie dobrych parametrów izotermicznych. Warstwa izolacyjna umieszczona jest po zewnętrznej stronie ścian, tym samym strumień ciepła z ogrzewanych pomieszczeń zostaje zablokowany i skierowany z powrotem, przechodząc przez ścianę zdolną do akumulacji ciepła.
Ocieplone w ten sposób ściany posiadają jednolitą powierzchnię, co pozwala na wykonanie różnorodnych, atrakcyjnych wizualnie elewacji.
Ściany zewnętrzne budynku pozostają poza strefą przemarzania, znajdują się zawsze w tzw. strefie ciepłej.
Nie następuje skraplanie pary wodnej w objętości muru. Ta metoda ocieplenia zapewnia budynkowi odpowiednie parametry termowilgotnościowe.
Mur, nagrzewając się razem z pomieszczeniem, uzyskuje taką samą temperaturę, jaka panuje w pomieszczeniu.
Wady BSO
Wykonanie ocieplenia w tej technologii nie jest możliwe we wszystkich warunkach pogodowych. Deszcz czy ujemne temperatury są przeciwskazaniem do zastosowania metody BSO.
Ponadto wykonanie w ten sposób ocieplenie jest bardziej podatne na uszkodzenia natury mechanicznej.
***
Wśród producentów materiałów i systemów ociepleniowych wskazać można przykładowo firmy: Knauf, Alles, Rockwool.