• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Budowa drogi krajowej do pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Rusza przetarg, który ma wyłonić projektanta i wykonawcę drogi krajowej prowadzącej do budowanej pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej „Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo na Pomorzu. To całkowicie nowa inwestycja. Droga powstanie po nowym śladzie, będzie łączyć aktualnie budowaną S6 z elektrownią, co zwiększy przepustowość układu komunikacyjnego, odciążona zostanie sieć dróg lokalnych, a dodatkowo skróci się czas podróży między Trójmiastem i nadmorskimi miejscowościami w gminie Choczewo.
Budowa drogi krajowej do pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Inwestycja została ujęta w uchwale Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Program wspierania inwestycji infrastrukturalnych w związku z realizacją kluczowych inwestycji w zakresie strategicznej infrastruktury energetycznej, w tym elektrowni jądrowej, w województwie pomorskim”.

Parametry drogi

Planowana inwestycja będzie jednojezdniową drogą o przekroju 1x2 w klasie GP (główna ruchu przyspieszonego).

Realizacja budowy odbywać się będzie na dwóch odcinkach: Lubiatowo – droga wojewódzka nr 213, o długości ok. 11 km oraz droga wojewódzka nr 213 – węzeł Łęczyce na S6, ok. 15 km. W ramach obecnie realizowanej trasy S6 na odcinku Leśnice – Bożepole Wielkie wykonany zostanie łącznik między drogą powiatową w Łęczycach a drogą ekspresową S6, który skomunikuje nową drogę krajową z węzłem Łęczyce.

Żródło: gov.pl

Inwestycje towarzyszące

Planowana jest dodatkowo infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Zainstalowane zostaną urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz powstanie kanalizacja deszczowa i kanał technologiczny.

Inwestycja obejmie elementy ochrony środowiska, takie jak przejścia dla zwierząt, przepusty ekologiczne wraz z ogrodzeniem ochronno-naprowadzającym oraz ekrany przeciwolśnieniowe.

Budowa drogi ma poprawić bezpieczeństwo wszystkich użytkowników oraz zmniejszyć negatywne oddziaływanie transportu na otoczenie, w tym na warunki życia lokalnej społeczności. Chodzi tu m.in. o obniżenie poziomu hałasu, drgań oraz ilości zanieczyszczeń emitowanych przez transport. Dodatkowo nawierzchnia zostanie dostosowana do ruchu pojazdów o nacisku na oś 11,5 t.

Termin realizacji inwestycji

Wyłoniony w przetargu wykonawca odcinka od Lubiatowa do DW213 będzie miał 18 miesięcy na realizację prac (z wyłączeniem okresu zimowego od 16 grudnia do 15 marca). Planowany termin podpisania umowy to I kwartał 2025 r.

Zakończenie inwestycji ma mieć miejsce w II kwartale 2028 r.

Na budowę odcinka od drogi wojewódzkiej nr 213 do S6 planowane są 22 miesiące (z wyłączeniem okresu zimowego od 16 grudnia do 15 marca). Podpisanie umowy ma nastąpić w I kwartale 2025 r., tak by budowa mogła zakończyć się w III kwartale 2028 r.

Źródło: gov.pl

Fot. Freepik

Treści powiązane

Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej
Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej
Czym jest zezwolenie na realizację inwestycji drogowej? Dowiedz się, jakie są terminy ustawowe oraz faktyczne uzyskania takiej zgody. Poznaj konsekwencje wynikające ze specustawy regulującej zasady ZRID.
Beton drogowy
Beton drogowy
Beton drogowy to rodzaj betonu stosowanego do budowy dróg, autostrad, chodników i innych powierzchni drogowych. Jest to popularny materiał konstrukcyjny w infrastrukturze drogowej ze względu na swoje właściwości i trwałość. Jakie są zalety betonu drogowego? Jak powstaje beton drogowy.
Produkcja kruszyw drogowych
Produkcja kruszyw drogowych
Kruszywa to kluczowy materiał stosowany do budowy dróg. Wykorzystywane są do wykonywania korpusu drogi i jej poszczególnych warstw oraz jako komponent mieszanek mineralno-asfaltowych w budownictwie drogowych. Sprawdzamy, jakie rodzaje kruszyw wykorzystuje się w drogownictwie oraz jak przebiega proces ich produkcji.
Budowa nowych dróg w Polsce w 2024 roku
Budowa nowych dróg w Polsce w 2024 roku
W 2024 roku ma w Polsce powstać 175 km nowych dróg ekspresowych, autostrad, obwodnic czy dróg szybkiego ruchu. Którymi odcinkami pojadą w najbliższym czasie kierowcy? Gdzie przybędzie nowych dróg?
Uprawnienia budowlane – uprawnienia drogowe
Uprawnienia budowlane – uprawnienia drogowe
Uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej drogowej pozwalają na projektowanie i/lub kierowanie robotami drogowymi związanymi z konkretnymi, określonymi przez prawo budowlane obiektami budowlanymi. Poznaj zakres uprawnień drogowych, możliwości ich uzyskania, koszty związane ze zdobyciem tych uprawnień.
Budowa elektrowni jądrowych w Polsce
Budowa elektrowni jądrowych w Polsce
W najbliższym czasie mają powstać dwie elektrownie jądrowe w Polsce. Jaki jest przewidziany termin inwestycji? Gdzie zostaną wybudowane elektrownie? Dowiedz się także, jak działa elektrownia jądrowa i jakie są korzyści z takiego źródła energii.

Komentarze

brak komentarzy…