Jakiego artykułu szukasz?

​Cemex Polska stawia na energię odnawialną

Cemex Polska konsekwentnie inwestuje w energię odnawialną. Na mocy umowy z EDP Energia Polska, będącego częścią europejskiego lidera rozwiązań solarnych, w kilku polskich zakładach Cemex powstaną instalacje fotowoltaiczne, których łączna moc przekroczy 14 MWp. Inwestycja w nowe instalacje to kolejny przykład zaangażowania firmy w globalną strategię „Future in Action”, której celem jest łagodzenie zmian klimatu.
​Cemex Polska stawia na energię odnawialną

W polskich zakładach Cemex działa obecnie jedna farma fotowoltaiczna, zlokalizowana na terenie wytwórni betonu towarowego w Pruszkowie.

Nowe instalacje fotowoltaiczne powstaną już wkrótce w zakładach cementowych w Chełmie, Rudnikach i Gdyni oraz wytwórniach betonu w Mysłowicach, Warszawie Annopol, Lublinie, Szczecinie oraz Gdańsku. Instalacje będą sukcesywnie oddawane do użytku zgodnie z przebiegiem procesów formalno-prawnych i inżynieryjnych. Pierwsza energia z nowego kontraktu powinna popłynąć w drugim kwartale 2025 roku.

Projekt zostanie zrealizowany we współpracy z EDP Energia Polska, w modelu PV as a Service. W ramach 15-letniej umowy EDP zainstaluje i będzie obsługiwać instalacje fotowoltaiczne, dostarczając do zakładów Cemex czystą energię.

– Cemex stawia przed sobą ambitne cele związane z dekarbonizacją, a inwestycje w energię odnawialną to ważny krok na drodze do ograniczania emisji. Zawarta umowa ma w tym kontekście kluczowe znaczenie, ponieważ zagwarantuje nam dostęp do zielonej energii w długim okresie. Dodatkowo, wspomniany kontrakt umożliwi dywersyfikację źródeł energii zasilającej nasze zakłady – mówi Michał Węglorz, Regionalny Negocjator ds. Energii w Cemex Polska.

– Cieszymy się, że Cemex Polska, jako lider w swojej branży, wybrał rozwiązania fotowoltaiczne od EDP, aby realizować swoje ambitne cele związane z dekarbonizacją. Ta współpraca wpisuje się w naszą misję wspierania transformacji energetycznej i dostarczania czystej energii dla każdego rodzaju przemysłu. Jesteśmy przekonani, że inwestycje Cemex w energię odnawialną przyczynią się do budowania zrównoważonej przyszłości i staną się inspiracją dla innych firm z sektora energochłonnego. W EDP dokładamy wszelkich starań, aby być wiarygodnym partnerem dla naszych klientów i wspólnie z nimi realizować projekty, które mają realny wpływ na ograniczanie emisji i ochronę klimatu. W Polsce zainstalowaliśmy już blisko 270 MWp mocy w różnych obiektach, wspierając w ten sposób biznes w budowie zrównoważonej przyszłości – mówi Ireneusz Kulka, Country Lead EDP w Polsce.

Czysta energia dla zakładów Cemex

Pierwsza farma fotowoltaiczna Cemex, zlokalizowana na terenie wytwórni betonu towarowego w Pruszkowie, powstała w 2021 roku. W kolejnych latach instalacja została rozbudowana – oprócz montażu paneli fotowoltaicznych, kolejne inwestycje objęły m.in. infrastrukturę telekomunikacyjną, bezobsługową abonencką stację transformatorową, a także podziemne linie energetyczne.

- Tworzenie instalacji solarnych, zasilających własne zakłady produkcyjne, wpisuje się w realizację strategii Cemex „Future in Action”, której celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatu. Już teraz energia elektryczna wykorzystywana w zakładach Cemex Polska pochodzi w 90% ze źródeł odnawialnych – informuje Jacek Nowosad, Menadżer ds. Rozwoju i Wdrażania Projektów Energii Niskoemisyjnej i Odnawialnych Źródeł Energii w regionie EMEA w Cemex.

W tym kontekście na uwagę zasługuje m.in. kontrakt z norweską spółką Statkraft, która z początkiem 2025 roku zaczęła dostarczać polskim zakładom Cemex energię z rodzimych farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Umowa ze Statkraft będzie obowiązywać przez 8 lat, zabezpieczając 30% potrzeb energetycznych Cemex Polska.

O Cemex Polska

Cemex to globalna firma z branży materiałów budowlanych, która troszczy się o lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń, dzięki zrównoważonym produktom i rozwiązaniom. Poprzez nieustanne innowacje oraz szeroko zakrojone prace badawcze i rozwojowe, firma dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Cemex to lider gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorze budowlanym, a dzięki wdrażaniu nowych technologii, jest również pionierem w zakresie wykorzystania paliw alternatywnych i surowców wtórnych w procesach produkcyjnych. Cemex oferuje cement, beton towarowy, kruszywa oraz rozwiązania urbanizacyjne na rozwijających się rynkach całego świata, a międzynarodowy zespół świadczy na rzecz klientów wysokiej jakości usługi, wykorzystując technologie cyfrowe.

EDP w Polsce

EDP jest światowym liderem w dziedzinie energii odnawialnej i transformacji energetycznej, z zainstalowaną mocą ponad 31,8 GW i 9 milionami konsumentów elektryczności i gazu ziemnego na całym świecie. EDP rozpoczęło swoją działalność w Polsce w 2007 roku poprzez spółkę EDP Renewables, a w 2020 roku rozszerzyło swoją działalność o EDP Energia Polska. EDP Renewables koncentruje się na rozwoju czystej energii i niskoemisyjnych źródeł energii, i posiada 19,3 GW mocy na całym świecie, z czego prawie 0,7 GW jest zainstalowane w Polsce.

EDP Energia Polska, część globalnego biznesu EDP Client Solutions z zainstalowaną mocą 2 GW energii słonecznej, specjalizuje się w rozwiązaniach fotowoltaicznych dla firm, oferując elastyczne, dopasowane do potrzeb rozwiązania dla klientów z praktycznie każdego sektora gospodarki.

W 2022 roku EDP umocniło swoją pozycję w Polsce przejmując firmy Soon Energy Polska i Zielona-Energia.com. Od początku swojej działalności, do grudnia 2024 roku, EDP Energia Polska zakontraktowała 269 MWp na polskim rynku.

Treści powiązane

​Czy cementownie staną się magazynami energii?
​Czy cementownie staną się magazynami energii?
Potencjał magazynowania energii przez polski sektor cementowy sięga nawet 200 - 300 MWh na dobę, a magazynowanie energii w cemencie może rozwiązać problem nadmiarowej energii z Odnawialnych Źródeł Energii.
Magazyny energii dla domu
Magazyny energii dla domu
Dowiedz się, czym są magazyny energii. Poznaj ich działanie, zastosowanie i korzyści. Na jakie dofinansowanie można liczyć przy zakupie magazynu energii.
Zeroemisyjna energetyka i transport – projekty NFOŚiGW
Zeroemisyjna energetyka i transport – projekty NFOŚiGW
Przygotowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programy wsparcia zeroemisyjnej energetyki rozproszonej oraz zeroemisyjnego transportu mają zostać sfinansowane ze środków Funduszu Modernizacyjnego przewidzianego na lata 2021-2030, unijnego instrumentu wsparcia realizacji celów energetycznych oraz klimatycznych. Na czym polegają poszczególne inicjatywy? Na jakie dofinansowanie można liczyć?
Fotowoltaika na płaskim dachu
Fotowoltaika na płaskim dachu
Chcesz produkować energię elektryczną ze słońca i obawiasz się, że płaski dach może być przeszkodą? Dowiedz się, czy jest możliwy montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu. Sprawdź, czy decydować się na instalację paneli słonecznych na dachu o niewielkim nachyleniu.
O innowacjach dla ene​rgooszczędności mówi Jakub Sąsiadek, Sales Manager PL/CZ/SK w firmie BASF
O innowacjach dla ene​rgooszczędności mówi Jakub Sąsiadek, Sales Manager PL/CZ/SK w firmie BASF
Przedstawiamy komentarz ekspercki mgr inż. Jakuba Sąsiadka, Sales Managera na Polskę, Czechy i Słowację w firmie BASF.
Fotowoltaika – kontrole instalacji u prosumentów
Fotowoltaika – kontrole instalacji u prosumentów
Przeprowadzane kontrole fotowoltaiki wynikają z zauważonych nadużyć, jakich dopuszczają się właściciele mikroinstalacji. Część prosumentów nie respektuje pewnych przepisów. Co obejmują kontrolę? Jakie nadużycia mają wyeliminować? Co grozi za niezgodne z przepisami użytkowanie fotowoltaiki?
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.
Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.

Komentarze

brak komentarzy…