• World of BUILD Expo
  • Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Certyfikacja wyrobów budowlanych CPR

Planowane jest wejście w życie zmienionego rozporządzenia w sprawie wyrobów budowlanych CPR, które w perspektywie czasowej przyniesie zasadnicze zmiany dla producentów materiałów budowlanych oraz dla wszystkich uczestników rynku budowanego. Dowiedz się więcej o certyfikacji wyrobów budowlanych, planowanych zmianach, korzyściach płynących z CPR.
Certyfikacja wyrobów budowlanych CPR

CPR (Construction Products Regulation) to Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. Określa spójne, harmonijne i wiarygodne przepisy dotyczące wyrobów budowlanych wykorzystywanych w budownictwie. Reguluje przepisy dotyczące metod wdrożenia wyrobów do obrotu i udostępnienia na rynku, sporządzenia dokumentacji towarzyszącej oraz oznakowania CE. Dopuszcza rozwiązania krajowe – znak budowlany B

Znak CE oznacza, że wyrób jest zgodny z tak zwanymi normami zharmonizowanymi, czyli normami określającymi właściwości użytkowe danego przedmiotu przyjętymi przez europejskie organy normalizacyjne. Jeśli dla danego produktu nie ustalono norm zharmonizowanych, może on być oznaczony znakiem CE, o ile producent opracuje i upubliczni deklarację właściwości użytkowych.

Z kolei znak budowlany B przewidziany jest dla wyrobów, dla których nie ma europejskich norm zharmonizowanych lub dla których nie została wydana europejska ocena techniczna, a mogą być bezpiecznie używane. Umieszczenie znaku budowlanego na wyrobie budowlanym wiąże się z opracowaniem przez producenta deklaracji właściwości użytkowych.

Zmiany przepisów UE w sprawie CPR

Nowy CPR to na chwilę obecną Rezolucja ustawodawcza Parlamentu Europejskiego z dnia 10 kwietnia 2024 r. w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych.

Główne cele przyświecające uchwaleniu nowego rozporządzenia CPR według Komisji Europejskiej to:

  • ograniczenie biurokracji i zmniejszenie obciążeń administracyjnych, w tym poprzez uproszczenie procedur i cyfryzację,
  • odblokowanie systemu harmonizacji technicznej,
  • zmniejszenie krajowych barier w handlu wyrobami objętymi CPR,
  • poprawa egzekwowania przepisów i nadzoru rynku,
  • zapewnienie większej jasności (bardziej wyczerpujące definicje, ograniczenie nakładania się przepisów, kolizja przepisów z innymi aktami prawnymi) i uproszczenie,
  • zapewnienie bezpiecznych wyrobów budowlanych,
  • przyczynianie się do zmniejszenia ogólnego wpływu wyrobów budowlanych na klimat i środowisko, w tym dzięki stosowaniu narzędzi cyfrowych (cyfrowego paszportu).

Cyfrowy paszport produktu

Nowe, elektroniczne dokumenty mają pozwolić na śledzenie historii powstawania produktów.

Cyfrowy paszport produktu ma zgodnie z nową CPR zawierać:

  • deklarację właściwości użytkowych i zgodności,
  • informacje ogólne, instrukcje użytkowania i informacje dotyczące bezpieczeństwa,
  • dokumentację techniczną,
  • etykietę,
  • unikatowe identyfikatory,
  • dokumentację wymaganą na mocy innych przepisów prawa Unii mających zastosowanie do danego wyrobu,
  • nośniki danych kluczowych części, dla których dostępny jest paszport produktu.

W deklaracji właściwości użytkowych i zgodności wymagane będzie określanie m.in.:

  • wymaganych do deklarowania zasadniczych charakterystyk wyrobu,
  • informacji o trwałości wyrobu (okresie jego zakładanego funkcjonowania),
  • zagadnień dotyczących demontażu wyrobu oraz jego cyklu życia (ślad węglowy),
  • z góry ustalonych zasadniczych charakterystyk środowiskowych,
  • informacji z oceny przeprowadzonej w systemie 3+.

Certyfikacja wyrobów budowlanych

Zgodnie z rozporządzeniem CPR wyrobami budowlanymi są wszystkie elementy, które zostają wytworzone celem trwałego wbudowania w różnego rodzaju obiekty budowlane albo w ich części.

Wybrane wyroby podlegające certyfikacji CPR:

  • Kruszywa budowlane z serii (PN-EN 13XXX)
  • Konstrukcje stalowe i aluminiowe (PN-EN 1090-1)
  • Beton budowlany (PN EN 206-1)
  • Mieszanki mineralno asfaltowe z serii norm (PN-EN 13108-x)
  • Drewno konstrukcyjne lite i klejone (PN-EN 14080, PN-EN 14081)
  • Oznakowanie pionowe dróg i ulic (PN-EN 12899)
  • Belki stropowe (PN-EN 15037)
  • Pigmenty budowlane (PN- EN 12878:2005)
  • Prefabrykaty betonowe (nadproża, pustaki itp.)
  • Emulsje asfaltowe (PN-EN 13808:2010, PN-EN 14733+A1:2010)
  • Nawierzchnie wykonane w technologii powierzchniowego utrwalenia (PN-EN 12271)
  • Wapno budowlane (PN-EN 459-1:2010)
  • Drogowe urządzenia przeciwhałasowe (PN-EN 1794)
  • Przydomowe oczyszczalnie ścieków (PN-EN 12566)

Korzyści z certyfikacji CPR

Dyrektywa CPR oznacza konieczność przestrzegania określonych standardów i procedur, aby móc legalnie sprzedawać swoje produkty na rynku europejskim. Przestrzeganie tych przepisów nie tylko zapewnia bezpieczeństwo użytkowników, ale także podnosi renomę firmy, jej wiarygodność w oczach klientów i partnerów biznesowych, pozwala uczestniczyć w przetargach i projektach wymagających spełnienia europejskich norm.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Kontrola surowców i wyrobów w branży budowlanej
Kontrola surowców i wyrobów w branży budowlanej
Eliminacja wadliwych produktów, wychwytywanie niedoskonałości materiałów budowlanych na etapie ich produkcji to istotny krok na drodze ograniczania kosztów wytwarzania a także reklamacji konkretnych wyrobów czy całych ich partii. To jednocześnie kluczowy aspekt konkurencyjności i gwarancji zadowolenia klientów. Poznaj systemy kontroli surowców i wyrobów w branży budowlanej.
Dekarbonizacja w budownictwie
Dekarbonizacja w budownictwie
Oblicza się, że za aż blisko 40% emisji dwutlenku węgla odpowiada budownictwo. Działania na rzecz obniżenia emisyjności trwają od lat. Zmiany dotyczą podejścia do projektowania, produkcji materiałów, procesu budowlanego a także ograniczenia zużycia energii przez same budynki.
Znakowanie materiałów budowlanych
Znakowanie materiałów budowlanych
Każdy materiał i wyrób budowlany legalnie wprowadzony na rynek opatrzony jest odpowiednim znakiem, potwierdzającym przeprowadzenie procedury weryfikującej jego jakość, bezpieczeństwo, zgodność z normami. Poznaj podstawowe oznakowanie materiałów i wyrobów budowlanych. Dowiedz się, gdzie można sprawdzić zakwestionowane materiały budowlane.
Certyfikacja ekologiczna w budownictwie
Certyfikacja ekologiczna w budownictwie
Ostatnie dekady przyniosły wzrost świadomości w zakresie znaczenia środowiska dla zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka i skutków degradacji natury. Wypracowano metody standaryzacji pewnych rozwiązań których efektem jest certyfikacja ekologiczna w budownictwie. Jakie stosuje się systemy oceny, kryteria i jakie płyną korzyści z wprowadzenia tych rozwiązań? Więcej w poniższym artykule.
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój polega na integrowaniu działań gospodarczych, społecznych i politycznych z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości procesów przyrodniczych. Jak w te postulaty wpisuje się budownictwo – czołowy konsument energii? Jakie rozwiązania proekologiczne stosuje branża budowlana, w jakim zakresie jej działalność może pozytywnie wpływać na środowisko?
Zakładowa Kontrola Produkcji
Zakładowa Kontrola Produkcji
Wdrożenie Zakładowej Kontroli Produkcji (ZKP) jest wymogiem nałożonym na producentów wyrobów budowlanych, warunkującym wprowadzenie produktów do obrotu w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. System ZKP jest gwarancją, że produkowane wyroby budowlane są zgodne z wymaganiami specyfikacji technicznej i deklarowanymi wartościami.
Środowiskowa Deklaracja Produktu
Środowiskowa Deklaracja Produktu
Dowiedz się, czym jest Środowiskowa Deklaracja Produktu. Poznaj, jakie aspekty wspływu na środowisko uwzględnia, w jaki sposób jest tworzona oraz w jakim celu powstaje. Przeczytaj, jakie są korzyści z EPD.
Zielony Ład
Zielony Ład
Zielony Ład to strategia UE na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jakie konkretne inicjatywy, działania i zmiany legislacyjne mają w efekcie doprowadzić do ograniczenia globalnego ocieplenia do poziomu poniżej 1,5 °C i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku? Poznaj założenia Europejskiego Zielonego Ładu.
Materiały zrównoważone w budownictwie
Materiały zrównoważone w budownictwie
Wybór ekologicznych materiałów to jeden z kluczowych aspektów zrównoważonego budownictwa. Dowiedz się, czym są zrównoważone materiały, które wyroby do nich należą, jakie korzyści daje ich zastosowanie.
Certyfikacja betonu towarowego
Certyfikacja betonu towarowego
Odkąd beton został uznany wyrobem budowlanym, podlega jednemu z dwóch systemów oceny i weryfikacji zgodności w zależności od zastosowania. Jakie zadania spoczywają na producencie? Co należy uwzględnić wdrażając system Zakładowej Kontroli Produkcji? Spełnienie jakich kryteriów gwarantuje uzyskanie certyfikatu?

Komentarze

brak komentarzy…