• Forum Południowe 2024
  • FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
Jakiego artykułu szukasz?

Kontrola surowców i wyrobów w branży budowlanej

Eliminacja wadliwych produktów, wychwytywanie niedoskonałości materiałów budowlanych na etapie ich produkcji to istotny krok na drodze ograniczania kosztów wytwarzania a także reklamacji konkretnych wyrobów czy całych ich partii. To jednocześnie kluczowy aspekt konkurencyjności i gwarancji zadowolenia klientów. Poznaj systemy kontroli surowców i wyrobów w branży budowlanej.
Kontrola surowców i wyrobów w branży budowlanej

Kontrola surowców

Kontrola surowców to wieloetapowy proces obejmujący szereg procedur i metod mających na celu ocenę i weryfikację materiałów wejściowych używanych w produkcji. Cel tych działań jest jeden - wszystkie materiały użyte w produkcji będą spełniały najwyższe standardy jakości, co jest niezbędne do wytworzenia wysokiej jakości produktów końcowych.

Wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwala na natychmiastową reakcję, przed użyciem wadliwych surowców w procesie produkcji.

Etapy kontroli surowców

Proces kontroli surowców obejmuje:

  • przyjęcie surowców, podczas którego dokonuje się wstępnej oceny wizualnej
  • identyfikację i śledzenie polega na odpowiednim etykietowaniu i rejestrowaniu w systemie zarządzania
  • testowanie i analizę – surowce poddawane są badaniom chemicznym, fizycznym, mikrobiologicznym oraz sensorycznym, w zależności od rodzaju materiału i wymogów produkcyjnych
  • ocenę dostawców i audyty – kontrolowana jest terminowość, elastyczność i otwartość dostawcy na zmieniające się wymagania i ewentualne problemy
  • zarządzanie niedogodnościami – reagowanie na nieprawidłowości, odrzucenie partii materiału, zmiana procedur kontroli
  • integrację z systemami zarządzania.

Systemy kontroli wizyjnej

Z pomocą w skutecznym monitorowaniu etapów produkcji wyrobów i materiałów budowlanych i wychwytywaniu potencjalnych błędów przychodzi automatyzacja, technologie IT. To rozwiązania bardziej precyzyjne i niezawodne, niż ludzkie oko. Zastosowanie kamer wizyjnych i algorytmów uczenia maszynowego to obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów wykrywania wad materiałów budowlanych. Szybkie zdiagnozowanie problemu pozwala na natychmiastowe wyeliminowanie wady.

Urządzenia do kontroli wizyjnej

Specjalistyczne urządzenia skanują wyroby budowlane w perspektywie 360 stopni, wychwytując ewentualne odstępstwa od idealnego wzorca. Systemy oparte są na widzeniu maszynowym i sieciach neuronowych, co pozwala na zwiększenie efektywności produkcji. Urządzenia do wizyjnej kontroli jakości łączą innowacyjne układy optyczne z zaawansowaną automatyką, elektroniką oraz dedykowanym oprogramowaniem, bazującym na metodach sztucznej inteligencji i sieciach neuronowych.

Algorytmy pozwalają na gromadzenie, przeglądanie i analizę wszystkich danych dotyczących procesu produkcyjnego. Intuicyjny software ułatwia analizę danych zebranych przez system.

Taki sposób kontroli jakości pozwala uzyskać wysoką skuteczność, przy jednoczesnej minimalnej liczbie odrzuconych produktów z taśm produkcyjnych. Urządzenia mają zdolność uczenia się nowych formatów produktów (wychwytywania defektów w stosunku do zdefiniowanego wcześniej idealnego produktu), dzięki czemu trenowanie systemu pod nowe produkty trwa do kilka minut.

Kontrola defektów materiałów i wyrobów budowlanych - przykłady

Zależnie od rodzaju materiału czy wyrobu budowlanego kontroli podlegać będą inne jego aspekty i parametry.

Przykładowo systemy kontroli jakości desek można podzielić na te, które wykrywają wady na surowych deskach oraz dokonują precyzyjnego pomiaru geometrii w 3D. Tym sposobem wychwycić można np. kieszenie żywiczne, zepsute sęki, uszkodzenia mechanicznie. Kontrola wizyjna umożliwia eliminację defektów na łączeniach lameli oraz automatyczną naprawę wierzchniej warstwy w produktach.

Dokładny pomiar powierzchni desek po obróbce mechanicznej umożliwia technologia precyzyjnej weryfikacji geometrii 3D. Tego typu kontrola jakości pozwala na wykrycie objętości ubytków, co umożliwia usprawnić proces szpachlowania.

System kontroli kostki brukowej pozwala na uzyskanie jej idealnego kształtu. Urządzenie dokonuje precyzyjnego pomiaru, bada wysokość produktu szczególnie, gdy jest on specyficzny i niełatwy do odtworzenia.

Algorytmy służące do analizy wymiarów bazują na pomiarze wysokości oraz uszkodzeniach powierzchni górnej kostki. System automatycznie wykrywa pęknięcia, przebarwienia, ubytki, nieprawidłowe wymiary i inne.

Laboratoria chemii budowlanej

Wiele firm produkujących wyroby i materiały budowlane posiada własne, przyzakładowe zaplecze laboratoryjne. Nie zmienia to faktu, że na rynku doskonale funkcjonują niezależne jednostki kontrolne, świadczące usługi na potrzeby firm budowlanych. Oferują szeroki zakres świadczeń, do których należeć może:

  • opracowywanie receptur produktów chemii budowlanej
  • optymalizacja bieżących receptur klienta
  • badanie produktów na zgodność z obowiązującymi normami
  • szkolenia aplikacyjno-badawcze
  • wdrażanie nowych technologii
  • rozszerzanie oferty surowcowej
  • uczestnictwo w procedurach reklamacyjnych.

Laboratorium kontrolujące jakość wyrobów i materiałów budowlanych jest odpowiedzialne za zgodność parametrów fizyko-chemicznych. Pełny nadzór technologiczny produkcji gwarantuje, że wyrób cechuje się odpowiednią wytrzymałością i spełnia pozostałe wymogi przewidziane dla tego typu produktu. Ponadto pozwala zadbać o aspekt ekonomiczny, czyli zoptymalizować skład wyrobu w celu obniżenia kosztów jego wytworzenia, bez rezygnowania z najwyższej jakości.

Fot. etisoft.com.pl

Treści powiązane

Akredytacja laboratorium budowlanego
Akredytacja laboratorium budowlanego
Akredytacja jest formalnym potwierdzeniem kompetencji konkretnej jednostki przez uprawnioną instytucję do wykonywania określonych zadań w zakresie oceny zgodności. Jakie korzyści daje posiadanie akredytacji, gdzie można ją uzyskać oraz jak sprawdzić, czy dany podmiot faktycznie posiada akredytację? Przyglądamy się tym kwestiom w odniesieniu do laboratoriów budowlanych.
Materiały do produkcji prefabrykatów betonowych
Materiały do produkcji prefabrykatów betonowych
Prefabrykaty to gotowe formy betonowe, montowane i zespalane dopiero na placu budowy. Ich wykorzystanie powoduje przeniesieni dużej części procesu technologicznego do wytwórni prefabrykatów, pozwala zaoszczędzić czas, uzyskać produkty wysokiej jakości. Z czego wykonuje się elementy do budownictwa systemowego? Jakie materiały stosowane są w produkcji prefabrykatów betonowych?
Proces produkcji kostki brukowej
Proces produkcji kostki brukowej
Kostka brukowa to jeden z produktów, należących do tzw. konfekcji betonowej. Dowiedz się, jak powstaje ten powszechnie wykorzystywany w nawierzchniach materiał budowlany. Z czego powstaje kostka brukowa, jak przebiega proces jej wytworzenia oraz jakie maszyny są w tym celu wykorzystywane – o tym przeczytasz w poniższym artykule.
Produkcja kruszyw drogowych
Produkcja kruszyw drogowych
Kruszywa to kluczowy materiał stosowany do budowy dróg. Wykorzystywane są do wykonywania korpusu drogi i jej poszczególnych warstw oraz jako komponent mieszanek mineralno-asfaltowych w budownictwie drogowych. Sprawdzamy, jakie rodzaje kruszyw wykorzystuje się w drogownictwie oraz jak przebiega proces ich produkcji.
Beton wyrobem budowlanym
Beton wyrobem budowlanym
Beton został prawnie ustanowiony wyrobem budowlanym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 17 listopada 2016 r., ale dopiero od 1 stycznia 2021 r. zaczęły obowiązywać wymagania wynikające z tej ustawy. Ustawodawcy przyświecała idea zwiększenia zaufania do wyrobu i podniesienia jakości rynkowej wytwarzanego betonu. To ukłon w stronę odbiorcy, nakładający jednocześnie na producenta kilka dodatkowych obowiązków.
Wyroby wibroprasowane
Wyroby wibroprasowane
Wibroprasowane to proces obróbki mieszanki betonowej, który pozwala uzyskać jej optymalne zagęszczenie. Łączy w sobie czynność wibracji i prasowania i dotyczy wytwarzania gotowych, prefabrykowanych elementów o standaryzowanych parametrach. W tym artykule opisujemy, na czym polega wibroprasowanie i w produkcji jakich wyrobów betonowych się je stosuje.
Technologia produkcji prefabrykatów strunobetonowych
Technologia produkcji prefabrykatów strunobetonowych
Poszukuje się nowoczesnych rozwiązań pozwalających budować szybciej, uzyskiwać lepsze parametry konstrukcji. W taką ideę wpisuje się strunobeton. Jak powstaje, jakie ma właściwości ten materiał oraz gdzie stosuje się konstrukcje strunobetonowe? Piszemy o tym w poniższym artykule.
Zakładowa Kontrola Produkcji
Zakładowa Kontrola Produkcji
Wdrożenie Zakładowej Kontroli Produkcji (ZKP) jest wymogiem nałożonym na producentów wyrobów budowlanych, warunkującym wprowadzenie produktów do obrotu w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. System ZKP jest gwarancją, że produkowane wyroby budowlane są zgodne z wymaganiami specyfikacji technicznej i deklarowanymi wartościami.
Laboratorium betonu – sprzęt używany do badań
Laboratorium betonu – sprzęt używany do badań
Beton poddawany jest kontroli i badaniom, pozwalającym na uniknięciu błędów technologicznych i gwarantującym jakość deklarowaną przez producenta. W tym artykule przyglądamy się specjalistycznym sprzętom i urządzeniom używanym w badaniach betonu.

Komentarze

brak komentarzy…