• ICCX
Jakiego artykułu szukasz?

Fundamenty pośrednie

Zadaniem fundamentów jest przeniesienie ciężaru budowli na grunt, gwarantując tym samym jej stabilność, zapobiegając osiadaniu konstrukcji, pękaniu ścian. Jednym z typów fundamentów są tzw. fundamenty pośrednie. Dowiedz się, jakie pełnią funkcje, gdzie znajdują zastosowanie oraz jakie są rodzaje fundamentów pośrednich.
Fundamenty pośrednie

Różne rodzaje gruntów powodują, że technologia wykonania fundamentów będzie odmienna. O tym, z jakim rodzajem gruntu mamy do czynienia przesądzi profesjonalne badanie. Polega ono na wykonaniu kilkumetrowych odwiertów i pobraniu próbek, poddawanych następnie analizie laboratoryjnej.

Szczegółowe badanie pozwala określić ułożenie poszczególnych warstw gruntu, skład, zagęszczenie, wilgotność, nośność, głębokość wód gruntowych, jak również głębokość przemarzania gruntu.

W przypadku domów jednorodzinnych, zaliczanych do I kategorii geotechnicznej, nie ma obowiązku przeprowadzania badań geotechnicznych, warto jednak takie dane uzyskać, aby uniknąć przykrych i kosztownych niespodzianek związanych z nieprzewidzianymi warunkami wodno-gruntowymi.

Rodzaje gruntów

Grunty dzielą się na:

  • niespoiste – żwiry, pospółki, piaski grubo, średnio i drobnoziarniste
  • spoiste - ił, ił piaszczysty, ił pylasty, glina, glina piaszczysta, glina pylasta, glina zwięzła, glina piaszczysta zwięzła, glina pylasta zwięzła, piasek gliniasty, pył, a także pył piaszczysty.

Wśród gruntów niespoistych istotnymi parametrami z punktu widzenia budowy są:

  • stopień zagęszczenia gruntu
  • frakcję gruntu
  • wilgotność.

Jeśli mamy do czynienia z gruntami spoistymi, szczególne znaczenie ma ich plastyczność, a więc zawartość wody w gruncie.

Rodzaje fundamentów ze względu na sposób ich budowania

Fundamenty powstają na dwa sposoby:

  • bezpośrednio – posadowienie nie przekracza przeważnie 4 metrów, to tzw. fundamenty płytkie, wykonywane bezpośrednio na warstwie nośnej gruntu, nie wymagają dodatkowych wzmocnień czy obniżania poziomu wód gruntowych
  • pośrednio.

Fundamenty pośrednie

Fundamenty pośrednie stosuje się na trudniejszych gruntach. Sadowione są dość głęboko, stąd zwane są fundamentami głębokimi. Ciężar konstrukcji przenoszony jest do głębszej warstwy dzięki zastosowaniu odpowiednich elementów budowlanych, jak pale fundamentowe czy ściany szczelinowe. Są podłożem odpowiednim do stworzenia fundamentu właściwego i osadzenia budynku.

Pośrednie fundamenty dzielą się na:

  • podparte
  • zawieszone
  • normalne.

Fundamenty podparte sięgają głęboko położonej warstwy nośnej gruntu. Wśród nich wyróżnia się:

  • pale betonowe lub żelbetonowe, ich długość wynosi od kilku do kilkunastu metrów, w zależności od sposobu przekazywania obciążeń dzielą się na słupowe (obciążenie jest przekazywane przez podstawę na warstwę nośną gruntu), zawieszone (przekazują obciążenie przez siły tarcia na powierzchni bocznej pala), normalne (obciążenie przekazywane jest przez siły tarcia na pobocznicy pala i przez siły normalne w ich podstawie), ukośne (obciążenie poziome przekracza 10% obciążenia pionowego)
  • kesony – stalowe lub żelbetonowe skrzynie otwarte od dołu, które na skutek własnego ciężaru i wybierania spod nich ziemi zagłębiają się w grunt, po osiągnięciu wymaganej głębokości betonuje się je na wierzchu a następnie wykonuje górną część fundamentu
  • studnie – duże elementy o kształcę cylindra lub prostopadłościanu, u dołu ostro zakończone, po osiągnięciu odpowiedniej głębokości u dołu wykonuje się korek żelbetonowy, środek wypełnia gruzem, betonem lub piaskiem, a w górnej części tworzy płytę wieńczącą
  • ściany szczelinowe – wąskie wykopy wykonane specjalnym chwytakiem wypełnia się zbrojeniem i zawiesiną triksotropową.

Fundamenty zawieszone mają zastosowanie w gruntach o słabej nośności. Przekazują ciężar przez tarcia wzdłuż swojej linii bocznej. Do ich wykonania stosuje się przede wszystkim pale wbijane w grunt.

Fundamenty normalne łączą cechy powyższych.

Zastosowanie fundamentów pośrednich

Fundamenty pośrednie stosuje się na gruntach o niewystarczającej nośności, mało stabilnych, na terenach podmokłych. Dzięki fundamentom pośrednim dociera się do warstw nośnych gruntu, zapewniając stabilność budynku.

Taki fundament będzie miał zastosowanie w przypadku dużych, ciężkich konstrukcji.

Fundamenty pośrednie wykonuje się na skarpach, uskokach, zboczach lub gruncie nasypowym.

Jeśli istniejący budynek utracił swoją stabilność przykładowo po powodzi, fundament pośredni może uratować jego właściwe posadowienie.

Zastosowanie poszczególnych rodzajów fundamentów pośrednich

Pale wykorzystuje się w miejscach o wysokim poziomie wód gruntowych i braku możliwości odwodnienia, w terenie występowania osuwisk (na skarpach, zboczach) i dużych obciążeń, również tam, gdzie konieczność zamontowania wielu różnych instalacji ogranicza miejsce na fundament. Pale są skuteczne, jeśli zachodzi konieczność wzmocnienia istniejących fundamentów bezpośrednich.

Kesony sprawdzą się w warunkach, kiedy pojawia się trudność odpompowania wody z dna wykopu, w gruncie znajdują się głazy, kłody drzew (uniemożliwiające zastosowanie choćby studni), a grunt nośny znajduje się maksymalnie 35 metrów od poziomu zwierciadła wody.

Studnie stosuje się, gdy występują słabe grunty pod warstwą nośną, oddziałują duże obciążenia pionowe, jednocześnie warunki sprzyjają mechanizacji robót.

Fundamenty na ścianach szczelinowych wykorzystuje się pod wysokimi konstrukcjami – kominami, biurowcami, filarami mostowymi, przy budowie kanałów, tuneli, pod ścianami nowych budynków zlokalizowanych obok istniejących.

Fot. rentools.pl

Treści powiązane

Izolacja pozioma fundamentów
Izolacja pozioma fundamentów
Izolacja pozioma ma na celu uchronienie fundamentów przed naciąganiem wody, podciąganiem wody z gruntu w górę budynku. Dowiedz się, z jakich materiałów wykonuje się izolację poziomą oraz jak poprawnie należy ją wykonać.
Masy KMB – hydroizolacje
Masy KMB – hydroizolacje
Masy KMB, nazywane również PCMB, to specjalistyczne masy hydroizolacyjne, doskonale chroniące przed wodą i wilgocią. Stosowane do izolacji fundamentów i innych elementów konstrukcyjnych pozwalają uzyskać bezspoinową powłokę. Poznaj działanie i zastosowanie mas KMB.
Hydroizolacje
Hydroizolacje
Hydroizolacja ma na celu zabezpieczenie budynku, pomieszczenia przed wodą i wilgocią. Aby zapobiec jej niszczycielskiemu działaniu, wodochronne uszczelnienie powinno zostać dopasowane do charakteru i przeznaczenia obiektu, rozmiaru konstrukcji, zastosowanych materiałów budowlanych. Przeglądamy wybrane dostępne materiały izolacyjne.
Barety
Barety
Jedną z technologii zwiększającej trwałość konstrukcji oraz odporność gruntu na obciążenia jest wykonanie barety. Dowiedz się, w jaki sposób się je wykonuje, gdzie się je najczęściej wykorzystuje, jakie są zalety tego rozwiązania.
Iniekcja gruntowa – technologia stabilizacji gruntu
Iniekcja gruntowa – technologia stabilizacji gruntu
Posadowienie budynków, dróg i innych obiektów na niestabilnych gruntach doprowadzić może do uszkodzeń konstrukcji i przeprowadzania kosztownych napraw. Technologią pomagającą w wypoziomowaniu, wzmocnieniu podłoża, przywracaniu osiadłych konstrukcji betonowych, bez konieczności ich demontażu, jest iniekcja gruntowa. Proces stabilizacji gruntu za pomocą tej metody dotyczyć morze dróg, chodników, placów, fundamentów, torów kolejowych.
Zbrojenie fundamentów
Zbrojenie fundamentów
Fundament to podstawa każdej konstrukcji budowlanej. Od jego jakości, wytrzymałości zależeć będzie trwałość budynku. Prace wykonane na tym etapie wymagają szczególnej staranności, niemniej ważny jest dobór odpowiednich materiałów. W tym artykule skupiamy się na zbrojeniu fundamentów. Dowiedz się, jakie są rodzaje zbrojenia, jak i z czego się je wykonuje.
Palowanie fundamentów
Palowanie fundamentów
Palowanie fundamentów polega na zastosowaniu specjalnych podpór, które mają za zadanie pośrednie przenoszenie obciążeń budowli. Dowiedz się, w jaki sposób wzmacnia się fundamenty metodą palowania. Gdzie taka technika znajduje zastosowanie. Jakie są korzyści palowania fundamentów.
Izolacja pionowa fundamentów
Izolacja pionowa fundamentów
Fundamenty – z racji swojej lokalizacji - w sposób szczególny narażone są na działanie wody i wilgoci. Dlatego tak ważne jest odpowiednie ich zaizolowanie. Dowiedz się, na czym polega pionowa izolacja fundamentów oraz jakie materiały wykorzystuje się do jej wykonania.
Fundamenty z kamienia
Fundamenty z kamienia
Kamień to naturalny, powszechnie stosowany dawniej materiał budowlany. Czy sprawdzi się do wykonania fundamentu? Czy ten materiał wraca do łask i może stanowić solidną podwalinę do budowy domu?
Membrany hydroizolacyjne
Membrany hydroizolacyjne
Membrany to materiały wykorzystywane do zabezpieczania budynków przed wilgocią, wodą. Jakie mają właściwości? Czym się charakteryzują? Gdzie znajdują zastosowanie? Przeczytaj membranach do hydroizolacji.
Kategorie geotechniczne gruntu i obiektów budowlanych
Kategorie geotechniczne gruntu i obiektów budowlanych
Dowiedz się, czym są kategorie geotechniczne gruntu i obiektów budowlanych. W jaki sposób się je określa oraz co oznaczają poszczególne kategorie. Poznaj rodzaje dokumentacji geotechnicznej.
Ściany szczelinowe
Ściany szczelinowe
Poznaj zastosowania ściany szczelinowej. Dowiedz się, czym jest ta konstrukcja, jak powstaje i czemu służy. Przeczytaj, jakie są zalety tej techniki zabezpieczania wykopów.
Badania geotechniczne przed budową domu
Badania geotechniczne przed budową domu
Posadowienie budynku na nieznanym gruncie może doprowadzić do usterek a nawet nieodwracalnych uszkodzeń. Dowiedz się, na czym polega badanie gruntu, komu je zlecić i dlaczego jest ważne dla powodzenia całej inwestycji.

Komentarze

brak komentarzy…