• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Izolacja pozioma fundamentów

Izolacja pozioma ma na celu uchronienie fundamentów przed naciąganiem wody, podciąganiem wody z gruntu w górę budynku. Dowiedz się, z jakich materiałów wykonuje się izolację poziomą oraz jak poprawnie należy ją wykonać.
Izolacja pozioma fundamentów

Funkcje izolacji poziomej fundamentów

Pozioma izolacja to powłoka, która ma uchronić mury budynku przed kapilarnym przenikaniem wody gruntowej ku górze. Zabezpieczenie przed takim zjawiskiem jest niezwykle istotne, bowiem zawilgocenie ścian skutkuje powstaniem niekorzystnych warunków dla mieszkańców, namnażaniem się pleśni i grzybów, tworzeniem się nieestetycznych zacieków i stopniową destrukcją budynku. Ponadto dobrze wykonana izolacja pozioma zapobiega uciekaniu ciepła z budynku.

Izolacja pozioma fundamentów oddziela od siebie ściany fundamentowe i ławy, co powoduje, że są niezależne i nie będą pękać pod wpływem silnych naprężeń. To z kolei uchroni izolację pionową przed uszkodzeniem i zamakaniem ścian fundamentowych.

Usuwanie skutków braku czy niewłaściwie wykonanej izolacji poziomej może być bardzo kosztowne i kłopotliwe. Dlatego o odpowiednią izolację należy zadbać już na etapie projektu domu. Nie bez znaczenia pozostają użyte materiały, staranność wykonania.

Oprócz izolacji poziomej fundamentów, wykonuje się również zabezpieczenie fundamentów izolacją pionową. Obie powinny się wzajemnie uzupełniać i łączyć.

Materiały do izolacji poziomej

Aby uchronić budynek przed przenikaniem wody, pomiędzy ławą fundamentową a ścianami umieszcza się materiał izolacyjny. Najczęściej jest to:

  • folia
  • papa
  • masa bitumiczna.

Folia produkowana jest z tworzyw sztucznych, z polietylenu lub polipropylenu, dzięki czemu wykazuje świetne właściwości hydroizolacyjne. Cechuje ją wysoka odporność na negatywne działanie niskiej temperatury, podczas gdy papa może pękać w czasie mrozów. Jest elastyczna i wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Folia jest łatwiejsza w układaniu, jej montaż jest szybszy. To także materiał tańszy niż papa.

Papę stosuje się wraz z lepikiem asfaltowym, który jest dodatkowo izolatorem. Używa się także papę termozgrzewalną, zawierającą w sobie dużą ilość lepiku asfaltowego. Papa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz elastyczna, nie ulega więc zniszczeniu w wyniku choćby ruchów termicznych.

Masa bitumiczna to przede wszystkim lepiki i masy asfaltowe w najróżniejszych wariantach (asfaltowo-żywiczne, asfaltowo-kauczukowe i asfaltowo-polimerowe). Preparaty te po wyschnięciu stworzą elastyczną, szczelną powłokę, która skutecznie ochroni ławy fundamentowe przed wilgocią płynącą z gruntu

Jak poprawnie wykonać izolację poziomą?

Podczas wykonywania izolacji poziomej szczególnie istotnych jest kilka etapów prac.

Układając papę należy przede wszystkim zadbać o płaszczyznę wierzchnią ścian fundamentowych, bowiem aplikacja papy na nierówną lub zbrudzoną grudkami zaprawy powierzchnię może doprowadzić do jej uszkodzenia i przerwania zabezpieczenia przeciwwilgociowego.

Powierzchnie ścian fundamentowych trzeba odpowiednio zagruntować, najlepiej roztworem na bazie asfaltu.

Trzeba również zadbać o ułożenie izolacji nie tylko pod ścianami zewnętrznymi, ale zaizolować także wewnętrzne ściany nośne oraz ściany działowe. Zagwarantuje to, że po połączeniu izolacji ścian fundamentowych z izolacją podłogi cały obiekt będzie prawidłowo zabezpieczony przed podciąganiem wilgoci z gruntu.

Treści powiązane

Płynna izolacja płaskiego dachu
Płynna izolacja płaskiego dachu
Płaski dach to rozwiązanie architektoniczne w nowoczesnych budynkach, obiektach o kubicznej formie. Konstrukcja płaskiego dachu wymaga starannego projektu, wyboru materiałów wysokiej jakości, dużych umiejętności wykonawczych. Na szczególną uwagę zasługuje jego ocieplenie i hydroizolacja oraz sprawny system odbierający wodę opadową.
Poziom wilgotności w domu
Poziom wilgotności w domu
Nasze dobre samopoczucie, zdrowie, komfort przebywania w domu zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest wilgotność powietrza – parametr często pomijany i niekontrolowany. Jak zbadać o nawilżenie powietrza? Jaki jest optymalny poziom wilgotności? Jak utrzymać właściwą wilgotność w pomieszczeniu?
Izolacja pionowa fundamentów
Izolacja pionowa fundamentów
Fundamenty – z racji swojej lokalizacji - w sposób szczególny narażone są na działanie wody i wilgoci. Dlatego tak ważne jest odpowiednie ich zaizolowanie. Dowiedz się, na czym polega pionowa izolacja fundamentów oraz jakie materiały wykorzystuje się do jej wykonania.
Polimocznik – technologie izolacji
Polimocznik – technologie izolacji
Polimocznik stosowany jest w branży budowlanej jako materiał izolacyjny. Jego właściwości gwarantują solidne zabezpieczenie izolowanych elementów, a działanie wody czy innych substancji nie wpływa negatywnie na obszary pokryte polimocznikiem. Sprawdzamy, gdzie najczęściej wykorzystuje się polimocznik i jakie ma właściwości wyróżniające go od innych materiałów izolacyjnych.
Hydroizolacje
Hydroizolacje
Hydroizolacja ma na celu zabezpieczenie budynku, pomieszczenia przed wodą i wilgocią. Aby zapobiec jej niszczycielskiemu działaniu, wodochronne uszczelnienie powinno zostać dopasowane do charakteru i przeznaczenia obiektu, rozmiaru konstrukcji, zastosowanych materiałów budowlanych. Przeglądamy wybrane dostępne materiały izolacyjne.
Osuszanie budynków
Osuszanie budynków
Niewłaściwie działająca wentylacja, błędy konstrukcyjne, awarie hydrauliczne czy powodzie to najczęstsze przyczyny zawilgocenia murów. Jeśli samo wietrzenie i ogrzanie pomieszczeń nie wystarczy, należy znaleźć źródło powstawania wilgoci, wyeliminować je i profesjonalnie osuszyć budynek. Dowiedz się jakie są sposoby, na pozbycie się niechcianej wody w murach domu.
Iniekcja krystaliczna
Iniekcja krystaliczna
Jak pozbyć się zawilgoceń, pleśni i grzybów powstających w budynkach? Poznaj bezinwazyjną metodę osuszania murów – iniekcję krystaliczną. Zobacz, na czym polega, jak się ją wykonuje. Dowiedz się, czy to skuteczny sposób i jakie przynosi korzyści.
Hydroizolacja na żelbetowych dachach silosów
Hydroizolacja na żelbetowych dachach silosów
Elektrownie węglowe, będące kluczowym elementem wielu systemów energetycznych, składają się z różnorodnych budynków pełniących różne funkcje, takich jak kotłownie, silosy, chłodnie kominowe czy stacje transformatorowe. Jakiekolwiek uszkodzenia i awarie tych struktur mogą nieść za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia ludzi i środowiska. Odpowiednie zarządzanie ryzykiem i szybka reakcja na potencjalne problemy są niezbędne, aby zapobiegać katastrofom.
Membrany hydroizolacyjne
Membrany hydroizolacyjne
Membrany to materiały wykorzystywane do zabezpieczania budynków przed wilgocią, wodą. Jakie mają właściwości? Czym się charakteryzują? Gdzie znajdują zastosowanie? Przeczytaj membranach do hydroizolacji.

Komentarze

brak komentarzy…