Izolacja pozioma fundamentów
Funkcje izolacji poziomej fundamentów
Pozioma izolacja to powłoka, która ma uchronić mury budynku przed kapilarnym przenikaniem wody gruntowej ku górze. Zabezpieczenie przed takim zjawiskiem jest niezwykle istotne, bowiem zawilgocenie ścian skutkuje powstaniem niekorzystnych warunków dla mieszkańców, namnażaniem się pleśni i grzybów, tworzeniem się nieestetycznych zacieków i stopniową destrukcją budynku. Ponadto dobrze wykonana izolacja pozioma zapobiega uciekaniu ciepła z budynku.
Izolacja pozioma fundamentów oddziela od siebie ściany fundamentowe i ławy, co powoduje, że są niezależne i nie będą pękać pod wpływem silnych naprężeń. To z kolei uchroni izolację pionową przed uszkodzeniem i zamakaniem ścian fundamentowych.
Usuwanie skutków braku czy niewłaściwie wykonanej izolacji poziomej może być bardzo kosztowne i kłopotliwe. Dlatego o odpowiednią izolację należy zadbać już na etapie projektu domu. Nie bez znaczenia pozostają użyte materiały, staranność wykonania.
Oprócz izolacji poziomej fundamentów, wykonuje się również zabezpieczenie fundamentów izolacją pionową. Obie powinny się wzajemnie uzupełniać i łączyć.
Materiały do izolacji poziomej
Aby uchronić budynek przed przenikaniem wody, pomiędzy ławą fundamentową a ścianami umieszcza się materiał izolacyjny. Najczęściej jest to:
- folia
- papa
- masa bitumiczna.
Folia produkowana jest z tworzyw sztucznych, z polietylenu lub polipropylenu, dzięki czemu wykazuje świetne właściwości hydroizolacyjne. Cechuje ją wysoka odporność na negatywne działanie niskiej temperatury, podczas gdy papa może pękać w czasie mrozów. Jest elastyczna i wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Folia jest łatwiejsza w układaniu, jej montaż jest szybszy. To także materiał tańszy niż papa.
Papę stosuje się wraz z lepikiem asfaltowym, który jest dodatkowo izolatorem. Używa się także papę termozgrzewalną, zawierającą w sobie dużą ilość lepiku asfaltowego. Papa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz elastyczna, nie ulega więc zniszczeniu w wyniku choćby ruchów termicznych.
Masa bitumiczna to przede wszystkim lepiki i masy asfaltowe w najróżniejszych wariantach (asfaltowo-żywiczne, asfaltowo-kauczukowe i asfaltowo-polimerowe). Preparaty te po wyschnięciu stworzą elastyczną, szczelną powłokę, która skutecznie ochroni ławy fundamentowe przed wilgocią płynącą z gruntu
Jak poprawnie wykonać izolację poziomą?
Podczas wykonywania izolacji poziomej szczególnie istotnych jest kilka etapów prac.
Układając papę należy przede wszystkim zadbać o płaszczyznę wierzchnią ścian fundamentowych, bowiem aplikacja papy na nierówną lub zbrudzoną grudkami zaprawy powierzchnię może doprowadzić do jej uszkodzenia i przerwania zabezpieczenia przeciwwilgociowego.
Powierzchnie ścian fundamentowych trzeba odpowiednio zagruntować, najlepiej roztworem na bazie asfaltu.
Trzeba również zadbać o ułożenie izolacji nie tylko pod ścianami zewnętrznymi, ale zaizolować także wewnętrzne ściany nośne oraz ściany działowe. Zagwarantuje to, że po połączeniu izolacji ścian fundamentowych z izolacją podłogi cały obiekt będzie prawidłowo zabezpieczony przed podciąganiem wilgoci z gruntu.