• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Kosztorys inwestorski

Dowiedz się, czym jest kosztorys inwestorski. W jakim celu powstaje taki dokument oraz kto go sporządza? Przeczytaj, co powinien zawierać poprawnie wykonany kosztorys inwestorski i ile kosztuje jego wykonanie.
Kosztorys inwestorski

Kosztorys inwestorski to dokument uwzględniający wszystkie koszty budowy. To niezwykle istotne zestawienie w procesie budowy finansowanej kredytem hipotecznym. Stanowi on szczegółowy spis przewidywanych wydatków, który umożliwia inwestorowi zrozumienie, ile będzie kosztowała realizacja planowanego przedsięwzięcia.

Do czego służy kosztorys inwestorski

Dokument taki służy do precyzyjnego oszacowania kosztów inwestycji. Pozwala określić, jakie nakłady finansowe konieczne będą do zrealizowania planowanej budowy. Kosztorys inwestorski powstaje w celu:

  • zaplanowanie budżetu inwestycji
  • oceny wykonalności finansowej
  • kontrolowania wydatków
  • ułatwienia uzyskania finansowania (kredytu)
  • podjęcia negocjacji z wykonawcami.

Jak powstaje kosztorys inwestorski

Zasady sporządzania kosztorysu inwestorskiego określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 maja 2004 r. w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym.

Bazą do przygotowania kosztorysu inwestorskiego są:

  • dokumentacja projektowa
  • specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych
  • założenia wyjściowe do kosztorysowania
  • ceny jednostkowe robót podstawowych.

Kosztorys inwestorski sporządza się metodą kalkulacji uproszczonej, która polega na obliczeniu wartości kosztorysowej robót objętych przedmiarem robót jako sumy iloczynów liczby jednostek przedmiarowych robót podstawowych i ich cen jednostkowych.

Co zawiera kosztorys inwestorski

Zgodnie z wytycznymi rozporządzenia, kosztorys inwestorski powinien zawierać:

  • stronę tytułową zawierającą: nazwę i lokalizację obiektu
  • nazwę i adres inwestora oraz podmiotu wykonującego kosztorys
  • imiona, nazwiska, funkcje i podpisy osób opracowujących kosztorys
  • wartość kosztorysową robót
  • datę wykonania kosztorysu
  • opis techniczny nieruchomości
  • przedmiar robót
  • kalkulację uproszczoną
  • tabelę wartości elementów scalonych
  • załączniki.

Wykonując kosztorys inwestorski warto dokonać podziału dokumentu na etapy budowy, tworząc zestawienie kosztów dotyczących stanu zero, stanu surowego otwartego, stanu surowego zamkniętego, etapu montażu instalacji czy etapu wykończenia. Dla każdego etapu wskazuje się niezbędne do wykonania prace oraz elementy konstrukcji.

Kto sporządza kosztorys inwestorski

Wykonanie kosztorysu inwestorskiego leży po stronie przyszłego właściciela nieruchomości. Może go oczywiście sporządzić podmiot zewnętrzny, osoba specjalizująca się w przygotowywaniu takich dokumentów, posiadająca odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w zakresie kosztorysowania prac budowlanych.

Kosztorys inwestorski może więc wykonać kosztorysant, inżynier budownictwa, firma konsultingowa, biuro projektowe, dział techniczny inwestora.

Aby kosztorys inwestorski był dokładny i rzetelny, osoba sporządzająca go powinna mieć dostęp do pełnej dokumentacji projektowej, aktualnych cen materiałów budowlanych, robocizny oraz innych związanych z inwestycją czynników kosztowych.

Ile kosztuje kosztorys inwestorski

Kwota, jaką należy zapłacić za kosztorys inwestorski zależeć będzie od:

  • stopnia skomplikowania projektu
  • wielkości i standardu budynku
  • lokalizacji i warunków gruntowych
  • zakresu i szczegółowości kosztorysu
  • doświadczenia i cen usług kosztorysanta.

Ceny za kosztorys domu jednorodzinnego wahać się mogą od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Jaki wybrać rodzaj ogrzewania domu, to dylemat wielu inwestorów. Ma być ciepło, najlepiej tanio, estetycznie, przytulnie i ekologicznie. Jednym z rozwiązań jest ogrzewanie płaszczyznowe. Na czym polega? Jak wygląda instalacja i jakie daje korzyści? Więcej o ogrzewaniu płaszczyznowym przeczytasz poniżej.
Rodzaje stropów
Rodzaje stropów
Strop to kluczowy element każdej konstrukcji budowlanej. Jego jakość, wytrzymałość muszą być niezawodne. Konsekwencje niewłaściwego stropu mogą być katastrofalne. Poznajcie rodzaje, cechy i parametry poszczególnych stropów.
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Rozważamy wady i zalety kupna gotowego projektu domu lub zamówienia indywidualnego u architekta. Które rozwiązanie jest lepsze? Na jaką opcję się zdecydować?
Dokumentacja powykonawcza
Dokumentacja powykonawcza
Każda inwestycja budowlana pociąga za sobą gromadzenie pewnych dokumentów, pozwoleń, ale też rejestrowanie poszczególnych jej etapów, ewentualnych zdarzeń i nieprzewidzianych okoliczności, dokonywanie pomiarów, które są kompletowane i finalnie tworzą spory plik istotnych zapisów. Dokumentacja ta trafia po zakończeniu budowy do właściciela lub zarządcy budynku. Kto przygotowuje dokumentację budowlaną? Co powinna zawierać dokumentacja powykonawcza? Przeczytajcie o tym w tym artykule.
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe to jedno z możliwych rozwiązań grzewczych, które mają sprawić, że pomieszczenia będą ciepłe, przytulne i pozbawione widocznych kaloryferów. Jak działa ogrzewanie podłogowe? Na czym polega jego instalacja i jakie korzyści daje taka technologia? Przeczytajcie w tym artykule.
Kredyt na zakup mieszkania lub budowę domu
Kredyt na zakup mieszkania lub budowę domu
Na sfinansowanie kilkusettysięcznej inwestycji z posiadanych zasobów finansowych mogą pozwolić sobie nieliczni. Najczęściej jedynym sposobem uzyskania środków jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Nieco inaczej wyglądają zasady jego przyznawania w przypadku budowy domu czy kupna mieszkania. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny? Jakie dokumenty będą potrzebne oraz jak wygląda zakup nieruchomości na kredyt? – przeczytajcie poniżej.
Budowa ścian – przegląd materiałów
Budowa ścian – przegląd materiałów
Technologii budowy ścian jest obecnie wiele, począwszy od tradycyjnych murowych, wypieranych obecnie rozwiązaniami systemowymi opartymi na pustakach, przez technologie szkieletowe drewniane i żelbetowe do gotowych, prefabrykowanych elementów. W tym artykule skupiamy się na ścianach murowanych. Sprawdzamy, jakie materiały można wybrać, jakie mają one właściwości i czym się kierować przy wyborze.
Ceny materiałów budowlanych w drugim kwartale 2024
Ceny materiałów budowlanych w drugim kwartale 2024
Ceny większości materiałów budowlanych są obecnie niższe niż w pierwszych miesiącach minionego roku. W których grupach materiałowych odnotowano największy spadek? Za co obecnie zapłacimy więcej? Jakie są prognozy cen materiałów budowlanych.
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Chcąc uniknąć szpecących ściany grzejników coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie podłogowe. To nowoczesne, estetyczne rozwiązanie, dodatkowo świetnie sprawdza się z instalowanymi pompami ciepła. Zastosowanie ogrzewania podłogowego wymusza dobór odpowiednich materiałów posadzkowych. Przyglądamy się, jakie rozwiązania wziąć pod uwagę, jaki zastosować beton na ogrzewanie podłogowe, aby uzyskać ciekawy efekt wizualny, wytrzymałą podłogę dobrze przepuszczającą i utrzymującą ciepło.
Beton posadzkowy
Beton posadzkowy
Ze względu na swoje przeznaczenie beton posadzkowy musi wyróżniać się większą wytrzymałością niż beton konstrukcyjny czy dekoracyjny. Jaki jest skład betonu na posadzkę? Z jakich składników się go produkuje? Jakie ma właściwości? W tym artykule przybliżamy beton posadzkowy.
Dokumenty przed rozpoczęciem budowy
Dokumenty przed rozpoczęciem budowy
Budowa domu to długi proces, wymagający dopełnienia wielu formalności, uzyskania zgód, pozwoleń, zawarcia umów. W tym artykule skupiamy się na etapie przygotowania do budowy. Zobacz, które dokumenty trzeba zgromadzić, jakie kroki wykonać zanim rozpocznie się budowa wymarzonego domu.

Komentarze

brak komentarzy…