Ogrodzenie z paneli fotowoltaicznych

Do znanych funkcji ogrodzenia, jak choćby ochrona posesji przed intruzami czy podniesienie walorów estetycznych nieruchomości dochodzi kolejna. W dobie zrównoważonego rozwoju, wzrostu świadomości ekologicznej ogrodzenie może dodatkowo produkować energię elektryczną. W dodatku energię z odnawialnego źródła, jakim jest słońce. Mowa o ogrodzeniu wykonanego z paneli fotowoltaicznych.
Ogrodzenie fotowoltaiczne
Ogrodzenie fotowoltaiczne polega na zastąpieniu tradycyjnych (drewnianych, metalowych) przęseł panelami fotowoltaicznymi. W tym celu najczęściej stosuje się moduły bifacjalne, czyli dwustronne, pozwalające na przechwytywanie energii słonecznej niezależnie od położenia w ciągu dnia względem słońca, szczególnie przy układzie wschód-zachód. Zależnie od wysokości ogrodzenia w jednym przęśle może być kilka paneli, które najczęściej oprawia się w ramę ze stalowych profili.
Gdzie sprawdzi się ogrodzenie z paneli fotowoltaicznych?
Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie tam, gdzie zależy na optymalnym wykorzystaniu przestrzeni. Jeśli mamy ograniczone możliwości zamontowania paneli słonecznych na dachu budynku (z powodu choćby zacienienia lub zagospodarowania tej powierzchni na inne cel) lub na terenie posesji, ten problem rozwiąże ogrodzenie będące jednocześnie elementem instalacji fotowoltaicznej.
Ogrodzenie fotowoltaiczne sprawdzi się na pewno:
- na działce rekreacyjnej czy budowlanej – okala przestrzeń, dostarczając jednocześnie energię elektryczną
- na terenach rolniczych – nie zabiera ziemi na uprawy czy wypas zwierząt
- w przestrzeniach przemysłowych – jest fizyczną barierą, zapewniającą dodatkowo zaopatrzenie w energię.
Do prawidłowego i efektywnego działania paneli fotowoltaicznych konieczne jest oczywiście słońce. Zatem usytuowanie takiego ogrodzenia nie może być przypadkowe i musi gwarantować odpowiedni czas ekspozycji na promienie słoneczne. Konieczna jest więc wcześniejsza analiza naświetlenia danej lokalizacji.
Zalety ogrodzenia z paneli fotowoltaicznych
Warto wskazać szereg korzyści, jakie daje zastosowanie paneli fotowoltaicznych w formie ogrodzenia. Będą to m.in.:
- wytwarzanie zielonej energii
- obniżenie rachunków za prąd
- uniwersalne zastosowanie – zarówno przy domach prywatnych, jak i obiektach handlowych, komercyjnych
- pionowe ustawienie paneli pozwala uniknąć utrudnień, jak choćby zalegająca zimą warstwa śniegu obniżająca efektywność pracy instalacji
- pionowe ustawienie to także łatwiejsze utrzymanie czystości, spłukiwanie nieczystości przez deszcz
- większa o 10% efektywność produkcji prądu w przypadku dwustronnych paneli w orientacji wschód-zachód
- oszczędność miejsca
- zwiększenie wartości nieruchomości.
Wady ogrodzeń z paneli fotowoltaicznych
Zastosowanie paneli fotowoltaicznych w ogrodzeniu nie jest rozwiązaniem pozbawionym niedoskonałości. Należy mieć na uwadze, że takie ogrodzenie:
- będzie bardziej podatne na uszkodzenia
- wymaga odpowiedniego zabezpieczenia podłoża
- wymaga regularnego usuwania sąsiadujących traw czy innych roślin, aby nie przysłaniały paneli
- jest narażone na zacienienie przez przypadkowo parkujące samochody czy inne budynki w obszarze bardziej zurbanizowanym
- może ulec dewastacji przez wandali, same napisy czy rysunki graficiarzy mogą znacznie obniżyć efektywność działania paneli.
Ogrodzenia z paneli fotowoltaicznych to ciągle nowe, unikalne i niszowe rozwiązanie, choć powoli zyskują zainteresowanie inwestorów. Tradycyjna fotowoltaika montowana na dachach czy na gruncie ma jednak na razie pewną i niezagrożoną pozycję.
Ogrodzenia fotowoltaiczne na rynku
Obecnie wśród producentów paneli fotowoltaicznych stanowiący elementy ogrodzenia wskazać można firmy: Solarfence, Jinko Solar, Wiśnowski, Corab, Next2Sun, EcoFlow, SunLink.
Fot. reddit.com
Treści powiązane

Fotowoltaika na płaskim dachu

Fotowoltaika – kontrole instalacji u prosumentów

Ogrodzenia budowlane

Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika

Fotowoltaika w domu i firmie
