• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Osuszanie budynków

Niewłaściwie działająca wentylacja, błędy konstrukcyjne, awarie hydrauliczne czy powodzie to najczęstsze przyczyny zawilgocenia murów. Jeśli samo wietrzenie i ogrzanie pomieszczeń nie wystarczy, należy znaleźć źródło powstawania wilgoci, wyeliminować je i profesjonalnie osuszyć budynek. Dowiedz się jakie są sposoby, na pozbycie się niechcianej wody w murach domu.
Osuszanie budynków

Wilgoć wpływa niszczycielsko na ściany. Obniża ich wytrzymałość, zmniejsza trwałość tynków. Zawilgocony dom trudniej jest też ogrzać, bo przez mokre mury ucieka więcej ciepła. Ciągłe przebywanie w murach nasiąkniętych wilgocią może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Może skutkować alergiami wynikającymi z rozrostu pleśni i grzybów, chorobami reumatycznymi, problemami układu oddechowego.

Jeśli więc problem zawilgocenia ścian jest długotrwały, koniecznie wymaga interwencji.

Źródła wilgoci w domu

Oprócz nagłych, intensywnych zjawisk jakimi są powodzie czy awarie hydrauliczne, przyczyn powstawania wilgoci można szukać w błędach konstrukcyjnych budynków. Niewłaściwie zamontowane parapety, nieszczelny dach, uszkodzony system rynnowy podczas intensywnych opadów nie zabezpieczą domu przed wnikaniem wody do środka. Źle wykonana izolacja doprowadzi do podciągania wód gruntowych ku górze.

Oznaki wilgoci w budynku

Najbardziej widoczną oznaką zawilgocenia budynku jest tworzenie się nieestetycznych zacieków, przebarwień na ścianach, podłogach. Wilgoci w domu towarzyszy nieprzyjemny, zatęchły zapach.

Zawilgocenie ścian skutkuje powstaniem niekorzystnych warunków dla mieszkańców, namnażaniem się pleśni i grzybów.

Normy wilgotności w budynkach

Przyjmuje się określone wartości dopuszczalnej wilgotność ścian, aczkolwiek można w ich przypadku mówić o dużej umowności, gdyż są one różne w zależności od rodzaju materiału, z jakiego wykonana i wykończona jest ściana.

Normy wilgotności wynoszą:

do 3% - ściany suche

do 5% - ściany lekko zawilgocone

do 8% - ściany zawilgocone

do 12% - ściany silnie zawilgocone

od 12% - ściany mokre.

Nieinwazyjne metody osuszania budynków

Osuszanie budynku można rozpocząć w momencie, gdy wyeliminowane jest źródło powstawania wilgoci. Jeśli powodem wnikania wody w mury są nieszczelności w dachu, instalacjach, oknach – w pierwszej kolejności należy je usunąć, aby zapobiec dalszemu przedostawaniu się wilgoci.

Dobór metody osuszania zależeć będzie od rodzaju i wielkości budynku, stopnia zawilgocenia ale też dostępnych środków finansowych.

Jednym z prostszych sposobów jest osuszanie termiczne przy użyciu odpowiedniego urządzenia. Na rynku dostępne są różnorodne urządzenia o mocy dostosowanej do określonej kubatury budynku. Specjalne nagrzewnice podnoszą temperaturę powietrza do kilkudziesięciu stopni, co powoduje odparowywanie nadmiaru wilgoci z warstw powierzchniowych ściany. Czynność taką wykonuje się do uzyskania tzw. równowagi wilgotności.

Osuszanie absorbcyjne polega na wyssaniu z pomieszczenia wilgotnego powietrza, doprowadzeniu go do stanu normalności, ogrzaniu oraz ponownemu wpuszczeniu w obieg budynku. Proces ten powtarzany jest do momentu, aż mury oddadzą całą zgromadzoną w sobie wodę.

Ogrzewanie kondensacyjne różni się od osuszania absorbyjnego temperaturą powietrza wpuszczanego do pomieszczenia. W przypadku wietrzenia kondensacyjnego, gaz zasysany przez osuszacze poddawany jest nie ogrzewaniu, a schładzaniu.

Inwazyjne metody osuszania budynków

Jeśli problem jest większy, w grę mogą wchodzić tzw. inwazyjne metody osuszania budynków. Wśród nich wyróżnia się:

  • iniekcję
  • podcinanie murów
  • wbijanie blach.

Iniekcja krystaliczna polega na wstrzyknięciu w mur specjalnego preparatu o określonych właściwościach. Jego celem jest utworzenie blokady przeciwwilgociowej w zawilgoconych w wyniku podciągania wody z gruntu murach.

Ta metoda osuszania polega na wykonaniu w murze rzędu równoległych do poziomu podłogi niewielkich, ok. 2-cm otworów. Do nich wprowadza się następnie masę iniekcyjną, odporną na działanie wody. To substancja powstała na bazie silikatów, która ulega krystalizacji w trakcie kontaktu ze związkami alkalicznymi. Po jej wprowadzeniu dochodzi do reakcji chemicznej, w wyniku której w ciągu około 7 dni pory i kapilary ulegają uszczelnieniu i tworzy się trwała bariera hydroizolacyjna.

Przed wykonaniem iniekcji nie ma konieczności osuszania muru. Przeciwnie, do właściwego spenetrowania ściany przez materiał iniekcyjny i jego krystalizacji potrzebna jest obecna w ścianach ciecz kapilarna. Niekiedy więc przed wprowadzeniem substancji nawilża się otwory wodą.

Metoda podcinania murów (tzw. technologia PRINZ) polega na założeniu nowej warstwy izolacji poziomej w zawilgoconych murach. Stosowana jest w domach jednorodzinnych, kamienicach, budynkach zabytkowych.

Podcięcie ściany następuje w określonym miejscu (przeważnie bezpośrednio nad poziomem gruntu) ręcznie albo maszynowo. Do rozdzielenia używa się pił tarczowych, frezów do muru, pił wzdłużnych jednostronnie podpartych, pił łańcuchowych albo mieczowych. Po podcięciu ściany powstaje prześwit o wysokości ok. 1,5-cm. Po oczyszczeniu szczeliny sprężonym powietrzem układa się izolację poziomą a zaizolowaną szczelinę wypełnia się zaprawą betonową, modyfikowaną specjalnymi domieszkami uszczelniającymi.

Technologia ta pozwala na natychmiastowe odcięcie kapilarnego podciągania wody z gruntu, co prowadzi do samoczynnego wyschnięcia murów, o ile wyeliminowane zostaną inne przyczyny powstawania wilgoci i zachowana zostanie odpowiednia wentylacja.

Metoda wbijania blach polega na odcinaniu źródła wilgoci przy pomocy blach wbijanych w spoiny między cegłami. Zaletą tej metody jest możliwość zaizolowania wilgotnego muru, który po odcięciu źródła wilgoci wysycha samoistnie. Ponadto jest to metoda stosunkowo szybka i bezpieczna dla konstrukcji budynku.

Niektóre ze wspomnianych metod mogą nie do końca przypominać proces osuszania a raczej są pracami mającymi na celu przywrócenie właściwej izolacji. Często jednak skuteczne usunięcie źródła wody w murach przywraca odpowiedni poziom wilgotności doprowadzając budynek do bezpiecznego stanu i komfortu korzystania przez mieszkańców.

Treści powiązane

​Jak sprawnie usunąć nieszczelności dachu płaskiego w obiekcie o znaczeniu strategicznym?
​Jak sprawnie usunąć nieszczelności dachu płaskiego w obiekcie o znaczeniu strategicznym?
Zapewnienie szczelności dachów na budynkach infrastruktury lotniskowej jest istotne z perspektywy utrzymania bezpieczeństwa operacyjnego oraz ciągłości działania lotnisk. Jakiekolwiek usterki mogą bowiem doprowadzić do poważnych zakłóceń w ich funkcjonowaniu.
Płynna izolacja płaskiego dachu
Płynna izolacja płaskiego dachu
Płaski dach to rozwiązanie architektoniczne w nowoczesnych budynkach, obiektach o kubicznej formie. Konstrukcja płaskiego dachu wymaga starannego projektu, wyboru materiałów wysokiej jakości, dużych umiejętności wykonawczych. Na szczególną uwagę zasługuje jego ocieplenie i hydroizolacja oraz sprawny system odbierający wodę opadową.
Systemy rynnowe
Systemy rynnowe
Odprowadzenie wody z dachu i ścian budynku to kluczowe zadanie instalowanych na domach systemów rynnowych. Aby skutecznie spełniły swoją funkcję, muszą być wykonane z odpornych materiałów, właściwie zainstalowane. Odpowiednio dopasowane do stylu domu i elewacji mogą dodatkowo podnieść walor estetyczny budynku. W jakie systemy rynnowe warto zainwestować? Na co zwrócić uwagę wybierając orynnowanie?
Polimocznik – technologie izolacji
Polimocznik – technologie izolacji
Polimocznik stosowany jest w branży budowlanej jako materiał izolacyjny. Jego właściwości gwarantują solidne zabezpieczenie izolowanych elementów, a działanie wody czy innych substancji nie wpływa negatywnie na obszary pokryte polimocznikiem. Sprawdzamy, gdzie najczęściej wykorzystuje się polimocznik i jakie ma właściwości wyróżniające go od innych materiałów izolacyjnych.
Przeciekający komin
Przeciekający komin
Przeciekajacy komin to niewątpliwie duży problem. Jakie mogą być przyczyny przeciekania komina i jak temu zaradzić? Przeczytaj, jak zadbać o szczelność komina.
Zawilgocenie ścian – norma, badania
Zawilgocenie ścian – norma, badania
Choć woda jest składnikiem większości materiałów budowlanych oraz uczestniczy w wielu procesach na budowie, jej nadmiar na etapie użytkowania może być niszczący dla obiektów budowlanych. Poznaj metody badania wilgotności ścian oraz poziomy zawilgocenia, które wymagają (lub nie) określonych działań.
Poziom wilgotności w domu
Poziom wilgotności w domu
Nasze dobre samopoczucie, zdrowie, komfort przebywania w domu zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest wilgotność powietrza – parametr często pomijany i niekontrolowany. Jak zbadać o nawilżenie powietrza? Jaki jest optymalny poziom wilgotności? Jak utrzymać właściwą wilgotność w pomieszczeniu?
Membrany hydroizolacyjne
Membrany hydroizolacyjne
Membrany to materiały wykorzystywane do zabezpieczania budynków przed wilgocią, wodą. Jakie mają właściwości? Czym się charakteryzują? Gdzie znajdują zastosowanie? Przeczytaj membranach do hydroizolacji.
Hydroizolacje
Hydroizolacje
Hydroizolacja ma na celu zabezpieczenie budynku, pomieszczenia przed wodą i wilgocią. Aby zapobiec jej niszczycielskiemu działaniu, wodochronne uszczelnienie powinno zostać dopasowane do charakteru i przeznaczenia obiektu, rozmiaru konstrukcji, zastosowanych materiałów budowlanych. Przeglądamy wybrane dostępne materiały izolacyjne.
Izolacja pozioma fundamentów
Izolacja pozioma fundamentów
Izolacja pozioma ma na celu uchronienie fundamentów przed naciąganiem wody, podciąganiem wody z gruntu w górę budynku. Dowiedz się, z jakich materiałów wykonuje się izolację poziomą oraz jak poprawnie należy ją wykonać.
Iniekcja krystaliczna
Iniekcja krystaliczna
Jak pozbyć się zawilgoceń, pleśni i grzybów powstających w budynkach? Poznaj bezinwazyjną metodę osuszania murów – iniekcję krystaliczną. Zobacz, na czym polega, jak się ją wykonuje. Dowiedz się, czy to skuteczny sposób i jakie przynosi korzyści.

Komentarze

brak komentarzy…