• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Piece kaflowe – powrót do tradycji

Dawne piece kaflowe to prawdziwe dzieła sztuki. Oprócz swojej funkcji użytkowej stanowiły niewątpliwie ozdobę pomieszczenia. Każdy ich element – kafle, drzwiczki, żeliwne wykończenia - świadczyły o artyzmie wykonawców. Zachowane do dzisiaj są odrestaurowywane, podnosząc walory estetyczne pałaców, dworów, starych willi, kamienic.
Piece kaflowe – powrót do tradycji

Piece kaflowe w dawnych domach stanowiły jedyne źródło ciepła. Podtrzymywany w ciągu dnia ogień utrzymywał przyjemną temperaturę. Piec pozostawał gorący długo po wygaśnięciu paleniska. Obecnie piece kaflowe powracające na salony. Podłączane są do systemu centralnego ogrzewania, można nimi ogrzewać także wodę użytkową.

Budowa pieca kaflowego

Budową pieca zajmował się zdun – zawód obecnie w zaniku.

Do konstrukcji wykorzystywane są cegły szamotowe – to najbardziej popularny budulec, posiada doskonałe właściwości grzewcze.

Z zewnątrz piec wykańczany jest najczęściej ozdobnymi, barwionymi kaflami ceramicznymi.

Wewnątrz pieca instalowane jest palenisko a pod nim miejsce na popielnik. Palenisko zamykane jest drzwiczkami żeliwnymi lub współcześnie coraz częściej szybą o odpowiedniej grubości, przez którą piec może emitować jedynie 10% energii cieplnej.

Odbiór ciepła z pieca odbywa się przez kanały dymowe, umieszczone najczęściej po bokach pieca.

Kafle do poziomu paleniska można łączyć klejem do glazury, te umieszczone wokół paleniska – zaprawą glinianą.

Niezwykle istotny w całej konstrukcji jest sprawny komin z dobrym ciągiem.

Rodzaje pieców kaflowych

O rodzaju pieca decyduje użycie konkretnego wkładu piecowego. Do wyboru pozostają:

  • piece z wkładem tradycyjnym – najczęściej z żeliwnymi drzwiczkami lub bardzo małymi szybkami, ich zadaniem jest ogrzanie jedynie pomieszczenia w wyniku łagodnego promieniowania energii cieplnej
  • piece z wkładem „z wizją” czyli dużą szybą pozwalającą choćby na obserwowanie ognia
  • piece z wymiennikiem ciepła przez który przepływa woda a po nagrzaniu kierowana jest do zbiornika buforowego, taki wkład pozwala odzyskać ok. 30% energii, pozostała oddawana jest przez obudowę pieca na zasadzie promieniowania
  • piece z płaszczem wodnym – woda krąży nie w wymienniku ciepła, ale w korpusie wkładu, przechwytując ok. 60% energii ze spalania, to rozwiązanie umożliwiające ogrzać cały dom i pokryć zapotrzebowanie na ciepłą wodę
  • piece kaflowe z wkładem elektrycznym – na miejscu paleniska umieszcza się zestaw grzałek elektrycznych, które przetwarzają energię elektryczną w energię cieplną i następnie oddaje ją do wnętrza trzonu pieca kaflowego

Zalety pieca kaflowego

Na pierwszym miejscu wymienić trzeba niewątpliwie walor estetyczny. Zdobiony piec kaflowy nadaje wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Artystyczne wykończenie kafli, ich różnorodna kolorystyka powoduje, że pomieszczenie nabiera przytulności.

Poza tym piec kaflowy doskonale kumuluje ciepło. Długo po wygaśnięciu paleniska nadal grzeje, oddając zmagazynowaną w sobie energię cieplną. Oddawane ciepło występuje w postaci bezpiecznego dla człowieka promieniowania podczerwonego.

Ciepło, które zostanie wytworzone w trakcie mniej więcej dwóch godzin palenia może ogrzewać pomieszczenia od 8 do 12 godzin a czasem nawet dłużej.

Nowoczesny piec kaflowy nie ogranicza ogrzewania jedynie do pomieszczenia, w którym się znajduje i sąsiadujących z nim ścian. Może być źródłem ciepła dla całego domu oraz podgrzewać wodę użytkową.

Gdzie postawić piec kaflowy?

Jeśli nie ma przeszkód technologicznych, piec kaflowy nada charakteru każdemu wnętrzu. Sprawdzi się w salonie, korytarzu, gabinecie, ale też kuchni czy nawet łazience.

Będzie ozdobą pomieszczeń w stylu zarówno retro jak i industrialnym, klasycznym i nowoczesnym, aranżacji rustykalnych czy skandynawskich.

Wszystko zależy od zaprojektowanego kształtu, wielkości użytych kafli, ich barwy i wykończenia powierzchni – może być gładka, ryflowana, drapana, zawierać motywy geometryczne, roślinne, różnorodne wzory. Najpopularniejsze kolory kafli to biały, brązowy, ecru, zielony, turkusowy.

Czym opalać w piecu kaflowym?

O ile nie jest to piec z wspomnianym wcześniej wkładem elektrycznym, najlepiej sprawdzi się twarde drewno z drzew liściastych – dąb, buk, brzoza. Tu zasada jest podobna jak w przypadku kominków – drewno musi być wysuszone, sezonowane przez ok. 2 lata.

Do opalenia pieca można także użyć węgla kamiennego lub brunatnego.

fot. wentor.pl

Treści powiązane

Zdalne sterowanie ogrzewaniem
Zdalne sterowanie ogrzewaniem
Kontrolowanie pracy grzejników pozwala uzyskać oczekiwaną we wszystkich pomieszczeniach temperaturę a także zwiększyć efektywność systemu grzewczego i obniżyć koszty. System sterowania ułatwia codzienną obsługę ogrzewania, automatycznie sterując pracą urządzeń grzewczych zgodnie ze zmianą temperatury na zewnątrz, porą dnia czy harmonogramem wprowadzonym przez użytkownika.
Bezpieczeństwo w okresie grzewczym
Bezpieczeństwo w okresie grzewczym
Jakie niebezpieczeństwa mogą się pojawić w czasie sezonu grzewczego? Dowiedz się, jak bezpiecznie przetrwać zimę. O co zadbać, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń związanych z ogrzewaniem. Poznaj niebezpieczeństwa czyhające w czasie okresu grzewczego.
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Jaki wybrać rodzaj ogrzewania domu, to dylemat wielu inwestorów. Ma być ciepło, najlepiej tanio, estetycznie, przytulnie i ekologicznie. Jednym z rozwiązań jest ogrzewanie płaszczyznowe. Na czym polega? Jak wygląda instalacja i jakie daje korzyści? Więcej o ogrzewaniu płaszczyznowym przeczytasz poniżej.
Regulacja okien na zimę
Regulacja okien na zimę
W większości nowoczesnych okien jest możliwość ustawiania ich w trybie zima-lato. Dlaczego warto dostosowywać szczelność okna do pory roku? Czy można to zrobić samemu? Jakie będą potrzebne narzędzia i jak poprawnie przeprowadzić regulację?
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Chcąc uniknąć szpecących ściany grzejników coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie podłogowe. To nowoczesne, estetyczne rozwiązanie, dodatkowo świetnie sprawdza się z instalowanymi pompami ciepła. Zastosowanie ogrzewania podłogowego wymusza dobór odpowiednich materiałów posadzkowych. Przyglądamy się, jakie rozwiązania wziąć pod uwagę, jaki zastosować beton na ogrzewanie podłogowe, aby uzyskać ciekawy efekt wizualny, wytrzymałą podłogę dobrze przepuszczającą i utrzymującą ciepło.
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Pompy ciepła coraz częściej zastępują dotychczasowe rozwiązania grzewcze jakimi są kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne. Szukamy nowoczesnych, prośrodowiskowych rozwiązań. Czy zastosowanie pompy ciepła pozwoli uzyskać porównywalne parametry grzewcze? Czy warto inwestować w tą technologię?
Termostaty grzejnikowe
Termostaty grzejnikowe
Termostaty grzejnikowe to regulatory ilości ciepłej wody wpływającej do grzejnika, pozwalający sterować temperaturą pomieszczenia. Montowane są na zaworach doprowadzających wodę, a de facto są to całe zawory z głowicami termostatycznymi, umieszczone na każdym kaloryferze. Samoczynnie reagując na zmiany strat i zysków ciepła (np. uruchomienie kominka czy otwarcie okna) pozwalają utrzymać oczekiwaną w pomieszczeniu temperaturę.
Grzejniki konwektorowe
Grzejniki konwektorowe
Konwektory to rodzaje grzejników. Przeczytaj, na czym polega ich działanie. Jakie są zalety ogrzewania konwekcyjnego, gdzie można umieszczać konwektory i czy warto stosować grzejniki konwekcyjne.
Problemy z ogrzewaniem – częściowo zimne grzejniki
Problemy z ogrzewaniem – częściowo zimne grzejniki
Zdarza się, że pomimo działającego ogrzewania pomieszczenia wydają się niedogrzane. Jednym z problemów mogą być częściowo zimne kaloryfery. Jaka jest przyczyna? Co zrobić, aby w środku zimy przywrócić komfort termiczny? Jak sprawić, aby grzejnik grzał prawidłowo? Sprawdzamy, co może być przyczyną, że grzejnik jest ciepły tylko do połowy.
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe to jedno z możliwych rozwiązań grzewczych, które mają sprawić, że pomieszczenia będą ciepłe, przytulne i pozbawione widocznych kaloryferów. Jak działa ogrzewanie podłogowe? Na czym polega jego instalacja i jakie korzyści daje taka technologia? Przeczytajcie w tym artykule.
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.

Komentarze

Zbisme
czy można budować piec zgodnie z norma PN-CE 303-05 2012
24.12.2023