Piece kaflowe – powrót do tradycji
Piece kaflowe w dawnych domach stanowiły jedyne źródło ciepła. Podtrzymywany w ciągu dnia ogień utrzymywał przyjemną temperaturę. Piec pozostawał gorący długo po wygaśnięciu paleniska. Obecnie piece kaflowe powracające na salony. Podłączane są do systemu centralnego ogrzewania, można nimi ogrzewać także wodę użytkową.
Budowa pieca kaflowego
Budową pieca zajmował się zdun – zawód obecnie w zaniku.
Do konstrukcji wykorzystywane są cegły szamotowe – to najbardziej popularny budulec, posiada doskonałe właściwości grzewcze.
Z zewnątrz piec wykańczany jest najczęściej ozdobnymi, barwionymi kaflami ceramicznymi.
Wewnątrz pieca instalowane jest palenisko a pod nim miejsce na popielnik. Palenisko zamykane jest drzwiczkami żeliwnymi lub współcześnie coraz częściej szybą o odpowiedniej grubości, przez którą piec może emitować jedynie 10% energii cieplnej.
Odbiór ciepła z pieca odbywa się przez kanały dymowe, umieszczone najczęściej po bokach pieca.
Kafle do poziomu paleniska można łączyć klejem do glazury, te umieszczone wokół paleniska – zaprawą glinianą.
Niezwykle istotny w całej konstrukcji jest sprawny komin z dobrym ciągiem.
Rodzaje pieców kaflowych
O rodzaju pieca decyduje użycie konkretnego wkładu piecowego. Do wyboru pozostają:
- piece z wkładem tradycyjnym – najczęściej z żeliwnymi drzwiczkami lub bardzo małymi szybkami, ich zadaniem jest ogrzanie jedynie pomieszczenia w wyniku łagodnego promieniowania energii cieplnej
- piece z wkładem „z wizją” czyli dużą szybą pozwalającą choćby na obserwowanie ognia
- piece z wymiennikiem ciepła przez który przepływa woda a po nagrzaniu kierowana jest do zbiornika buforowego, taki wkład pozwala odzyskać ok. 30% energii, pozostała oddawana jest przez obudowę pieca na zasadzie promieniowania
- piece z płaszczem wodnym – woda krąży nie w wymienniku ciepła, ale w korpusie wkładu, przechwytując ok. 60% energii ze spalania, to rozwiązanie umożliwiające ogrzać cały dom i pokryć zapotrzebowanie na ciepłą wodę
- piece kaflowe z wkładem elektrycznym – na miejscu paleniska umieszcza się zestaw grzałek elektrycznych, które przetwarzają energię elektryczną w energię cieplną i następnie oddaje ją do wnętrza trzonu pieca kaflowego
Zalety pieca kaflowego
Na pierwszym miejscu wymienić trzeba niewątpliwie walor estetyczny. Zdobiony piec kaflowy nadaje wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Artystyczne wykończenie kafli, ich różnorodna kolorystyka powoduje, że pomieszczenie nabiera przytulności.
Poza tym piec kaflowy doskonale kumuluje ciepło. Długo po wygaśnięciu paleniska nadal grzeje, oddając zmagazynowaną w sobie energię cieplną. Oddawane ciepło występuje w postaci bezpiecznego dla człowieka promieniowania podczerwonego.
Ciepło, które zostanie wytworzone w trakcie mniej więcej dwóch godzin palenia może ogrzewać pomieszczenia od 8 do 12 godzin a czasem nawet dłużej.
Nowoczesny piec kaflowy nie ogranicza ogrzewania jedynie do pomieszczenia, w którym się znajduje i sąsiadujących z nim ścian. Może być źródłem ciepła dla całego domu oraz podgrzewać wodę użytkową.
Gdzie postawić piec kaflowy?
Jeśli nie ma przeszkód technologicznych, piec kaflowy nada charakteru każdemu wnętrzu. Sprawdzi się w salonie, korytarzu, gabinecie, ale też kuchni czy nawet łazience.
Będzie ozdobą pomieszczeń w stylu zarówno retro jak i industrialnym, klasycznym i nowoczesnym, aranżacji rustykalnych czy skandynawskich.
Wszystko zależy od zaprojektowanego kształtu, wielkości użytych kafli, ich barwy i wykończenia powierzchni – może być gładka, ryflowana, drapana, zawierać motywy geometryczne, roślinne, różnorodne wzory. Najpopularniejsze kolory kafli to biały, brązowy, ecru, zielony, turkusowy.
Czym opalać w piecu kaflowym?
O ile nie jest to piec z wspomnianym wcześniej wkładem elektrycznym, najlepiej sprawdzi się twarde drewno z drzew liściastych – dąb, buk, brzoza. Tu zasada jest podobna jak w przypadku kominków – drewno musi być wysuszone, sezonowane przez ok. 2 lata.
Do opalenia pieca można także użyć węgla kamiennego lub brunatnego.
fot. wentor.pl