• ICCX
Jakiego artykułu szukasz?

Polskie cementownie zagrożone zalewem cementu z Ukrainy

Rosnący napływ cementu z zza naszej wschodniej granicy zaczyna zagrażać polskim wytwórcom. Jakie działania mogą uchronić rodzime cementownie przed nierówną konkurencją z przedsiębiorstwami nieobciążonymi polityką klimatyczną Unii Europejskiej?
Polskie cementownie zagrożone zalewem cementu z Ukrainy

Wzrost importu cementu z Ukrainy wzrósł w ostatnich latach o ponad 1500 procent. Import wynosił odpowiednio:

  • w 2020 r. – 32 tys. ton
  • w 2021 r. – 52,6 tys. ton
  • w 2022 r. – 101,7 tys. ton
  • w 2023 r. – prawie 340 tys. ton
  • w 2024 r. – ponad 500 tys. ton.

Szacuje się, że w przyszłym roku może wynieść nawet 1,5 mln ton.

Sytuacja ta uderza bezpośrednio w polskich producentów cementu, grozi zwolnieniami pracowników, zamykaniem zakładów. Obecnie branża cementowa zatrudnia 3,5 tys. osób oraz 22 tys. w zakładach kooperujących. Rocznie odprowadza 1,9 mld zł wpływów do budżetu państwa i samorządów.

Według danych GUS w 2023 r. produkcja cementu w naszym kraju zmalała o 11,9 proc. do 16,6 mln ton.

Nierówne szanse producentów

Produkcja cementu w Ukrainie nie jest w żaden sposób obciążona polityką klimatyczną Unii Europejskiej ani opłatami za emisję CO2. Ukraińska wytwórnia cementu nie ponosi nakładów na dekarbonizację ani planować inwestycji w instalacje CCS (carbon capture and storage).

„Statki załadowane cementem, napędzane mazutem, które emitują gigantyczne ilości CO2, opływają europejski kontynent tylko po to, aby trafić do Gdańska i tam się rozładować. Nie ma to nic wspólnego z ochroną klimatu. To nieuczciwa konkurencja z Ukrainy i z innych krajów spoza UE, które nie ponoszą żadnych kosztów polityki klimatycznej” – komentuje Zbigniew Pilch, dyrektor Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC).

W innych warunkach funkcjonują polskie cementownie.

Systematycznie wycofywane są bezpłatne uprawnienia do emisji CO2. Ich ceny nieustannie rosną, prognozy mówią nawet o 150 euro/tonę CO2 w 2030 r.

Nie istnieje obecnie inna technologa wytwarzania cementu. Nie sposób wyeliminować ciągle tak dużych ilości dwutlenku węgla emitowanych do atmosfery. Na producentów nakłada się więc obowiązek wychwytywania i zagospodarowywania CO2. Instalacje CCS to ogromnie kosztowne inwestycje. Często polegają na budowie drugiego zakładu obok każdego z istniejących.

Skąd pochodzi ukraiński cement?

Głównym graczem jest prywatna wytwórnia zlokalizowana w Iwano-Frankiwsku. Sprzedaje ona cement przez spółkę założoną w Polsce, posiadającą przedstawicielstwa w Białej Podlaskiej, Chełmie, Zamościu, Jarosławiu i Rzeszowie. Ukraińska cementownia jest w fazie rozbudowo. Jej docelowe moce produkcyjne mają wynieść do 4 mln ton rocznie.

Zagrożenie dla polskich cementowni

Szacunki ponad 1 mln ton importu ukraińskiego cementu rocznie to odpowiednik rocznej produkcji jednej polskiej cementowni. Oznacza to realne zagrożenie dla rodzimego przemysłu. Rodzi się zatem obawa utraty miejsc pracy, zmniejszenia wpływów z podatków do budżetu państwa. Obecnie branża cementowa zagospodarowuje 10% polskich odpadów komunalnych, co stanowi kolejną wartość dodaną dla samorządów oraz wsparcie krajowego systemu gospodarki odpadami.

Jak uchronić polskie wytwórnie przed zalewem ukraińskiego cementu?

„Jeżeli chodzi o import, to w 2026 r. wchodzi CBAM, czyli podatek węglowy na granicach UE. To jeszcze nie jest pewnie działający mechanizm. Nie wiemy, jak zadziała i czy będzie szczelny. Na dzisiaj najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie kontyngentów na import cementu, które zadziałałyby natychmiastowo i dawały jakąś przewidywalność w biznesie. Czekamy, przekonujemy, rozmawiamy. Mamy nadzieję, że Europa zrozumie, że trzeba chronić własny, wewnętrzny rynek” – mówi przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, Krzysztof Kieres.

CBAM to tzw. graniczny podatek węglowy. Ma on w pełni funkcjonować od 1 stycznia 2026 r.

Cement wymaga specjalistycznych badań w celu oceny m.in. jego śladu węglowego. Konieczne są więc dodatkowe mechanizmy kontrolne, które pozwolą one ocenić, czy dany cement wjeżdżający do Polski ma określone parametry, a co za tym idzie - jakie opłaty powinny być w związku z tym naliczone.

Istnieją jednak obawy, że nawet w pełni szczelny mechanizm CBAM nie będzie wystarczającym narzędziem, które mogłoby ochronić polski przemysł cementowy.

Fot. monolityczne.com.pl

Treści powiązane

Cement z recyklingu
Cement z recyklingu
Ograniczanie śladu węglowego odgrywa kluczową rolę w działaniach mających na celu walkę ze zmianami klimatycznymi i ochronę środowiska. Wdrażanie bardziej energooszczędnych technologii i procesów produkcji materiałów budowlanych to szansa na obniżenie zużycia energii i redukcję emisji gazów cieplarnianych. Dowiedz się o rozwiązaniu, jakim jest cement z recyklingu. Poznaj jego właściwości i zalety a także zastosowania.
Nowoczesne centrum cementowe ma powstać w Szczecinie
Nowoczesne centrum cementowe ma powstać w Szczecinie
Umowa przedwstępna na dzierżawę działki na Ostrowie Grabowskim to mały krok przybliżający do realizacji dużej inwestycji w Szczecinie. Co powstanie przy Nabrzeżu Norweskim? Kiedy plany zostaną zrealizowane?
Beton bez cementu? Rewolucja w budownictwie
Beton bez cementu? Rewolucja w budownictwie
Produkcja cementu pomimo unowocześniania technologii ciągle przyczynia się do ogromnej emisji CO2 do atmosfery. Czy można zastąpić cement innym, bardziej ekologicznym spoiwem? Czy możliwe jest wytworzenie betonu beż użycia cementu.
Cement ekologiczny
Cement ekologiczny
Cement stanowi główny składnik betonu. Zależnie od rodzaju jego zastosowania otrzymuje się beton o różnych parametrach i właściwościach. Wysoko zaawansowany technologicznie cement TioCem® oprócz walorów estetycznych ma gwarantować pozytywny wpływ na ochronę środowiska poprzez swoje właściwości fotokatalityczne skutkujące redukcją zanieczyszczeń. To zatem kluczowy składnik betonu ekologicznego.
Ograniczenia CO2 w produkcji cementu
Ograniczenia CO2 w produkcji cementu
Paradoksalnie beton, którego produkcja powoduje emisję ogromnych ilości CO2 do atmosfery jest wyrobem budowlanym, który wpisuje się w zasady zrównoważonego budownictwa. Niemniej od lat podejmowane są próby znalezienia optymalnych rozwiązań, aby zminimalizować szkodliwy wpływ produkcji betonu na środowisko. Dotyczy to w dużej mierze jednego z jego składników – cementu. Jak polscy producenci walczą z emisją dwutlenku węgla? Jakie działania mają przyczynić się do klimatycznej neutralności?
Chiny i Global Cement – umowa o zeroemisyjności
Chiny i Global Cement – umowa o zeroemisyjności
Chińskie Stowarzyszenie Producentów Cementu (China Cement Association, CCA) oraz Światowe Stowarzyszenie Producentów Cementu i Betonu (Global Cement and Concrete Association, GCCA) podpisały zobowiązanie do partnerstwa.

Komentarze

brak komentarzy…