Promienniki podczerwieni – wydajne ogrzewanie
Jak działa promiennik podczerwieni?
Promienniki podczerwieni (Infrared) działają dzięki wykorzystaniu zjawiska promieniowania podczerwonego. Znajdujące się w nich nanorurki węglowe, które po podłączeniu do instalacji elektrycznej i uruchomieniu grzejnika nagrzewają się do wysokiej temperatury i emitują promieniowanie elektromagnetyczne o określonej długości fal. Fale elektromagnetyczne o długość od 780 nm do 1 mm powodują ogrzewanie znajdujących się w ich zasięgu przedmiotów, powierzchni – sufitów, ścian, podłóg. Z kolei od nich nagrzewa się powietrze.
Rodzaje promienników
Klasyczne promienniki przypominają grzałki czy piecyki elektryczne.
Dostępne są także w formie płaskich paneli, które mogą być powieszone na ścianie lub suficie. Różna ich kolorystyka i powierzchnie wykonane np. z eleganckiego szkła hartowanego pozwalają dopasować panele do wystroju wnętrza. Występują w formie malowanych obrazów czy luster, wtapiając się tym samym we wnętrze, stanowiąc element jego aranżacji.
Wyposażone są w termostat, pozwalający ustawiać oczekiwaną w pomieszczeniu temperaturę. Mogą posiadać cyfrowy wyświetlacz czy panel sterowania z podświetleniem LED. Wybrane modele są połączone z układem automatyki, programatorem tygodniowym lub pogodowym (wraz z czujnikiem zewnętrznym) itp.
Dostępne są także promienniki przenośne, stosowane miejscowo do ogrzania np. zawilgoconego pomieszczenia, ogrzania przestrzeni na tarasie. Najczęściej mają postać nagrzewnicy zamocowanej na ruchomym statywie, co pozwala skierować urządzenia pod kątem gwarantującym ogrzanie konkretnego miejsca.
Zastosowanie promienników podczerwieni
Promienniki podczerwieni wykorzystywane są do ogrzewania:
- pomieszczeń w domach
- stref roboczych w halach produkcyjnych
- hodowli piskląt czy szczeniąt
- inkubatorów dla wcześniaków
- saun
- tarasów.
Zalety ogrzewania promiennikami ciepła
Promienniki pozwalają w krótkim czasie ogrzać określoną przestrzeń. Działają bardzo szybko, właściwie bezpośrednio po włączeniu odczuwalne jest przyjemne ciepło.
Emitowanie ciepło nie wywołuje ruchu powietrza jak w przypadku grzejników konwekcyjnych. Zapobiega to unoszeniu się kurzu i pyłu. Poza tym powietrze nie wysusza się tak bardzo jak przy tradycyjnym ogrzewaniu, jest ogrzane, a nie wysuszone, co bardzo poprawia komfort i zdrowie domowników.
Promieniowanie podczerwone wpływa kojąco na bóle stawowe czy mięśniowe, wzmacnia układ odpornościowy, wspomaga ukrwienie skóry i krążenie krwi.
Osoby przebywające w pomieszczeniach ogrzewanych na podczerwień odczuwają przyjemne ciepło.
Promienniki mogą utrzymywać niższą temperaturę w pomieszczeniu, a komfort cieplny będzie odczuwalny jak przy kilku stopniach wyżej.
Niższe są także straty ciepła przenikającego na zewnątrz przez przegrody.
Zasilanie promienników podczerwieni z paneli słonecznych pozwala uzyskać przyjemne ciepło przy niewielkim nakładzie kosztów.
Promienniki nie wymagają wiele obsługi – nie przeciekają, nie wymagają odpowietrzania jak tradycyjne grzejniki. Nie ograniczają także przestrzeni – mogą być montowane nawet na suficie, zatem pozwalają na dowolną aranżację wnętrz.
Jakie promienniki podczerwieni wybrać?
Producenci promienników podają parametry każdego urządzenia. Określone jest, jaką powierzchnię może ogrzać konkretne urządzenie. Wybór paneli o wskazanej mocy zależy od indywidualnych potrzeb. Decydujący będzie stopień termoizolacji budynku, powierzchnia poszczególnych pomieszczeń.
Promienniki o największej mocy konieczne będą w tych przestrzeniach, gdzie oczekujemy wyższej temperatury – w łazience, pokoju dziennym czy pokojach dzieci. Nieco chłodniej może być w sypialni i kuchni. Najniższa moc paneli wystarczy w przedpokoju i korytarzu.
Producenci promienników podczerwieni
Wśród firm wytwarzających tego typu urządzenia grzewcze wskazać można: Aeno, Rotal, Solart, Heatscope, Term2000, Heatray, Fenix Polska.