• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Rozbiórka budynku – formalności i przepisy prawa

Nie każdy obiekt nadaje się do remontu. Pozbycie się istniejącego budynku to czasem pierwszy etap przygotowania działki pod budowę nowego domu. Jakie formalności należy spełnić, aby rozebrać istniejącą budowlę? Czy jest wymagane pozwolenie? A może wystarczy zgłoszenie do urzędu chęci rozebrania budynku?
Rozbiórka budynku – formalności i przepisy prawa

Rozbiórka budynku to proces usuwania istniejącej konstrukcji w sposób kontrolowany i bezpieczny. Może być konieczna z różnych powodów, takich jak modernizacja terenu, budowa nowego obiektu, bardziej komfortowego obiektu, zagrożenie bezpieczeństwa, czy też usunięcie budynku niezgodnego z aktualnymi przepisami.

Podobnie, jak przy budowie różnorodnych obiektów, wymagane są inne formalności, rozbiórka również podlega przepisom prawa budowlanego, które jasno precyzują, jaki rodzaj budynku będzie wymagał pozwolenia lub zgłoszenia chęci jego rozebrania, a kiedy żadne formalności nie są konieczne.

Rozbiórka bez formalności

Zarówno bez dokonania zgłoszenia, jaki i bez decyzji o pozwoleniu można przeprowadzić rozbiórkę:

  • obiektów i urządzeń budowlanych, na budowę których nie jest wymagane pozwolenie na budowę, jeżeli nie podlegają ochronie jako zabytki
  • budynków i budowli zlokalizowanych na terenach zamkniętych ustalonych decyzją Ministra Obrony Narodowej,

z wyłączeniem obiektów wpisanych do rejestru zabytków oraz objętych ochroną konserwatorską.

Rozbiórka na zgłoszenie

Na podstawie jedynie zgłoszenia można dokonać rozbiórki:

  • budynków i budowli o wysokości poniżej 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości i nie podlegają one ochronie konserwatorskiej lub nie zostały wpisane do rejestru zabytków
  • napowietrznej linii energetycznej o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kV i niższym niż 110 kV.

Zgłoszenie zamiaru rozbiórki można złożyć w dowolnym momencie, ważne, aby stało się to przed terminem rozpoczęcia prac rozbiórkowych. Powinno ono zawierać określenie miejsca rozbiórki, rodzaj, zakres i sposób wykonywanych robót a także termin planowanego rozpoczęcia prac.

W przypadku rozbiórki metodą wybuchową należy dołączyć dokumentację strzałową.

Zgłoszenia rozbiórki można dokonać w starostwie powiatowym, urzędach wojewódzkich, urzędach miast na prawach powiatu, urzędach dzielnicowych m.st. Warszawy a także elektronicznie, za pomocą portalu e-budownictwo.

Zgłoszenie do urzędu wojewódzkiego dotyczy grupy obiektów określonych prawem.

Urząd ma 21 dni na decyzję o ewentualnym sprzeciwie wobec rozbiórki. Jeśli zgłoszenie spełnia wszystkie wymagania, przyjęcie zgłoszenia odbywa się milczącą zgodą. Prace należy rozpocząć przed upływem trzech lat od podanego w zgłoszeniu terminu rozbiórki, w przeciwnym razie konieczne będzie ponowne zgłoszenie zamiaru przeprowadzenia prac rozbiórkowych.

Rozbiórka obiektu budowlanego na podstawie dokonanego zgłoszenia rozbiórki nie musi być prowadzona przez kierownika rozbiórki. Jedynie, gdy rozbiórka prowadzona jest metodą strzałową, to musi ona być prowadzona pod nadzorem kierownika robót strzałowych.

Pozwolenie na rozbiórkę obiektu

Pozwolenie na rozbiórkę jest wymagane, jeśli planowane jest rozebranie takich obiektów, jak:

  • budynki i budowle wpisane do rejestru zabytków oraz objęte ochroną konserwatorską
  • budynki i budowle o wysokości od 8 metrów i powyżej, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości
  • obiekty i urządzenia budowlane, dla których nie jest wymagane pozwolenie na budowę – jeżeli podlegają ochronie jako zabytki, czyli są:
    • wpisane do rejestru zabytków
    • wpisane na Listę Skarbów Dziedzictwa
    • uznane za pomnik historii
    • znajdują się w parku kulturowym
    • podlegają ochronie konserwatorskiej (ochronie budynków, budowli, urządzeń budowlanych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego), decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, decyzji o warunkach zabudowy, decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej lub decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego.

Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę

Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę składa się w starostwie powiatowym, urzędach wojewódzkich, urzędach miast na prawach powiatu, urzędach dzielnicowych m.st. Warszawy a także elektronicznie, za pomocą portalu e-budownictwo.

Zgłoszenie do urzędu wojewódzkiego dotyczy grupy obiektów określonych prawem.

We wniosku zawarte są dane inwestora, określone miejsce planowanej rozbiórki, dane nieruchomości.

Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę musi posiadać dodatkowo załączniki, takie jak:

  • zgoda właściciela obiektu,
  • szkic usytuowania obiektu budowlanego,
  • opis zakresu i sposobu prowadzenia robót rozbiórkowych,
  • opis sposobu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia,
  • pozwolenia, uzgodnienia lub opinie innych organów, a także inne dokumenty wymagane przepisami szczególnymi,
  • niekiedy również projekt rozbiórki.

Za wydanie decyzji pobierana jest opłata skarbowa.

Urząd weryfikuje kompletność wniosku, ustala ewentualne strony postępowania, następnie wydaje decyzję (pozytywną lub negatywną) o pozwoleniu na rozbiórkę.

Decyzja o pozwoleniu na rozbiórkę nie ma terminu ważności.

Gdy urząd negatywnie oceni twój to wniosek, to otrzymasz decyzję o odmowie pozwolenia na rozbiórkę.

Rozpoczęcie prac rozbiórkowych przed uzyskaniem zgody na nie jest równoznaczne z samowolą budowlaną.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Ogrodzenia budowlane
Ogrodzenia budowlane
Każdy plac budowy wymaga zabezpieczenia, ogrodzenia, wyznaczenia jego granic. Do tego celu doskonale sprawdzają się przenośne ogrodzenia tymczasowe. Poznaj rodzaje ogrodzeń tymczasowych, ich funkcje oraz wymogi formalne dotyczące ogrodzenia placu budowy.
Odpowiedzialność zawodowa w budownictwie
Odpowiedzialność zawodowa w budownictwie
Każda osoba biorąca udział w procesie budowlanym zobowiązana jest do dołożenia wszelkiej staranności, aby swoją pracę wykonać jak najlepiej, zgodnie z przepisami prawa. Dopuszczenie się określonych zaniedbań czy popełnienie czynów noszących znamiona przewinienia zawodowego wiąże się w przypadku osób wykonujących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie z rozpoznaniem danej sprawy w trybie odpowiedzialności zawodowej.
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę jest decyzją administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego. Kiedy konieczne jest pozwolenie na budowę? Jakie inwestycje można realizować bez pozwolenia na budowę?
Prawo budowlane – zmiany 2024
Prawo budowlane – zmiany 2024
1 kwietnia 2024 r. wchodzi w życie nowelizacja prawa budowlanego. Zobacz, czego dotyczą nowe rozporządzenia. Które przepisy zmienią swoje brzmienie.
Uprawnienia budowlane
Uprawnienia budowlane
Uprawnienia budowlane to prawo do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, w określonej specjalności. Jak zdobyć uprawnienia budowlane? Jakie funkcje mogą pełnić osoby z uprawnieniami budowlanymi i gdzie znaleźć informacje o osobach z konkretnymi uprawnieniami budowlanymi?
Budowa na zgłoszenie
Budowa na zgłoszenie
Prawo budowlane wskazuje grupę inwestycji, których realizacja nie wymaga pozwolenia na budowę. Niezależnie chęć przeprowadzenia takiej budowy należy zgłosić w odpowiednim urzędzie. Poznaj procedurę zgłoszenia budowy. Zobacz, jakie trzeba skompletować dokumenty, gdzie dokonać formalności.
Kontrola inspektora nadzoru budowlanego
Kontrola inspektora nadzoru budowlanego
Inspektor budowlany to osoba odpowiedzialna za kontrolę i nadzór nad przestrzeganiem przepisów prawa budowlanego oraz standardów technicznych i bezpieczeństwa na placach budowy. Czy na każdej budowie należy spodziewać się jego wizyty? Jakie konsekwencje może mieć kontrola nadzoru budowlanego?
Budowa garażu lub wiaty na zgłoszenie
Budowa garażu lub wiaty na zgłoszenie
Prawo budowlane jasno reguluje, które inwestycje budowlane wymagają pozwolenia na budowę, a kiedy wystarczy tylko zgłoszenie. Jak się mają przepisy w odniesieniu do budowy garażu lub wiaty garażowej? Jakie są wymagane formalności?
Samowola budowlana
Samowola budowlana
Zasady wznoszenie wszelkich budowli, konstrukcji regulują przepisy prawa. Jasno określają, jakie warunki muszą być spełnione, aby określona inwestycja mogła powstać. Jakiekolwiek naruszenia w tym zakresie traktowane są jako samowola budowlana. Z jakimi konsekwencjami trzeba się liczyć w przypadku dopuszczenia się samowoli budowlanej? Czy taką budowę można zalegalizować?

Komentarze

brak komentarzy…