Stolarka okienna – jakie wybrać okna?

Zadaniem okien jest dostarczenie naturalnego światła do pomieszczeń, doświetlenie wnętrz, ale też stanowienie przegrody termicznej od świata zewnętrznego, ochrona przed warunkami atmosferycznymi, hałasem. Jednym z parametrów przy wyborze okien jest rodzaj stolarki okiennej. Czym się kierować, podejmując tą decyzję? Na co zwrócić uwagę przy wyborze stolarki okiennej?
Stolarka okienna - parametry
Kiedy mówimy o stolarce okiennej, chodzi o ramę, w której osadzona jest szyba oraz wszystkie elementy montażowe. To konstrukcja zawierająca wewnątrz układ kanalików, uszczelnienie, materiał termoizolacyjny, które decydują o uzyskaniu odpowiedniego współczynnika przenikania ciepła czy określoną izolacyjność akustyczną.
Decydując się na stolarkę okienną, należy przede wszystkim uwzględnić takie parametry jak:
- materiał, z jakiego jest wykonana
- rodzaje okien
- sposób otwierania
- izolacyjność akustyczną
- współczynnik przenikania ciepła
- właściwości antywłamaniowe
- aspekty estetyczne.
Stolarka okienna – materiał
Ramy okienne wykonuje się z:
- drewna
- aluminium
- PCV.
Drewno to materiał elegancki, ekskluzywny, mniej rekomendowany do pomieszczeń o dużej wilgotności. Okna aluminiowe są trwałe, lekkie, aluminium sprawdza się przy dużych rozmiarach ram oraz oknach o nieregularnych kształtach. PCV to materiał najtańszy, aczkolwiek trwały, funkcjonalny i elegancki. Dostępne są także okna z łączonych materiałów.
Rodzaje okien i sposób otwierania
Okna mogą być jedno lub dwuskrzydłowe, otwierane, uchylne, otwierano-uchylne, fix, obrotowe (dachowe), balkonowe (będące jednocześnie drzwiami).
Izolacyjność akustyczna
Izolacyjność akustyczna to ważny parametr. Oznacza zdolność okna do tłumienia dźwięków z otoczenia. Dobrej jakości okna powinny mieć współczynnik izolacyjności akustycznej na poziomie co najmniej 30 dB, lepszej jakości stolarka potrafi wytłumić nawet ponad 40 – 45 dB.
Współczynnik przenikania ciepła
Współczynnik przenikania ciepła decyduje o energooszczędności. To wartość znormalizowana.
Maksymalna norma współczynnika przenikania ciepła dla okien (pionowych, drzwi balkonowych oraz powierzchni przezroczystych nieotwieranych) wynosi 0,9 W/(m2*K). Dla okien połaciowych nie może ona przekroczyć 1,1 W/(m2*K). Wskaźniki te odnoszą się do okien w pomieszczeniach ogrzewanych do temperatury co najmniej 16 stopni, czyli tych, w których mieszkamy.
Okna pasywne mają współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,8 W/(m2*K).
W pomieszczeniach ogrzewanych do niższej temperatury niż 16 stopni współczynnik dla wszystkich rodzajów okien wynosi nie więcej niż 1,4 W/(m2*K).
Warto dodać, że na współczynnik przenikania ciepła wpływa nie tylko budowa stolarki okiennej i użyty materiał izolacyjny, ale również jakość pakietu szyb.
Właściwości antywłamaniowe
O poziomie zabezpieczenia przed włamaniem decyduje rodzaj stolarki okiennej i wybrany pakiet szybowy.
Klasy antywłamaniowe są oznaczane symbolami RC (Resistance Class), od RC1 do RC6, gdzie:
RC1 to okna posiadające podstawową ochronę przed próbą siłowego otwarcia, ale nie są zalecane do miejsc szczególnie narażonych na włamanie.
RC2 – najpopularniejsza klasa okien antywłamaniowych - zapewnia solidną ochronę przed próbą sforsowania okna.
RC3-RC6 – to wyższe klasy antywłamaniowe, zalecane do budynków o szczególnie wysokim ryzyku włamania, takich jak obiekty komercyjne czy magazyny.
Okna o wyższej klasie bezpieczeństwa posiadają dodatkowo zaczepy antywłamaniowe, klamki z kluczykiem, wklejane listwy przyszybowe, zabezpieczenia antywyważeniowe, czy szyby klejone P4).
Efekt wizualny
Wygląd okna to równie istotny aspekt przy jego wyborze. Ważne, aby kształt czy kolor okna były spójne ze stylem domu, rodzajem elewacji, otoczeniem budynku. Dostępne są okna w wielu rozmiarach i różnorodnych kształtach. Przyjmuje się, że w przestrzeniach, gdzie spędzamy ponad 4 godzinny dziennie, wielkość okna w świetle ościeżnicy powinna zajmować 1/8 powierzchni podłogi. W pomieszczeniach rzadziej uczęszczanych ten wskaźnik jest obniżony do 1/12. Zatem w pokoju biurowym o powierzchni 16 m2 okno powinno mieć wielkość przynajmniej 2 m2.
Uwzględnienie wszystkich powyższych aspektów pozwoli wybrać okna estetyczne, funkcjonalne, bezpieczne i ekologiczne, a więc energooszczędne, posiadające wysoki współczynnik izolacyjności termicznej, zmniejszają zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, co bezpośrednio przekłada się na obniżenie emisji gazów cieplarnianych.
Fot. Freepik
Treści powiązane

Regulacja drzwi balkonowych

Okna w domu – klasy, parametry, przepisy

Okna do płaskich dachów

Regulacja okien na zimę

Okucia do drzwi i okien

Ogród zimowy
