• Forum Południowe 2024
  • FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Wykwity – jak sobie z nimi radzić

Nieefektowne białe plamy czy smugi pojawiające się na kostce brukowej, elementach betonowych, murach czy elementach wykończeniowych, jak płytki znacznie pogarszają estetykę budowli czy nawierzchni. Czym są wykwity? Dlaczego powstają i jak skutecznie się ich pozbyć?
Wykwity – jak sobie z nimi radzić

Jak powstają wykwity?

Do wyjaśnienia tego zjawiska konieczna będzie krótka lekcja chemii. Użyty do produkcji wyrobów czy elementów betonowych cement zawiera związki wapnia – wodorotlenek wapnia. Pod wpływem wilgoci przenikającej przez mikropory ulega on rozpuszczeniu, a następnie parując wydostaje się na powierzchnię i wchodząc w reakcję z dwutlenkiem węgla tworzy węglan wapnia, widoczny jako biały osad.

Okazuje się jednak, że konstrukcje do powstania których nie użyto wapna, również narażone są na powstawanie nieestetycznych wykwitów. Za ich pojawienie odpowiadają sole zawarte w cemencie portlandzkim, będącym podstawowym składnikiem zarówno betonu jaki i zaprawy klejowej. Woda przenikająca przez zaprawę murarską czy konstrukcję betonową rozpuszcza znajdujące się w nich sole i transportuje je na zewnątrz.

Zaprawy cementowe sprzyjają większej migracji wody. Jeśli składnikiem zaprawy jest wapno, to zapewnia ono większą szczelność. Jednak – jak wspomniano wcześniej – wilgoć wnikająca w mikropory spowoduje reakcję z wodorotlenkiem wapnia, której efektem również będą białe wykwity.

Jak eliminować wykwity?

Jeśli miejsce występowania wykwitów jest wyeksponowane na działanie choćby wody deszczowej, zjawisko powinno po pewnym czasie ustąpić. Pod wpływem kolejnych reakcji z wilgocią węglan wapnia staje się kwaśnym węglanem wapnia, a ten związek bez problemu rozpuszcza się w wodzie.

Niekiedy wystarczy czyszczenie powierzchni przy użyciu myjki ciśnieniowej i delikatnego detergentu.

Niekiedy konieczne będzie zastosowanie specjalnych środków do czyszczenia powierzchni betonowych. Najczęściej wykorzystuje się kwas solny, octowy lub mrówkowy.

Bardziej radykalnym sposobem będzie szlifowanie lub piaskowanie powierzchni – to metoda stosowana do usuwania nalotów z kostki brukowej, wymagająca dużego doświadczenia. Niewłaściwa konserwacja może doprowadzić do powstania mikrouszkodzeń w powierzchni bruku.

Całkowite wyeliminowanie wykwitów jest praktycznie niemożliwe. Elementy murowe, jak i zaprawy są w jakimś stopniu zawsze nasiąkliwe, a przedostanie się wilgoci i wody skutkuje powstawaniem białych nalotów.

Jak ograniczyć powstawanie wykwitów?

Aby zminimalizować przyczyny powstawania wykwitów, warto zastosować się do kilku zaleceń:

  • wykorzystywać zaprawy zapewniające szczelność fug muru
  • płukać piasek stosowany do zaprawy
  • materiały budowlane chronić przed zawilgoceniem
  • zabezpieczać konstrukcję przed wnikaniem wilgoci z gruntu, stosując właściwe hydroizolacje

Biały nalot jest zjawiskiem całkowicie naturalnym i z czasem będzie znikał sam. Najszybciej nastąpi to w miejscach wyeksponowanych na opady atmosferyczne i częściej eksploatowanych.

Wystąpienie wykwitów wpływa w żaden sposób na parametry nawierzchni – kostka z białym nalotem jest tak samo wytrzymała i odporna jak kostka, na której nalot nie występuje.

Treści powiązane

Zaprawy murarskie i ich zastosowanie
Zaprawy murarskie i ich zastosowanie
Zaprawa murarska to mieszanina, służąca do łączenia elementów. Stanowi jeden z ważniejszych i popularniejszych materiałów budowlanych, wchodzących w skład chemii budowlanej. W zależności od zastosowania inne będą jej parametry, skład chemiczny, właściwości. Poznaj, gdzie wykorzystuje się zaprawy murarskie, jakie są ich rodzaje i z czego się je wykonuje.
Impregnacja kostki brukowej
Impregnacja kostki brukowej
Kostka brukowa to jeden z popularniejszych materiałów nawierzchniowych, stosowanych na przydomowych podjazdach, chodnikach, ścieżkach ogrodowych. Aby zachowała swoje walory estetyczne i użytkowe, należy pamiętać o kilku zasadach jej pielęgnacji. Przeczytaj, jak impregnować kostkę brukową i czemu ten zabieg służy.
Rodzaje i zastosowanie cementów
Rodzaje i zastosowanie cementów
Cement to kluczowy składnik betonu, innych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Skąd pochodzi? Jakie ma właściwości? Czym się różnią poszczególne rodzaje cementu a tym samym do czego są wykorzystywane? Jakie są klasy cementów? Te informacje zbieramy w poniższym artykule.
Agresja chemiczna wody względem betonu
Agresja chemiczna wody względem betonu
Jakie reakcje chemiczne zachodzą w wyniku działania wody na beton? Przeczytaj o możliwych uszkodzeniach z tym związanych, rodzajach agresji chemicznej, sposobach przeciwdziałania i ochrony betonu.
Kostka brukowa – rodzaje
Kostka brukowa – rodzaje
Oferta materiałów wykończeniowych ścieżek, alejek, podjazdów, tarasów, chodników, parkingów i innych nawierzchni zewnętrznych jest bardzo duża. Przyglądamy się popularnej bardzo kostce brukowej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Jakie są dostępne rodzaje kostki brukowej. Który typ sprawdzi się najlepiej w konkretnym miejscu? Przeczytajcie wszystko o kostce brukowej.
Jaki cement budowlany wybrać i jak go stosować?
Jaki cement budowlany wybrać i jak go stosować?
Cement to jeden z podstawowych materiałów wykorzystywanych podczas większości robót budowlanych i wchodzący w skład mieszanek betonowych, tynkarskich i wielu innych produktów chemii budowlanej. Prawidłowy dobór tego budulca zapewnia trwałość wykonywanych elementów.
Proces produkcji kostki brukowej
Proces produkcji kostki brukowej
Kostka brukowa to jeden z produktów, należących do tzw. konfekcji betonowej. Dowiedz się, jak powstaje ten powszechnie wykorzystywany w nawierzchniach materiał budowlany. Z czego powstaje kostka brukowa, jak przebiega proces jej wytworzenia oraz jakie maszyny są w tym celu wykorzystywane – o tym przeczytasz w poniższym artykule.

Komentarze

brak komentarzy…