Baza instalacyjna dla morskich farm wiatrowych - rozbudowa Baltic Hub

Polskie farmy wiatrowe zlokalizowane będą na morzach Bałtyku na wysokości Łeby. Pierwszy etap inwestycji, Bałtyk II i Bałtyk III, przewiduje posadowienie 100 turbin wiatrowych. To niezwykle złożone logistycznie przedsięwzięcie. Zamontowanie wiatraków osiągających ponad 100 metrów wysokości wymaga zaplecza, którym ma być powstający Terminal T5.
Terminal T5
Baza instalacyjna zbudowana będzie na wodach Zatoki Gdańskiej. Konieczne jest więc usypanie sztucznej wyspy. Polega to na wytyczeniu w pierwszej kolejności formy ze stali, którą następnie wypełnia się ogromnymi ilościami materiału utwardzającego, piasku. W taki sposób powstanie platforma, na której docelowo realizowany będzie montaż turbin.
Parametry Terminalu T5
- powierzchnia Terminala T5 wyniesie 21 ha
- długość nabrzeża przeładunkowego wyniesie 800 m
- głębokość akwenu przy kei osiągnie 17,5 m, co pozwoli na cumowanie statków instalacyjnych oraz statków zaopatrzeniowych dla terminali offshore o długości całkowitej do 170 m.
Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest w połowie tego roku, a zakończenie inwestycji w 2026 roku.
Polski offshore
Farmy wiatrowe zlokalizowane będą na Morzu Bałtyckim na wysokości Łeby, w odległości 22 km (Bałtyk III), 37 km (Bałtyk II) i ponad 80 km (Bałtyk I) od linii brzegowej.
Baza serwisowa powstanie w Łebie. Będzie to centrum logistyczno-operacyjne odpowiadające za bezpieczne i prawidłowe funkcjonowanie morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III przez 30 lat ich eksploatacji. Na terenie dawnej stoczni umiejscowione zostaną biura, centrum zdalnego sterowania, kontroli i obsługi farm wiatrowych, magazyn części zamiennych oraz nabrzeże do cumowania jednostek.
Pierwszy etap inwestycji farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III przewiduje budowę:
- fundamentów dla 100 turbin wiatrowych
- 2 morskich stacji elektroenergetycznych
- korytarza dla kabla eksportowego
- połączenia tego korytarza z lądową infrastrukturą przesyłową w okolicach Ustki.
Energia pozyskana z wiatru ma do 2030 roku ma zasilać rocznie ok. 8 mln gospodarstw domowych w Polsce. Łączna moc obu realizacji (Bałtyk II i Baltyk III) ma wynieść 1,44 GW.
Jak powstaje morska farma wiatrowa?
Treści powiązane

Farmy wiatrowe na Bałtyku

Małe elektrownie wiatrowe – dofinansowanie 2024

Zrównoważony rozwój w budownictwie

Fotowoltaika – kontrole instalacji u prosumentów

Fotowoltaika w domu i firmie

Farmy wiatrowe
