• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Baza instalacyjna dla morskich farm wiatrowych - rozbudowa Baltic Hub

W drugiej połowie 2024 roku ma ruszyć duża inwestycja związana z budową farm wiatrowych na Bałtyku. Powstanie terminal, będący bazą instalacyjną dla polskiego offshore. Kiedy ruszy budowa? Jakie będą zadania terminalu?
Baza instalacyjna dla morskich farm wiatrowych - rozbudowa Baltic Hub

Polskie farmy wiatrowe zlokalizowane będą na morzach Bałtyku na wysokości Łeby. Pierwszy etap inwestycji, Bałtyk II i Bałtyk III, przewiduje posadowienie 100 turbin wiatrowych. To niezwykle złożone logistycznie przedsięwzięcie. Zamontowanie wiatraków osiągających ponad 100 metrów wysokości wymaga zaplecza, którym ma być powstający Terminal T5.

Terminal T5

Baza instalacyjna zbudowana będzie na wodach Zatoki Gdańskiej. Konieczne jest więc usypanie sztucznej wyspy. Polega to na wytyczeniu w pierwszej kolejności formy ze stali, którą następnie wypełnia się ogromnymi ilościami materiału utwardzającego, piasku. W taki sposób powstanie platforma, na której docelowo realizowany będzie montaż turbin.

Parametry Terminalu T5

  • powierzchnia Terminala T5 wyniesie 21 ha
  • długość nabrzeża przeładunkowego wyniesie 800 m
  • głębokość akwenu przy kei osiągnie 17,5 m, co pozwoli na cumowanie statków instalacyjnych oraz statków zaopatrzeniowych dla terminali offshore o długości całkowitej do 170 m.

Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest w połowie tego roku, a zakończenie inwestycji w 2026 roku.

Polski offshore

Farmy wiatrowe zlokalizowane będą na Morzu Bałtyckim na wysokości Łeby, w odległości 22 km (Bałtyk III), 37 km (Bałtyk II) i ponad 80 km (Bałtyk I) od linii brzegowej.

Baza serwisowa powstanie w Łebie. Będzie to centrum logistyczno-operacyjne odpowiadające za bezpieczne i prawidłowe funkcjonowanie morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III przez 30 lat ich eksploatacji. Na terenie dawnej stoczni umiejscowione zostaną biura, centrum zdalnego sterowania, kontroli i obsługi farm wiatrowych, magazyn części zamiennych oraz nabrzeże do cumowania jednostek.

Pierwszy etap inwestycji farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III przewiduje budowę:

  • fundamentów dla 100 turbin wiatrowych
  • 2 morskich stacji elektroenergetycznych
  • korytarza dla kabla eksportowego
  • połączenia tego korytarza z lądową infrastrukturą przesyłową w okolicach Ustki.

Energia pozyskana z wiatru ma do 2030 roku ma zasilać rocznie ok. 8 mln gospodarstw domowych w Polsce. Łączna moc obu realizacji (Bałtyk II i Baltyk III) ma wynieść 1,44 GW.

Jak powstaje morska farma wiatrowa?


Treści powiązane

Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.
Farmy wiatrowe
Farmy wiatrowe
Biopaliwa, źródła geotermalne, farmy wiatrowe czy ogniwa fotowoltaiczne – to energia jutra. W 2021 roku największy udział w produkcji energii z odnawialnych źródłach energii miały elektrownie wiatrowe. Sprawdzamy, jak powstaje energia z wiatru, gdzie zlokalizowane są największe elektrownie oraz jaki mają udział w łącznej produkcji energii.
Małe elektrownie wiatrowe – dofinansowanie 2024
Małe elektrownie wiatrowe – dofinansowanie 2024
Energia pozyskiwana z wiatru to nie tylko domena gigantycznych farm wiatrowych. Nowy program zainicjowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma zachęcić osoby fizyczne do wznoszenia małych, przydomowych elektrowni wiatrowych. Poznaj warunki przyznawania wsparcia finansowego. Na jakie dofinansowanie można liczyć?
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo polega na tworzeniu budynków o ograniczonym negatywnym wpływie na środowisko przy jednoczesnym komforcie ich użytkowania. Chodzi o wprowadzanie proekologicznych rozwiązań na etapie projektowania, budowy i eksploatacji nieruchomości.
Farmy wiatrowe na Bałtyku
Farmy wiatrowe na Bałtyku
W drugim kwartale 2024 roku ma rozpocząć się budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Poznaj założenia projektu, realizowanego przez Equinor i Polenergię, planowane terminy realizacji oraz korzyści dla polskiej energetyki.
Fotowoltaika – kontrole instalacji u prosumentów
Fotowoltaika – kontrole instalacji u prosumentów
Przeprowadzane kontrole fotowoltaiki wynikają z zauważonych nadużyć, jakich dopuszczają się właściciele mikroinstalacji. Część prosumentów nie respektuje pewnych przepisów. Co obejmują kontrolę? Jakie nadużycia mają wyeliminować? Co grozi za niezgodne z przepisami użytkowanie fotowoltaiki?
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój polega na integrowaniu działań gospodarczych, społecznych i politycznych z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości procesów przyrodniczych. Jak w te postulaty wpisuje się budownictwo – czołowy konsument energii? Jakie rozwiązania proekologiczne stosuje branża budowlana, w jakim zakresie jej działalność może pozytywnie wpływać na środowisko?

Komentarze

brak komentarzy…