• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Farmy wiatrowe na Bałtyku

W drugim kwartale 2024 roku ma rozpocząć się budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Poznaj założenia projektu, realizowanego przez Equinor i Polenergię, planowane terminy realizacji oraz korzyści dla polskiej energetyki.
Farmy wiatrowe na Bałtyku

Pierwszym etapem inwestycji jest budowa farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Już w 2027 roku energia pozyskana z wiatru na morzu ma zasilić polski system energetyczny. Łączna moc obu realizacji ma wynieść 1,44 GW.

Kolejnym krokiem ma być najbardziej zaawansowany projekt Bałtyk I, o mocy 1,56 GW.

Polski offshore w liczbach

Źródło: polenergia.pl

Gdzie powstaną farmy wiatrowe?

Decyzję o umiejscowieniu farm wiatrowych poprzedziły badania dna Bałtyku a także badania wietrzności, pozwalające określić przewidywaną produkcję zielonej energii oraz badania natężenia fal morskich.

Uzyskanie decyzji środowiskowych możliwe było po przeprowadzeniu kompleksowych przedinwestycyjnych badań na potrzeby oceny oddziaływania na środowisko morskie.

Polski offshore zlokalizowany będzie na morzach Bałtyku na wysokości Łeby, w odległości 22 km (Bałtyk III), 37 km (Bałtyk II) i ponad 80 km (Bałtyk I) od linii brzegowej.

Źródło: polenergia.pl

Baza serwisowa powstanie w Łebie. Będzie to centrum logistyczno-operacyjne odpowiadające za bezpieczne i prawidłowe funkcjonowanie morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III przez 30 lat ich eksploatacji. Przestrzeń biurowa, centrum zdalnego sterowania, kontroli i obsługi farm wiatrowych, magazyn części zamiennych oraz nabrzeże do cumowania jednostek zostaną zlokalizowane na terenie dawnej stoczni.

Przeprowadzone szczegółowe badania geofizyczne i geotechniczne dna Bałtyku stanowią podstawę do stworzenia projektu dla inwestycji Bałtyk II i Bałtyk III. Przygotowywany projekt przewiduje budowę:

  • fundamentów dla 100 turbin wiatrowych
  • 2 morskie stacje elektroenergetyczne
  • korytarz dla kabla eksportowego
  • połączenie tego korytarza z lądową infrastrukturą przesyłową w okolicach Ustki.

Źródło: polenergia.pl

Dostawcy komponentów

Kontrakty inżynieryjno-budowlane obejmują kolejne etapy realizacji projektu – dostawy elementów, montaż, rozruch i eksploatację.

Inwestorzy zabezpieczają umowami warunki dostawy poszczególnych komponentów do realizacji projektu. Siemens Gamesa Renewable Energy dostarczy turbiny. Hitachi Energy wykona infrastrukturę systemów energetycznych. Firma Seaway7 otrzymała kontrakt na dostawę i instalację wewnętrznych kabli. Konsorcjum stworzone przez firmy Jan de Nul i Hellenic Cables dostarczy morskie kable eksportowe. Umowa ze spółką DNV gwarantuje certyfikację morskich części obu farm wiatrowych. Na dostawę monopali pod turbiny wiatrowe dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III podpisane zostały umowy z firmą SIF Netherlands B.V.

Kolejne umowy dotyczyć będą statków instalacyjnych, przetargi wyłonią dostawców fundamentów oraz infrastruktury przyłączeniowej w części lądowej.

Korzyści z farm wiatrowych

Uruchomienie farm wiatrowych to krok milowy polskiej transformacji energetycznej, który umożliwi dostarczenie zielonej energii do milionów prosumentów.

Wykorzystanie energii z wiatru w znacznym stopniu ogranicza ślad węglowy, stanowi zrównoważone użycie zasobów naturalnych, gwarantujące stabilne dostawy czystej energii.

To również koło zamachowe gospodarki, impuls rozwojowy dla regionu i kraju. W trakcie trwania inwestycji a potem eksploatacji farm wiatrowych powstanie wiele atrakcyjnych miejsc pracy, przynoszących wpływy do lokalnych budżetów. Morska energetyka wiatrowa na Bałtyku wymaga silnego i sprawnie działającego łańcucha dostaw, co przełoży się na rozwój wielu przedsiębiorstw.

Farmy wiatrowe w Europie

Morskie farmy wiatrowe dostarczają energię elektryczną milionom Europejczyków. Na wodach 12 krajów zainstalowanych jest obecnie ok. 25 GW morskiej energii wiatrowej, z czego ok. 2 GW znajduje się na obszarze Morza Bałtyckiego.

Fot. polenergia.pl

Treści powiązane

Zielone budownictwo
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo polega na tworzeniu budynków o ograniczonym negatywnym wpływie na środowisko przy jednoczesnym komforcie ich użytkowania. Chodzi o wprowadzanie proekologicznych rozwiązań na etapie projektowania, budowy i eksploatacji nieruchomości.
Budowa elektrowni jądrowych w Polsce
Budowa elektrowni jądrowych w Polsce
W najbliższym czasie mają powstać dwie elektrownie jądrowe w Polsce. Jaki jest przewidziany termin inwestycji? Gdzie zostaną wybudowane elektrownie? Dowiedz się także, jak działa elektrownia jądrowa i jakie są korzyści z takiego źródła energii.
Zielony Ład
Zielony Ład
Zielony Ład to strategia UE na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jakie konkretne inicjatywy, działania i zmiany legislacyjne mają w efekcie doprowadzić do ograniczenia globalnego ocieplenia do poziomu poniżej 1,5 °C i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku? Poznaj założenia Europejskiego Zielonego Ładu.
Zeroemisyjna cementownia na Kujawach coraz bliżej
Zeroemisyjna cementownia na Kujawach coraz bliżej
Projekt zeroemisyjnej cementowni realizowany jest przez Orlen wraz z Lafarge (Holcim) i Air Liquide. Ma na celu zbudowanie morskiego terminalu, w którym przeładowywane będzie CO2 transportowane z Cementowni Kujawy. Zmniejszanie emisji dwutlenku węgla w sektorze cementowym jest kluczowe dla osiągnięcia zeroemisyjności w budownictwie.
Składowanie CO2
Składowanie CO2
Ilość emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla osiąga taką skalę, że wymusza poszukiwanie rozwiązań jego przechwytywania i przechowywania. Efektem takich działań ma być zmniejszenie emisji a tym samym redukcja negatywnego wpływu CO2 na zmiany klimatu i ograniczanie globalnego ocieplenia. Poznaj metody składowania i wykorzystania przechwytywanego z atmosfery dwutlenku węgla.
Chiny i Global Cement – umowa o zeroemisyjności
Chiny i Global Cement – umowa o zeroemisyjności
Chińskie Stowarzyszenie Producentów Cementu (China Cement Association, CCA) oraz Światowe Stowarzyszenie Producentów Cementu i Betonu (Global Cement and Concrete Association, GCCA) podpisały zobowiązanie do partnerstwa.
Zeroemisyjna energetyka i transport – projekty NFOŚiGW
Zeroemisyjna energetyka i transport – projekty NFOŚiGW
Przygotowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programy wsparcia zeroemisyjnej energetyki rozproszonej oraz zeroemisyjnego transportu mają zostać sfinansowane ze środków Funduszu Modernizacyjnego przewidzianego na lata 2021-2030, unijnego instrumentu wsparcia realizacji celów energetycznych oraz klimatycznych. Na czym polegają poszczególne inicjatywy? Na jakie dofinansowanie można liczyć?
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój polega na integrowaniu działań gospodarczych, społecznych i politycznych z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości procesów przyrodniczych. Jak w te postulaty wpisuje się budownictwo – czołowy konsument energii? Jakie rozwiązania proekologiczne stosuje branża budowlana, w jakim zakresie jej działalność może pozytywnie wpływać na środowisko?
Farmy wiatrowe
Farmy wiatrowe
Biopaliwa, źródła geotermalne, farmy wiatrowe czy ogniwa fotowoltaiczne – to energia jutra. W 2021 roku największy udział w produkcji energii z odnawialnych źródłach energii miały elektrownie wiatrowe. Sprawdzamy, jak powstaje energia z wiatru, gdzie zlokalizowane są największe elektrownie oraz jaki mają udział w łącznej produkcji energii.
Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.
Fotowoltaika – kontrole instalacji u prosumentów
Fotowoltaika – kontrole instalacji u prosumentów
Przeprowadzane kontrole fotowoltaiki wynikają z zauważonych nadużyć, jakich dopuszczają się właściciele mikroinstalacji. Część prosumentów nie respektuje pewnych przepisów. Co obejmują kontrolę? Jakie nadużycia mają wyeliminować? Co grozi za niezgodne z przepisami użytkowanie fotowoltaiki?

Komentarze

brak komentarzy…