• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Zeroemisyjna cementownia na Kujawach coraz bliżej

Projekt zeroemisyjnej cementowni realizowany jest przez Orlen wraz z Lafarge (Holcim) i Air Liquide. Ma na celu zbudowanie morskiego terminalu, w którym przeładowywane będzie CO2 transportowane z Cementowni Kujawy. Zmniejszanie emisji dwutlenku węgla w sektorze cementowym jest kluczowe dla osiągnięcia zeroemisyjności w budownictwie.
Zeroemisyjna cementownia na Kujawach coraz bliżej

Obecnie jedyna na świecie technologia produkcji cementu, kluczowego składnika betonu, nierozerwalnie wiąże się z wypalaniem kamienia wapiennego, w trakcie którego powstaje emisja CO2.

Zeroemisyjna cementowania w Polsce

Unikatowy na skale światową projekt wychwytywania CO2 w cementowni Kujawy GO4ECOPlanet ma już w 2027 roku zredukować emisję tego gazu o 1 mln ton. Możliwe to będzie dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii CryocapFG firmy Air Liquide.

ECO2CEE to odrębny projekt, którego celem jest stworzenie skomplikowanego łańcucha dostaw od podmiotów wychwytujących CO2 w północno-centralnej części Polski do terminalu morskiego w Gdańsku.

Projekt ECO2CEE, będący komplementarnym etapem dla inwestycji Kujawy Go4ECOPlanet, uzyskał grant w wysokości 2,54mln euro na przygotowanie dokumentacji projektowej z programu „Łącząc Europę” (CEF Energy PCI „Studies”). Projekt został też wpisany na nową listę Projektów Wspólnego Zainteresowania Unii Europejskiej - Projects of Common Interest (PCI), która obejmuje kluczowe inwestycje infrastrukturalne dla polityki energetycznej i klimatycznej. Umożliwi to ubieganie się w latach 2024-2025 o kolejne dofinansowanie na prace wykonawcze związane z powstaniem morskiego terminalu, w którym przeładowywane będzie CO2 transportowane z Cementowni Kujawy.

Projekt ECO2CEE obejmuje budowę ogólnodostępnego terminalu portowego do rozładunku wagonów z dwutlenkiem węgla, przechowywania CO2, jego załadunku na statki w celu zmagazynowania gazu pod dnem morza.

Terminal przeładunkowy ma obsługiwać różne rodzaje transportu i będzie połączony z siecią rurociągów. Finalnie CO2 ma być transportowany rurociągiem przesyłowym, początkowo dostarczany będzie koleją.

Planuje się uzyskanie przepustowości terminalu w wysokości 3 mln ton CO2 rocznie w pierwszym etapie projektu w latach 2027-2030. Możliwe jest jej zwiększenie po roku w zależności od zapotrzebowania.

Technologia Cryocap™ FG

Dwutlenek węgla można wychwytywać bezpośrednio ze źródła przemysłowego, takiego jak piec cementowy, przy użyciu różnych metod, w tym absorpcji, adsorpcji, zapętlania chemicznego, separacji gazów membranowych lub uwadniania gazów.

W Cementowni Kujawy powstanie instalacja CCS (carbon capture and storage), służąca do wychwytywania i skraplania dwutlenku węgla, oparta na technologii Cryocap™ FG.

Proces ograniczania redukcji CO2 w technologii Cryocap™ FG polega na oddzieleniu dwutlenku węgla z gazów wylotowych pieca wypału klinkieru od pozostałych składników gazu pod zwiększonym ciśnieniem. Następnie CO2 jest skraplany w procesie niskotemperaturowym (kriogenicznym). W końcowym etapie skroplony dwutlenek węgla zostaje oczyszczony z resztkowych składników powietrza.

Z pozostałych składników gazu wylotowego pieca odzyskane będą kondensaty do dalszego wykorzystania w procesie produkcji cementu. W wyniku obróbki kondensatów powstanie woda, której producent cementu użyje ponownie w produkcji (water reuse). Powstaną również niewielkie ilości produktów siarczanowych i azotanowych, które zostaną użyte w produkcji cementu lub zastosowane w rolnictwie.

Transport i magazynowanie CO2

Pociąg złożony ze specjalnie przystosowanych wagonów przetransportuje CO2 do portu morskiego, skąd gaz popłynie statkami na Morze Północne. Tam zostanie zmagazynowany w pustych przestrzeniach skalnych (kawernach), miejscach wyeksploatowanych po złożach gazu i ropy naftowej.

Projekt Kujawy Go4ECOPlanet jest jednym z najważniejszych elementów strategii zrównoważonego rozwoju Lafarge w Polsce i Grupy Holcim i pomaga zrealizować cele Europejskiego Zielonego Ładu zgodnie z prawodawstwem mającym na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Treści powiązane

Cement ekologiczny
Cement ekologiczny
Cement stanowi główny składnik betonu. Zależnie od rodzaju jego zastosowania otrzymuje się beton o różnych parametrach i właściwościach. Wysoko zaawansowany technologicznie cement TioCem® oprócz walorów estetycznych ma gwarantować pozytywny wpływ na ochronę środowiska poprzez swoje właściwości fotokatalityczne skutkujące redukcją zanieczyszczeń. To zatem kluczowy składnik betonu ekologicznego.
​Lafarge w Polsce osiąga 50 procent energii ze źródeł odnawialnych
​Lafarge w Polsce osiąga 50 procent energii ze źródeł odnawialnych
Lafarge w Polsce podpisuje kolejne umowy typu fizyczne PPA, które tym razem zostały zawarte z firmą KGAL. Dzięki temu Lafarge przybliża się do osiągnięcia celu 100% energii ze źródeł odnawialnych, wspierając przy tym rozwój OZE w Polsce. Podpisane umowy pozwalają na uzyskanie energii z dwóch farm wiatrowych zlokalizowanych w Krasinie i Rywałdzie, co pozwoli na zaspokojenie 50% zużycia energii Lafarge.
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo polega na tworzeniu budynków o ograniczonym negatywnym wpływie na środowisko przy jednoczesnym komforcie ich użytkowania. Chodzi o wprowadzanie proekologicznych rozwiązań na etapie projektowania, budowy i eksploatacji nieruchomości.
Cement z recyklingu
Cement z recyklingu
Ograniczanie śladu węglowego odgrywa kluczową rolę w działaniach mających na celu walkę ze zmianami klimatycznymi i ochronę środowiska. Wdrażanie bardziej energooszczędnych technologii i procesów produkcji materiałów budowlanych to szansa na obniżenie zużycia energii i redukcję emisji gazów cieplarnianych. Dowiedz się o rozwiązaniu, jakim jest cement z recyklingu. Poznaj jego właściwości i zalety a także zastosowania.
Zeroemisyjne betonomieszarki
Zeroemisyjne betonomieszarki
Postulat zielonego budownictwa realizowany jest w coraz liczniejszych obszarach branży budowlanej. Firmy stawiają na wybory, które skutkują zmniejszeniem emisyjności CO2. Dotyczy to zarówno zastosowania odpowiednich materiałów, technologii jak i sprzętu. Elektryczne betonomieszarki wpisują się politykę zeroemisyjności w budownictwie. Czy te nowoczesne pojazdy zdominują i wyprą tradycyjne maszyny służące do transportu betonu?
Rodzaje i zastosowanie cementów
Rodzaje i zastosowanie cementów
Cement to kluczowy składnik betonu, innych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Skąd pochodzi? Jakie ma właściwości? Czym się różnią poszczególne rodzaje cementu a tym samym do czego są wykorzystywane? Jakie są klasy cementów? Te informacje zbieramy w poniższym artykule.
Beton bez cementu? Rewolucja w budownictwie
Beton bez cementu? Rewolucja w budownictwie
Produkcja cementu pomimo unowocześniania technologii ciągle przyczynia się do ogromnej emisji CO2 do atmosfery. Czy można zastąpić cement innym, bardziej ekologicznym spoiwem? Czy możliwe jest wytworzenie betonu beż użycia cementu.
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój polega na integrowaniu działań gospodarczych, społecznych i politycznych z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości procesów przyrodniczych. Jak w te postulaty wpisuje się budownictwo – czołowy konsument energii? Jakie rozwiązania proekologiczne stosuje branża budowlana, w jakim zakresie jej działalność może pozytywnie wpływać na środowisko?
Składowanie CO2
Składowanie CO2
Ilość emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla osiąga taką skalę, że wymusza poszukiwanie rozwiązań jego przechwytywania i przechowywania. Efektem takich działań ma być zmniejszenie emisji a tym samym redukcja negatywnego wpływu CO2 na zmiany klimatu i ograniczanie globalnego ocieplenia. Poznaj metody składowania i wykorzystania przechwytywanego z atmosfery dwutlenku węgla.
Ograniczenia CO2 w produkcji cementu
Ograniczenia CO2 w produkcji cementu
Paradoksalnie beton, którego produkcja powoduje emisję ogromnych ilości CO2 do atmosfery jest wyrobem budowlanym, który wpisuje się w zasady zrównoważonego budownictwa. Niemniej od lat podejmowane są próby znalezienia optymalnych rozwiązań, aby zminimalizować szkodliwy wpływ produkcji betonu na środowisko. Dotyczy to w dużej mierze jednego z jego składników – cementu. Jak polscy producenci walczą z emisją dwutlenku węgla? Jakie działania mają przyczynić się do klimatycznej neutralności?
Chiny i Global Cement – umowa o zeroemisyjności
Chiny i Global Cement – umowa o zeroemisyjności
Chińskie Stowarzyszenie Producentów Cementu (China Cement Association, CCA) oraz Światowe Stowarzyszenie Producentów Cementu i Betonu (Global Cement and Concrete Association, GCCA) podpisały zobowiązanie do partnerstwa.
Zeroemisyjna energetyka i transport – projekty NFOŚiGW
Zeroemisyjna energetyka i transport – projekty NFOŚiGW
Przygotowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programy wsparcia zeroemisyjnej energetyki rozproszonej oraz zeroemisyjnego transportu mają zostać sfinansowane ze środków Funduszu Modernizacyjnego przewidzianego na lata 2021-2030, unijnego instrumentu wsparcia realizacji celów energetycznych oraz klimatycznych. Na czym polegają poszczególne inicjatywy? Na jakie dofinansowanie można liczyć?
Zielony Ład
Zielony Ład
Zielony Ład to strategia UE na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jakie konkretne inicjatywy, działania i zmiany legislacyjne mają w efekcie doprowadzić do ograniczenia globalnego ocieplenia do poziomu poniżej 1,5 °C i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku? Poznaj założenia Europejskiego Zielonego Ładu.

Komentarze

brak komentarzy…