Beton lekki
Skład lekkiego betonu
Beton lekki od zwykłego odróżnia inny skład. Praktycznie nie stosuje się do jego wykonania tradycyjnego kruszywa, czyli np. żwiru. Jego wyeliminowanie znacznie wpływa na wagę powstałej mieszanki powodując, że jest ona nieporównywalnie lżejsza od betonu konstrukcyjnego. Czym więc zastępowany jest składnik, który stanowi 65-80% objętości betonu?
Zamiast tradycyjnego kruszywa stosuje się np. kulki ze styropianu, lekkie kruszywa (np. keramzytowe) lub pianę techniczną.
Pozostałe składniki to cement portlandzki i oczywiście woda.
Zastosowanie betonu lekkiego
Jakie wyroby z betonu lekkiego dostępne są na rynku?
Ten rodzaj betonu doskonale sprawdza się jako warstwa izolacyjna, np. zamiast styropianu pod posadzkę czy na warstwy spadkowe na dachach i stropach.
Lekki beton komórkowy w postaci bloczków wykorzystywany jest do budowy i wypełniania stropów, powstają z niego także inne elementy prefabrykowane.
Z betonu lekkiego z keramzytem buduje się ściany, ścianki działowe oraz posadzki.
Lekki beton komórkowy sprawdza się jako surowiec do wykonania bloczków czy nadproży.
Jest także stosowany jako materiał dekoracyjny.
Producenci lekkiego betonu zalecają jego stosowanie również w budownictwie mostowym i drogowym, przy wypełnianiu przestrzeni wokół rur, przewodów, do wyrównywania powierzchni czy podczas renowacji starych stropów, mających na celu odciążenie konstrukcji.
Beton lekki – właściwości
Jak wspomniano, beton lekki nie jest wykorzystywano jako materiał konstrukcyjny. Zastosowane do jego wykonania składniki powodują, że beton lekki ma inne właściwości w odniesieniu do takich parametrów, jak:
- gęstość
- wytrzymałość na ściskanie
- przewodzenie ciepła
Norma PN-EN 206 jako definicję betonu lekkiego podaje, iż jest to beton o gęstości w stanie suchym nie mniejszej niż 800kg/m3 i nie większej niż 2000kg/m3.
Betony lekkie mogą osiągać stosunkowo wysokie wytrzymałości na ściskanie. Dzięki zastosowaniu kruszyw lekkich nowej generacji oraz odpowiedniej modyfikacji składu betonu za pomocą dodatków i domieszek, istnieje możliwość uzyskania wytrzymałości na poziomie 140 MPa.
W przypadku betonu lekkiego wskazuje się na takie jego cechy, jak:
- termoizolacyjność umożliwiająca oszczędność energii
- wysoka izolacyjność akustyczna, dobre tłumienie dźwięków
- niski ciężar.
Niższe przewodzenie ciepła przez lekki beton pozwala lepiej zabezpieczyć budynek przed utratą ciepła.
Jeśli chodzi o ciężar, lekki beton wytworzony z użyciem kruszywa keramzytowego może być aż siedmiokrotnie lżejszy od tradycyjnego. Z kolei jastrych anhydrytowy w systemie z betonem na bazie kulek polistyrenowych pozwala uzyskać prawie trzykrotnie mniejsze obciążenie na m2 niż tradycyjny jastrych cementowy.
To właściwości, które zapobiegają obciążaniu konstrukcji.
Beton lekki – wykonanie
Wykonanie lekkiego betonu dostarcza więcej problemów niż produkcja tradycyjnego.
Proces jego projektowania jest bardziej skomplikowany, jego produkcja wymaga dodatkowych zabiegów technologicznych, co zwiększa ryzyko błędu.
Zróżnicowana struktura lekkich kruszyw powoduje ich odmienną nasiąkliwość. Wysoka nasiąkliwość wielu z nich może negatywnie wpływać na urabialność mieszanki, komplikując tym samem proces wykonania lekkiego betonu.