• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Budowa elektrowni jądrowych w Polsce

W najbliższym czasie mają powstać dwie elektrownie jądrowe w Polsce. Jaki jest przewidziany termin inwestycji? Gdzie zostaną wybudowane elektrownie? Dowiedz się także, jak działa elektrownia jądrowa i jakie są korzyści z takiego źródła energii.
Budowa elektrowni jądrowych w Polsce

Choć energetyka jądrowa ciągle budzi kontrowersje, wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych 10 lat Polska stanie się producentem energii z atomu w dwóch elektrowniach tego typu.

Nieuniknione jest odejście od energii pozyskiwanej z węgla na rzecz alternatywnych jej źródeł, to niezbędny element transformacji energetycznej Polski. Inwestycje w energetykę jądrową zapewnią większą samodzielność energetyczną, uniezależniając od surowców importowanych. Elektrownie atomowe dostarczą stabilnej, zeroemisyjnej energii przez dekady.

Gdzie powstaną elektrownie jądrowe?

Dobrą lokalizacją dla elektrowni jądrowych są miejsca, gdzie dotychczas była produkowana energia. Daje to możliwość wykorzystania istniejącej sieci przesyłowej i infrastruktury do przekazywania energii z elektrowni. Ponadto akceptacja społeczna dla elektrowni jądrowej jest większa tam, gdzie do tej pory istniała konwencjonalna elektrownia.

W ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej planowane jest wybudowanie dwóch elektrowni jądrowych.

Polskie elektrownie jądrowe znajdować się będą w nowej lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino”, w gminie Choczewo na Pomorzu oraz Koninie-Pątnowie w Wielkopolsce, na terenach graniczących z obecną elektrownią Grupy ZE PAK.

Kiedy elektrownie jądrowe w Polsce?

Budowa elektrowni Lubiatowo-Kopalino ma rozpocząć się w 2026 r. W 2033 r. zaplanowane jest uruchomienie pierwszego bloku elektrowni jądrowej o mocy około 1–1,6 GW. Kolejne bloki mają być wdrażane co dwa–trzy lata, powstaną 3 reaktory AP1000 Westinghouse o łącznej mocy 3 750 MWe. Wykonawcą elektrowni w tej lokalizacji ma być amerykański koncern Westinghouse.

Elektrownia w Koninie-Pątnowie ma powstać do 2035 roku. Będzie to wspólne przedsięwzięcie PGE PAK Energia Jądrowa i koreańskiego koncernu KHNP. Ma mieć co najmniej dwa reaktory APR1400 o łącznej mocy 2800 MW. PGE PAK Energia Jądrowa ma przygotować trzy elementy inwestycji: studium wykonalności, badania terenu, lokalizacji oraz ocenę oddziaływania na środowisko.

Jak działa elektrownia jądrowa?

Elektrownia jądrowa wytwarza energię elektryczną poprzez wykorzystanie energii pochodzącej z rozszczepienia atomów paliwa jądrowego. Najczęściej jest nim wzbogacony uran.

Proces rozszczepienia atomów uranu odbywa się we wnętrzu reaktora. Uran, w postaci pastylek umieszczonych na prętach paliwowych, poddawany jest działaniu spowolnionych neutronów, w wyniku czego ulega rozszczepieniu, wytwarzając energię cieplną.

Do spowalniania neutronów wykorzystuje się tzw. moderatory – np. grafit, zwykłą wodę, ciężką wodę lub beryl. Neutrony, zderzając się z cząsteczkami moderatora zwalniają wytracając jednocześnie część energii.

Reakcja łańcuchowa (namnażające się lżejsze jądra pierwiastków uranu wraz z nowymi neutronami) kontrolowana jest przez umieszczenie prętów kontrolnych. Wykonane są z materiałów absorbujących nadwyżkę powstających neutronów, aby zapobiec nagromadzeniu w reaktorze takiej ich liczby, która mogłaby doprowadzić do niekontrolowanej, lawinowej reakcji rozszczepiania uranu i w konsekwencji wybuchu niczym bomba atomowa.

Wyróżnia się dwa rodzaje reaktorów – wrzące (woda znajduje się w ich wnętrzu, tam jest ogrzewana) lub wodno-ciśnieniowe (woda kierowana jest do wytwornicy pary).

W trakcie opisanego procesu wytwarza się ogromna ilość ciepła, które podgrzewając wodę generuje parę wodną, kierowaną na łopatki turbin, a ich ruch powoduje obroty wirników generatora prądu.

Para kierowana jest następnie do chłodnicy (skraplacza), gdzie skroplona i schłodzona wraca do reaktora. Skraplacz również się nagrzewa, dlatego połączony jest z układem chłodzącym, który oddaje ciepło do otoczenia, np. poprzez chłodnie kominowe, duże konstrukcje stanowiące element elektrowni jądrowej.

Wytworzona w wyniku pracy generatora energia elektryczna przepływa do transformatora podłączonego do sieci elektrycznej.

Zalety elektrowni jądrowej

Za wyborem takiego źródła energii przemawiają przede wszystkim względy ekologiczne i ekonomiczne:

  • elektrownia atomowa charakteryzuje się znikomą emisją spalin do atmosfery
  • wytworzenie energii jądrowej jest znacznie tańsze (w porównaniu przede wszystkim z elektrowniami węglowymi)
  • większość odpadów nadaje się do recyklingu
  • elektrownia atomowa gwarantuje uniezależnienie od ograniczonych paliw kopalnych
  • pozwala uzyskań stabilność i niezależność energetyczną (choć nie do końca – Polska nie dysponuje własnymi złożami uranu, konieczny więc będzie jego import i transport).

Obawy przed atomem

Choć poparcie dla elektrowni atomowych rośnie, nie brakuje sceptyków. Atom budzi kontrowersje ze względu na koszty (eksperci szacują, że pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa będzie kosztować w granicach aż 40-50 mld zł) i bezpieczeństwo. Konsekwencje awarii elektrowni atomowych osiągają skalę globalną. Choć w obiektach tego typu stosowane są rygorystyczne normy i nowoczesne technologie, reaktory atomowe są solidnie zabezpieczone i chłodzone, to katastrofy takie jak ta w Czarnobylu czy Fukushimie nie pozwalają zapomnieć, jak niebezpieczny potrafi być atom.

Niepokój budzą składowiska odpadów radioaktywnych, których okres rozkładu trwa do 300 lat. Elektrownia jądrowa o mocy 1000 MW wytwarza około 750 kg takich odpadów rocznie.

fot. Freepik

Treści powiązane

Program Czyste Powietrze 2024
Program Czyste Powietrze 2024
Na jakie dofinansowanie mogą liczyć uczestnicy programu Czyste Powietrze w 2024 roku? Jakie przewidziano zmiany? Ile wniosków można złożyć? Sprawdzamy, co przygotowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na 2024 rok.
Zielony Ład
Zielony Ład
Zielony Ład to strategia UE na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jakie konkretne inicjatywy, działania i zmiany legislacyjne mają w efekcie doprowadzić do ograniczenia globalnego ocieplenia do poziomu poniżej 1,5 °C i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku? Poznaj założenia Europejskiego Zielonego Ładu.
Betony specjalne
Betony specjalne
Betony specjalne to duża grupa wyrobów, które oprócz właściwości typowych dla zwykłego betonu posiadają cechy pozwalające na niestandardowe zastosowania. Jakie są dostępne betony specjalne? Czym się wyróżniają i gdzie się je wykorzystuje? Bliżej przyjrzymy się wybranym z nich.
Agregaty prądotwórcze
Agregaty prądotwórcze
Agregat prądotwórczy jest wygodnym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy potrzebne jest tymczasowe zasilanie elektryczne. Poznaj rodzaje tych urządzeń. Sprawdź zastosowanie generatorów prądu. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni agregat.
Farmy wiatrowe
Farmy wiatrowe
Biopaliwa, źródła geotermalne, farmy wiatrowe czy ogniwa fotowoltaiczne – to energia jutra. W 2021 roku największy udział w produkcji energii z odnawialnych źródłach energii miały elektrownie wiatrowe. Sprawdzamy, jak powstaje energia z wiatru, gdzie zlokalizowane są największe elektrownie oraz jaki mają udział w łącznej produkcji energii.
Nowa linia energetyczna Choczewo-Żarnowiec
Nowa linia energetyczna Choczewo-Żarnowiec
Jedną z nowych linii energetycznych planowanych w najbliższych latach na Pomorzu jest linia Choczewo-Żarnowiec. Jej zadaniem – oprócz wzmocnienia systemu przesyłowego na północy Polski - będzie dodatkowo odbiór mocy z pierwszych elektrowni wiatrowych na Bałtyku.
Dekarbonizacja w budownictwie
Dekarbonizacja w budownictwie
Oblicza się, że za aż blisko 40% emisji dwutlenku węgla odpowiada budownictwo. Działania na rzecz obniżenia emisyjności trwają od lat. Zmiany dotyczą podejścia do projektowania, produkcji materiałów, procesu budowlanego a także ograniczenia zużycia energii przez same budynki.
Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Pompy ciepła coraz częściej zastępują dotychczasowe rozwiązania grzewcze jakimi są kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne. Szukamy nowoczesnych, prośrodowiskowych rozwiązań. Czy zastosowanie pompy ciepła pozwoli uzyskać porównywalne parametry grzewcze? Czy warto inwestować w tą technologię?
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.

Komentarze

brak komentarzy…