• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Budowa garażu lub wiaty na zgłoszenie

Prawo budowlane jasno reguluje, które inwestycje budowlane wymagają pozwolenia na budowę, a kiedy wystarczy tylko zgłoszenie. Jak się mają przepisy w odniesieniu do budowy garażu lub wiaty garażowej? Jakie są wymagane formalności?
Budowa garażu lub wiaty na zgłoszenie

Garaż to budynek zamknięty ze wszystkich stron ścianami oraz dachem, przeznaczony do przechowywania pojazdów. Wiata to otwarta, zadaszona konstrukcja bez ścian lub posiadająca maksymalnie trzy ściany.

Budowa garażu lub wiaty bez konieczności pozwolenia na budowę

W przypadku garażu lub wiaty decydująca jest ich powierzchnia. Jeśli garaż lub wiata nie przekroczy 35 m2, nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Przepisy wprowadzają dodatkowe ograniczenie – łączna liczba tego typu obiektów (altan, oranżerii, przydomowych ganków czy innych wolno stojących budynków gospodarczych) nie może przekroczyć dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Nie ma znaczenia, czy będzie to budowla drewniana, blaszana, murowana, trwale związana z gruntem czy usytuowana na bloczkach. Jeśli spełnione są powyższe warunki, garaż lub wiatę garażową można wybudować bez pozwolenia, dokonując jedynie zgłoszenia takiej inwestycji do odpowiedniego urzędu.

Zasady budowy garażu lub wiaty na zgłoszenie

Dokumentem nadrzędnym, regulującym warunki zabudowy, jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Zawiera szczegółowe zapisy dotyczące dopuszczonej wysokości budynków, rodzaju pokrycia czy kąta nachylenia dachu oraz minimalnych odległości usytuowania garażu od działek sąsiadów.

Brak konieczności posiadania pozwolenia na budowę nie zwalnia z przestrzegania warunków technicznych zabudowy, czyli przykładowo zachowania odpowiedniej odległości od granicy działki. To ograniczenie dotyczy jedynie budowy garażu. W odniesieniu do wiaty garażowej (która nie ma żadnej zabudowanej ściany) nie ma w tym zakresie obostrzeń – może być pobudowana nawet na granicy działki.

Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy planujemy w naszej wiacie postawić przynajmniej jedną pełną ścianę, która mogłaby zacieniać działkę sąsiada. Taka konstrukcja wymaga zastosowania się do warunków technicznych zabudowy, a jeśli ich nie spełnia – uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.

Zgłoszenie budowy garażu

Zgłoszenie budowy to procedura mniej skomplikowana i czasochłonna niż wnioskowanie o pozwolenie na budowę. Polega na wypełnieniu gotowego formularza, który zawiera następujące informacje:

  • miejscowość i numer działki (działek), na której powstanie garaż
  • rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych, wskazuje się, z jakich materiałów będzie wybudowany garaż, jego parametry (m.in. powierzchnię zabudowy liczoną po obrysie ścian zewnętrznych, wysokość i kąt nachylenia dachu); jeśli obowiązujący na danym terenie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa wskaźniki zabudowy, konieczne może być wskazanie w zgłoszeniu również powierzchni zabudowy pozostałych budynków znajdujących się na nieruchomości, terenów utwardzonych i zielonych oraz powierzchni całej działki
  • instalacje wewnętrzne, w jakie będzie wyposażony garaż
  • termin rozpoczęcia robót budowlanych.

Do zgłoszenia należy dołączyć załączniki:

  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
  • szkice lub rysunki, rzut budynku i jego elewacji, usytuowanie na działce z podanymi wymiarami budynku, wskazaną odległością od granic działki i innych charakterystycznych obiektów na działce inwestora i działkach sąsiednich
  • w razie potrzeby pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami.

Zgłoszenia należy dokonać przez rozpoczęciem budowy. Jeśli prace ruszą przed oceną zgłodzenia, będzie to samowola budowlana, która może skutkować karami finansowymi i koniecznością zalegalizowania jej w nadzorze budowlanym.

Gdzie złożyć zgłoszenie budowy?

Zgłoszenie budowy garażu lub wiaty garażowej dostarcza się do starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu. Formularz w formie papierowej dostępny jest w odpowiednim urzędzie lub można go pobrać ze strony internetowej. Tak przygotowane zgłoszenie złożyć można osobiście lub wysłać pocztą.

Jest także opcja zgłoszenia w formie cyfrowej za pośrednictwem portalu e-Budownictwo – w takim wypadku wniosek musi być podpisany profilem zaufanym.

Zgłoszenie budowy garażu jest bezpłatne.

Urząd ma 21 dni od momentu wpłynięcia zgłoszenia na ewentualny sprzeciw. Jeśli w tym czasie nie otrzymamy żadnej informacji, możemy rozpocząć budowę. Zastosowanie ma tu tzw. milcząca akceptacja zgłoszenia. Organ nie informuje o pozytywnym rozpatrzeniu.

Może natomiast wydać postanowienie o konieczności uzupełnienia dokumentacji. Postanowienie takie przerywa bieg 21-dniowego terminu, który liczony jest od nowa.

W przypadku uzyskania sprzeciwu jest możliwość złożenia odwołanie do urzędu, który wydał decyzję. Należy tego dokonać w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji.

Fot. marciniakogrodzenia.pl

Treści powiązane

Garaż blaszany – jak ocieplić
Garaż blaszany – jak ocieplić
Zastanawiasz się, jak skutecznie ocieplić blaszany garaż? Przeczytaj, jakie materiały izolacyjne stosuje się w tym celu. Poznaj metody ocieplania garaży blaszanych oraz wykończenia zaizolowanej warstwy.
Bramy garażowe
Bramy garażowe
Poznaj popularne obecnie bramy garażowe. Zobacz, jakie są dostępne rodzaje bram, z jakich materiałów się je wykonuje i jaka brama najlepiej sprawdzi się w konkretnym zastosowaniu.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jak czytać?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jak czytać?
Dowiedz się czym jest i jakie informacje zawiera miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Sprawdź, jak interpretować symbole i oznaczenia stosowane w MPZP i jak czytać ten dokument.
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę jest decyzją administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego. Kiedy konieczne jest pozwolenie na budowę? Jakie inwestycje można realizować bez pozwolenia na budowę?
Warunki zabudowy
Warunki zabudowy
Warunki zabudowy to dokument dokładnie określający możliwość zagospodarowania terenu i zabudowy. W jakich sytuacjach jest konieczny? Kiedy i gdzie należy wnioskować o decyzję w sprawie warunków zabudowy.
Powierzchnia biologicznie czynna a budowa domu
Powierzchnia biologicznie czynna a budowa domu
Powierzchnia biologicznie czynna to obszar, na którym mogą naturalnie rosnąć roślinny: drzewa, krzewy, trawnik. Prawo budowlane nakłada na inwestora obowiązek wygospodarowania określonego obszaru na powierzchnię biologicznie czynną. Dowiedz się, jakie są wymagania projektowe względem powierzchni biologicznie czynnej oraz jak się ją oblicza.
Ogrodzenie działki w świetle prawa
Ogrodzenie działki w świetle prawa
Ogrodzenie można pobudować w granicach własnej działki. Co to oznacza? Jakie mogą być odstępstwa od tego wymogu? Jak precyzyjnie określić granice działki?

Komentarze

brak komentarzy…