• Window Tecg Expo
  • CONCRETE Expo Targi Technologii i Zastosowań Betonu w Przemyśle i Budownictwie
  • Glass Tech Expo patronat
Jakiego artykułu szukasz?

Cement niskoemisyjny

Cement niskoemisyjny to przyszłość budownictwa zrównoważonego. Poszukiwanie innowacyjnych materiałów budowlanych jest odpowiedzią na rosnące wymagania związane z ochroną środowiska i redukcją emisji dwutlenku węgla.
Cement niskoemisyjny

Tradycyjna produkcja cementu jest jednym z głównych źródeł emisji CO₂ w sektorze budowlanym, dlatego wprowadzenie bardziej ekologicznych rozwiązań stało się priorytetem dla branży.

Wytwarzanie cementów niskoemisyjnych to wielotorowe działanie, obejmujące:

  • zastosowanie zastępczych surowców,
  • nowoczesne technologie i instalacje do przechwytywania i magazynowania wytworzonego w trakcie produkcji cementu CO2
  • stosowanie paliw alternatywnych w procesie produkcji cementu.

Nowoczesne cementy niskoemisyjne

Cementy niskoemisyjne to nowoczesne mieszanki cementowe, które charakteryzują się znacznie mniejszym śladem węglowym w porównaniu do tradycyjnych cementów portlandzkich. Osiąga się to poprzez stosowanie surowców zastępczych, takich jak popioły lotne, żużel wielkopiecowy, pucolana czy odpady przemysłowe.

Cementy niskoemisyjne na rynku

Vertua® firmy Cemex to gama ekologicznych cementów, wyselekcjonowane produkty charakteryzujące się unikalną kompozycją surowcową, zawierającą najwyższej jakości składniki pozwalające na obniżenie śladu węglowego w gotowym produkcie.

Cementy opatrzone tą etykietą są gwarancją redukcji emisji CO2 z procesu ich wytwarzania w zakresie od 20 do 70 procent w porównaniu z globalną średnią wielkością emisji CO2 dla cementów portlandzkich typu CEM I (wg danych Global Cement and Concrete Association). Charakteryzują się ponadto unikalnymi właściwościami, niejednokrotnie przewyższającymi właściwości cementów portlandzkich z grupy CEM I

Cementy Vertua® spełniają kryteria dla wyrobów budowlanych stosowanych w sektorze zielonego i zrównoważonego budownictwa. Ich zastosowanie jest premiowane w procesie wielokryterialnej certyfikacji inwestycji (LEED i BREEAM).

W gamie niskoemisyjnych cementów znajduje się pięć produktów - cementy w luzie: Vertua Plus® CEM II/A-V 52,5 R - NA, Vertua Ultra® CEM III/A 42,5 N - LH/HSR/NA oraz Vertua® Plus CEM II/A-LL 42,5 R - NA oraz cementy workowane: Vertua Plus® CEM II/A-LL 42,5 R – NA oraz Vertua Ultra® CEM II/B-M (S-V) 42,5 R.

ECOPlanet to rodzina cementów grupy Holcim, produkowanych przy udziale materiałów z recyklingu i wykorzystujących surowce zdekarbonizowane z innych gałęzi przemysłu. Obejmuje wyroby o zmniejszonej emisji CO2 o co najmniej 40% (w porównaniu z reprezentatywnym cementem portlandzkim CEM I 42,5), co potwierdza badanie przeprowadzone przez Instytut Techniki Budowlanej (ITB).

W gamie cementów z grupy ECOPlanet znajdują się: ECOPlanet CEM IV/B(V) 42,5 N-LH/NA (cement pucolanowy klasy 42,5 o normalnej wytrzymałości wczesnej (N) spełniający wymagania norm PN-EN 197-1 i PN-B-19707), ECOPlanet CEM V/A (S-V) 42,5 N-LH/HSR/NA (cement wieloskładnikowy klasy 42,5 o normalnej wytrzymałości wczesnej (N) spełniający wymagania norm PN-EN 197-1 i PN-B-19707), ECOPlanet CEM II/C-M(V-LL) 32,5 R (cement portlandzki wieloskładnikowy o klasie wytrzymałości 32,5 i wysokiej wytrzymałości wczesnej (R) spełniający wymagania normy PN-EN 197-5).

Rozwiązania w kierunku zrównoważonego rozwoju

„Nikt dotychczas nie wymyślił lepszego materiału budowlanego niż cement. Globalnie produkujemy ponad 4 mld ton cementu. Polska jest pod tym względem na trzecim miejscu w Europie. Ograniczanie emisji to także zobowiązanie, gdyż jesteśmy poważnym graczem na tle Europy. Mamy w Polsce najnowocześniejsze instalacje. Obecnie dochodzimy do najtrudniejszego wyzwania w ograniczaniu emisji CO2, czasu jest coraz mniej, gdyż w 2034 r. skończą się bezpłatne uprawnienia do emisji CO2 – mówił podczas zorganizowanej 14 listopada 2024 r. w Kielcach konferncji DalECOwroczni Mariusz Adamek, Prezes Zarządu Cement Ożarów.

„Jako sektor szukamy rozwiązań, inwestycje w technologie CCSU to zapewne nieunikniony kierunek. Nie jest to tanie. W skali Polski to koszt ok. 4 mld złotych. Dlatego tam, gdzie można musimy redukować emisję CO2. Cementownie są ogniwem ograniczania emisji w całym budownictwie. Mapa 5C, ograniczania emisji CO2, to zobowiązanie dla wszystkich uczestników procesu budowlanego. Celem jest zerowa emisja w 2050 roku” – mówił Zbigniew Pilch (Dyrektor Ds. Marketingu i Public Affairs Stowarzyszenia Producentów Cementu) i przedstawił ścieżki redukcji emisji CO2 z produkcji klinkieru.

„Tylko wprowadzenie technologii CCS/U, czyli wychwytywania, transportowania i magazynowania lub wykorzystania CO2 pozwoli na funkcjonowanie branży po 2034 roku i osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 roku” – uważa Xavier Guesnu, członek zarządu Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Technologie CCS/U wdrażane są w dwóch zakładach – Cementowni Górażdże i Cementowni Kujawy.

Obniżenie emisji CO2 przy produkcji cementu

Stosowanie paliw alternatywnych jako nośników energii w procesie wypalania klinkieru to kolejna z dróg prowadzących do osiągnięcia zamierzonych celów klimatycznych.

„Paliwa alternatywne stanowią już blisko 80% energii niezbędnej do wypalenia klinkieru. Ten udział paliw w ostatnich latach dynamicznie rośnie i dzisiaj polski przemysł cementowy jest liderem w Europie, wyprzedzając Austrię i Niemcy” – informuje Andrzej Reclik, członek zarządu SPC.

Zalety cementów niskoemisyjnych

Wykorzystanie cementów niskoemisyjnych przynosi liczne korzyści, zarówno dla środowiska, jak i inwestorów. Do najważniejszych zalet należą:

  • redukcja emisji CO₂ - nawet o 30-50% w porównaniu do tradycyjnych cementów.
  • ograniczenie zużycia surowców naturalnych - dzięki stosowaniu materiałów odpadowych.
  • trwałość i wytrzymałość - zachowanie wysokiej jakości i parametrów technicznych.
  • niższe koszty eksploatacyjne - dzięki większej trwałości konstrukcji.
  • wsparcie zrównoważonego budownictwa - zgodność z normami i certyfikatami ekologicznymi.

Bariery wprowadzania cementów niskoemisyjnych

Choć cementy niskoemisyjne oferują liczne korzyści, ich wdrożenie wiąże się także z wyzwaniami. Należą do nich:

  • koszty produkcji - technologie redukujące emisje są nadal stosunkowo drogie
  • dostosowanie procesów technologicznych - modernizacja zakładów produkcyjnych
  • akceptacja rynkowa - edukacja inwestorów i wykonawców na temat korzyści stosowania niskoemisyjnych cementów.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Ograniczenia CO2 w produkcji cementu
Ograniczenia CO2 w produkcji cementu
Paradoksalnie beton, którego produkcja powoduje emisję ogromnych ilości CO2 do atmosfery jest wyrobem budowlanym, który wpisuje się w zasady zrównoważonego budownictwa. Niemniej od lat podejmowane są próby znalezienia optymalnych rozwiązań, aby zminimalizować szkodliwy wpływ produkcji betonu na środowisko. Dotyczy to w dużej mierze jednego z jego składników – cementu. Jak polscy producenci walczą z emisją dwutlenku węgla? Jakie działania mają przyczynić się do klimatycznej neutralności?
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój polega na integrowaniu działań gospodarczych, społecznych i politycznych z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości procesów przyrodniczych. Jak w te postulaty wpisuje się budownictwo – czołowy konsument energii? Jakie rozwiązania proekologiczne stosuje branża budowlana, w jakim zakresie jej działalność może pozytywnie wpływać na środowisko?
Dotacje na projekty niskoemisyjne
Dotacje na projekty niskoemisyjne
Warunki określające zakres i zasady przyznawania pomocy finansowej na realizację projektów inwestycyjnych o znaczeniu strategicznym dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 29 września 2023 r. Weszło ono w życie 5 października 2023 r. Dowiedz się, kto może zostać beneficjentem dofinansowania, jakie projekty objęte są dotacjami oraz na jakie kwoty wsparcia można liczyć.
Materiały zrównoważone w budownictwie
Materiały zrównoważone w budownictwie
Wybór ekologicznych materiałów to jeden z kluczowych aspektów zrównoważonego budownictwa. Dowiedz się, czym są zrównoważone materiały, które wyroby do nich należą, jakie korzyści daje ich zastosowanie.
Redukcja śladu węglowego
Redukcja śladu węglowego
Ślad węglowy to wyrażona w postaci liczbowej ilość gazów cieplarnianych wygenerowana przez dany podmiot lub działalność w celu wytworzenia konkretnego produktu lub usługi. W obliczeniach uwzględniana jest emisja dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu i innych gazów.
Niskoemisyjne, bezpieczniejsze i… tańsze. Kolejne innowacje w budowie nawierzchni betonowych.
Niskoemisyjne, bezpieczniejsze i… tańsze. Kolejne innowacje w budowie nawierzchni betonowych.
Nawierzchnia, do budowy której zastosowano cement o niższym o 30% śladzie węglowym, powstaje na autostradzie A2. Betonowe nawierzchnie, budowane z krajowych surowców, są stosowane przy realizacji najbardziej wymagających inwestycji drogowych takich jak droga ekspresowa S3 Bolków – Kamienna Góra wraz liczącym 2300 m z najdłuższym pozamiejskim tunelem w Polsce. Obecnie w Polsce trwa budowa ponad 91,4 km dróg ekspresowych i autostrad o nawierzchni betonowej.
​Pionierski krok w dekarbonizacji budownictwa - autostrada z betonu niskoemisyjnego
​Pionierski krok w dekarbonizacji budownictwa - autostrada z betonu niskoemisyjnego
Obecnie trwa budowa 91,4 km dróg ekspresowych i autostrad o nawierzchni betonowej: 4 odcinków na autostradzie A2 w woj. mazowieckim i woj. lubelskim (łącznie 62,15 km) i 2 odcinków na drodze ekspresowej S6 w woj. pomorskim (łącznie 29,25 km).
Składowanie CO2
Składowanie CO2
Ilość emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla osiąga taką skalę, że wymusza poszukiwanie rozwiązań jego przechwytywania i przechowywania. Efektem takich działań ma być zmniejszenie emisji a tym samym redukcja negatywnego wpływu CO2 na zmiany klimatu i ograniczanie globalnego ocieplenia. Poznaj metody składowania i wykorzystania przechwytywanego z atmosfery dwutlenku węgla.

Komentarze

brak komentarzy…