• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Dachówka ceramiczna czy cementowa?

Pokrycie dachowe musi spełniać kilka zasadniczych funkcji. Powinno być przede wszystkim trwałe, bezpieczne, ale też estetyczne. Czy wszystkie te cechy mają zarówno dachówki ceramiczne i cementowe? Na który ich rodzaj warto się zdecydować?
Dachówka ceramiczna czy cementowa?

Decydując się na pokrycie dachu dachówką oczekujemy, aby wybrany materiał gwarantował przede wszystkim:

  • szczelność
  • odporność na zabrudzenia, brak smug po opadach
  • wytrzymałość
  • zabezpieczenie przed wnikaniem wody pod połać dachu
  • wygląd dopasowany do charakteru architektury.

Cechy te posiadają zarówno ceramiczne jak i cementowe dachówki. Co je więc różni i na jaki rodzaj pokrycia warto się zdecydować?

Dachówki ceramiczne

Dachówki ceramiczne to popularny, jednocześnie jeden z najstarszych materiałów wykorzystywanych do pokrywania dachów.

Są wykonane z gliny lub innych materiałów ceramicznych i wypalane w wysokich temperaturach, co sprawia, że są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Charakteryzują się estetycznym wyglądem oraz różnorodnością kształtów i kolorów, co pozwala dopasować je do różnych stylów architektonicznych. Dachówki ceramiczne są również stosunkowo łatwe w utrzymaniu i odporne na ogień, co czyni je popularnym wyborem dla wielu właścicieli domów.

Dachówki ceramiczne wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałości, energooszczędności i bezpieczeństwa.

Angobowanie dachówek ceramicznych

W celu uszlachetnienia powłoki dachówek ceramicznych poddaje się je procesowi angobowania. Angoba to rodzaj gliny stosowany do glazurowania ceramiki. Pokrywa się nią surową dachówkę przed wypaleniem.

Angoba tworzy warstwę ochronną, chroniącą surową ceramikę przed odpryskami i uszkodzeniami podczas procesu wypalania. Może być używana do nadania ceramice różnorodnych wzorów, tekstur oraz kolorów. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie interesujących efektów wizualnych. Nakładając angobę na surową ceramikę, można ukryć niedoskonałości i nierówności oraz uzyskać bardziej jednolitą powierzchnię.

Glazurowanie dachówek ceramicznych

Z kolei glazurowanie to proces polegający na nakładaniu warstwy szkliwa na powierzchnię dachówki. Wykonuje się go po jej wypaleniu w celu nadania dodatkowej ochrony przed warunkami atmosferycznymi oraz dla celów dekoracyjnych.

Dachówki cementowe

Dachówki cementowe są alternatywnym materiałem do pokrywania dachów, który często jest stosowany ze względu na swoje właściwości i dostępność. Zazwyczaj są wykonane z cementu, piasku i wody oraz włókien syntetycznych lub organicznych, co nadaje im trwałość i wytrzymałość.

Podobnie jak dachówki ceramiczne, mogą występować w różnych kształtach i kolorach, co pozwala na dostosowanie ich do różnych stylów architektonicznych, niemniej oferta dachówek cementowych nie jest tak rozbudowana, jak ceramicznych i tym samym liczba dostępnych kształtów i kolorów jest mniejsza.

Dachówki cementowe są często wybierane ze względu na ich stosunkowo niską cenę w porównaniu z innymi materiałami, takimi jak dachówki ceramiczne czy blacha. Są również odporne na warunki atmosferyczne, chociaż ich żywotność jest mniejsza niż dachówek ceramicznych, szacowana na ok. 70 lat. Mogą też wymagać częstszych napraw i konserwacji.

Dachówki cementowe są cięższe od innych materiałów, co warto uwzględnić podczas konstrukcji dachu.

Rodzaje i zastosowania dachówek

Dachówki dostępne są w różnych kształtach. Zastosowanie określonych dachówek pozwala uzyskać inne efekty wizualne. Do wyboru są więc przykładowo:

  • pojedyncza esówka, posiadająca falistą linię łagodzącą połać
  • podwójna esówka o asymetrycznej falistej formie tworzącej dach o tradycyjnym wyglądzie, z charakterystyczną grą światła i cienia na powierzchni
  • podwójna rzymska o klasycznej formie z dwoma wyprofilowaniami, daje szerokie możliwości zastosowania
  • taunus, zbliżona kształtem do modelu rzymskiego
  • staroniemiecka, o oryginalnym kształcie, doskonała do zadaszania obiektów zabytkowych
  • karpiówka — o płaskiej formie z dolną krawędzią prostą lub owalną i 2 sposobach ułożenia: w łuskę lub w koronkę
  • dachówka płaska idealna do nowoczesnego budownictwa
  • dachówka typu mnich-mniszka
  • holenderka.

Jak widać oba rodzaje dachówek mają zbliżone parametry. Kryterium różnicującym będzie na pewno cena – dachówki cementowe są tańsze. Jeśli z kolei stawiamy na oryginalność, zdecydowanie większy wybór i bogactwo wzorów i kolorów znajdziemy w ofercie dachówek ceramicznych.

Wśród producentów dachówek zarówno ceramicznych, jak i cementowych wymienić należy firmy: BRAAS, Creaton, Röben, Koramic, Meyer-Holsen.

Fot. creaton.pl

Treści powiązane

Systemy rynnowe
Systemy rynnowe
Odprowadzenie wody z dachu i ścian budynku to kluczowe zadanie instalowanych na domach systemów rynnowych. Aby skutecznie spełniły swoją funkcję, muszą być wykonane z odpornych materiałów, właściwie zainstalowane. Odpowiednio dopasowane do stylu domu i elewacji mogą dodatkowo podnieść walor estetyczny budynku. W jakie systemy rynnowe warto zainwestować? Na co zwrócić uwagę wybierając orynnowanie?
Ocieplenie komina
Ocieplenie komina
Czy każdy komin wymaga ocieplenia? Jeśli musimy ocieplić komin, jakie materiały się sprawdzą i jak skutecznie przeprowadzić ocieplenie?
Okna do płaskich dachów
Okna do płaskich dachów
Ze względu na pewne rozwiązania architektoniczne w niektórych strefach domu nie ma możliwości zamontowania pionowych okien. Przestrzenie te nie muszą być wcale skazane jedynie na sztuczne światło. Pomysłem doświetlenia tych wnętrz mogą być okna do płaskich dachów. Czym się charakteryzują takie okna? Jakie mają zalety oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze okien do płaskich dachów?
Instalacje przeciwoblodzeniowe – jak pozbyć się śniegu i lodu z dachu, rynien i podjazdu
Instalacje przeciwoblodzeniowe – jak pozbyć się śniegu i lodu z dachu, rynien i podjazdu
Jak poradzić sobie z zalegającym śniegiem i lodem na podjazdach, chodnikach, dachach i w rynnach? Poznaj nowoczesne systemy przeciwoblodzeniowe. Zobacz, gdzie mogą być stosowane, jak wygląda ich montaż oraz jakie można uzyskać korzyści z zewnętrznych instalacji grzewczych.
Czyszczenie komina
Czyszczenie komina
Czyszczenie komina to obowiązek właściciela lub zarządcy nieruchomości. Jak często należy czyścić komin? Kto może wykonać tę czynność? Jakie kary grożą za zaniedbanie w tym zakresie?
Śnieg na dachu – bezpieczne odśnieżanie
Śnieg na dachu – bezpieczne odśnieżanie
Czy trzeba odśnieżać dach? Jak bezpiecznie odśnieżyć dach i kto może to zrobić? Poznaj, jakie zagrożenia niesie zalegający śnieg i lód. Sprawdź przepisy związane z użytkowaniem obiektów budowlanych.
Przeciekający komin
Przeciekający komin
Przeciekajacy komin to niewątpliwie duży problem. Jakie mogą być przyczyny przeciekania komina i jak temu zaradzić? Przeczytaj, jak zadbać o szczelność komina.
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.
Instalacja odgromowa
Instalacja odgromowa
Instalacja odgromowa nie jest obowiązkowa we wszystkich budynkach, aczkolwiek każdy dom powinien być w nią wyposażony. Uchroni ona przed niebezpiecznymi konsekwencjami uderzania pioruna. Zobacz, na czym polega działanie instalacji odgromowej, z jakich składa się elementów oraz kiedy jest obowiązek montażu instalacji odgromowej.
Dopłaty do wymiany dachu z eternitu
Dopłaty do wymiany dachu z eternitu
Od 15 grudnia 2023 roku można składać wnioski o dofinansowanie wymiany dachu. Czasu jest niewiele – termin mija 12 stycznia 2024 roku. Kto może wnioskować o dopłatę na nowy dach? W jakiej wysokości przewidziano dofinansowanie? Gdzie złożyć wniosek?

Komentarze

brak komentarzy…