• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Dopłaty do wymiany dachu z eternitu

Od 15 grudnia 2023 roku można składać wnioski o dofinansowanie wymiany dachu. Czasu jest niewiele – termin mija 12 stycznia 2024 roku. Kto może wnioskować o dopłatę na nowy dach? W jakiej wysokości przewidziano dofinansowanie? Gdzie złożyć wniosek?
Dopłaty do wymiany dachu z eternitu

Azbest znajdujący się w eternicie jest materiałem budowlanym szeroko stosowanym w XX wieku. Obecnie uchodzi za substancję wysoce szkodliwą. Długotrwałe wdychanie mikrocząstek azbestu może prowadzić do poważnych chorób układu oddechowego, a nawet nowotworów.

Program dofinansowania wymiany dachów z eternitu ma na celu przyczynić się do poprawy jakości życia, ochrony środowiska i zdrowia obywateli.

Dla kogo dofinansowanie do wymiany dachu?

Program dotyczy rolników posiadających budynki służące do produkcji rolniczej pokryte azbestem. Wsparcie pochodzi z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Działania związane z usuwaniem eternitu i innych materiałów zawierających azbest są zapisane w “Programie oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009-2032”.

Wniosek może złożyć inwestor, który nie rozpoczął przedsięwzięcia w tym zakresie przed ubieganiem się o dofinansowanie. Pokrycie dachu materiałem pozbawionym azbestu musi dotyczyć całego budynku, inwestycję należy zrealizować w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy o dopłatę, nie później jednak niż do 31 grudnia 2025 roku.

Kwota dofinansowania wypłacana jest po zakończeniu prac budowlanych.

O dopłatę wnioskować może rolnik, który:

  • jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku, na którym będzie wymieniane pokrycie dachu,
  • jest osobą fizyczną,
  • podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy jako rolnik,
  • w roku złożenia wniosku lub w roku poprzednim ma przyznane płatności bezpośrednie,
  • ma nadany numer identyfikacyjny producenta rolnego,
  • jest pełnoletni.

Jaka kwota dofinansowania na modernizację dachu?

Maksymalnie uzyskać można 20 000 zł dotacji. Faktyczna kwota zależeć będzie od powierzchni dachu. Przyznawana dotacja wynosić będzie 40 zł za każdy m2 zmodernizowanego dachu, przyjmując maksymalną powierzchnię dachu 500 m2.

Jest możliwość uzyskania zaliczki w wysokości 50% wartości dofinansowania.

Obowiązkiem osoby uzyskującej dopłatę jest utrzymanie efektów realizacji inwestycje przez co najmniej 3 lata od dnia zawarcia umowy o dofinansowanie.

Gdzie składać wnioski o dofinansowanie?

Wnioski o dofinansowanie można składać tylko drogą internetową, poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR.

Zasady przyznawania dofinansowania

Zasady przyznawania pomocy mają być w tym roku nieco uproszczone.

Dofinansowanie dotyczyć będzie budynków do produkcji rolniczej położonych również w gminach miejskich.

Zmniejszona została liczba załączników do wniosku, a termin na uzupełnienie wniosku czy złożenie wyjaśnień wydłużono z 7 do 14 dni.

Nie ma obecnie obowiązku przedstawiania ARiMR charakterystyki energetycznej budynków w przypadku, gdy jej uzyskanie jest wymagane na podstawie odrębnych przepisów mających zastosowanie do realizacji przedsięwzięcia.

Szczegółowe kryteria przyznawania dotacji zawarte są w regulaminie programu.

Pod uwagę brane są także kryteria premiujące. O kolejności przysługiwania wsparcia decyduje suma uzyskanych punktów przyznanych na podstawie następujących kryteriów premiujących:

  • Przedsięwzięcie jest realizowane na terenie powiatów o niekorzystnej sytuacji na rynku pracy (stopa bezrobocia rejestrowego w powiecie, w którym realizowane jest przedsięwzięcie wynosi powyżej średniej wartości bezrobocia rejestrowego w kraju ogółem) - przyznaje się 3 punkty.
  • Przedsięwzięcie jest realizowane przez młodego rolnika (wnioskodawcą jest rolnik urodzony po dniu 31 grudnia 1982 r.) - przyznaje się 5 punktów.

W pierwszej kolejności wsparcie przysługuje tym wnioskodawcom, których przedsięwzięcia uzyskały największą sumę punktów. Niespełnienie któregokolwiek kryterium premiującego nie wyklucza przedsięwzięcia z dalszej oceny i nie pozbawia szansy na uzyskanie dofinansowania.

Treści powiązane

Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój polega na integrowaniu działań gospodarczych, społecznych i politycznych z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości procesów przyrodniczych. Jak w te postulaty wpisuje się budownictwo – czołowy konsument energii? Jakie rozwiązania proekologiczne stosuje branża budowlana, w jakim zakresie jej działalność może pozytywnie wpływać na środowisko?
Program Czyste Powietrze 2024
Program Czyste Powietrze 2024
Na jakie dofinansowanie mogą liczyć uczestnicy programu Czyste Powietrze w 2024 roku? Jakie przewidziano zmiany? Ile wniosków można złożyć? Sprawdzamy, co przygotowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na 2024 rok.
Śnieg na dachu – bezpieczne odśnieżanie
Śnieg na dachu – bezpieczne odśnieżanie
Czy trzeba odśnieżać dach? Jak bezpiecznie odśnieżyć dach i kto może to zrobić? Poznaj, jakie zagrożenia niesie zalegający śnieg i lód. Sprawdź przepisy związane z użytkowaniem obiektów budowlanych.
Zielony Ład
Zielony Ład
Zielony Ład to strategia UE na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jakie konkretne inicjatywy, działania i zmiany legislacyjne mają w efekcie doprowadzić do ograniczenia globalnego ocieplenia do poziomu poniżej 1,5 °C i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku? Poznaj założenia Europejskiego Zielonego Ładu.
Moje ciepło – program dofinansowania pomp ciepła
Moje ciepło – program dofinansowania pomp ciepła
Działanie pomp ciepła w ogrzewaniu domów jednorodzinnych opiera się na wykorzystaniu energii pobranej z otoczenia. W połączeniu z koniecznym do ich funkcjonowania prądem pochodzącym z odnawialnych źródeł energii stają się jednym z najbardziej ekologicznych urządzeń grzewczych. Nie emitują żadnych szkodliwych substancji typu spaliny czy popiół – ich działanie bazuje na darmowej energii pochodzącej z gruntu, powietrza lub wody.
​BUDMA 2024 pod hasłem Zielona Przyszłość Budownictwa
​BUDMA 2024 pod hasłem Zielona Przyszłość Budownictwa
Targi BUDMA odbędą się dniach 30.01 - 02.02.2024 w Poznaniu pod hasłem "Zielona Przyszłość Budownictwa". Wydarzenie to będzie miejscem inspiracji do wprowadzania proekologicznych zmian oraz innowacyjnych rozwiązań w branży budowlanej.
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo polega na tworzeniu budynków o ograniczonym negatywnym wpływie na środowisko przy jednoczesnym komforcie ich użytkowania. Chodzi o wprowadzanie proekologicznych rozwiązań na etapie projektowania, budowy i eksploatacji nieruchomości.
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.

Komentarze

brak komentarzy…