Dopłaty do wymiany dachu z eternitu
Azbest znajdujący się w eternicie jest materiałem budowlanym szeroko stosowanym w XX wieku. Obecnie uchodzi za substancję wysoce szkodliwą. Długotrwałe wdychanie mikrocząstek azbestu może prowadzić do poważnych chorób układu oddechowego, a nawet nowotworów.
Program dofinansowania wymiany dachów z eternitu ma na celu przyczynić się do poprawy jakości życia, ochrony środowiska i zdrowia obywateli.
Dla kogo dofinansowanie do wymiany dachu?
Program dotyczy rolników posiadających budynki służące do produkcji rolniczej pokryte azbestem. Wsparcie pochodzi z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Działania związane z usuwaniem eternitu i innych materiałów zawierających azbest są zapisane w “Programie oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009-2032”.
Wniosek może złożyć inwestor, który nie rozpoczął przedsięwzięcia w tym zakresie przed ubieganiem się o dofinansowanie. Pokrycie dachu materiałem pozbawionym azbestu musi dotyczyć całego budynku, inwestycję należy zrealizować w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy o dopłatę, nie później jednak niż do 31 grudnia 2025 roku.
Kwota dofinansowania wypłacana jest po zakończeniu prac budowlanych.
O dopłatę wnioskować może rolnik, który:
- jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku, na którym będzie wymieniane pokrycie dachu,
- jest osobą fizyczną,
- podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy jako rolnik,
- w roku złożenia wniosku lub w roku poprzednim ma przyznane płatności bezpośrednie,
- ma nadany numer identyfikacyjny producenta rolnego,
- jest pełnoletni.
Jaka kwota dofinansowania na modernizację dachu?
Maksymalnie uzyskać można 20 000 zł dotacji. Faktyczna kwota zależeć będzie od powierzchni dachu. Przyznawana dotacja wynosić będzie 40 zł za każdy m2 zmodernizowanego dachu, przyjmując maksymalną powierzchnię dachu 500 m2.
Jest możliwość uzyskania zaliczki w wysokości 50% wartości dofinansowania.
Obowiązkiem osoby uzyskującej dopłatę jest utrzymanie efektów realizacji inwestycje przez co najmniej 3 lata od dnia zawarcia umowy o dofinansowanie.
Gdzie składać wnioski o dofinansowanie?
Wnioski o dofinansowanie można składać tylko drogą internetową, poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR.
Zasady przyznawania dofinansowania
Zasady przyznawania pomocy mają być w tym roku nieco uproszczone.
Dofinansowanie dotyczyć będzie budynków do produkcji rolniczej położonych również w gminach miejskich.
Zmniejszona została liczba załączników do wniosku, a termin na uzupełnienie wniosku czy złożenie wyjaśnień wydłużono z 7 do 14 dni.
Nie ma obecnie obowiązku przedstawiania ARiMR charakterystyki energetycznej budynków w przypadku, gdy jej uzyskanie jest wymagane na podstawie odrębnych przepisów mających zastosowanie do realizacji przedsięwzięcia.
Szczegółowe kryteria przyznawania dotacji zawarte są w regulaminie programu.
Pod uwagę brane są także kryteria premiujące. O kolejności przysługiwania wsparcia decyduje suma uzyskanych punktów przyznanych na podstawie następujących kryteriów premiujących:
- Przedsięwzięcie jest realizowane na terenie powiatów o niekorzystnej sytuacji na rynku pracy (stopa bezrobocia rejestrowego w powiecie, w którym realizowane jest przedsięwzięcie wynosi powyżej średniej wartości bezrobocia rejestrowego w kraju ogółem) - przyznaje się 3 punkty.
- Przedsięwzięcie jest realizowane przez młodego rolnika (wnioskodawcą jest rolnik urodzony po dniu 31 grudnia 1982 r.) - przyznaje się 5 punktów.
W pierwszej kolejności wsparcie przysługuje tym wnioskodawcom, których przedsięwzięcia uzyskały największą sumę punktów. Niespełnienie któregokolwiek kryterium premiującego nie wyklucza przedsięwzięcia z dalszej oceny i nie pozbawia szansy na uzyskanie dofinansowania.