Gdzie umieścić wewnętrzną skrzynkę elektryczną
Wewnętrzna skrzynka elektryczna, czyli rozdzielnica elektryczna, służy do rozdziału energii elektrycznej. Łączy, rozdziela i chroni obwody elektryczne oraz urządzenia sterownicze. W każdej rozdzielnicy muszą znaleźć się zabezpieczenia chroniące przed porażeniem, przeciwprzepięciowe i przeciwprzeciążeniowe. W przypadku domu inteligentnego rozdzielnica może być także wyposażona w programatory sterujące.
Bardzo istotną kwestią jest lokalizacja rozdzielnicy elektrycznej. Ma ona duże znaczenie zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa, jak i łatwości obsługi instalacji oraz wydajności dostaw energii umożliwiającej zasilanie poszczególnych urządzeń.
Rozdzielnica powinna znajdować się w suchym miejscu, z dala od źródeł wilgoci. Uniknie się tym samym ryzyka uszkodzenia urządzeń elektrycznych oraz zapewni użytkownikom ochronę przed przypadkowym porażeniem prądem.
Lokalizacja skrzynki elektrycznej a przepisy
Lokalizacja skrzynki elektrycznej jest regulowana przez szereg przepisów i norm. Najważniejsze z nich to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Polskie Normy (PN-IEC 60364 i PN-HD 60364-7-701) oraz przepisy przeciwpożarowe.
Wynika z nich, że oprócz faktu, iż skrzynka powinna być umieszczona w miejscu łatwo dostępnym, zapewniającym bezpieczne wykonywanie prac konserwacyjnych, wskazane są liczne szczegółowe wymagania dotyczące usytuowania. Określona jest dopuszczalna wysokość montażu, minimalna odległość od innych elementów i instalacji.
Skrzynka nie może znajdować się nad wykładzinami łatwo zapalnymi, w pobliżu konstrukcji stalowych, przewodów gazowych itp.
Zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi, skrzynka musi być oddalona co najmniej 0,5 m od palnych lub łatwo zapalnych przegród i sufitów z palnych materiałów.
W zależności od rozmiaru i typu skrzynki powinno być zachowane od ok. 30 cm do 1 metra odstępu z każdej strony. Na odległość wpływ ma również usytuowanie innych instalacji, takich jak wodno-kanalizacyjna, gazowa i grzewcza.
Przepisy precyzują, że minimalna odległość powinna wynosić:
- od ścian i stropów palnych – 0,5 m
- od rur z gazem, przewodów grzewczych – 0,5 m
- pozostałych ścian i sufitów - 0,3 - 1 m.
Przed rozdzielnią należy pozostawić ciąg komunikacyjny o szerokości co najmniej 1,2 m. Nie zaleca się umieszczania jej nad schodami. Odległość pomiędzy podłogą a górną krawędzią obudowy rozdzielnic elektrycznych nie może przekraczać 2 m.
Gdzie zaleca się montaż skrzynki elektrycznej
Najlepszym miejscem na lokalizacje skrzynki elektrycznej jest przedpokój czy korytarz. Dopuszczalne są także inne pomieszczenia, z zachowaniem określonych warunków przestrzennych.
Dopuszcza się lokalizowanie skrzynek elektrycznych na klatkach, jeśli nie ma innej możliwości poprowadzenia instalacji do mieszkań. Muszą być one jednak dodatkowo zabezpieczone i umieszczone w odpowiednich obudowach przeciwpożarowych. Nie mogą się one znajdować na drogach ewakuacyjnych ani zmniejszać ich szerokości poniżej dopuszczalnych norm. Dotyczy to także przejść i dojść na strychy, do piwnic i innych pomieszczeń technicznych.
Fot. tumw.pl