• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Gdzie umieścić wewnętrzną skrzynkę elektryczną

Lokalizacja skrzynki elektrycznej musi zapewniać bezpieczny do niej dostęp. Jej prawidłowe umiejscowienie regulują odpowiednie przepisy. Dowiedz się, gdzie powinna znajdować się rozdzielnica elektryczna.
Gdzie umieścić wewnętrzną skrzynkę elektryczną

Wewnętrzna skrzynka elektryczna, czyli rozdzielnica elektryczna, służy do rozdziału energii elektrycznej. Łączy, rozdziela i chroni obwody elektryczne oraz urządzenia sterownicze. W każdej rozdzielnicy muszą znaleźć się zabezpieczenia chroniące przed porażeniem, przeciwprzepięciowe i przeciwprzeciążeniowe. W przypadku domu inteligentnego rozdzielnica może być także wyposażona w programatory sterujące.

Bardzo istotną kwestią jest lokalizacja rozdzielnicy elektrycznej. Ma ona duże znaczenie zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa, jak i łatwości obsługi instalacji oraz wydajności dostaw energii umożliwiającej zasilanie poszczególnych urządzeń.

Rozdzielnica powinna znajdować się w suchym miejscu, z dala od źródeł wilgoci. Uniknie się tym samym ryzyka uszkodzenia urządzeń elektrycznych oraz zapewni użytkownikom ochronę przed przypadkowym porażeniem prądem.

Lokalizacja skrzynki elektrycznej a przepisy

Lokalizacja skrzynki elektrycznej jest regulowana przez szereg przepisów i norm. Najważniejsze z nich to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Polskie Normy (PN-IEC 60364 i PN-HD 60364-7-701) oraz przepisy przeciwpożarowe.

Wynika z nich, że oprócz faktu, iż skrzynka powinna być umieszczona w miejscu łatwo dostępnym, zapewniającym bezpieczne wykonywanie prac konserwacyjnych, wskazane są liczne szczegółowe wymagania dotyczące usytuowania. Określona jest dopuszczalna wysokość montażu, minimalna odległość od innych elementów i instalacji.

Skrzynka nie może znajdować się nad wykładzinami łatwo zapalnymi, w pobliżu konstrukcji stalowych, przewodów gazowych itp.

Zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi, skrzynka musi być oddalona co najmniej 0,5 m od palnych lub łatwo zapalnych przegród i sufitów z palnych materiałów.

W zależności od rozmiaru i typu skrzynki powinno być zachowane od ok. 30 cm do 1 metra odstępu z każdej strony. Na odległość wpływ ma również usytuowanie innych instalacji, takich jak wodno-kanalizacyjna, gazowa i grzewcza.

Przepisy precyzują, że minimalna odległość powinna wynosić:

  • od ścian i stropów palnych – 0,5 m
  • od rur z gazem, przewodów grzewczych – 0,5 m
  • pozostałych ścian i sufitów - 0,3 - 1 m.

Przed rozdzielnią należy pozostawić ciąg komunikacyjny o szerokości co najmniej 1,2 m. Nie zaleca się umieszczania jej nad schodami. Odległość pomiędzy podłogą a górną krawędzią obudowy rozdzielnic elektrycznych nie może przekraczać 2 m.

Gdzie zaleca się montaż skrzynki elektrycznej

Najlepszym miejscem na lokalizacje skrzynki elektrycznej jest przedpokój czy korytarz. Dopuszczalne są także inne pomieszczenia, z zachowaniem określonych warunków przestrzennych.

Dopuszcza się lokalizowanie skrzynek elektrycznych na klatkach, jeśli nie ma innej możliwości poprowadzenia instalacji do mieszkań. Muszą być one jednak dodatkowo zabezpieczone i umieszczone w odpowiednich obudowach przeciwpożarowych. Nie mogą się one znajdować na drogach ewakuacyjnych ani zmniejszać ich szerokości poniżej dopuszczalnych norm. Dotyczy to także przejść i dojść na strychy, do piwnic i innych pomieszczeń technicznych.

Fot. tumw.pl

Treści powiązane

Instalacja odgromowa
Instalacja odgromowa
Instalacja odgromowa nie jest obowiązkowa we wszystkich budynkach, aczkolwiek każdy dom powinien być w nią wyposażony. Uchroni ona przed niebezpiecznymi konsekwencjami uderzania pioruna. Zobacz, na czym polega działanie instalacji odgromowej, z jakich składa się elementów oraz kiedy jest obowiązek montażu instalacji odgromowej.
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Sprawdź, które instalacje w domu wymagają cyklicznych przeglądów. Co grozi za zaniedbanie w tym zakresie. Kto może dokonać przeglądu oraz na czym polega sprawdzenie sprawności poszczególnych instalacji.
Instalacja elektryczna w ogrodzie
Instalacja elektryczna w ogrodzie
W pełni funkcjonalny ogród to nie tylko ciekawie zaaranżowane rośliny, ale też elementy architektury ogrodowej i przydatne instalacje, w tym elektryczna. Pozwala ona na korzystanie w ogrodzie z różnych urządzeń, umiejscowienie punktów świetlnych. Jak bezpiecznie rozprowadzić instalację elektryczną w ogrodzie? Na co zwrócić uwagę przy jej planowaniu?
Oświetlenie ogrodu
Oświetlenie ogrodu
Oświetlenie ogrodu pełni funkcję zarówno dekoracyjną, jak i związaną z zapewnieniem bezpieczeństwa poruszania się po posesji o zmroku czy nocą. Właściwe zaprojektowanie punktów świetlnych, dobór odpowiednich lamp, spójnych ze stylem domu i ogrodu, pozwala uzyskać niezwykłe efekty dekoracyjne. Poznaj rodzaje lamp ogrodowych, ich zastosowania oraz zasady tworzenia oświetlenia ogrodu.
Uprawnienia budowlane – uprawnienia elektryczne
Uprawnienia budowlane – uprawnienia elektryczne
Specjalności, w jakich wydawane są uprawnienia budowlane wynikają z przepisów Prawa budowlanego. Uprawnienia elektryczne to jedne z możliwych do uzyskania uprawnień budowlanych. Jakie są rodzaje uprawnień elektrycznych? Co dają i jak je uzyskać?

Komentarze

brak komentarzy…