• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Konstrukcja płaskiego dachu

Płaski dach to wizytówka nowoczesnego designu. Taki kształt dachu to jednocześnie gorsze nieco odprowadzanie wody i śniegu, konieczność częstszej konserwacji. Dowiedz się, jak wygląda konstrukcja płaskiego dachu. Jakie materiały stosuje się na pokrycie takiego dachu.
Konstrukcja płaskiego dachu

Płaski dach nazywany jest stropodachem, bowiem pełni on jednocześnie obie funkcje – stropu i dachu.

Konstrukcja płaskiego dachu zyskała popularność we współczesnym budownictwie jednorodzinnym. Domy z płaskim dachem mają nowoczesny design, modernistyczny wygląd. Płaskie dachy przeżywają renesans i posiadają szerokie grono zwolenników.

Płaskie dachy to najczęstsze rozwiązania zadaszenia garaży, budynków gospodarczych.

Elementy dachu płaskiego

Zwyczajowa nazwa płaski dach tak naprawdę odnosi się do konstrukcji, która posiada niewielki choćby spad, minimalnie 2%. To konieczne rozwiązanie, aby zapewnić odpływ wody, uniknąć jej zalegania.

Stropodach składa się z:

  • warstwy termoizolacyjnej
  • warstwy hydroizolacyjnej
  • warstwy wykończeniowej.

W zależności od układu powyższych warstw rozróżnia się dachy płaskie tradycyjne lub odwrócone.

Tradycyjny stropodach posiada warstwę hydroizolacyjną na górze. Takie rozwiązanie stosuje się w sytuacji, gdy dach nie będzie pełnił funkcji użytkowej (np. tarasu). W przeciwnym razie bezpośrednio na stropie umieszcza się warstwę hydroizolacji, a na niej warstwę ocieplenia.

Na powyższych warstwach układana jest warstwa wykończeniowa.

Konstrukcja dachu płaskiego - materiały

Do wykonania konstrukcji nośnej dachu płaskiego stosuje się przykładowo:

  • płyty żelbetowe – łatwe do ułożenia, popularne, łatwo dostępne
  • stropy gęstożebrowe – technologia pozwalająca skrócić czas wykonywania prac, nie wymaga dużego doświadczenia ani sprzętu
  • płyty prefabrykowane – stropy na specjalne zamówienie, które wymagają odpowiedniego zaprojektowania, skracają czas prowadzenia prac, montowane są jednak dźwigiem i wymagają specjalistycznego transportu.

Termoizolację płaskich dachów wykonuje się przede wszystkim ze:

  • styropianu
  • styroduru
  • płyt PIR.

Styropian jest najpopularniejszym materiałem termoizolacyjnym. Dostępne są różne twardości styropianu, pozwalające na wykorzystanie ich zarówno w stropodachach użytkowych (wytrzymałość na ściskanie powyżej 150 MPa) jak i nieużytkowych (wystarcza 100 MPa). Styropianu nie powinno się narażać na bezpośrednie działanie wysokich temperatur i wody, ponieważ może stracić swoje właściwości.

Styrodur dobrze sprawdza się jako izolacja stropodachów odwróconych. Nie chłonie wody i jest odporny na jej działanie. Posiada bardzo dobre właściwości termiczne i wytrzymałościowe.

Płyty PIR posiadają najlepsze parametry termoizolacyjne, które pozwalają na znaczne zmniejszenie grubości ocieplenia. Są wytrzymałe i nienasiąkliwe.

Wśród materiałów hydroizolacyjnych stosowanych na płaskich dachach sprawdzą się:

  • membany EPDM
  • membrany PCV
  • papa
  • płynne pokrycia bezspoinowe.

Odwodnienie dachu płaskiego

Ważnym elementem płaskiego dachu jest jego odwodnienie, pozwalające na sprawne odprowadzanie wody opadowej.

Wśród elementów systemu odwodnienia wskazać warto:

  • wpusty – dostępne z kołnierzem dostosowanym do różnych pokryć dachowych, woda po wyprofilowanej płaszczyźnie dachu spływa do wpustów, montowanych w najniższym punkcie dachu
  • koryta, najczęściej umieszczane w warstwie ocieplenia i wykładane pokryciem dachowym, np. membraną EPDM, są rozwiązaniem pracochłonnym.

Czym pokryć płaski dach?

To, czym zostanie pokryty płaski dach zależy przede wszystkim od funkcji tej przestrzeni – czy będzie wykorzystana jako taras, zwykły dach, a może planuje się w tym miejscu montaż paneli fotowoltaicznych czy klimatyzatorów.

Wybierając pokrycie dachowe należy uwzględnić również:

  • rodzaj obiektu
  • zasoby finansowe
  • kwestie estetyczne
  • oczekiwania dotyczące trwałości
  • rodzaj podłoża
  • nachylenie połaci dachu.

Wśród materiałów, które sprawdzą się jako pokrycie płaskiego dachu wskazać można:

  • papę
  • blachę trapezową
  • blachodachówkę
  • blachę na rąbek stojący.

W przypadku użytkowych dachów płaskich tradycyjne płytki ceramiczne, stosowane do pokrycia trasów, wypierane są przez tzw. tarasy wentylowane. Do ich wykończenia stosuje się przynajmniej 2-cm płyty układane na dystansach, gwarantujących dostęp powietrza i możliwość odprowadzenia wody opadowej poprzez niezafugowane przestrzenie między płytami.

Materiały wybrane do wykończenia płaskiego dachu powinny być lekkie, wodoszczelne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV a także łatwe w montażu i konserwacji.

Fot. homeconcept.com.pl

Treści powiązane

Jak skutecznie uszczelnić dach mansardowy?
Jak skutecznie uszczelnić dach mansardowy?
Dachy mansardowe, popularne w wielu zabytkowych budowlach, są cenione za swoją estetykę i funkcjonalność, umożliwiającą zagospodarowanie poddasza. Jednak ich złożona konstrukcja stawia przed właścicielami i konserwatorami wiele wyzwań. Z biegiem lat materiały konstrukcyjne tracą swoje właściwości z powodu długotrwałego oddziaływania czynników atmosferycznych. Skomplikowane kształty i liczne detale architektoniczne mogą być przyczyną trudności w ich uszczelnieniu.
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.
Okna do płaskich dachów
Okna do płaskich dachów
Ze względu na pewne rozwiązania architektoniczne w niektórych strefach domu nie ma możliwości zamontowania pionowych okien. Przestrzenie te nie muszą być wcale skazane jedynie na sztuczne światło. Pomysłem doświetlenia tych wnętrz mogą być okna do płaskich dachów. Czym się charakteryzują takie okna? Jakie mają zalety oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze okien do płaskich dachów?
Zielone dachy
Zielone dachy
Dowiedz się, czym są dachy zielone. Jak się jej konstruuje, czym można je obsadzać. Poznaj rodzaje i możliwości zielonych dachów, a także zalety z zastosowania takich rozwiązań.
Podbitka dachowa
Podbitka dachowa
Poznaj rodzaje podbitek dachowych – z jakich materiałów się je wykonuje. Przeczytaj, jakie funkcje pełni podbitka dachowa i dlaczego istotne jest wykończenie dachu od spodu.
Płynna izolacja płaskiego dachu
Płynna izolacja płaskiego dachu
Płaski dach to rozwiązanie architektoniczne w nowoczesnych budynkach, obiektach o kubicznej formie. Konstrukcja płaskiego dachu wymaga starannego projektu, wyboru materiałów wysokiej jakości, dużych umiejętności wykonawczych. Na szczególną uwagę zasługuje jego ocieplenie i hydroizolacja oraz sprawny system odbierający wodę opadową.
Hydroizolacja na żelbetowych dachach silosów
Hydroizolacja na żelbetowych dachach silosów
Elektrownie węglowe, będące kluczowym elementem wielu systemów energetycznych, składają się z różnorodnych budynków pełniących różne funkcje, takich jak kotłownie, silosy, chłodnie kominowe czy stacje transformatorowe. Jakiekolwiek uszkodzenia i awarie tych struktur mogą nieść za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia ludzi i środowiska. Odpowiednie zarządzanie ryzykiem i szybka reakcja na potencjalne problemy są niezbędne, aby zapobiegać katastrofom.
Dachówka ceramiczna czy cementowa?
Dachówka ceramiczna czy cementowa?
Pokrycie dachowe musi spełniać kilka zasadniczych funkcji. Powinno być przede wszystkim trwałe, bezpieczne, ale też estetyczne. Czy wszystkie te cechy mają zarówno dachówki ceramiczne i cementowe? Na który ich rodzaj warto się zdecydować?
Śnieg na dachu – bezpieczne odśnieżanie
Śnieg na dachu – bezpieczne odśnieżanie
Czy trzeba odśnieżać dach? Jak bezpiecznie odśnieżyć dach i kto może to zrobić? Poznaj, jakie zagrożenia niesie zalegający śnieg i lód. Sprawdź przepisy związane z użytkowaniem obiektów budowlanych.
Instalacje przeciwoblodzeniowe – jak pozbyć się śniegu i lodu z dachu, rynien i podjazdu
Instalacje przeciwoblodzeniowe – jak pozbyć się śniegu i lodu z dachu, rynien i podjazdu
Jak poradzić sobie z zalegającym śniegiem i lodem na podjazdach, chodnikach, dachach i w rynnach? Poznaj nowoczesne systemy przeciwoblodzeniowe. Zobacz, gdzie mogą być stosowane, jak wygląda ich montaż oraz jakie można uzyskać korzyści z zewnętrznych instalacji grzewczych.
​Jak sprawnie usunąć nieszczelności dachu płaskiego w obiekcie o znaczeniu strategicznym?
​Jak sprawnie usunąć nieszczelności dachu płaskiego w obiekcie o znaczeniu strategicznym?
Zapewnienie szczelności dachów na budynkach infrastruktury lotniskowej jest istotne z perspektywy utrzymania bezpieczeństwa operacyjnego oraz ciągłości działania lotnisk. Jakiekolwiek usterki mogą bowiem doprowadzić do poważnych zakłóceń w ich funkcjonowaniu.

Komentarze

brak komentarzy…