• Forum Południowe 2024
  • FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
Jakiego artykułu szukasz?

Kontrola inspektora nadzoru budowlanego

Inspektor budowlany to osoba odpowiedzialna za kontrolę i nadzór nad przestrzeganiem przepisów prawa budowlanego oraz standardów technicznych i bezpieczeństwa na placach budowy. Czy na każdej budowie należy spodziewać się jego wizyty? Jakie konsekwencje może mieć kontrola nadzoru budowlanego?
Kontrola inspektora nadzoru budowlanego

Inspektor nadzoru budowlanego pełni swoje obowiązki w obrębie architektoniczno-budowlanych organów powiatowych i wojewódzkich.

Rolę inspektora nadzoru budowlanego porównać można do policji budowlanej, która sprawuje kontrolę, przyjmuje zawiadomienia o nieprawidłowościach budowlanych, wydaje stosowne decyzje, nakazy.

Jak wygląda kontrola inspektora budowlanego?

Prawem inspektora nadzoru budowlanego jest wizytowanie terenu budowy oraz znajdującego się na nim obiektu budowlanego. Choć nie musi on zapowiadać planowanej kontroli, zobowiązany jest na miejscu do przedstawienia dokumentu uprawniającego do przeprowadzeniu kontroli.

Inspektor nadzoru budowlanego dokonuje szczegółowego sprawdzenia budynku, dokładnych pomiarów, porównania trwających robót z projektem.

Sprawdza, czy prace budowlane są prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, normami i standardami technicznymi. Obejmuje to kontrolę dokumentacji budowlanej, takich jak pozwolenia na budowę, plany i projekty.

Inspektor ocenia, czy materiały i technologie używane na budowie są zgodne z wymaganiami.

Inspektor może sprawdzać stosowanie środków ochrony osobistej, stan techniczny maszyn i urządzeń budowlanych oraz organizację placu budowy.

Sprawdza także realizację zaleceń i nakazów, które zostały wydane w wyniku stwierdzonych naruszeń, weryfikuje, czy wykonawca naprawił wykryte problemy zgodnie z zaleceniami.

Ponadto uczestniczy w odbiorach technicznych gotowych obiektów budowlanych.

Kontrola kończy się spisaniem protokołu.

Kary nakładane przez nadzór budowlany

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości inwestor może być obciążony karą finansową. Do najczęstszych błędów i niedopatrzeń wychwytywanych podczas kontroli inspektora nadzoru budowlanego należą:

  • źle dobrany projekt
  • niewłaściwa technologia materiałów
  • rozpoczynanie prac przed uzyskaniem pozwolenia na budowę
  • rozpoczynanie budowy bez jej zgłoszenia
  • nieodpowiedni dobór pracowników
  • brak tablicy informacyjnej na placu budowy
  • niezachowanie odpowiedniej odległości od sąsiada
  • nierzetelne prowadzenie dziennika budowy
  • realizacja inwestycji niezgodnie z obowiązującymi przepisami techniczno-budowlanymi czy aktami prawa miejscowego.

W przypadkach poważnych naruszeń inspektor jest zobowiązany do przeprowadzenia postępowania administracyjnego, którego wynikiem może być wstrzymanie prac budowlanych, nałożenie kar administracyjnych, wydanie nakazu wykonania koniecznych robót i czynności w celu doprowadzenia zaistniałej sytuacji do stanu zgodnego z przepisami.

Kiedy może być przeprowadzona kontrola nadzoru budowlanego?

Wizyta inspektora nadzoru budowlanego może mieć miejsce zarówno w trakcie trwania budowy, jak i po jej zakończeniu. W pierwszym przypadku jest ona najczęściej efektem donosu sąsiedzkiego lub innych osób. Kontrole nadzoru budowlanego nie są bowiem obowiązkowe w przypadku domów jednorodzinnych.

Jedynie w sytuacji chęci zalegalizować samowolnie wzniesionego budynku lub chęci wprowadzenia się do nieukończonego budynku należy złożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie budynku, co wiąże się z wizytą inspektora nadzoru budowlanego.

Obowiązkową kontrolę nadzoru budowlanego muszą jednak zaliczyć obiekty użyteczności publicznej, domy wielorodzinne, obiekty biurowe, przemysłowe, parkingi i hotele.

Inspektor budowlany a inspektor nadzoru inwestorskiego

Te dwie często mylone funkcje dotyczą osób posiadających inne nieco kompetencje i uprawnienia.

Zadania inspektora budowlanego zostały omówione, natomiast inspektor nadzoru inwestorskiego zatrudniany jest przez inwestora i występuje jako reprezentant jego interesów na danej budowie. Ma za zadanie doglądać przebieg budowy.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Prawo budowlane – zmiany 2024
Prawo budowlane – zmiany 2024
1 kwietnia 2024 r. wchodzi w życie nowelizacja prawa budowlanego. Zobacz, czego dotyczą nowe rozporządzenia. Które przepisy zmienią swoje brzmienie.
Warunki zabudowy
Warunki zabudowy
Warunki zabudowy to dokument dokładnie określający możliwość zagospodarowania terenu i zabudowy. W jakich sytuacjach jest konieczny? Kiedy i gdzie należy wnioskować o decyzję w sprawie warunków zabudowy.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jak czytać?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jak czytać?
Dowiedz się czym jest i jakie informacje zawiera miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Sprawdź, jak interpretować symbole i oznaczenia stosowane w MPZP i jak czytać ten dokument.
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę jest decyzją administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego. Kiedy konieczne jest pozwolenie na budowę? Jakie inwestycje można realizować bez pozwolenia na budowę?
Nowe warunki techniczne dla budynków – zmiany w prawie budowlanym
Nowe warunki techniczne dla budynków – zmiany w prawie budowlanym
Wprowadzone zmiany określające nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mają ograniczyć praktyki nierespektowania przez deweloperów ogólnospołecznych wymagań stawianych dobrej architekturze. Jakie zmiany przewiduje rozporządzenie? W jakim zakresie nowelizacja ustawy ukróci praktyki patodeweloperów?
Budowa na zgłoszenie
Budowa na zgłoszenie
Prawo budowlane wskazuje grupę inwestycji, których realizacja nie wymaga pozwolenia na budowę. Niezależnie chęć przeprowadzenia takiej budowy należy zgłosić w odpowiednim urzędzie. Poznaj procedurę zgłoszenia budowy. Zobacz, jakie trzeba skompletować dokumenty, gdzie dokonać formalności.
Dokumenty przed rozpoczęciem budowy
Dokumenty przed rozpoczęciem budowy
Budowa domu to długi proces, wymagający dopełnienia wielu formalności, uzyskania zgód, pozwoleń, zawarcia umów. W tym artykule skupiamy się na etapie przygotowania do budowy. Zobacz, które dokumenty trzeba zgromadzić, jakie kroki wykonać zanim rozpocznie się budowa wymarzonego domu.
Samowola budowlana
Samowola budowlana
Zasady wznoszenie wszelkich budowli, konstrukcji regulują przepisy prawa. Jasno określają, jakie warunki muszą być spełnione, aby określona inwestycja mogła powstać. Jakiekolwiek naruszenia w tym zakresie traktowane są jako samowola budowlana. Z jakimi konsekwencjami trzeba się liczyć w przypadku dopuszczenia się samowoli budowlanej? Czy taką budowę można zalegalizować?

Komentarze

brak komentarzy…