Nowa linia energetyczna Choczewo-Żarnowiec
Transformacja energetyczna Polski nie jest możliwa bez przyłączenia morskich farm wiatrowych do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Odpowiednia infrastruktura umożliwia dostarczenie prądu z morskiego wiatru do odbiorców. Aktualnie sieć na Pomorzu nie jest wystarczająco rozwinięta. Konieczne są inwestycje w nowoczesne stacje elektroenergetyczne i linie wysokich napięć.
Linia Choczewo-Żarnowiec
Linia Choczewo-Żarnowiec będzie mieć 16 km długości i przebiegnie przez gminy Choczewo, Gniewino i Krokowa. Rozciągać się będzie od miejscowości Osieki Lęborskie do Żarnowca.
W 2023 roku ma zostać wyłoniony wykonawca budowy linii Choczewo-Żarnowiec. Obecnie trwają prace nad pozyskiwaniem tytułów prawnych i uzgodnienia z właścicielami nieruchomości. PSE uzyskały decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej linii. Na tym etapie spółka może wystąpić o decyzję lokalizacyjną, która jest ostatnim etapem przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na pierwszą połowę 2024 r.
Jej oddanie do użytku planowane jest na 2025 rok.
Inwestycje elektroenergetyczne PSE na Pomorzu
Linia Choczewo-Żarnowiec stanowić będzie element systemu wyprowadzania mocy ze stacji SE Choczewo w głąb kraju.
Inwestycja Polskich Sieci Energetycznych przewiduje budowę czterech nowych linii 400 kV o łącznej długości 250 km, rozmieszczonych w 22 gminach województwa pomorskiego. Przewidziane są dwie stacje elektroenergetyczne.
Remont istniejących sieci i budowa nowych linii to inwestycja o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego i transformacji polskiej energetyki w kierunku morskiej energetyki wiatrowej.
Zakończenie prac i oddanie stacji SE w Choczewie do użytkowania przewidziano na koniec 2025 roku.
Pozostałe linie połączone ze stacją w Choczewie to:
- Linia 400 kV Choczewo – nacięcie linii Słupsk – Żarnowiec (CWO-SLK/ZRC) o długości blisko 20 km, zostanie wybudowana jako druga w kolejności i będzie prowadziła z SE Choczewo w Osiekach Lęborskich w gminie Choczewo do nacięcia istniejącej linii relacji Słupsk-Żarnowiec. Swoim przebiegiem linia obejmie 3 gminy: Choczewo, Nowa Wieś Lęborska i Łęczyce.
- Linia 400 kV Choczewo – Gdańsk Przyjaźń (CWO-GDP), o długości blisko 90 km, będzie prowadziła z SE Choczewo w Osiekach Lęborskich w gminie Choczewo do SE Gdańsk Przyjaźń w gminie Żukowo. Swoim przebiegiem obejmie 10 gmin: Choczewo, Gniewino, Kartuzy, Linia, Luzino, Łęczyce, Przodkowo, Somonino, Szemud, Żukowo. Prace budowlane rozpoczną się w 2025 roku, a zakończą w 2027 roku.
- Linia 400 kV Choczewo – nacięcie linii Gdańsk Błonia – Grudziądz Węgrowo (CWO-GBL/GRU), o długości blisko 130 km, będzie prowadziła z SE Choczewo w Osiekach Lęborskich w gminie Choczewo do wcinki do istniejącej linii prowadzącej z SE Gdańsk Błonia do SE Grudziądz Węgrowo. Miejsce wcinki zaplanowano w gminie Cedry Wielkie. Swoim przebiegiem linia obejmie 18 gmin: Cedry Wielkie, Choczewo, Gniewino, Kartuzy, Kolbudy, Linia, Luzino, Łęczyce, Pruszcz Gdański, Przodkowo, Przywidz, Pszczółki, Somonino, Suchy Dąb, Szemud, Tczew, Trąbki Wielkie, Żukowo. Prace budowlane rozpoczną się w 2025 roku, a zakończą w 2028 roku.
Korzyści z inwestycji
Budowa sieci odbioru i przesyłu energii z farm wiatrowych pozwoli na wykorzystanie potencjału Bałtyku.
Nowe instalacje zagwarantują dostawy zielonej energii do mieszkańców Pomorza i całego kraju.
Budowa morskich farm wiatrowych i sieci elektroenergetycznych zwiększy pewność zasilania odbiorców w energię elektryczną.
Inwestycja w farmy wiatrowe to inwestycja w ograniczenie emisji CO2.