• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Ogrzewanie płaszczyznowe w domu

Jaki wybrać rodzaj ogrzewania domu, to dylemat wielu inwestorów. Ma być ciepło, najlepiej tanio, estetycznie, przytulnie i ekologicznie. Jednym z rozwiązań jest ogrzewanie płaszczyznowe. Na czym polega? Jak wygląda instalacja i jakie daje korzyści? Więcej o ogrzewaniu płaszczyznowym przeczytasz poniżej.
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu

Ogrzewanie płaszczyznowe to rodzaj instalacji, w której nie ma grzejników, a przewody grzewcze umieszczone są w przegrodach budowlanych. Może być jedynym systemem grzewczym w całym domu lub obsługiwać wybrane pomieszczenia, współpracując z ogrzewaniem grzejnikowym.

Elementy grzejne w takim rozwiązaniu są niewidoczne, umieszczone w podłodze, ścianach lub suficie. Poprawia to estetykę wnętrza, zwiększa możliwości aranżacyjne. Wpływa także na aspekt ekologiczny i ekonomiczny, bowiem ogrzewanie płaszczyznowe pozwala osiągnąć taki sam komfort cieplny przy niższych o 2-3 stopnie temperaturach w pomieszczeniu. Tym samym koszty eksploatacji mogą być niższe nawet o kilkanaście procent.

Ogrzewanie płaszczyznowe należy do niskotemperaturowych. Wymaga podgrzania czynnika grzewczego do niższej temperatury, zapewniając jednocześnie niezmieniony komfort cieplny w pomieszczeniu. Doskonale współpracuje z pompą ciepła czy piecem kondensacyjnym.

Rodzaje ogrzewania płaszczyznowego

W ogrzewaniu płaszczyznowym stosuje się trzy rodzaje źródła ciepła:

  • ogrzewanie powietrzem – wymaga wykonania kanałów wewnątrz ścian lub fundamentów, którymi przepłynie ogrzane powietrze
  • ogrzewanie wodne – jest znacznie łatwiejsze w montażu, polega na rozprowadzeniu rurek, którymi popłynie ogrzana woda, pod powierzchnią przegrody: posadzką, tynkiem lub – zależnie od wykończenia ściany – płytami gipsowo-kartonowymi
  • ogrzewanie energią elektryczną polega na rozprowadzeniu pod warstwą wykończeniową przegrody kabli grzejnych lub specjalnych mat grzejnych; za wadę tego rozwiązania uchodzi wytwarzane w trakcie pracy instalacji pole elektromagnetyczne; taka opcja z racji cen prądu lepiej sprawdzi się w połączeniu z fotowoltaiką.

Dwa pierwsze rozwiązania wymagają odpowiedniego źródła ciepłą, które ogrzeje powietrze lub wodę rozprowadzane w instalacji. Ogrzewanie energią jest zasilane bezpośrednio z instalacji elektrycznej.

Na czym polega ogrzewanie płaszczyznowe

Działanie ogrzewania płaszczyznowego opiera się na przekazywaniu ciepła przez powierzchnię całej przegrody budowlanej, którą może być podłoga, ściana czy sufit.

Więcej na temat podłogówki pisaliśmy w artykule Wodne ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie ścienne uchodzi za najbardziej efektywne ze względu na fakt, że grube przegrody, jakimi są ściany, powodują duże straty ciepła, które nie mają miejsca w sytuacji, gdy ściana staje się nośnikiem energii. Następuje równomierny rozkład temperatur w pionie i poziomie.

Pozwala to uzyskać wyższe moce grzewcze. Dominuje przekazywanie ciepła drogą promieniowania, w niewielkim stopniu występuje zjawisko konwekcji. W takim rozwiązaniu ważna jest aranżacja pomieszczenia, aby znaczne powierzchnie ścian nie zostały zasłonięte stałą zabudową.

Instalacja grzewcza może być instalowana zarówno w ścianach nośnych jaki działowych. Współpracuje dobrze z różnymi materiałami – cegłą, pustakami, elementami betonowymi.

Zastosowanie tego typu ogrzewania dyskwalifikują pomieszczenia o gęstej zabudowie meblowej – kuchnie, biblioteki, garderoby.

Ogrzewanie sufitowe sprawdza się w nowoczesnym budownictwie, domach z dużymi przeszkleniami, pomieszczeniach o wysokości powyżej 3 metrów. Przekazywanie ciepła odbywa się praktycznie jedynie drogą promieniowania, właściwie nie dochodzi do konwekcji. Ten rodzaj ogrzewania zaleca się w miejscach, gdzie planowane jest także chłodzenie płaszczyznowe.

Zalety ogrzewania płaszczyznowego

Rozważając różne rozwiązania systemu ogrzewania, w przypadku ogrzewania płaszczyznowego zdecydowanie przeważają jego zalety.

Do najważniejszych korzyści tego systemu ogrzewania należy zaliczyć:

  • komfort cieplny przy niższej temperaturze pomieszczenia
  • równomierny rozkład temperatury
  • niższe zużycie energii, ograniczenie emisji CO2
  • niższy koszt eksploatacji
  • naturalna wilgotność powietrza
  • przekazywanie ciepła przez promieniowanie, co eliminuje unoszenie się kurzu
  • lepsze warunki dla alergików, astmatyków
  • możliwość umiejscawiania systemu grzewczego w miejscu powstawania strat ciepła
  • lepsze możliwości aranżacyjne wnętrza ze względu na brak grzejników
  • cicha praca

Minusem jest wyższy koszt instalacji. W przypadku awarii naprawa będzie kosztowniejsza i bardziej kłopotliwa, choćby ze względu na fakt, że elementy grzewcze ukryte są pod warstwami wykończeniowymi.

Bardzo ważne jest odpowiednie zaprojektowanie instalacji, aby uzyskać pożądane parametry grzewcze i odpowiedni komfort cieplny w pomieszczeniach.

Ogrzewanie płaszczyznowe na rynku

Wiele firm oferuje systemy ogrzewania płaszczyznowego. Kontakt z profesjonalnymi konsultantami ułatwi dobór odpowiednich rozwiązań o parametrach gwarantujących skuteczne i ekonomiczne ogrzanie pomieszczeń.

Instalacje do ogrzewania płaszczyznowego znajdują się m.in. w ofercie firm Unopor, Purmo, Soltherm, RedInstal, Vaillant, Sandersystems, Tweetop.

Treści powiązane

Beton pod ogrzewanie podłogowe
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Chcąc uniknąć szpecących ściany grzejników coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie podłogowe. To nowoczesne, estetyczne rozwiązanie, dodatkowo świetnie sprawdza się z instalowanymi pompami ciepła. Zastosowanie ogrzewania podłogowego wymusza dobór odpowiednich materiałów posadzkowych. Przyglądamy się, jakie rozwiązania wziąć pod uwagę, jaki zastosować beton na ogrzewanie podłogowe, aby uzyskać ciekawy efekt wizualny, wytrzymałą podłogę dobrze przepuszczającą i utrzymującą ciepło.
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Rozważamy wady i zalety kupna gotowego projektu domu lub zamówienia indywidualnego u architekta. Które rozwiązanie jest lepsze? Na jaką opcję się zdecydować?
Budowa ścian – przegląd materiałów
Budowa ścian – przegląd materiałów
Technologii budowy ścian jest obecnie wiele, począwszy od tradycyjnych murowych, wypieranych obecnie rozwiązaniami systemowymi opartymi na pustakach, przez technologie szkieletowe drewniane i żelbetowe do gotowych, prefabrykowanych elementów. W tym artykule skupiamy się na ścianach murowanych. Sprawdzamy, jakie materiały można wybrać, jakie mają one właściwości i czym się kierować przy wyborze.
Klimatyzacja w domu
Klimatyzacja w domu
Upalne lata dają w kość. Wysokie temperatury za oknem obniżają komfort przebywania również w pomieszczeniach. Doskonałym rozwiązaniem na upały jest zainstalowanie klimatyzacji. Jak uzyskać przyjemną temperaturę w domu? Jak dobrać odpowiedni system klimatyzacji? Jak dbać o klimatyzator, aby zachować jego wydajność i zdrowe powietrze w pomieszczeniu? Informacje na ten temat zbieramy w tym artykule.
Podłoga z betonu
Podłoga z betonu
Beton z rozmachem wkroczył na salony i jest symbolem nowoczesności, otwartości na nowe trendy. Wykorzystywany jest do modnego wykańczania ścian i podłóg. W tym artykule skupiamy się na zastosowaniu betonu na podłogach wnętrz domów. Jakie korzyści daje zastosowanie tego materiału? Czy jest trudny w pielęgnacji. Jakie efekty aranżacyjne można uzyskać?
Dom pasywny
Dom pasywny
Tani, ekologiczny, to standardy, które powinien spełniać tzw. dom pasywny. Chodzi o pozyskiwanie energii koniecznej do komfortowego eksploatowania budynku w sposób bierny, darmowy, pasywny, poprzez zastosowanie odpowiednich technologii, materiałów, odzyskiwanie energii pochodzącej z natury, minimalizowanie zapotrzebowania na energię.
Rodzaje stropów
Rodzaje stropów
Strop to kluczowy element każdej konstrukcji budowlanej. Jego jakość, wytrzymałość muszą być niezawodne. Konsekwencje niewłaściwego stropu mogą być katastrofalne. Poznajcie rodzaje, cechy i parametry poszczególnych stropów.
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe to jedno z możliwych rozwiązań grzewczych, które mają sprawić, że pomieszczenia będą ciepłe, przytulne i pozbawione widocznych kaloryferów. Jak działa ogrzewanie podłogowe? Na czym polega jego instalacja i jakie korzyści daje taka technologia? Przeczytajcie w tym artykule.
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Jak oddycha dom? Wymiana powietrza to konieczność, każdy budynek musi być wyposażony w wentylację. Nowoczesne rozwiązania pozwalają uzyskać lepsze efekty wymiany powietrza, minimalne straty ogrzewania, a nawet odzyskiwać ciepło. Porównujemy tradycyjną, prostą wentylację grawitacyjną z systemem rekuperacji. Jak działa każde z tych rozwiązań? Jakie ma zalety i wady? – przeczytajcie o tym w poniższym artykule.
Płyty budowlane
Płyty budowlane
Płyty budowlane stanowią gotowe elementy wykorzystywane do szybkiej, suchej zabudowy czy wykończenia wnętrz. Różnorodne materiały z jakich są wykonane przesądzają o ich przeznaczeniu i zastosowaniu. Sprawdzamy rodzaje płyt budowlanych, ich właściwości i możliwości wykorzystania.
Zbiorniki na deszczówkę
Zbiorniki na deszczówkę
Zbieranie deszczówki to doskonałe, proekologiczne rozwiązanie, pozwalające efektywnie zagospodarować wodę opadową. Popularną przed laty beczkę pod rynną zastąpiły nowoczesne systemy. Jaki wybrać zbiornik? Dlaczego warto zbierać deszczówkę i czy można skorzystać z dofinansowania na instalację.
Systemy rynnowe
Systemy rynnowe
Odprowadzenie wody z dachu i ścian budynku to kluczowe zadanie instalowanych na domach systemów rynnowych. Aby skutecznie spełniły swoją funkcję, muszą być wykonane z odpornych materiałów, właściwie zainstalowane. Odpowiednio dopasowane do stylu domu i elewacji mogą dodatkowo podnieść walor estetyczny budynku. W jakie systemy rynnowe warto zainwestować? Na co zwrócić uwagę wybierając orynnowanie?
Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.
Ocieplenia budynków
Ocieplenia budynków
Ocieplenie budynku w naszym klimacie to absolutna konieczność. Gwarantuje zachowanie pożądanej, komfortowej temperatury w pomieszczeniach, ale też wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie. Dlatego tak istotne jest poprawne wykonanie izolacji termicznej.
Promienniki podczerwieni – wydajne ogrzewanie
Promienniki podczerwieni – wydajne ogrzewanie
Promienniki podczerwieni to alternatywa dla pomieszczeń ogrzewanych prądem. Poznaj rodzaje promienników, zobacz, gdzie mogą być wykorzystywane. Sprawdź zalety takiego ogrzewania i wybierz najbardziej odpowiedni promiennik podczerwieni.
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Pompy ciepła coraz częściej zastępują dotychczasowe rozwiązania grzewcze jakimi są kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne. Szukamy nowoczesnych, prośrodowiskowych rozwiązań. Czy zastosowanie pompy ciepła pozwoli uzyskać porównywalne parametry grzewcze? Czy warto inwestować w tą technologię?
Czym ogrzewać dom w 2023 roku?
Czym ogrzewać dom w 2023 roku?
Gdzie szukać oszczędności? Jaka metoda ogrzewania jest obecnie najtańsza? Czy warto inwestować w nowoczesne rozwiązania? W tym artykule przyglądamy się kosztom, jakie wiążą się z ogrzaniem domu w 2023 roku.
Beton posadzkowy
Beton posadzkowy
Ze względu na swoje przeznaczenie beton posadzkowy musi wyróżniać się większą wytrzymałością niż beton konstrukcyjny czy dekoracyjny. Jaki jest skład betonu na posadzkę? Z jakich składników się go produkuje? Jakie ma właściwości? W tym artykule przybliżamy beton posadzkowy.
Budynki inteligentne
Budynki inteligentne
System inteligentnego domu pozwala na automatyzację wszystkich urządzeń podłączonych do wspólnej sieci, zdalne sterowanie elementami systemu dzięki bezprzewodowej technologii przy pomocy jednego urządzenia. To wygoda w domu, biurze, obiektach usługowych czy przemysłowych.
Domy z drewna – jak się w nich mieszka?
Domy z drewna – jak się w nich mieszka?
Drewniane domy nie są w Polsce jeszcze bardzo popularne. Kojarzą się raczej z zabudową terenów górskich, domkiem wakacyjnym. Ich niezaprzeczalny urok, wyjątkowy klimat powodują, że powoli rośnie liczba amatorów domów budowanych w tej technologii. Przeczytajcie więcej o drewnianych domach. Poznajcie ich wady i zalety.

Komentarze

brak komentarzy…