Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Ogrzewanie płaszczyznowe to rodzaj instalacji, w której nie ma grzejników, a przewody grzewcze umieszczone są w przegrodach budowlanych. Może być jedynym systemem grzewczym w całym domu lub obsługiwać wybrane pomieszczenia, współpracując z ogrzewaniem grzejnikowym.
Elementy grzejne w takim rozwiązaniu są niewidoczne, umieszczone w podłodze, ścianach lub suficie. Poprawia to estetykę wnętrza, zwiększa możliwości aranżacyjne. Wpływa także na aspekt ekologiczny i ekonomiczny, bowiem ogrzewanie płaszczyznowe pozwala osiągnąć taki sam komfort cieplny przy niższych o 2-3 stopnie temperaturach w pomieszczeniu. Tym samym koszty eksploatacji mogą być niższe nawet o kilkanaście procent.
Ogrzewanie płaszczyznowe należy do niskotemperaturowych. Wymaga podgrzania czynnika grzewczego do niższej temperatury, zapewniając jednocześnie niezmieniony komfort cieplny w pomieszczeniu. Doskonale współpracuje z pompą ciepła czy piecem kondensacyjnym.
Rodzaje ogrzewania płaszczyznowego
W ogrzewaniu płaszczyznowym stosuje się trzy rodzaje źródła ciepła:
- ogrzewanie powietrzem – wymaga wykonania kanałów wewnątrz ścian lub fundamentów, którymi przepłynie ogrzane powietrze
- ogrzewanie wodne – jest znacznie łatwiejsze w montażu, polega na rozprowadzeniu rurek, którymi popłynie ogrzana woda, pod powierzchnią przegrody: posadzką, tynkiem lub – zależnie od wykończenia ściany – płytami gipsowo-kartonowymi
- ogrzewanie energią elektryczną polega na rozprowadzeniu pod warstwą wykończeniową przegrody kabli grzejnych lub specjalnych mat grzejnych; za wadę tego rozwiązania uchodzi wytwarzane w trakcie pracy instalacji pole elektromagnetyczne; taka opcja z racji cen prądu lepiej sprawdzi się w połączeniu z fotowoltaiką.
Dwa pierwsze rozwiązania wymagają odpowiedniego źródła ciepłą, które ogrzeje powietrze lub wodę rozprowadzane w instalacji. Ogrzewanie energią jest zasilane bezpośrednio z instalacji elektrycznej.
Na czym polega ogrzewanie płaszczyznowe
Działanie ogrzewania płaszczyznowego opiera się na przekazywaniu ciepła przez powierzchnię całej przegrody budowlanej, którą może być podłoga, ściana czy sufit.
Więcej na temat podłogówki pisaliśmy w artykule Wodne ogrzewanie podłogowe.
Ogrzewanie ścienne uchodzi za najbardziej efektywne ze względu na fakt, że grube przegrody, jakimi są ściany, powodują duże straty ciepła, które nie mają miejsca w sytuacji, gdy ściana staje się nośnikiem energii. Następuje równomierny rozkład temperatur w pionie i poziomie.
Pozwala to uzyskać wyższe moce grzewcze. Dominuje przekazywanie ciepła drogą promieniowania, w niewielkim stopniu występuje zjawisko konwekcji. W takim rozwiązaniu ważna jest aranżacja pomieszczenia, aby znaczne powierzchnie ścian nie zostały zasłonięte stałą zabudową.
Instalacja grzewcza może być instalowana zarówno w ścianach nośnych jaki działowych. Współpracuje dobrze z różnymi materiałami – cegłą, pustakami, elementami betonowymi.
Zastosowanie tego typu ogrzewania dyskwalifikują pomieszczenia o gęstej zabudowie meblowej – kuchnie, biblioteki, garderoby.
Ogrzewanie sufitowe sprawdza się w nowoczesnym budownictwie, domach z dużymi przeszkleniami, pomieszczeniach o wysokości powyżej 3 metrów. Przekazywanie ciepła odbywa się praktycznie jedynie drogą promieniowania, właściwie nie dochodzi do konwekcji. Ten rodzaj ogrzewania zaleca się w miejscach, gdzie planowane jest także chłodzenie płaszczyznowe.
Zalety ogrzewania płaszczyznowego
Rozważając różne rozwiązania systemu ogrzewania, w przypadku ogrzewania płaszczyznowego zdecydowanie przeważają jego zalety.
Do najważniejszych korzyści tego systemu ogrzewania należy zaliczyć:
- komfort cieplny przy niższej temperaturze pomieszczenia
- równomierny rozkład temperatury
- niższe zużycie energii, ograniczenie emisji CO2
- niższy koszt eksploatacji
- naturalna wilgotność powietrza
- przekazywanie ciepła przez promieniowanie, co eliminuje unoszenie się kurzu
- lepsze warunki dla alergików, astmatyków
- możliwość umiejscawiania systemu grzewczego w miejscu powstawania strat ciepła
- lepsze możliwości aranżacyjne wnętrza ze względu na brak grzejników
- cicha praca
Minusem jest wyższy koszt instalacji. W przypadku awarii naprawa będzie kosztowniejsza i bardziej kłopotliwa, choćby ze względu na fakt, że elementy grzewcze ukryte są pod warstwami wykończeniowymi.
Bardzo ważne jest odpowiednie zaprojektowanie instalacji, aby uzyskać pożądane parametry grzewcze i odpowiedni komfort cieplny w pomieszczeniach.
Ogrzewanie płaszczyznowe na rynku
Wiele firm oferuje systemy ogrzewania płaszczyznowego. Kontakt z profesjonalnymi konsultantami ułatwi dobór odpowiednich rozwiązań o parametrach gwarantujących skuteczne i ekonomiczne ogrzanie pomieszczeń.
Instalacje do ogrzewania płaszczyznowego znajdują się m.in. w ofercie firm Unopor, Purmo, Soltherm, RedInstal, Vaillant, Sandersystems, Tweetop.