Płynna izolacja płaskiego dachu
Dachy płaskie narażone są na zaleganie wody, która zbiera się na powierzchni np. papy i może powodować nieszczelności oraz przeciekanie dachu. Jedną z możliwości izolacji dachu płaskiego jest wykorzystanie technologii natryskowej. Płynne membrany sprawdzą się na takim podłożu, jak papa, gont, beton, blacha, membrana PVC oraz piana PUR. Są jedną z bardziej skutecznych metod zabezpieczania dachów.
Materiały stosowane do płynnej izolacji dachów
Najpopularniejsze w metodzie natryskowej są:
- guma w płynie
- pianka PUR.
Guma w płynie to elastomer bitumiczny z domieszką polimerów. Jest substancja przyjazną dla środowiska. Charakteryzuje się wyjątkową elastycznością i przyczepnością, pracuje wraz z powierzchnią, na której została ułożona, z łatwością się aplikuje. Guma tworzy bezszwową, wodoodporną membranę, odporną promieniowanie UV oraz wodę stojącą, pozwalającą zachować szczelność na długie lata.
Pianka poliuretanowa ma właściwości doskonałego izolatora termicznego i przeciwwilgociowego. Materiał ten składa się w 80% z komórek zamkniętych, wypełnionych gazem, czasem również powietrzem. Wyróżnia ją duża odporność na zgniatanie oraz niska paroprzepuszczalność. Membranę powstałą z pianki PUR zabezpiecza się farbą lub powłoką odporną na promieniowanie UV. Aplikacja pianki jest szybka, trwała i niedroga.
Zalety płynnej izolacji dachu
Zastosowanie tej technologii pozwala na uzyskanie jednolitej powierzchni, bezszwowej membrany, powłoki nieposiadającej łączeń i spoin, mogących stanowić drogę do przedostania się wody.
Płynna konsystencja materiału izolacyjnego umożliwia dotarcie do wszystkich szczelin i zakamarków, dokładną penetrację izolowanej powierzchni.
Uzyskiwane w ten sposób powłoki są dodatkowo bardzo lekkie, nie obciążają konstrukcji dachu, nie ma konieczności demontażu poprzedniej warstwy izolacji (np. papy) przed nałożeniem nowej.
Warto także zwrócić uwagę na szybki czas aplikacji materiału izolacyjnego nawet na dużych powierzchniach, co znacznie przyspiesza pracę i tym samym obniża koszty inwestycji.
Płynne membrany są odporne zarówno na warunki pogodowe, uszkodzenia mechaniczne, jak i chemiczne (detergenty czy oleje), grzyby oraz pleśń, zachowują swoje właściwości w bardzo niskich oraz wysokich temperaturach (zakres temperatur jest szeroki – od -40 do +90°C), są w pełni odporne na działanie promieniowania UV.
Aplikacja płynnych materiałów izolacyjnych
Nakładanie płynnej izolacji nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Często wystarczy pędzel i wałek, aczkolwiek doskonale sprawdzają się urządzenia do natrysku hydrodynamicznego.
Aplikacja następuje najczęściej na suchym, czystym, pozbawionym luźnych elementów podłożu. Ważne, aby stosować się do zaleceń producenta dotyczących określonego preparatu. Znajdą się w nich wytyczne co do liczby koniecznych do nałożenia warstw oraz ich grubości.