• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Płynna izolacja płaskiego dachu

Płaski dach to rozwiązanie architektoniczne w nowoczesnych budynkach, obiektach o kubicznej formie. Konstrukcja płaskiego dachu wymaga starannego projektu, wyboru materiałów wysokiej jakości, dużych umiejętności wykonawczych. Na szczególną uwagę zasługuje jego ocieplenie i hydroizolacja oraz sprawny system odbierający wodę opadową.
Płynna izolacja płaskiego dachu

Dachy płaskie narażone są na zaleganie wody, która zbiera się na powierzchni np. papy i może powodować nieszczelności oraz przeciekanie dachu. Jedną z możliwości izolacji dachu płaskiego jest wykorzystanie technologii natryskowej. Płynne membrany sprawdzą się na takim podłożu, jak papa, gont, beton, blacha, membrana PVC oraz piana PUR. Są jedną z bardziej skutecznych metod zabezpieczania dachów.

Materiały stosowane do płynnej izolacji dachów

Najpopularniejsze w metodzie natryskowej są:

  • guma w płynie
  • pianka PUR.

Guma w płynie to elastomer bitumiczny z domieszką polimerów. Jest substancja przyjazną dla środowiska. Charakteryzuje się wyjątkową elastycznością i przyczepnością, pracuje wraz z powierzchnią, na której została ułożona, z łatwością się aplikuje. Guma tworzy bezszwową, wodoodporną membranę, odporną promieniowanie UV oraz wodę stojącą, pozwalającą zachować szczelność na długie lata.

Pianka poliuretanowa ma właściwości doskonałego izolatora termicznego i przeciwwilgociowego. Materiał ten składa się w 80% z komórek zamkniętych, wypełnionych gazem, czasem również powietrzem. Wyróżnia ją duża odporność na zgniatanie oraz niska paroprzepuszczalność. Membranę powstałą z pianki PUR zabezpiecza się farbą lub powłoką odporną na promieniowanie UV. Aplikacja pianki jest szybka, trwała i niedroga.

Zalety płynnej izolacji dachu

Zastosowanie tej technologii pozwala na uzyskanie jednolitej powierzchni, bezszwowej membrany, powłoki nieposiadającej łączeń i spoin, mogących stanowić drogę do przedostania się wody.

Płynna konsystencja materiału izolacyjnego umożliwia dotarcie do wszystkich szczelin i zakamarków, dokładną penetrację izolowanej powierzchni.

Uzyskiwane w ten sposób powłoki są dodatkowo bardzo lekkie, nie obciążają konstrukcji dachu, nie ma konieczności demontażu poprzedniej warstwy izolacji (np. papy) przed nałożeniem nowej.

Warto także zwrócić uwagę na szybki czas aplikacji materiału izolacyjnego nawet na dużych powierzchniach, co znacznie przyspiesza pracę i tym samym obniża koszty inwestycji.

Płynne membrany są odporne zarówno na warunki pogodowe, uszkodzenia mechaniczne, jak i chemiczne (detergenty czy oleje), grzyby oraz pleśń, zachowują swoje właściwości w bardzo niskich oraz wysokich temperaturach (zakres temperatur jest szeroki – od -40 do +90°C), są w pełni odporne na działanie promieniowania UV.

Aplikacja płynnych materiałów izolacyjnych

Nakładanie płynnej izolacji nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Często wystarczy pędzel i wałek, aczkolwiek doskonale sprawdzają się urządzenia do natrysku hydrodynamicznego.

Aplikacja następuje najczęściej na suchym, czystym, pozbawionym luźnych elementów podłożu. Ważne, aby stosować się do zaleceń producenta dotyczących określonego preparatu. Znajdą się w nich wytyczne co do liczby koniecznych do nałożenia warstw oraz ich grubości.

Treści powiązane

Instalacje przeciwoblodzeniowe – jak pozbyć się śniegu i lodu z dachu, rynien i podjazdu
Instalacje przeciwoblodzeniowe – jak pozbyć się śniegu i lodu z dachu, rynien i podjazdu
Jak poradzić sobie z zalegającym śniegiem i lodem na podjazdach, chodnikach, dachach i w rynnach? Poznaj nowoczesne systemy przeciwoblodzeniowe. Zobacz, gdzie mogą być stosowane, jak wygląda ich montaż oraz jakie można uzyskać korzyści z zewnętrznych instalacji grzewczych.
​Jak sprawnie usunąć nieszczelności dachu płaskiego w obiekcie o znaczeniu strategicznym?
​Jak sprawnie usunąć nieszczelności dachu płaskiego w obiekcie o znaczeniu strategicznym?
Zapewnienie szczelności dachów na budynkach infrastruktury lotniskowej jest istotne z perspektywy utrzymania bezpieczeństwa operacyjnego oraz ciągłości działania lotnisk. Jakiekolwiek usterki mogą bowiem doprowadzić do poważnych zakłóceń w ich funkcjonowaniu.
Hydroizolacje
Hydroizolacje
Hydroizolacja ma na celu zabezpieczenie budynku, pomieszczenia przed wodą i wilgocią. Aby zapobiec jej niszczycielskiemu działaniu, wodochronne uszczelnienie powinno zostać dopasowane do charakteru i przeznaczenia obiektu, rozmiaru konstrukcji, zastosowanych materiałów budowlanych. Przeglądamy wybrane dostępne materiały izolacyjne.
Dachówka ceramiczna czy cementowa?
Dachówka ceramiczna czy cementowa?
Pokrycie dachowe musi spełniać kilka zasadniczych funkcji. Powinno być przede wszystkim trwałe, bezpieczne, ale też estetyczne. Czy wszystkie te cechy mają zarówno dachówki ceramiczne i cementowe? Na który ich rodzaj warto się zdecydować?
Systemy rynnowe
Systemy rynnowe
Odprowadzenie wody z dachu i ścian budynku to kluczowe zadanie instalowanych na domach systemów rynnowych. Aby skutecznie spełniły swoją funkcję, muszą być wykonane z odpornych materiałów, właściwie zainstalowane. Odpowiednio dopasowane do stylu domu i elewacji mogą dodatkowo podnieść walor estetyczny budynku. W jakie systemy rynnowe warto zainwestować? Na co zwrócić uwagę wybierając orynnowanie?
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.
Zielone dachy
Zielone dachy
Dowiedz się, czym są dachy zielone. Jak się jej konstruuje, czym można je obsadzać. Poznaj rodzaje i możliwości zielonych dachów, a także zalety z zastosowania takich rozwiązań.
Hydroizolacja na żelbetowych dachach silosów
Hydroizolacja na żelbetowych dachach silosów
Elektrownie węglowe, będące kluczowym elementem wielu systemów energetycznych, składają się z różnorodnych budynków pełniących różne funkcje, takich jak kotłownie, silosy, chłodnie kominowe czy stacje transformatorowe. Jakiekolwiek uszkodzenia i awarie tych struktur mogą nieść za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia ludzi i środowiska. Odpowiednie zarządzanie ryzykiem i szybka reakcja na potencjalne problemy są niezbędne, aby zapobiegać katastrofom.

Komentarze

brak komentarzy…