• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Podatek od zakupu mieszkania – zmiany 2024

Od 1 stycznia 2024 r. nabycie na rynku pierwotnym szóstego i kolejnego mieszkania wiązać się będzie z koniecznością zapłaty zarówno VAT, jak i 6-proc. PCC. Kogo dotyczą zmiany? Kto nie będzie płacić nowego podatku?
Podatek od zakupu mieszkania – zmiany 2024

Zakup mieszkania wiąże się nie tylko z zapłatą ustalonej ceny, ale także poniesieniem dodatkowych kosztów (opłata notarialna, prowizja agenta nieruchomości czy podatek).

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) zależy od wartości kupowanego mieszkania. Im jest ono droższe, tym większą poniesiemy opłatę na rzecz skarbu państwa. Nie przy każdej jednak transakcji jest obowiązek uiszczenia podatku.

Zmiany w podatku 2024

Dotychczas PCC obowiązywał przy zakupie mieszkań na rynku wtórnym. Transakcje były objęte podatkiem w wysokości 2%.

Od 1 stycznia 2024 roku nastąpiły w tym zakresie zmiany. Podatkiem PCC objęte będą także umowy kupna mieszkań na rynku pierwotnym. Dotychczas od tych transakcji odprowadzany był podatek VAT. Nowy obowiązek dotyczyć będzie kupna szóstego i kolejnego mieszkania w jednej inwestycji. Chodzi o mieszkania w jednym budynku lub kilku budynkach budowanych na jednej nieruchomości gruntowej. Niezależnie kupujący – jak do tej pory - zapłaci podatek. VAT.

PCC od takiej transakcji wyniesie 6%.

Podatek w takiej wysokości będzie również obowiązywał, "jeżeli nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość następuje na współwłasność przez kilku kupujących, (...), gdy chociażby jeden z kupujących jest zobowiązany do uiszczenia podatku w takiej stawce”.

Zmiana ta ma ukrócić praktyki skupowania hurtowego mieszkań przez spółki czy fundusze na wynajem.

Kogo nie dotyczy zmiana w podatku od zakupu mieszkań?

Zmiana ta nie dotyczy kupujących do pięciu nowych mieszkań.

Podatku PCC nie płacą osoby kupujące pierwsze mieszkanie lub dom na rynku wtórnym.

Kto skorzysta na zmianie PCC?

Wprowadzone od 1 stycznia 2024 roku zmiany ułatwią kupno pierwszego mieszkania, znoszą bowiem obowiązek zapłaty 2% PCC w przypadku nabycia nieruchomości na rynku wtórnym.

Z kolei zmiany uderzą w inwestorów, skupujących wiele mieszkań w jednym bloku. Jeśli jednak mieszkania nie znajdują się w jednym budynku lub na jednej nieruchomości gruntowej – nowe przepisy nie obowiązują.

fot. Freepik

Treści powiązane

Odśnieżanie chodnika – obowiązki, przepisy, kary
Odśnieżanie chodnika – obowiązki, przepisy, kary
Zimy w Polsce od kilku lat są coraz mniej srogie, jednak nie ma chyba takiego miejsca, żeby choć raz w sezonie nie spadł śnieg. Długo wyczekiwany przez amatorów zimowych krajobrazów staje się zmorą, gdy chcemy się bezpiecznie przemieszczać. Jak wygląda kwestia odśnieżania chodników? Czyim jest obowiązkiem i co grozi za zaniedbanie? Poznaj przepisy prawa w tym zakresie i sugestie, jak radzić sobie z dokuczliwym zimowym opadem.
Kredyt na zakup mieszkania lub budowę domu
Kredyt na zakup mieszkania lub budowę domu
Na sfinansowanie kilkusettysięcznej inwestycji z posiadanych zasobów finansowych mogą pozwolić sobie nieliczni. Najczęściej jedynym sposobem uzyskania środków jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Nieco inaczej wyglądają zasady jego przyznawania w przypadku budowy domu czy kupna mieszkania. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny? Jakie dokumenty będą potrzebne oraz jak wygląda zakup nieruchomości na kredyt? – przeczytajcie poniżej.
Kryzys na rynku kredytów hipotecznych
Kryzys na rynku kredytów hipotecznych
Spadek liczy udzielonych kredytów mieszkaniowych osiągnął aż 73,2 % w stosunku do ubiegłego roku – mowa o październiku 2022 roku. Udzielono w tym miesiącu rekordowo niską od 12 lat liczbę kredytów – 6700 o średniej wartości 323,47 tys. zł. Analizujemy, jak wygląda sytuacja na rynku kredytowym pod koniec 2022 roku.
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Rozważamy wady i zalety kupna gotowego projektu domu lub zamówienia indywidualnego u architekta. Które rozwiązanie jest lepsze? Na jaką opcję się zdecydować?
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Sprawdź, które instalacje w domu wymagają cyklicznych przeglądów. Co grozi za zaniedbanie w tym zakresie. Kto może dokonać przeglądu oraz na czym polega sprawdzenie sprawności poszczególnych instalacji.
Domy z drewna – jak się w nich mieszka?
Domy z drewna – jak się w nich mieszka?
Drewniane domy nie są w Polsce jeszcze bardzo popularne. Kojarzą się raczej z zabudową terenów górskich, domkiem wakacyjnym. Ich niezaprzeczalny urok, wyjątkowy klimat powodują, że powoli rośnie liczba amatorów domów budowanych w tej technologii. Przeczytajcie więcej o drewnianych domach. Poznajcie ich wady i zalety.
Odbiór nowego mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?
Odbiór nowego mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?
Ostatnim etapem przed otrzymaniem kluczy i przeprowadzką do nowego mieszkania jest weryfikacja, czy wszystkie ustalenia zapisane w umowie zostały zrealizowane i jakość wykonania prac jest zgodna z oczekiwaniami. Na czym polega odbiór techniczny mieszkania? Co powinno zaniepokoić? Jakie wady najczęściej zdarzają się w nowych mieszkaniach? Na co zwrócić uwagę, aby uniknąć dodatkowych kosztów?

Komentarze

brak komentarzy…