Podłoga na gruncie
Podłogę bezpośrednio na gruncie wykonuje się w przypadku niepodpiwniczonych domów – to obecnie coraz częstsze rozwiązanie. Podłogi na gruncie powstają także przy budowie garaży, magazynów czy właśnie piwnic.
Podłoga na gruncie - właściwości
Podłoga wykonana w taki sposób jest przegrodą, która bezpośrednio styka się z gruntem, tym samym narażona jest na zawilgocenie oraz może przyczynić się do przenikania chłodu do wewnątrz. Jako że w przypadku domów jest ona podłogą kondygnacji mieszkalnej, niezwykle ważne jest właściwe jej zaizolowanie, zabezpieczenie przed wilgocią i zimnem z gruntu.
Podłoga na gruncie – budowa
Podłoga na gruncie składa się z kilku warstw. Będą to:
- warstwa wyrównująca
- warstwa konstrukcyjna
- warstwa przeciwwilgociowa
- warstwa izolacji termicznej
- warstwa wodoszczelna
- warstwa podkładowa.
Warstwa wyrównująca ma grubość ok. 15-20 cm. Przed jej ułożeniem należy wyrównać podłoże. Do wykonania warstwy wyrównującej stosuje się pospółkę, żwir, piasek – materiał przepuszczalny, który po ułożeniu zagęszcza się mechanicznie. Stanowi ona podsypkę pod płytę betonową.
Przed wykonywaniem podsypki układa się przewody instalacji kanalizacyjnej, wodociągowej oraz zabezpiecza możliwość doprowadzenia przyłącza elektrycznego.
Warstwa konstrukcyjna to płyta betonowa o grubości 10-20 cm, wykonana z tzw. chudego betonu. Powinien to być wyrób klasy co najmniej C12/15. Płytę wzmacnia się zbrojeniami w postaci siatek ze stalowych prętów. Alternatywą jest zbrojenie rozproszone, czyli dodanie specjalnych włókien do mieszanki betonowej.
Warstwa betonu musi być tak ułożona, aby licować z górną płaszczyzną ścian fundamentowych.
Wykonywanie następnych warstw możliwe jest dopiero po doprowadzeniu budowy do stanu surowego zamkniętego – zadaszeniu domu oraz zabezpieczeniu otworów okiennych i drzwiowych. Działanie warunków atmosferycznych byłoby destrukcyjne dla kolejnych warstw podłogi.
Zadaniem warstwy przeciwwilgociowej jest ochrona budynku przed wnikaniem wilgoci z gruntu do góry. Na tym etapie dobrze sprawdza się papa lub folia polietylenowa, układana z ok. 20-cm zakładem. Stanowi ona połączenie z izolacją poziomą ścian fundamentowych. Należy unikać jakichkolwiek łączeń folii, bowiem obniżają one właściwości izolacyjne tej warstwy.
Do utworzenia warstwy izolacji termicznej stosuje się najczęściej styropian lub styrodur, ewentualnie pianobeton. Ich zadaniem jest ochrona przed ucieczką ciepła z pomieszczenia. Grubość tej warstwy zależeć będzie od sposobu ogrzewania budynku.
Następnie układa się warstwę wodoszczelną w postaci folii. Powinna być ułożona z ok. 10-cm zakładkami wywiniętymi na ściany. Jej ewentualny nadmiar łatwo potem obciąć.
Warstwa podkładowa wykonywana jest z jastrychu cementowego lub anhydrytowego. Wylewając posadzkę nie wolno zapomnieć o dylatacjach, szczególnie przy większych powierzchniach podłogi. Są to specjalnie wykonane szczeliny, zabezpieczające posadzkę przed pęknięciem stanowiąc bufor powstających naprężeń.
Po ułożeniu wszystkich powyższych warstw powstaje podłoga, wymagające jedynie wykończenia dowolnym materiałem. Może to być drewniany parkiet, panele, płytki, wykładzina dywanowa czy dekoracyjna posadzka.
Podłoga na gruncie – na co zwrócić uwagę
Podłoga wykonana w tej technologii, mając bezpośredni kontakt z gruntem, bardziej narażona jest na wnikanie wilgoci. Dlatego tak istotne jest jej prawidłowe skonstruowanie, z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów. Jakiekolwiek błędy na tym etapie skutkować mogą wadami konstrukcyjnymi, osadzaniem się budynku, uciekaniem ciepła, zawilgoceniem ścian, pogorszeniem komfortu użytkowania domu.
Zastosowane materiały muszą spełniać określone normy, gwarantujące wytrzymałość, odporność na wilgoć oraz wysokie obciążenia.
Podłoga na gruncie – materiały
Analizując poszczególne warstwy niezbędne do prawidłowego wykonania podłogi na gruncie konieczne będą:
- piasek (żwir, pospółka)
- beton
- papa ewentualnie folia
- styropian (styrodur, pianobeton)
- folia polietylenotwa
- beton posadzkowy, jastrych cementowy
- materiały wykończeniowe.
Materiały konieczne do wykonania podłogi na gruncie oferują m.in. firmy: Cemex, Budokrusz SA, Holcim Polska, Bosta Beton, Sika, Knauf.
Fot. Freepik